Ιατρικοποίηση του τοκετού

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
1. Για την ψυχολογική ευεξία της νέας μητέρας πρέπει να εξασφαλίζεται η παρουσία ενός ατόμου της επιλογής της στον τοκετό -συγγενούς ή όχι- και η δυνατότητα να δέχεται επισκέψεις μετά τον τοκετό.

2. Σε όλες τις γυναίκες που γεννούν στο νοσοκομείο ή κλινική, πρέπει να εξασφαλίζεται ο σεβασμός των πιστεύω τους και των πολιτιστικών τους παραδόσεων.

3. Η τεχνητή πρόκληση του τοκετού πρέπει να γίνεται μόνο όταν υπάρχει ειδική ιατρική εντολή και σε κανένα μέρος του κόσμου δε θα 'πρεπε να υπερβαίνει το ποσοστό του 10% στο σύνολο των τοκετών.

4. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία ώστε το ποσοστό των καισαρικών τομών να υπερβαίνει το 10-15% του συνόλου των τοκετών. Αυτό ισχύει για όλες της περιοχές της γης.

5. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι μετά από μια καισαρική απαιτείται και μία δεύτερη στον επόμενο τοκετό. Οι γυναίκες πρέπει να ενθαρρύνονται για φυσιολογικό τοκετό μετά από μία πρώτη καισαρική.

6. Δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι πριν τον τοκετό πρέπει να ξυρίζεται το εφηβαίο και να γίνεται υποκλισμός.

7. Η τεχνητή ρήξη του θυλακίου -πράξη ρουτίνας στα νοσοκομεία- δε στηρίζεται σε καμία επιστημονική αναγκαιότητα και όταν αυτή απαιτείται, πρέπει να γίνεται μόνο σε προχωρημένη φάση του τοκετού.

8. Κατά τη διάρκεια του τοκετού θα πρέπει να αποφεύγεται η χορήγηση φαρμάκων εκτός από ειδικές περιπτώσεις.

9. Η χρήση μόνιτορ για την ακρόαση του εμβρύου -πολύ συνηθισμένη στα νοσοκομεία- πρέπει να γίνεται μόνο σε ειδικές παθολογικές περιπτώσεις και στην περίπτωση τεχνητής πρόκλησης του τοκετού.

10. Η γυναίκα δεν πρέπει να υποχρεώνεται να έχει την ύπτια στάση (ανάσκελα) κατά τη διάρκεια των ωδινών και του τοκετού. Πρέπει να ενθαρρύνεται να περπατάει στη διάρκεια των ωδινών και να επιλέγει ελεύθερα τη στάση που η ίδια αισθάνεται ως πιο κατάλληλη για τον τοκετό. Δεν δικαιολογείται η συστηματική χρήση της περινεοτομής.

11. Το υγιές βρέφος πρέπει να μένει με τη μητέρα του κάθε φορά που η κατάσταση και των δύο το επιτρέπει. Ο αποχωρισμός του υγιούς βρέφους από τη μητέρα του δε δικαιολογείται από καμία διαδικασία ιατρικής παρακολούθησης.

12. Πρέπει να ενθαρρύνεται η άμεση έναρξη του θηλασμού, ακόμη και πριν η νέα μητέρα βγει από την αίθουσα του τοκετού.

13. Ο θηλασμός αποτελεί τη φυσιολογική και ιδανική μορφή θρέψης του βρέφους και παρέχει ένα απαράμιλλο βιολογικό υπόβαθρο για την ανάπτυξή του.

14. Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα πρέπει να γίνεται συστηματική εκπαίδευση υπέρ του θηλασμού. Όλες οι γυναίκες με την κατάλληλη βοήθεια και ενημέρωση, είναι σε θέση να θηλάσουν το μωρό τους.

