Changeling (2008)

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η Christine Collins είναι μια μητέρα που μεγαλώνει μόνη της τον 9χρονο γιο της Walter στο Los Angeles το 1928. Μια μέρα επιστρέφοντας από εργασίας της, διαπιστώνει την εξαφάνιση του γιου της. Μετά από κάποιους μήνες έρευνας η αστυνομία της παρουσιάζει ένα παιδί που μοιάζει πολύ με τον Walter αλλά δεν είναι αυτός. Οι αρχές, εκμεταλλευόμενες την εξουσία τους, προσπαθούν με το ζόρι να πείσουν, την μητέρα και την κοινή γνώμη, ότι αυτό είναι το παιδί της και ότι απλά άλλαξε. Η μητέρα έχει στο πλευρό της μόνο έναν ιερωμένο, τον Gustav Briegleb. Έπειτα από ένα γεγονός, που είναι αποτέλεσμα της τύχης εκ πρώτης όψεως, αποκαλύπτετε το χρονικό μιας σειράς από αποτρόπαιες παιδικές δολοφονίες στις όποιες εμπλέκεται ο Walter. Το γεγονός έχει ως αποτέλεσμα την δικαίωση και την ηθική αποκατάσταση της μητέρας και μετατροπή της σε κοινωνικό πρότυπο.
changeling-movie-1.jpgchangeling-movie-3.jpg
Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη ταινία που ο Eastwood βρίσκεται πίσω από τις κάμερες αλλά σίγουρα μια ταινία που η Angelina Jolie μας θυμίζει τον λόγο που την αποκαλούμε ταλέντο αφού η ερμηνεία της είναι απροσδόκητα εντυπωσιακή και αξιόλογη και αληθινά υποκριτική. Ωστόσο εξίσου εντυπωσιακή είναι και η ερμηνεία του Malkovich στον ρόλο του παπά, παρόλο που η ταινία εστιάζεται ελάχιστα σε αυτόν.
changeling-movie-2.jpgchangeling-movie-4.jpg
Αυτό που μου άρεσε στην ταινία είναι ότι οι ήρωες αναπτύχθηκαν χωρίς εκείνα τα περιττά "στολίδια", είναι απλοί άνθρωποι που σκηνοθέτης και ο σεναριογράφους τους εξύψωσαν στα μάτια του θεατή. Δεν υπήρξε κανένα στραβοπάτημα ανάμεσα στην προσπάθεια να περαστεί το μήνυμα και να κρατηθεί ζωντανό το ενδιαφέρον του θεατή.
changeling-movie-5.jpgchangeling-movie-6.jpg
Παρόλο τα παραπάνω θετικά, δεν μου άρεσε που όλοι οι χαρακτήρες της ταινίας είναι είτε κακοί είτε καλοί, είτε ηθικοί είτε ανήθικοι. Αυτή η απολυτότητα παρασύρει τον θεατή μόνο σε μια ρηχή εξερεύνηση του δράματος. Ωστόσο το λάθος δεν ήταν αρκετό, ώστε να μην απολαύσω την ταινία.

8/10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Χμ, δεν θα περίμενα ποτέ ότι η Jolie θα έπειθε σε ένα τέτοιο ρόλο, αλλά τα πήγε μια χαρά. ΟΚ, δυνατή ιστορία και καλη ερμηνεία. Θα την ξάναεβλεπα άνετα αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ή ότι είναι μια ταινία που θα μου μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Mια απο τις καλυτερες ταινιες που εχω δει!!!:DΗ Angelina Jolie ηταν πολυ καλη(αν και γενικα δεν μου αρεσει ως ηθοποιος)και η πλοκη ηταν απιστευτη!!!
Την προτεινω ανεπιφυλακτα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top