Διακόσμηση εσωτερικών χώρων

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ωραίο θέμα Καλυψώ μου και μάλιστα ήρθε την κατάλληλη περίοδο. Η διάθεσή μου έχει τα μαύρα της τα χάλια και είπα να βάψω το δωμάτιο μου και γενικά να το αλλάξω λιγάκι :D

Μετά από πολύ σκέψη και περισυλλογή (not) κατέληξα στο να βάψω τον ένα τοίχο πορτοκαλί και τους άλλους ένα απαλό κίτρινο προς το μπεζ. Το πορτοκαλί δεν είναι έντονο πολύ ούτε σκούρο. Αν βρω φωτογραφία με την απόχρωση ακριβώς θα τη βάλω εδώ για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ.

Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω ένα αυτοκόλλητο στον πορτοκαλί τοίχο για να γίνει πιο ωραίο αλλά θέλω μερικές πληροφορίες αν ξέρει κανείς να μου πει. Καταρχάς το αυτοκόλλητο μπορώ να το βάλω όποτε θέλω ή θα πρέπει να γίνει τώρα που βάφω το δωμάτιο; Πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός απλά θέλω να είμαι σίγουρη. Επίσης, μετά αν το μετανιώσω ή το βαρεθώ είναι εύκολο να βγει ή θα χαλάσει ο τοίχος και θα θέλει πάλι βάψιμο; Aν ξέρετε πού μπορώ να βρω σχέδια και πόσο περίπου κοστίζουν θα με βοηθούσε πολύ. Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη :).

Ευχααριστώωωω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μπορείς να αλλάξεις την κουρτίνα σου με ένα στορυ όχι το στορυ το απλό το στόρυ το υφασμάτινο !! Ψάξε σε γνωστό πολυκατάστημα έχει !! Εγώ στη θέση σου θα έβαφα τον τοίχο στο χρώμα της συμίδας (κ μένα τα έπιπλα μ ετσι ειναι) κ θα έκανα μικρές λεπτομέριες μπλέ !!! Πίστεψε με αν θες αρμονία ειναι ΤΕΛΕΙΟ !! Θα βγάλω φωτο κ θα σου δείξω .. Btw ο φάδερ μ ειναι μπογιατζής (!) κ το χρώμα το έβγαλε μόνος τους .. αν σ αρέσει θα τον ρωτήσω να σ πώ !!! :clapup:

Σας βάζω δύο απο τις αγαπημένες μ γωνίες να δείτε κ το χρώμα στους τοίχους αλλα κ τα αυτοκόλητα (διακριτικά μεν) που έχω επιλέξει !!!:clapup:



κ το στορι που σας έλεγα !



ελπιζω να σας έδωσα ιδεούλες !!! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ωραίο θέμα Καλυψώ μου και μάλιστα ήρθε την κατάλληλη περίοδο. Η διάθεσή μου έχει τα μαύρα της τα χάλια και είπα να βάψω το δωμάτιο μου και γενικά να το αλλάξω λιγάκι :D

Μετά από πολύ σκέψη και περισυλλογή (not) κατέληξα στο να βάψω τον ένα τοίχο πορτοκαλί και τους άλλους ένα απαλό κίτρινο προς το μπεζ. Το πορτοκαλί δεν είναι έντονο πολύ ούτε σκούρο. Αν βρω φωτογραφία με την απόχρωση ακριβώς θα τη βάλω εδώ για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ.

Σκεφτόμουν λοιπόν να βάλω ένα αυτοκόλλητο στον πορτοκαλί τοίχο για να γίνει πιο ωραίο αλλά θέλω μερικές πληροφορίες αν ξέρει κανείς να μου πει. Καταρχάς το αυτοκόλλητο μπορώ να το βάλω όποτε θέλω ή θα πρέπει να γίνει τώρα που βάφω το δωμάτιο; Πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός απλά θέλω να είμαι σίγουρη. Επίσης, μετά αν το μετανιώσω ή το βαρεθώ είναι εύκολο να βγει ή θα χαλάσει ο τοίχος και θα θέλει πάλι βάψιμο; Aν ξέρετε πού μπορώ να βρω σχέδια και πόσο περίπου κοστίζουν θα με βοηθούσε πολύ. Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη :).