15. Πρέπει να ενθαρρύνονται οι μητέρες να κρατούν το μωρό κοντά τους και να του προσφέρουν το στήθος τους κάθε φορά που εκείνο το ζητά. Καλό είναι να παρατείνεται όσο το δυνατόν περισσότερο η περίοδος του θηλασμού και να αποφεύγεται η χρήση συμπληρωματικής τροφής. Μια υγιής μητέρα δεν είναι ανάγκη να προσφέρα κανένα συμπλήρωμα τροφής μέχρι τους 4-6 πρώτους μήνες της ζωής του βρέφους.

(Απόσπασμα από το κείμενο Μία Τεχνολογία Κατάλληλη για τη Γέννηση του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, 1985)

///

Ο φόβος των λοιμώξεων μας έκανε όχι μόνο να απομακρύνουμε τα νεογνά από τις μητέρες, αλλά να βάζουμε και πολύ αυστηρά όρια και στις μανάδες. Όταν διαπιστώθηκε πως μεγαλύτερος κίνδυνος (λοίμωξης από σταφυλόκοκκο) προέρχεται από τα χέρια, ένας κίνδυνος που μπορεί να ελεγχθεί απλά με το πλύσιμο των χεριών, επιτρέψαμε στους γονείς να πιάνουν τα μωρά και έτσι να παίρνουν μέρος στη φροντίδα τους. Για την πλειονότητα των φυσιολογικών νεογνών είναι τελείως αδικαιολόγητη η διακοπή της ελεύθερης επικοινωνίας των γονιών με τα παιδιά τους εν ονόματι της νοσοκομειακής παράδοσης.

(Α. Δρίβα, αποσπάσματα από ομιλία της σε σεμινάριο)

Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, η προγεννητική αγωγή περιλαμβάνει επιπλέον θέματα όπως είναι η επιλογή του τρόπου και του τόπου τοκετού, οι εναλλακτικές μέθοδοι τοκετού (τοκετός στο σπίτι, στο νερό κτλ). Αντίθετα στην Ελλάδα η έγκυος δεν έχει τέτοιες επιλογές. Για παράδειγμα η περινεοτομή θεωρείται πάγια τακτική σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού και δεν αποτελεί θέμα συζήτησης με τη μέλλουσα μητέρα. Η καισαρική τομή μετά από προηγηθείσα καισαρική θεωρείται από την απόλυτη σχεδόν πλειοψηφία των μαιευτήρων της χώρας δεδομένη και επίσης δεν αποτελεί θέμα συζήτησης. Ακόμα και η χρήση επισκληρίδιας αναισθησίας δεν είναι μία οπωσδήποτε παρεχόμενη υπηρεσία.

Στην Ελλάδα, ο αριθμός των καισαρικών τομών σε σχέση με τους διεθνείς μέσους όρους είναι αυξημένος. Αν και η αναλογία των καισαρικών τομών είναι μεγαλύτερη στα ιδιωτικά μαιευτήρια από ό,τι στα δημόσια, ακόμη και στα μεγάλα δημόσια μαιευτήρια της Αθήνας δεν πέφτει κάτω από 30%. Τα αντίστοιχα ποσοστά για τη Βρετανία είναι 11-18% και για τις ΗΠΑ 25%.

(Απόσπασμα από άρθρο ονόματι Η κλινική διαχείριση των μαιευτικών υπηρεσιών του Μ. Ματσαγγάνη)

///

Διάβασα αυτά με αφορμή ένα μάθημα που έδινα και με έβαλαν σε σκέψεις. Οι μητέρες του φόρουμ, επιβεβαιώνουν κάτι από τα παραπάνω; Τι γνώμη έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δυστυχώς, απ'όσο γνωρίζω ισχύουν όλα:/:
Οι καισαρικές φυσικά γίνονται για το κέρδος, έτσι; Έχω ακούσει γυναικολόγο (γυναίκα) να μιλάει με τα καλύτερα λόγια για καισαρική για "να μην ταλαιπωρείσαι μωρε" και επίσης για να μην χαλάσει το πιπί:eek:

Επίσης ο θηλασμός τρώει πολύ μεγάλο πόλεμο από παιδιάτρους και κλινικές. Όταν πήγα να δω τα δωμάτια για να έχω μια ιδέα, συζήτησα και για αποκλειστικό θηλασμό και μου είπαν "μα καλά, θα πάρετε τέτοια ευθύνη; το παιδί θα πεινάει:eek:"

