Τέλη κινητής τηλεφωνίας

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
παρενθεση:

αυτα γινονται στην ελλαδα μετα απο πιεσεις της ΕΚΤ να μειωσουμε το ελειμα μας.

η προφανης λυση για τους κηφηνες της ελληνικης πολιτικης δεν ειναι να απολυσουν κανα εκατομμυριο αχρηστους δημοσιους υπαλληλους που τρεφονται στις πλατες ανθρωπων σαν και εμενα και μετα εχουν τα θρασος να μην κανουν δουλεια αλλα να αυξησουν της φορολογιες στα κινητα, το επομενο βημα ειναι το γαλα και το ψωμι βεβαια.

(παρεπιπτοντος πληρωνω 370/μηνα στο τεβε και 16 χιλιαρικα το χρονο φορο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Συμφωνα με τα δεδομενα που παρεθεσα, ή στον λογαριασμο που πηρες δεν εχει εφαρμοστει ακομα, ή εκανες λιγοτερη ομιλια, ή κατι δεν υπολογιζεις σωστα.
Εύχομαι, να έχεις άδικο και να έχω δίκιο, όχι γιατί διαφωνώ μαζί σου, αλλά για οικονομικούς λόγους.
Ο επόμενος λογαριασμός που θα μου έρθει θα δείξει. Ο τρέχων μου ήρθε μόλις χθες.
Πάντως η ανάλυση του λογαριασμού μου, στα τέλη, γράφει αυτά ακριβώς τα ποσά που παρέθεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
και νόμιζα ότι με πέθανε η εφορεία πέρισυ που μου κράτησε 4.500.

έποτε γουιλ γιου μέρι μι?? ο φόρος που πληρώνεις είναι πάνω από το μισθό που βγάζει η λίτσα.κομ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
έποτε γουιλ γιου μέρι μι?? ο φόρος που πληρώνεις είναι πάνω από το μισθό που βγάζει η λίτσα.κομ.

απαρεντλι ΕΙΝΑΙ ο μισθος της λιτσας της δημοσιας υπαλληλου, κατευθειαν απο εμενα τα παιρνει or smt
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μας κοβω να κυκλοφορουμε με τρεις κινητες συσκευες που θα αναλογουν σε 3 διαφορετικα νουμερα σε 3 εταιριες κινητης τηλεφωνιας και θα παιζουμε με το φρι χρονο.

Να δω ποσα "με τις υγειες μας" θα πω μεχρι να παρουν ποδι οι κυβερνωντες και βαλουν λιγο μυαλο οι κυβερνωμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εαν ηταν θεμα κομματος, θα το χαμε βρει και θα το χαμε λυσει το θεμα δεκαετιες τωρα. Προφανως ειναι θεμα νοοτροπιας ελληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σύμφωνα με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας η επιβολή τέλους στα καρτοκινητά θα προκαλέσει το παράδοξο ο συνδρομητής καρτοκινητής τηλεφωνίας να αγοράζει κάρτα ανανέωσης χρόνου ομιλίας αξίας 10? αλλά να παίρνει πραγματική αξία μειωμένη κατά 31% (19% ΦΠΑ + 12% ειδικό τέλος) δηλαδή στην ουσία πρόκειται για φόρο επί του φόρου.
Να αναφέρουμε στο σημείο αυτό πως σε ότι αφορά τους συνδρομητές με συμβόλαιο η πραγματική φορολογική επιβάρυνση θα είναι ιδιαίτερα υψηλή.
Το παραπάνω ποσοστό είναι εντελώς άκυρο.
Έστω ότι έχουμε μια κάρτα των ?10. Αφαιρούμε ένα 19% για το ΦΠΑ και μένουν ?8,4. Από αυτά αφαιρούμε το 12% και έχουμε ?7,5. Αρά το ποσοστό είναι 33%

(παρεπιπτοντος πληρωνω 370/μηνα στο τεβε και 16 χιλιαρικα το χρονο φορο)
(Παρεμπιπτόντως είναι το δίμηνο 370 και αυτό το δίμηνο πήγε 394 :P)

(Ο Σπασίκλας :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το πανέξυπνο (εγώ:P) δεν ειχα ακούσει τίποτα και όταν έκανα ανανέωση χρόνου ομιλίας δεν έλγχα τις μονάδες μου:eek:
Και προχτές που έκανα ανανέωση 10? μου προστέθηκαν 8,93:mad:

Πλέον όλα τα φορολογούν και σε κανένα προιον δεν ''απολαμβάνεις'' την αξία του:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πλέον όλα τα φορολογούν και σε κανένα προιον δεν ''απολαμβάνεις'' την αξία του:mad:
Το πρόβλημα του φόρου αυτού είναι ότι είναι επί της αξίας προ ΦΠΑ. Αυτό σημαίνει ότι διαμορφώνετε και από ΦΠΑ, που σημαίνει ότι πληρώνουμε φόρο και για το ΦΠΑ.