Ευχααριστώωωω :)

Υπάρχουν πολλά site για αυτοκόλλητα! Έψαξα και εγώ και έμεινα περισσότερο ευχαριστημένη από τα σχέδια με αυτό,που έχει ποστάρει λίγα ποστ πιο πάνω η Ηρώ, και με αυτό!
Δεν έχω αγοράσει κανένα και δεν ξέρω αν μπορούν να ξανακολλήσουν, αλλά από οτι διάβασα είναι ειδικά αυτοκόλητα και δεν χαλάνε τον τοίχο και λογικά μπορείς να τα βάλεις είτε έχεις φρεσκοβαμμένο τοίχο είτε όχι!

Σας βάζω δύο απο τις αγαπημένες μ γωνίες να δείτε κ το χρώμα στους τοίχους αλλα κ τα αυτοκόλητα (διακριτικά μεν) που έχω επιλέξει !!!:clapup:



κ το στορι που σας έλεγα !



ελπιζω να σας έδωσα ιδεούλες !!! :redface:

Πάρα πολύ ωραίο έχει γίνει!!!! :D:D:D
Η πρώτη εικόνα είναι καταπληκτική!!! :clapup:



Έγώ το δωμάτιο μου το έβαψα τελικά ένα χρώμα μπλε-πράσινο στον ένα τοίχο και απαλό γαλάζιο στους άλλους! Είναι πολύ ωραίο και τώρα κοιτάω για αυτοκόλλητα!!!! :D

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις προτάσεις σας!!!!! Ήταν όλες πολύ καλές!!!! :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλά site για αυτοκόλλητα! Έψαξα και εγώ και έμεινα περισσότερο ευχαριστημένη από τα σχέδια με αυτό,που έχει ποστάρει λίγα ποστ πιο πάνω η Ηρώ, και με αυτό!
Δεν έχω αγοράσει κανένα και δεν ξέρω αν μπορούν να ξανακολλήσουν, αλλά από οτι διάβασα είναι ειδικά αυτοκόλητα και δεν χαλάνε τον τοίχο και λογικά μπορείς να τα βάλεις είτε έχεις φρεσκοβαμμλενο τοίχο είτε όχι!



Πάρα πολύ ωραίο έχει γίνει!!!! :D:D:D
Η πρώτη εικόνα είναι καταπληκτική!!! :clapup:



Έγώ το δωμάτιο μου το έβαψα τελικά ένα χρώμα μπλε-πράσινο στον ένα τοίχο και απαλό γαλάζιο στους άλλους! Είναι πολύ ωραίο και τώρα κοιτάω για αυτοκόλλητα!!!! :D

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και τις προτάσεις σας!!!!! Ήταν όλες πολύ καλές!!!! :D:D:D:D

Σε ευχαριστώωω !! Προσπάθησα να μην το κάνω εντελώς "κοριτσίστικο" γιατι ειναι κ ο αδερφός που ειναι στην εφηβία .. !! :D:P

Οσο για τα αυτοκόλλητα εγώ θα έλεγα να αφήσεις τον τοίχο να στεγνώσει 2-3 μέρες γιατι με την υγρασία κάνει κάτι σαν "μούχλα" απο μέσα ...!!:/::/:

Τα δικά μου αυτοκόλλητα αυτα της 1ης φωτό μπορείς να τα ξεκολλήσεις (με το μπιστολάκι για τα μαλλιά) κ να τα κολλήσεις ξανά αλλου !!
Βέβαια για να μην λέω ψέματα δν το έχω δοκιμάσει !!!!:whistle:

Περιμένω να δώ φωτόοο εεεε !!!! :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.


Δεν είναι πανέμορφα τα αυτοκόλλητα για ψυγεία?? :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.


Δεν είναι πανέμορφα τα αυτοκόλλητα για ψυγεία?? :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:

κακ από που τα βρηκες; λινκ πλιζ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jelipop

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.