Για την περινεοτομή δεν γνωρίζω να σου πω, είχα την αίσθηση ότι γίνεται για καλό:hmm:

ψ. ανοίχτε σαμπφόρουμ "γονείς":D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όλα σωστά είναι. Έχω διαβάσει τα χίλια μύρια, κυρίως τις εναλλακτικές μεθόδους τοκετού. Πάντα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα μαιευτήρια είναι εργοστάσια παραγωγής βρεφών.
Το Αττικόν έχει μπει στη διαδικασία να οριστεί baby friendly. Δε ξέρω όμως τι γίνεται κατά τη διαδικασία του τοκετού (κλύσμα, ξύρισμα, περινεοτομή, καισαρικές, πρόκληση, σπάσιμο νερών, ανάποδη θέση μωρού, μέρες μετά την ΠΗΤ, κλπκλπκλπ).
Η ευτοκία και το κέντρο φυσιολογικού τοκετού κάνουν τη διαφορά στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xanp

Δραστήριο μέλος

Η Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 668 μηνύματα.
1. Για την ψυχολογική ευεξία της νέας μητέρας πρέπει να εξασφαλίζεται η παρουσία ενός ατόμου της επιλογής της στον τοκετό -συγγενούς ή όχι- και η δυνατότητα να δέχεται επισκέψεις μετά τον τοκετό.

Στα δημόσια νοσοκομεία δεν επιτρέπεται να είναι κάποιος μέσα την ώρα του τοκετού το έχουν απαγορέψει λόγω ατυχημάτων των υποψηφίων μπαμπάδων όπως μας ενημέρωσαν.Στα ιδιωτικά ξέρω μόνο ότι πριν την καισαρική αφήνουν τον μπαμπά να μπει στην αίθουσα τοκετού αλλά τον βγάζουν έξω όταν ξεκινάει η διαδικασία(δεν ξέρω για φυσιολογικό τοκετό μιας και καμία από τις πολλές γνωστές μου δεν γέννησε φυσιολογικά σε ιδιωτικό μαιευτήριο)

5. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι μετά από μια καισαρική απαιτείται και μία δεύτερη στον επόμενο τοκετό. Οι γυναίκες πρέπει να ενθαρρύνονται για φυσιολογικό τοκετό μετά από μία πρώτη καισαρική.
Γενικά ξέρω ότι εδώ στην Ελλάδα αποτρέπουν τις μαμάδες να γεννήσουν φυσιολογικά μετά από καισαρική απλά έχω διαβάσει ότι η καισαρική δεν προϋποθέτει δεύτερη καισαρική διότι το πρόβλημα της πρώτης εγκυμοσύνης που οδήγησε σε καισαρική(αν υπάρχει) δεν σημαίνει ότι θα υπάρχει και σε δεύτερη εγκυμοσύνη μιας και κάθε εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή περίπτωση.

6. Δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι πριν τον τοκετό πρέπει να ξυρίζεται το εφηβαίο και να γίνεται υποκλυσμός.

7. Η τεχνητή ρήξη του θυλακίου -πράξη ρουτίνας στα νοσοκομεία- δε στηρίζεται σε καμία επιστημονική αναγκαιότητα και όταν αυτή απαιτείται, πρέπει να γίνεται μόνο σε προχωρημένη φάση του τοκετού.

8. Κατά τη διάρκεια του τοκετού θα πρέπει να αποφεύγεται η χορήγηση φαρμάκων εκτός από ειδικές περιπτώσεις.

9. Η χρήση μόνιτορ για την ακρόαση του εμβρύου -πολύ συνηθισμένη στα νοσοκομεία- πρέπει να γίνεται μόνο σε ειδικές παθολογικές περιπτώσεις και στην περίπτωση τεχνητής πρόκλησης του τοκετού.