Αλήθεια, το αγαπητό και λαϊκό ΠΑΣΟΚ γιατί δεν το έχει αφαιρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το οποιοδήποτε έσοδο θεσμοθετειται,παραμενει εσαει.
Παγιώνεται πλεον εις τους αιωνας των αιώνων αμήν!

Καμμια κυβερνηση δε θα καταργησει νομο που αποφέρει κρατικά εσοδα.

Συνεπώς,μην περιμενεις το ΠΑΘΟΚ να καταργησει ενα κρατικό εσοδο - και δη σε περιοδο κρίσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το οποιοδήποτε έσοδο θεσμοθετειται,παραμενει εσαει.
Παγιώνεται πλεον εις τους αιωνας των αιώνων αμήν!

Καμμια κυβερνηση δε θα καταργησει νομο που αποφέρει κρατικά εσοδα.

Συνεπώς,μην περιμενεις το ΠΑΘΟΚ να καταργησει ενα κρατικό εσοδο - και δη σε περιοδο κρίσης...
Τόσα χρόνια που δεν ίσχυει για την καρτοκινητή τηλεφωνία τουλάχιστον,δεν είχαμε κρατικά έσοδα;
Δεν νομίζω...
Και δεν νομίζω να μειώθηκε το κόστος ομιλίας ή μηνυμάτων έτσι ώστε ο χρήστης να ''ισοφαρίσει'' κατά μια έννοια...Άρα ο μόνος χαμένος είναι ο πολίτης για μια ακόμα φορά...

Αλήθεια,αυτό το μέτρο πέρα από την αύξηση των κρατικών εσόδων,εξυπηρετεί σε τίποτα άλλο;
Ή απλά θεσπίστηκε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αλήθεια,αυτό το μέτρο πέρα από την αύξηση των κρατικών εσόδων,εξυπηρετεί σε τίποτα άλλο;
Ή απλά θεσπίστηκε;
Πρέπει να είναι τιμή σου σου δίνεται το μοναδικό δικαίωμα πληρώνεις φόρους. Άνοιξε την κουρτίνα και θα δεις σε τι υπέροχα πράγματα θα συμβάλεις, εκπληκτικά και υπερσύγχρονα κέντρα υγείας και εκπαίδευσης. Μεγάλοι δρόμοι, αστυνομικοί όπου θα μοχθούν καθημερινά για την σωματική ακεραιότητα, αστυνομικοί με το χαμόγελο στο στόμα και να νοιάζονται πραγματικά για εσένα.

Άνοιξε την κουρτίνα και θα δεις, μια δημοκρατία όπου πολίτες είναι ευτυχισμένοι και πολιτικοί κουρασμένοι. Μια δημοκρατία που αγωνίζεται σήμερα για το αύριο, μια δημοκρατία που είναι θέλει να πατάξει το έγκλημα και να σου προσφέρει απλόχερα όλες εκείνες τις πολυτέλειες που κάνουν τον άνθρωπο να διαφέρει από το ζώο.

Δεν αισθάνεσαι υπέροχα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πρέπει να είναι τιμή σου σου δίνεται το μοναδικό δικαίωμα πληρώνεις φόρους. Άνοιξε την κουρτίνα και θα δεις σε τι υπέροχα πράγματα θα συμβάλεις, εκπληκτικά και υπερσύγχρονα κέντρα υγείας και εκπαίδευσης. Μεγάλοι δρόμοι, αστυνομικοί όπου θα μοχθούν καθημερινά για την σωματική ακεραιότητα, αστυνομικοί με το χαμόγελο στο στόμα και να νοιάζονται πραγματικά για εσένα.