Δεν είναι πανέμορφα τα αυτοκόλλητα για ψυγεία?? :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:


Καλαά ειναι τέλεια !! Αλλα ειναι κ ακριβά τα άτιμα ...!!!! :/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
κακ από που τα βρηκες; λινκ πλιζ:D


Σε ένα Ολλανδικό site αν θυμάμαι καλά!! Δεν το βρίσκω τώρα!! Αν το βρω θα επανέλθω

α!!! το βρήκα!!!
https://www.casadart.com/capas-em-vinil-para-frigorificos/prod_168.html


Στο ίδιο site βρήκα κ αυτά!!! Είναι τέλεια !!!







Αλλά πανάκριβα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ Φοιμπς!!! :kissing:Είδα κάποια σχέδια που μου άρεσαν πολύ αλλά δεν τα έχει στο χρώμα που θέλω. Για την ακρίβεια τίποτα δεν έχει στο χρώμα που θέλω αλλά τέλος πάντων :P Πήρα κάποιες ιδέες και σκέφτομαι μήπως τελικά βάλω αυτοκόλλητα σε δύο τοίχους :D Θα δούμε... Τώρα ο κυριούλης μέσα φτιάχνει το δωμάτιό μου και περιμένω να δω τι θα βγει. Προς το παρόν, το κίτρινο είναι πάρα πολύ ωραίο. Πέτυχε πολύ γλυκιά απόχρωση. Περιμένω και το πορτοκαλί για να δω πώς θα είναι.

Εύα το δωμάτιό σου είναι πολύ όμορφο! Μ' αρέσει που είναι λιτό, δεν έχει πολλά πράγματα και επίσης μου άρεσαν και οι φωτογραφίες στον τοίχο, αυτό σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ στο δωμάτιό μου μόνο που έλεγα να βάλω πολλές φωτογραφίες σε μία κορνίζα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα κάπου. Όπως είπα, περιμένω να τελειώσει το βάψιμο του δωματίου μου για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Το κόκκινο της ενέργειας
Σύμφωνα με έρευνες, το κόκκινο χρώμα αυξάνει την αρτηριακή πίεση και, συνεπώς, την ενέργειά μας. Είναι το πλέον κατάλληλο χρώμα για χώρους στους οποίους πραγματοποιείται έντονη κίνηση, όπως το χωλ, οι σκάλες, το δωμάτιο γυμναστικής ή η κουζίνα.

Επειδή, όμως, σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει επιθετικότητα και στρες, καλό είναι να χρησιμοποιείται με μέτρο, σε ορισμένα μόνο σημεία αυτών των χώρων, και να αποφεύγεται εντελώς σε δωμάτια που προορίζονται για χαλάρωση, όπως η κρεβατοκάμαρα.

Ένα χρώμα που διατηρεί τις ευεργετικές ιδιότητες του κόκκινου, μετριάζοντας τα αρνητικά χαρακτηριστικά του, είναι η τερακότα.



Το ροζ της αγάπης
Οι συγγραφείς των βιβλίων που πραγματεύονται τις ψυχολογικές επιδράσεις των χρωμάτων λένε χαριτολογώντας ότι ”είναι σχεδόν αδύνατον να τσακωθείς μέσα σε ένα ροζ δωμάτιο”. Πράγματι, το χρώμα που συμβολίζει τη φιλία δε θα μπορούσε παρά να δημιουργεί αισθήματα γαλήνης, χαλάρωσης και ισορροπίας.
Θεωρείται, μάλιστα, ότι χαλαρώνει τους μύες και κατευνάζει τα πνεύματα. Παρʼ όλα αυτά, η υπερβολή στη χρήση του μπορεί να φτάσει τις επιδράσεις αυτές στα άκρα, προκαλώντας ατονία και έλλειψη ενέργειας, ενώ το πολύ έντονο ροζ μπορεί να είναι κουραστικό για τα μάτια.