Πάντως έτσι για το ιστορικό γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και μάλιστα σε κατάσταση "πανικού" μιας και όταν πήγα είχα σχεδόν γεννήσει μόνη μου όλη η διαδικασία κράτησε 5 λεπτά όσο χρειάστηκε να με πάνε από την παραλαβή στην αίθουσα τοκετού και να με βάλουν από το φορείο στο ειδικό κρεβάτι και κατευθείαν γέννησα, με αποτέλεσμα να μη με ρωτήσουν καν αν είμαι ξυρισμένη, να μη προλάβουν να κάνουν περινεοτομή, να μη προλάβουν να χορηγήσουν οποιοδήποτε φάρμακο.Υποθέτω ότι αφού δεν ήταν απαραίτητα σε μένα λόγω έλλειψης χρόνου δεν είναι απαραίτητα και σε όλες τις άλλες που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.

12. Πρέπει να ενθαρρύνεται η άμεση έναρξη του θηλασμού, ακόμη και πριν η νέα μητέρα βγει από την αίθουσα του τοκετού.

13. Ο θηλασμός αποτελεί τη φυσιολογική και ιδανική μορφή θρέψης του βρέφους και παρέχει ένα απαράμιλλο βιολογικό υπόβαθρο για την ανάπτυξή του.

14. Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα πρέπει να γίνεται συστηματική εκπαίδευση υπέρ του θηλασμού. Όλες οι γυναίκες με την κατάλληλη βοήθεια και ενημέρωση, είναι σε θέση να θηλάσουν το μωρό τους.


15. Πρέπει να ενθαρρύνονται οι μητέρες να κρατούν το μωρό κοντά τους και να του προσφέρουν το στήθος τους κάθε φορά που εκείνο το ζητά. Καλό είναι να παρατείνεται όσο το δυνατόν περισσότερο η περίοδος του θηλασμού και να αποφεύγεται η χρήση συμπληρωματικής τροφής. Μια υγιής μητέρα δεν είναι ανάγκη να πρόσφερα κανένα συμπλήρωμα τροφής μέχρι τους 4-6 πρώτους μήνες της ζωής του βρέφους.
Για το θηλασμό πιστεύω έχει να κάνει πρωτίστως με το πόσο ενημερωμένη είναι η μητέρα...Ας πούμε κανένας δεν μου είπε να βάλω το μωρό στο στήθος μόλις γέννησα αλλά το έκανα μόνη μου επειδή το είχα διαβάσει και μάλιστα θυμάμαι και τα σχόλια των γιατρών που ήταν εκεί που μου είπαν είσαι διαβασμένη μαμά περί θηλασμού μάλλον αλλιώς δεν εξηγείται ότι μόλις σου φέραμε το μωρό το έβαλες στο στήθος...Έπειτα είχα πολύ βοήθεια από όλο το προσωπικό στο νοσοκομείο και κυρίως από τους παιδίατρους που ενώ ο μικρός δεν θήλαζε συχνά και πολύ τις πρώτες μέρες μου έλεγαν αν μη δώσω συμπλήρωμα και να συνεχίσω μόνο με δικό μου γάλα.Όμως όλα αυτά γιατί στα δημόσια νοσοκομεία έχεις το μωρό δίπλα σου από την πρώτη στιγμή οπότε μπορείς να ελέγχεις τα γευματά του και όλα.Και φυσικά όχι μόνο για τους πρώτους 4-6 μήνες όσο θέλει το μωρό...
Πάντως για το αν πρέπει να έχεις το μωρό δίπλα εξ αρχής να πω ότι εμένα με βοήθησε τόσο με τον θηλασμό όσο και με το να είμαι πλήρως ενημερωμένη για το τι θα συναντήσω σπίτι μετά.Οι φίλες μου πάλι που γέννησαν σε ιδιωτικό και δεν είχαν συνέχεια το μωρό δίπλα τους μου λέγαν ότι θα ήταν καλύτερο να μην είχα το μωρό για να ξεκουραστώ.Ακόμα και σήμερα αισθάνομαι πάντως τυχερή που είχα το προνόμιο(για μένα) να έχω το μωρό μου δίπλα μου από την πρώτη στιγμή.Θα ήθελα πάντως να ακούσω και την γνώμη από μαμά που γέννησε σε ιδιωτικό .

