Apocalypto (2006)

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Apocalypto_(film)

Την πετυχα στη τηλεοραση και την ειδα για αλλη μια φορα.

Η ταινια για μενα ειναι αριστουργημα. Καθε σκηνη ειναι ξεχωριστη, της εχει δωθει φοβερη σημασια. Οι ηθοποιοι (κι ας ειναι οι ρολοι τους πολυ απλοι, λειτουργουν φοβερα σαν φιγουρες), οι τοποθεσιες, η σκηνοθεσια και το σεναριο που ειναι πανεξυπνο, σχολιο πανω στην εκμεταλευση του αδυνατου και την διψα του μεγαλου για εξουσια και επιβολη.
Ενα αγριο κυνηγητο για περισσοτερη δυναμη, για την κατατροποση των αδυναμων και απ'την αλλη η προσπαθεια και ο αγωνας για την αξιοπρεπεια και την ανεξαρτησια.

Στο τελος καταφθανουν οι χριστιανοι ευρωπαιοι, οι οποιοι με τη σειρα τους θα κατατρεξουν ολους τους ιθαγενεις συνεχιζοντας ετσι τον φαυλο κυκλο που επικρατει μεχρι τις μερες μας και θα επικρατει εις τους αιωνες των αιωνων...

Η εικονα που καθονται οι τρεις ιθαγενεις να κοιτανε τα πλοια που ερχονται ξεχνωντας εντελως για μια στιγμη αυτα που τους χωριζουν ειναι απλα αριστουργηματικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εντάξει...καλή ταινία, μα δε θα την έλεγα και αριστούργημα. Πάντως, σίγουρα την προτιμώ απ' τα "πάθη του Χριστού".
Την είδα όταν πρωτοβγήκε στις αίθουσες. Κράτησε το ενδιαφέρον μου...αν και κάποιες στιγμές ένιωσα πως το περιεχόμενο της ταινίας προσπαθούσε να ισορροπήσει ανάμεσα στις ποιοτικές βλέψεις του δημιουργού και τις εμπορικές του παραγωγού. Για παράδειγμα, χωρίς να έχω διάθεση να μειώσω την ταινία, προς το τέλος
ο τρόπος που ο ήρωας αντιμετωπίζει τους διώκτες του μου θύμισε ορισμένες σκηνές ανθολογίας από πολεμικές τακτικές επιβίωσης του Ράμπο...:confused:
Απ' ό, τι θυμάμαι ένας βασικός στόχος της ταινίας είναι, μέσα απ' την ιστορία και τα δεινά του ήρωα, να δείξει είτε υπογείως (συμβολικά) είτε εμφανώς ότι κάποιες αιτίες που οδηγούν έναν φημισμένο πολιτισμό (στη συγκεκριμένη περίπτωση των Maya) στην παρακμή, έχουν διαχρονική ισχύ...
Εξού και η ταινία ξεκινάει με μια επιγραφή η οποία αν θυμάμαι καλά έλεγε
"Ένας σπουδαίος πολιτισμός δεν κατακτιέται από έξω, εάν δεν έχει πρώτα καταστραφεί από μέσα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Για παράδειγμα, χωρίς να έχω διάθεση να μειώσω την ταινία, προς το τέλος
ο τρόπος που ο ήρωας αντιμετωπίζει τους διώκτες του μου θύμισε ορισμένες σκηνές ανθολογίας από πολεμικές τακτικές επιβίωσης του Ράμπο...:confused:
Ακομη και τοτε μη μου συγκρινεις τις εικονες. Η φαση με τον καταρακτη και τα αλματα, οταν γινεται πισσα μαυρος απ' τον βαλτο και αποκταει μια επιβλιτικη μορφη...
Το κυνηγητο μεσα στη ζουγκλα θυμιζει λιγο απο Ραμπο αλλα εχει πολυ ωραια σκηνικα που χρωματιζουν πολυ ομορφα την καταδιωξη.
Εξαλου το Ραμπο (για το πρωτο λεμε, εννοειται) ειναι αξιοπροσεκτη ταινια και καμια σχεση δεν εχει με τα επομενα. Αρα και που μοιαζει δεν ειναι καθολου μειον για την ταινια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ακομη και τοτε μη μου συγκρινεις τις εικονες. Η φαση με τον καταρακτη και τα αλματα, οταν γινεται πισσα μαυρος απ' τον βαλτο και αποκταει μια επιβλιτικη μορφη...
Το κυνηγητο μεσα στη ζουγκλα θυμιζει λιγο απο Ραμπο αλλα εχει πολυ ωραια σκηνικα που χρωματιζουν πολυ ομορφα την καταδιωξη.
Εξαλου το Ραμπο (για το πρωτο λεμε, εννοειται) ειναι αξιοπροσεκτη ταινια και καμια σχεση δεν εχει με τα επομενα. Αρα και που μοιαζει δεν ειναι καθολου μειον για την ταινια. :)