Το ζεστό πορτοκαλί
Η προτίμηση που δείχνουν πολλά café και εστιατόρια στο συγκεκριμένο χρώμα δεν είναι τυχαία. Το πορτοκαλί θεωρείται ότι ενεργοποιεί το πεπτικό σύστημα και ανοίγει την όρεξη.
Αν κάνετε συνεχώς δίαιτες, μη βάψετε την κουζίνα σας πορτοκαλί. Από την άλλη βέβαια, αν τελικά το κάνετε, θα έχετε μία πολύ καλή δικαιολογία για να παρεκτραπείτε –θα λέτε ότι φταίει το χρώμα του τοίχου και όχι η αδυναμία του χαρακτήρα σας.
Κατά τα άλλα, το πορτοκαλί έχει μόνο θετικές ιδιότητες: ενεργεί ως ισχυρότατο αντικαταθλιπτικό, αυξάνει την αυτοπεποίθησή σας, δημιουργεί την αίσθηση ζέστης στο χώρο και βοηθά την εγκεφαλική δραστηριότητα –αποτελεί, επομένως, ιδανική επιλογή για το εφηβικό δωμάτιο ή για το γραφείο.
Για την κρεβατοκάμαρα προτιμήστε τις πιο απαλές αποχρώσεις του, όπως το ροδακινί, που προσφέρει αίσθηση χαλάρωσης.


Το κίτρινο του ήλιου
Σύμφωνα με μια ευρύτατα διαδεδομένη αντίληψη, το φως του ήλιου έχει ευεργετικές ιδιότητες –πράγμα που εξηγεί, εν μέρει, το γεγονός ότι χώρες με περισσότερη ηλιοφάνεια έχουν μικρότερα ποσοστά αυτοκτονιών.
Το χρώμα του ήλιου διατηρεί κάποιες από τις ευεργετικές αυτές ιδιότητες, συμβάλλοντας σημαντικά στην καλή μας διάθεση, αλλά και στην οργανωτικότητα, την αποφασιστικότητα και την αισιοδοξία μας. Λέγεται, επίσης, ότι βελτιώνει τη μνήμη, παρέχει έμπνευση και μας καθιστά πιο διαλλακτικούς. Φωτίζει, τέλος, το δωμάτιο και τραβά την προσοχή.
Είναι η τέλεια επιλογή για δωμάτια όπως η κουζίνα ή ο χώρος όπου διαβάζουν τα παιδιά –και η πλέον ακατάλληλη για χώρους χαλάρωσης, όπως τα υπνοδωμάτια. Σε υπερβολικές, όμως, ποσότητες, μπορεί να δημιουργήσει νευρικότητα, να είναι κουραστικό για τα μάτια και να μας κάνει να νιώθουμε άβολα.
Το σκούρο κίτρινο έχει συνδεθεί με την πρόκληση συναισθημάτων φόβου, για το λόγο αυτό είναι καλό να αποφεύγεται, ιδιαίτερα στα παιδικά δωμάτια.


Το πράσινο της φύσης (και όχι του χρήματος)
Όπως πολύ σωστά μαντέψατε, το χρώμα της φύσης είναι το μόνο που δεν έχει καμία αρνητική ιδιότητα –πέραν, ίσως, της αδυναμίας του να ταιριάξει με άλλα χρώματα στη διακόσμηση. Προσφέρει ψυχική και σωματική χαλάρωση, αίσθηση ασφάλειας και ηρεμίας, διευκολύνει την επικοινωνία και κάνει καλό στην όραση.
Σε συνδυασμό με το καφέ δημιουργεί την αίσθηση της φύσης, αυξάνοντας τις παραπάνω επιδράσεις. Οι ανοιχτές αποχρώσεις του, όπως το χρώμα του πράσινου μήλου, δημιουργούν αίσθηση αναζωογόνησης, χαράς και ευεξίας.


Το ήρεμο μπλε
Το δημοφιλέστερο ”αγαπημένο χρώμα” εξασφαλίζει ηρεμία, χαλάρωση και δημιουργικότητα, κόβει την όρεξη –για την κουζίνα σε περιόδους δίαιτας, που λέγαμε προηγουμένως–, προσδίδει αίσθηση ασφάλειας, βοηθά την έμπνευση, μεγαλώνει και ”δροσίζει” τους χώρους.
Οι πιο σκούρες αποχρώσεις του αποτελούν το καλύτερο αντίδοτο για την αϋπνία, γιʼ αυτό προτιμώνται συχνά στις κρεβατοκάμαρες. Αν, όμως, δε χρησιμοποιηθεί με μέτρο μπορεί να προκαλέσει αίσθηση θλίψης ή μελαγχολίας.