Στην Ελλάδα, ο αριθμός των καισαρικών τομών σε σχέση με τους διεθνείς μέσους όρους είναι αυξημένος. Αν και η αναλογία των καισαρικών τομών είναι μεγαλύτερη στα ιδιωτικά μαιευτήρια από ό,τι στα δημόσια, ακόμη και στα μεγάλα δημόσια μαιευτήρια της Αθήνας δεν πέφτει κάτω από 30%. Τα αντίστοιχα ποσοστά για τη Βρετανία είναι 11-18% και για τις ΗΠΑ 25%.

Η αλήθεια είναι ότι στα δημόσια νοσοκομεία πάντως αποφεύγουν την καισαρική εκτός αν υπάρχει ανάγκη μιας και όταν γεννάς με καισαρική δεν χρεώνεσαι για το δωμάτιο αφού είναι επέμβαση ανεξαρτήτως ταμείου.Κάτι που είναι αντιστρόφως ανάλογο στα ιδιωτικά μιας και υπερχρεώνεσαι στην περίπτωση καισαρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Oh shit..
Δε βλέπω καμία άλλη από το forum και να είχε σκοπό να μείνει έγγυος να το κάνει, τουλάχιστον άμεσα :worry:
Δηλαδή γιατροί και μαίες με το χαμόγελο στο στόμα, πλήρως συνεργάσιμοι και ενημερωμένοι δεεεν;
Και να φαντστώ ότι αυτοί θα βρίσκονται μόνο σε ιδιωτικά μαιευτήρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ο φόβος των λοιμώξεων μας έκανε όχι μόνο να απομακρύνουμε τα νεογνά από τις μητέρες, αλλά να βάζουμε και πολύ αυστηρά όρια και στις μανάδες. Όταν διαπιστώθηκε πως μεγαλύτερος κίνδυνος (λοίμωξης από σταφυλόκοκκο) προέρχεται από τα χέρια, ένας κίνδυνος που μπορεί να ελεγχθεί απλά με το πλύσιμο των χεριών, επιτρέψαμε στους γονείς να πιάνουν τα μωρά και έτσι να παίρνουν μέρος στη φροντίδα τους. Για την πλειονότητα των φυσιολογικών νεογνών είναι τελείως αδικαιολόγητη η διακοπή της ελεύθερης επικοινωνίας των γονιών με τα παιδιά τους εν ονόματι της νοσοκομειακής παράδοσης.
Αυτό γίνεται μόνο στα ιδιωτικά μαιευτήρια που δεν έχουν πολιτική υπέρ του θηλασμού (πχ έχω την εντύπωση ότι στο Μητέρα ενθαρρύνεται να κρατάς εσύ το μωρο... στα δημόσια το κρατάς στο δωμάτιο.


Σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, η προγεννητική αγωγή περιλαμβάνει επιπλέον θέματα όπως είναι η επιλογή του τρόπου και του τόπου τοκετού, οι εναλλακτικές μέθοδοι τοκετού (τοκετός στο σπίτι, στο νερό κτλ). Αντίθετα στην Ελλάδα η έγκυος δεν έχει τέτοιες επιλογές. Για παράδειγμα η περινεοτομή θεωρείται πάγια τακτική σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού και δεν αποτελεί θέμα συζήτησης με τη μέλλουσα μητέρα. Η καισαρική τομή μετά από προηγηθείσα καισαρική θεωρείται από την απόλυτη σχεδόν πλειοψηφία των μαιευτήρων της χώρας δεδομένη και επίσης δεν αποτελεί θέμα συζήτησης. Ακόμα και η χρήση επισκληρίδιας αναισθησίας δεν είναι μία οπωσδήποτε παρεχόμενη υπηρεσία.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει νομίζω προγεννητική αγωγή. Υπάρχουν μόνο μαθήματα ανώδυνου που γίνονται μόνο - αν δεν κάνω λάθος - στο Αλεξάντρα. Αλλοιώς πρέπει να πληρώσεις....