Κοίτα... οι καλογυρισμένες περιπετειώδεις σκηνές είναι ευπρόσδεκτες και γουστάρω. Κι αυτό που μου έμεινε και με τράβηξε περισσότερο, πέρα από αυτές, ήταν αυτό που λες στο πρώτο ποστ περί τάσης επιβολής απ' τον ισχυρό και αγώνας για ανεξαρτησία και αξιοπρέπεια απ' τον ανίσχυρο. Βρήκα και ενδιαφέρουσες κάποιες σκηνές (π.χ...στην αρχή) για τις ανθρώπινες συμπεριφορές και του τρόπου ζωής στη συγκεκριμένη χρονική περιόδο, αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα...αλλά δε με νοιάζει. Τα στοιχεία αυτά που αναφέρω διακρίνονται από κάποιο ουσιαστικό περιεχόμενο και (στα χέρια του κατάλληλου, ήτοι Gibson) μπορούν ταυτόχρονα να τραβήξουν το ενδιαφέρον και να επιτευχθεί το επιθυμητό εμπορικό αποτέλεσμα.
Είπα...η ταινία δεν είναι καθόλου κακή, αλλά δε διέκρινα και πολλά άλλα σημεία στην πλοκή (υπό μορφή συμβολισμών π.χ.) που να δικαιολογούν την επιγραφή που ανέφερα, η οποία εμφανίζεται στην αρχή της ταινίας. Τι να πω...έτσι μου φάνηκε, τώρα δεν θυμάμαι και καλά την ταινία, αλλά αν υπάρχουν τέτοια σημεία θα μ' ενδιέφερε να ακούσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και βεβαια οι σιχαμενοι οι αζτεκοι που μακελευαν τους καλους οτι ηταν οι αλλοι.

Η ταινια εχει καλη αφηγηματικη ροη (ο γκιμπσον το εχει αυτο) αλλα ειναι προσβλητικη προς τους λαους αυτους.

Εκαναν ανθρωποθυσιες αλλα ηταν ΤΙΜΗ για τον πολεμιστη να παιθανει κατ αυτο το τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Σκηνες που φερνουν στην επιφανεια ξεκαθαρα τα μυνηματα της ταινας δεν ειναι παρα πολλες. Και οι ποιο πολλες βρισκονται στο πρωτο μισο της ταινιας. Απ'τη στιγμη που αρχιζει το κυνηγητο δεν μπορεις να μιλησεις για βαθυτερα νοηματα, αν και σαν εικονα αντικατοπριζει τελεια τον κατατρεγμο μιας φυλης.
Το θεμα ομως δεν ειναι αν θα γινει μια ταινια η οποια απ'την αρχη μεχρι το τελος θα υπηρετει και θα αναδεικνιει το κεντρικο νοημα για την οποια γραφτηκε, γιατι ετσι θα μιλουσαμε για μια πολυ κουραστικη ταινια. Το θεμα ειναι, και εκει βρισκεται η αριστουργηματικοτητα ενος σεναριου, μεσα απο κοινοτυπες ανθρωπινες καταστασεις να αναδειξεις κατι βαθυτερο.
Κατι τετοιο συμαβαινει με την τελευταια σκηνη της ταινιας. Μετα απο ενα μεγαλο και χωρις κανενα "νοημα" κυνηγητο, ερχεται η εικονα των πλοιων που καταφθανουν, για να συνεχιστει το κυνηγητο απο 'κει που σταματησε αλλαζοντας μονο τους ρολους.
Η ταινια δεν δειχνει τιποτα αλλο πλεον, αλλα ηδη εχει περασει το μυνημα της με ενα απιστευτα διακριτικο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top