Το θαλασσί της θάλασσας
Η ιδανικότερη επιλογή για γραφεία και χώρους μελέτης, το γαλάζιο εμπνέει και ενισχύει τη δημιουργικότητα, ηρεμεί και καταπολεμά το στρες. Αν μάλιστα συνδυαστεί με το κίτρινο, τα αποτελέσματά του ενισχύονται. Ανοίγει, επίσης, το χώρο και δημιουργεί αίσθηση δροσιάς, όπως και το μπλε. Οι πιο ζωηρές αποχρώσεις του, όπως το τιρκουάζ, είναι αναζωογονητικές και διευκολύνουν την επικοινωνία.


Το αυτοκρατορικό μοβ
Δεν είναι τυχαία το χρώμα που επιλέγουν οι περισσότεροι καλλιτέχνες για τα ατελιέ τους: το μοβ εντείνει τη δημιουργικότητα, μειώνει το στρες και λειτουργεί ως συναισθηματικός σταθεροποιητής. Οι πιο σκούρες αποχρώσεις του έχουν συνδεθεί με το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου, και λέγεται πως ενεργοποιούν τη φαντασία και τη διαίσθηση.


Το καφέ και οι γήινες αποχρώσεις
Τα λεγόμενα χρώματα της γης δημιουργούν συναισθήματα σταθερότητας και ασφάλειας, οικειότητα και οικογενειακή ατμόσφαιρα –ιδιαίτερα αν συνδυάζονται με αποχρώσεις του πράσινου, φέρνοντας στο νου εικόνες από τη φύση. Αποτελούν ιδανική επιλογή για το καθιστικό και γενικότερα για χώρους όπου συγκεντρώνεται όλη η οικογένεια.


Προσοχή στο άσπρο και το μαύρο
Αν και παραδοσιακά συμβολίζει την αγνότητα και την καθαριότητα, το άσπρο στους εσωτερικούς χώρους δημιουργεί ψυχρή αίσθηση και ενδέχεται να προκαλέσει συναισθήματα μοναξιάς και απομόνωσης.
Στον αντίποδα, το μαύρο μεγιστοποιεί τις επιδράσεις των άλλων χρωμάτων (αποφύγετε το συνδυασμό του με κόκκινο ή πορτοκαλί –το αποτέλεσμα θα είναι πολύ επιθετικό), μικραίνει τους χώρους και εμποδίζει την ανάπτυξη και την αλλαγή. Η χρήση των δύο χρωμάτων συνιστάται να περιορίζεται σε μικρά, επιμέρους στοιχεία της διακόσμησης αντί για γενικότερα μοτίβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krista

Νεοφερμένος

Η Kristali Rota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κοριτσια γεια σας
μπορω να γραφω με greeklish? η ορθογραφια μου ειναι για γελια και ετσι με δυσκολευει στην επικοινωνια:worry:
Δειτε αυτο το προγραμματακι, βοηθα πολυ την επιλογη χρωματων

https://kuler.adobe.com/#create/fromacolor
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasioula1

Νεοφερμένος

Η vasioula1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
επιτέλους, μετά από χρόνια στο ενοίκιο, θα μετακομίσω στο δικό μου σπίτι :D
δηλαδή όχι τώρα, το καλοκαίρι, ο ενθουσιασμός όμως είναι διάχυτος χιχιχι

είναι 83.5 τετραγωνικά μικτά και έκανα ένα σχεδιάκι (δεν θέλω γέλια παρακαλώ :P) με το πως περίπου είναι