Στα δημόσια νοσοκομεία δεν επιτρέπεται να είναι κάποιος μέσα την ώρα του τοκετού το έχουν απαγορέψει λόγω ατυχημάτων των υποψηφίων μπαμπάδων όπως μας ενημέρωσαν.Στα ιδιωτικά ξέρω μόνο ότι πριν την καισαρική αφήνουν τον μπαμπά να μπει στην αίθουσα τοκετού αλλά τον βγάζουν έξω όταν ξεκινάει η διαδικασία(δεν ξέρω για φυσιολογικό τοκετό μιας και καμία από τις πολλές γνωστές μου δεν γέννησε φυσιολογικά σε ιδιωτικό μαιευτήριο)

Στα δημόσια επιτρέπεται αν ο πατέρας έχει πάρει το χαρτί ότι έχει παρακολουθήσει τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μαζί σου. 'Η τουλάχιστον έτσι γινόταν στα χρόνια μου. Πάντως οι γιατροί δεν το ενθαρρύνουν. Και θυμάμαι με χαμόγελο ένα γιατρό να μην δίνει καμμία σημασία στην γυναίκα που μόλις είχε γεννήσει αλλά να συγχαίρει ενθουσισμένος τον σύζυγο γιατί ήταν "καταπληκτικός στην γέννα".

Πάντως έτσι για το ιστορικό γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και μάλιστα σε κατάσταση "πανικού" μιας και όταν πήγα είχα σχεδόν γεννήσει μόνη μου όλη η διαδικασία κράτησε 5 λεπτά όσο χρειάστηκε να με πάνε από την παραλαβή στην αίθουσα τοκετού και να με βάλουν από το φορείο στο ειδικό κρεβάτι και κατευθείαν γέννησα, με αποτέλεσμα να μη με ρωτήσουν καν αν είμαι ξυρισμένη, να μη προλάβουν να κάνουν περινεοτομή, να μη προλάβουν να χορηγήσουν οποιοδήποτε φάρμακο.Υποθέτω ότι αφού δεν ήταν απαραίτητα σε μένα λόγω έλλειψης χρόνου δεν είναι απαραίτητα και σε όλες τις άλλες που δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα.
Ξύρισμα, κλύσμα και περινεοτομή είναι στανταρντ. Αλλά να πω κι ότι εμένα δεν με έπιασε την πρώτη φορά το κλύσμα καλά - και έτσι έμαθα ότι τα κακά λέγονται "τα δώρα του γιατρού"- αλλά ένοιωσα τόσο άσχημα που δεν έσπρωχνα όσο έπρεπε για κάποια ώρα (είναι η αστική μου ανατροφή, τα γαλλικά και το πιάνο που φταίγανε :P)