το θέμα μου είναι πως μέχρι τώρα, επειδή ζούσα σε ενοίκιο, ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να αφιερώσω χρόνο στη διακόσμιση, στη διαρύθμιση κλπ κλπ
και αυτό γιατί ήξερα πως κάποια στιγμή θα φύγω, οπότε δεν "δενόμουν" με το εκάστοτε σπίτι
τα σπίτια τα οποία νοίκιαζα είχαν ήδη έπιπλα και η μόνη δική μου προσθήκη ήταν ... το laptop μου
οπότε έπιπλα θα πάρω από την αρχή, όπως και τυχόν πίνακες, αξεσουάρ και ότι άλλο χρειαστεί

θα ήθελα όποιος θέλει, να μου δώσει κάποιες ιδέες για το πως θα μπορούσα να το "φτιάξω" με βάση πάντα τις δικές του προτιμήσεις

σκέφτομαι πχ πως δε θα ήθελα να είναι ένα "σοβαρό" σπίτι με βαριά έπιπλα και να θυμίζει το σπίτι της γιαγιάς μου

μάλλον κάτι σε χρωματιστό (πορτοκαλί ίσως; χμμμ :rolleyes:) και ζεστό για μένα και τους επισκέπτες

επίσης ένας από τους προβληματισμούς μου είναι τι θα μπορούσα να κάνω με το δεύτερο δωμάτιο εφόσον το ένα θα είναι το υπνοδωμάτιό μου (δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο από τα δύο ... ίσως το γωνιακό για να είναι πιο απομονωμένο)
ένας ξενώνας ίσως; ένα playroom; ένα καπνιστήριο (αν και δεν καπνίζω :P) για τους επισκέπτες; μια αποθηκούλα;

υπάρχει κάποιο αντικείμενο ή έπιπλο που σας άρεσε και θα θέλατε να το έχετε αλλά δεν ταιριάζει στο σπίτι σας; ελάτε να φτιάξουμε ένα σπίτι από την αρχή :)

διάβασα μερικά sites σχετικά με τη διακόσμηση, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να πω πως με καλύπτουν γιατί μιλάνε με γενικότητες :worry:

τα φώτα σας παρακαλώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Καλορίζικο!!
Έχεις μετρήσει τους χώρους;

Αν όχι, κάν΄το και δώσε μας διαστάσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
επιτέλους, μετά από χρόνια στο ενοίκιο, θα μετακομίσω στο δικό μου σπίτι :D
δηλαδή όχι τώρα, το καλοκαίρι, ο ενθουσιασμός όμως είναι διάχυτος χιχιχι

είναι 83.5 τετραγωνικά μικτά και έκανα ένα σχεδιάκι (δεν θέλω γέλια παρακαλώ :P) με το πως περίπου είναι

το θέμα μου είναι πως μέχρι τώρα, επειδή ζούσα σε ενοίκιο, ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να αφιερώσω χρόνο στη διακόσμιση, στη διαρύθμιση κλπ κλπ
και αυτό γιατί ήξερα πως κάποια στιγμή θα φύγω, οπότε δεν "δενόμουν" με το εκάστοτε σπίτι
τα σπίτια τα οποία νοίκιαζα είχαν ήδη έπιπλα και η μόνη δική μου προσθήκη ήταν ... το laptop μου
οπότε έπιπλα θα πάρω από την αρχή, όπως και τυχόν πίνακες, αξεσουάρ και ότι άλλο χρειαστεί

θα ήθελα όποιος θέλει, να μου δώσει κάποιες ιδέες για το πως θα μπορούσα να το "φτιάξω" με βάση πάντα τις δικές του προτιμήσεις

σκέφτομαι πχ πως δε θα ήθελα να είναι ένα "σοβαρό" σπίτι με βαριά έπιπλα και να θυμίζει το σπίτι της γιαγιάς μου

μάλλον κάτι σε χρωματιστό (πορτοκαλί ίσως; χμμμ :rolleyes:) και ζεστό για μένα και τους επισκέπτες

επίσης ένας από τους προβληματισμούς μου είναι τι θα μπορούσα να κάνω με το δεύτερο δωμάτιο εφόσον το ένα θα είναι το υπνοδωμάτιό μου (δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο από τα δύο ... ίσως το γωνιακό για να είναι πιο απομονωμένο)
ένας ξενώνας ίσως; ένα playroom; ένα καπνιστήριο (αν και δεν καπνίζω :P) για τους επισκέπτες; μια αποθηκούλα;
Εγώ θα έκανα ένα μίνι σινεμά.

\
(Mε στην χλίδα (αλλά θα είναι ακριβό (οπότε βολεύεσαι και έναν καναπέ, έναν projector ένα καλό σύστημα ήχου μια μόνωση για την ηχο. και πολυ φαντασία για δημιοτυργία.

οι κλειστεί χώροι προσφέρουν πολύ ακουστική που δε μπορούν να προσφέρουν τα σαφώς και πιο μεγάλα σαλόνια.

Άλλη λύση είναι γραφείο (Αλλά δεν θα εχει πλάκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γενικά, αν δεν δεις έναν χώρο δεν μπορείς να προτείνεις πολλά. Το μόνο που νομίζω μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι να μην φοβηθείς να γεμίσεις το σπίτι με χρώματα, αλλά κυρίως για να είναι ένας χώρος ζεστός και χαρούμενος χρειάζεται πολλά μαξιλάρια, υφάσματα, χαλιά κτλ... :)

Φοβερά Μαξιλάρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasioula1

Νεοφερμένος

Η vasioula1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλημέρα και χρόνια πολλάάάάάάάά :D:D:D

Καλορίζικο!!
Έχεις μετρήσει τους χώρους;

Αν όχι, κάν΄το και δώσε μας διαστάσεις. :)
Οι χώροι είναι στο περίπου έτσι:

συν-πλην μισό μέτρο αν δεν έκανα καμία βλακεία :P

@fockos
Πολύ ωραία η ιδέα σου για το home cinema! Θα την έχω υπόψιν! Προς το παρόν βέβαια δεν υπάρχουν χρήματα για κάτι τόσο φιλόδοξο καθώς έχω να φτιάξω το σπίτι εξ ολοκλήρου και ήδη αυτό θα μου κοστίσει πολλά. Θα την έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου βέβαια και κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να την υλοποιήσω :)

Γενικά, αν δεν δεις έναν χώρο δεν μπορείς να προτείνεις πολλά. Το μόνο που νομίζω μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι να μην φοβηθείς να γεμίσεις το σπίτι με χρώματα, αλλά κυρίως για να είναι ένας χώρος ζεστός και χαρούμενος χρειάζεται πολλά μαξιλάρια, υφάσματα, χαλιά κτλ... :)

Φοβερά Μαξιλάρια
Πολύ ωραία τα μαξιλαράκιαααααααααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Λεπόν εγώ θα διαμόρφωνα τα έπιπλά μου κάπως έτσι.

Μου αρέσει οι χώροι να ανεξαρτητοποιούνται, γι΄αυτό θα έβαζα τον καναπέ να σχηματίζει αυτή τη γωνία και στην πλάτη του ένα έπιπλο με ράφια για βιβλία. Το έπιπλο αυτό προσωπικά θα το προτιμούσα στο ίδιο ύψος με τον καναπέ, αλλά μπορεί να είναι και πιο ψηλό με κάποιες επιφυλάξεις βέβαια, γιατί μπορεί να λειτουργεί αποπνικτικά και να σφηνώσει την τραπεζαρία.
Το ίδιο έπιπλο στην ίδια θέση αντί για βιβλία, μπορεί να γίνει ένας μίνι μπουφές για την τραπεζαρία. Αλλά αφού ρωτάς την γνώμη μας εγώ θα το έκανα βιβλιοθήκη και θα έβαζα έναν μπουφέ δίπλα από την είσοδο (αριστερά της).