Για το θηλασμό πιστεύω έχει να κάνει πρωτίστως με το πόσο ενημερωμένη είναι η μητέρα...Ας πούμε κανένας δεν μου είπε να βάλω το μωρό στο στήθος μόλις γέννησα αλλά το έκανα μόνη μου επειδή το είχα διαβάσει και μάλιστα θυμάμαι και τα σχόλια των γιατρών που ήταν εκεί που μου είπαν είσαι διαβασμένη μαμά περί θηλασμού μάλλον αλλιώς δεν εξηγείται ότι μόλις σου φέραμε το μωρό το έβαλες στο στήθος...Έπειτα είχα πολύ βοήθεια από όλο το προσωπικό στο νοσοκομείο και κυρίως από τους παιδίατρους που ενώ ο μικρός δεν θήλαζε συχνά και πολύ τις πρώτες μέρες μου έλεγαν αν μη δώσω συμπλήρωμα και να συνεχίσω μόνο με δικό μου γάλα.Όμως όλα αυτά γιατί στα δημόσια νοσοκομεία έχεις το μωρό δίπλα σου από την πρώτη στιγμή οπότε μπορείς να ελέγχεις τα γευματά του και όλα.Και φυσικά όχι μόνο για τους πρώτους 4-6 μήνες όσο θέλει το μωρό...
Γέννησα σε δημόσιο αλλά είμαι το ανάποδο, ήθελα να θηλάσω χωρίς όμως να είμαι από τις γυναίκες που κατεβάζουν άφθονο γάλα. Δεν ξέρω αν έφταιγε η κούραση - συνεχώς άυπνη και χωρίς βοήθεια - ή κάτι άλλο. Πάντως τα παιδιά μου ανεβάσανε και τα δύο πυρετό από έλλειψη υγρών μια και δεν μπορούσα να τους παρέχω ούτε τα υγρά που χρειάζονταν, όχι τη θρέψη. Έτσι πήραν ξένο γάλα για να πέσει ο πυρετός και έφαγα τρελλή απαξίωση από το νοσοκομειακό προσωπικό που δεν μπόρεσα να θηλάσω.
Πάντως για το αν πρέπει να έχεις το μωρό δίπλα εξ αρχής να πω ότι εμένα με βοήθησε τόσο με τον θηλασμό όσο και με το να είμαι πλήρως ενημερωμένη για το τι θα συναντήσω σπίτι μετά.Οι φίλες μου πάλι που γέννησαν σε ιδιωτικό και δεν είχαν συνέχεια το μωρό δίπλα τους μου λέγαν ότι θα ήταν καλύτερο να μην είχα το μωρό για να ξεκουραστώ.Ακόμα και σήμερα αισθάνομαι πάντως τυχερή που είχα το προνόμιο(για μένα) να έχω το μωρό μου δίπλα μου από την πρώτη στιγμή.Θα ήθελα πάντως να ακούσω και την γνώμη από μαμά που γέννησε σε ιδιωτικό .
Με το μπολνταρισμένο συμφωνώ απόλυτα αν και στο πρώτο παιδί που δεν κοιμόταν σχεδόν καθόλου θα ήθελα να έχω κάποιες ώρες ξεκούρασης σερί την ημέρα (ακόμα και 1 θα ήταν αρκετή).
Η αλήθεια είναι ότι στα δημόσια νοσοκομεία πάντως αποφεύγουν την καισαρική εκτός αν υπάρχει ανάγκη μιας και όταν γεννάς με καισαρική δεν χρεώνεσαι για το δωμάτιο αφού είναι επέμβαση ανεξαρτήτως ταμείου.Κάτι που είναι αντιστρόφως ανάλογο στα ιδιωτικά μιας και υπερχρεώνεσαι στην περίπτωση καισαρικής.

Κι εγώ έτσι ήξερα.... αν και δεν το είχα στο μυαλό μου για τα δημόσια με οικονομικούς όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Oh shit..
Δε βλέπω καμία άλλη από το forum και να είχε σκοπό να μείνει έγγυος να το κάνει, τουλάχιστον άμεσα :worry:
Δηλαδή γιατροί και μαίες με το χαμόγελο στο στόμα, πλήρως συνεργάσιμοι και ενημερωμένοι δεεεν;
Και να φαντστώ ότι αυτοί θα βρίσκονται μόνο σε ιδιωτικά μαιευτήρια;
μην απελπίζεσαι:P
αν και να ξέρεις το ότι κάποιος δουλεύει σε ιδιωτικό μαιευτήριο ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι καλύτερα ενημερωμένος. Ακόμα και να είναι, ΔΕΝ σημαίνει ότι θα σου δώσει σωστές πληροφορίες, αν το οικονομικό συμφέρον του είναι άλλο;). Πολλά δημόσια νοσοκομεία είναι περισσότερο υποστηρικτικά από τα ιδιωτικά.

ΠΑΝΤΩΣ, αν ενδιαφερθείς και ψάξεις όταν έρθει η ώρα, θα βρεις σωστούς επαγγελματίες. Απλά είναι λίγοι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top