Στο ίδιο κλίμα με τα παραπάνω η κουζίνα είναι πολύ εκτεθειμένη και δε μου αρέσει αυτό. Έτσι θα της έβαζα έναν πάγκο κι ένα τραπέζι, όπως βλέπεις στην εικόνα που έφτιαξα, για να μη χρειάζεται να τρώω στην τραπεζαρία και για να μην αναγκάζομαι να τρώω στο σαλόνι. Επειδή λογικά θα είναι δύσκολο να βρεις το αντίστοιχο ξύλο με τα ντουλάπια της κουζίνας, θα μπορούσες να πάρεις κάτι πιο ουδέτερο, όπως γυαλί. Αν έβρισκες επιπλοποιό που να σου το φτιάξει με το ίδιο ξύλο, θα ήταν τρέλα. :)

Την τηλεόραση θα την έβαζα σε ένα χαμηλό επιπλάκι στο τοίχο που συνορεύει με το δωμάτιο 1, μαζί με άλλα διακοσμητικά.
Στη γωνία, δίπλα από το έπιπλο της τηλεόρασης θα έβαζα ένα φωτιστικό δαπέδου και στους 2 αυτούς τοίχους που σχηματίζουν τη γωνία κάποιους πίνακες ή φωτογραφίες.
Δε θα έβαζα πολυθρόνα, αλλά σκαμπό σε χρώμα που να ταιριάζει με τον καναπέ μου, αλλά όχι το ίδιο (ίσως στο ίδιο χρώμα με τα κάποια από τα μαξιλάρια που θα διαλέξεις για τον καναπέ). 2 σκαμπό είναι ό,τι πρέπει και τα βάζεις όπου θες εσύ ανετότατα!
Όσον αφορά τα χρώματα θα επέλεγα για τον καναπέ κάτι σε γκρι, μπεζ κάτι όχι τόσο έντονο τέλος πάντων και χρώμα θα έδινα με τα μαξιλάρια/ριχτάρι και το χαλί.


Θα επέλεγα το πίσω δωμάτιο και το άλλο θα το έκανα σχεδιαστήριο-γραφείο. :P

Το καλό είναι ότι θα τα πάρεις όλα από την αρχή, έτσι θα φροντίσεις να ταιριάζουν όλα μεταξύ τους!
Καλές διακοσμήσεις!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 33maa2w copy.jpg
    33maa2w copy.jpg
    77.1 KB · Εμφανίσεις: 381

vasioula1

Νεοφερμένος

Η vasioula1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σ΄ευχαριστώ Ηρώ μου για τις ιδέες σου :)
Μ' άρεσε πολύ αυτό με τον πάγκο δίπλα στην κουζίνα, αλλά περισσότερο αυτό με το έπιπλο πίσω από τον καναπέ
Μια φίλη μου έχει περίπου την ίδια διάταξη στους καναπέδες, δηλαδή όταν μπαίνεις στο καθιστικό βλέπεις την πλάτη του καναπέ και αυτό είναι η αλήθεια πως μου φαινόταν λίγο "περίεργο" γιατί στην ουσία ένιωθα πως η πλάτη του καναπέ είναι ένας "τοίχος" και έπρεπε να κάνω τον γύρο του για να κάτσω. Τώρα με αυτό το έπιπλο στο δικό μου σπίτι (χιχι ακόμα δεν μπορώ να το συνηθίσω :redface:), θα υπάρχει μία "λειτουργικότητα" (ας το πούμε) για αυτόν τον "τοίχο". Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω :P
Aμέ, πως δεν καταλαβαίνουμε.
Αυτό με τη βιβλιοθήκη στην πλάτη του καναπέ το έχω κάνει στο δικό μου σπίτι, αλλά για να χωρίσω το γραφείο από το καθιστικό.
Με βολεύει πολύ γιατί είναι στο ίδιο ύψος με τον καναπέ κι όταν αράζω σε αυτή την πλευρά, που είναι και η αγαπημένη μου, ακουμπάω τον καφέ μου, τα συμπράγκαλα μου τέλος πάντων και δε χρειάζεται να τεντώνομαι κάθε τόσο για να φτάσω το τραπέζι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Νομίζω πως θα σε βολέψει πολύ αυτό το "διαχωριστικό" ;)

Εκτός του αποθηκευτικού χώρου που θα έχει, μπορεί να βοηθήσει σε αυτό που είπε η Ηρώ.

Α! Και αν δεν θέλεις να φαίνονται όσα έχεις βάλει μέσα, μπορείς να βρεις ένα "πασο" που να έχει ντουλάπια και όχι σκέτα "ραφια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 22 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top