Άνοιξε την κουρτίνα και θα δεις, μια δημοκρατία όπου πολίτες είναι ευτυχισμένοι και πολιτικοί κουρασμένοι. Μια δημοκρατία που αγωνίζεται σήμερα για το αύριο, μια δημοκρατία που είναι θέλει να πατάξει το έγκλημα και να σου προσφέρει απλόχερα όλες εκείνες τις πολυτέλειες που κάνουν τον άνθρωπο να διαφέρει από το ζώο.

Δεν αισθάνεσαι υπέροχα;
Όλα αυτά στην Ελλάδα ε;:P
Από την κουρτίνα βλέπω μόνο την γειτόνισσα:P, ωστόσο καμία αλλαγή δεν έχω δει και δεν νομίζω να υπάρξει κιόλας..
Όταν πχ λένε ότι θα κόψουν την ΠΔΣ η οποία βοηθάει κάποια άτομα που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πάνε σε φροντηστήριο ποια βελτίωση να δω στον εκπαιδευτικό τομέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ρε παιδιά, δεν ήξερα που αλλού να γράψω, συγχωρέστε με αν είμαι off topic.

Σε λογαριασμό του κινητού με σύνδεση, μεταξύάλλων (κλήσεις προς σταθερά, κινητα, SMS κλπ), εμφανίζεται ένα
" Μεταφορά Δεδομένων "

Υποψιάζομαι πως πρόκειται για υπηρεσίες του internet στο κινητό.
Μήπως μπορεί κανείς να μου το εξηγήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ρε παιδιά, δεν ήξερα που αλλού να γράψω, συγχωρέστε με αν είμαι off topic.

Σε λογαριασμό του κινητού με σύνδεση, μεταξύάλλων (κλήσεις προς σταθερά, κινητα, SMS κλπ), εμφανίζεται ένα
" Μεταφορά Δεδομένων "

Υποψιάζομαι πως πρόκειται για υπηρεσίες του internet στο κινητό.
Μήπως μπορεί κανείς να μου το εξηγήσει;
Παράνομη η αυθαίρετη ενεργοποίηση μεταφοράς data μέσω κινητής

Τα δίκτυα, και όχι τα smartphone, ενεργοποιούσαν αυθαίρετα τη σύνδεση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας.


Η Cosmote καλείται να καταβάλλει 1,5 εκατομμύρια ευρώ, η Vodafone 1 εκατομμύριο ευρώ και η Wind 500.000 ευρώ επειδή ενεργοποιούσαν την υπηρεσία μεταφοράς δεδομένων μέσω των δικτύων τους χωρίς προηγουμένως να ενημερώσουν τους συνδρομητές τους.


  • Η ενεργοποίηση της μεταφοράς δεδομένων μέσω των δικτύων κινητής τηλεφωνίας μπορεί να επιφέρει υψηλές χρεώσεις, όταν οι ρυθμίσεις επιτρέπουν τις αυτόματες ενημερώσεις είτε του λειτουργικού συστήματος του smartphone, είτε άλλων εφαρμογών που χρειάζονται το Διαδίκτυο για να λειτουργήσουν, όπως το e-mail, το Facebook, το Twitter κ.ά.
  • Ο χρήστης έχει την δυνατότητα να απενεργοποιήσει την μεταφορά δεδομένων μέσω των δικτύων κινητής τηλεφωνίας. Εντούτοις, κάποιες φορές παρά την απενεργοποίηση, παρατηρείται κίνηση δεδομένων που οδηγεί στην χρέωση των συνδρομητών με βάση το τιμολόγιο για την ημερήσια χρέωση, το λεγόμενο Ίντερνετ με την μέρα.
  • Το σφάλμα αποδίδεται από τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας ενίοτε στον κατασκευαστή του τηλεφώνου του συνδρομητή που διαμαρτύρεται, με ασαφή καθορισμό των αιτιών.
  • Άλλοτε, η χρέωση για Ίντερνετ με την μέρα, παραμένει ενεργοποιημένη αφού λήξει μια προσφορά Ίντερνετ. Ο χρήστης είχε αποδεχτεί αρχικά χωρίς καμία άλλη δέσμευση προσφορές για Ίντερνετ από το κινητό που είχαν ημερομηνία λήξης. Μετά, η σύνδεση data με το δίκτυο παρέμενε ανοικτή, με αποτέλεσμα χρεώσεις με την μέρα που προσέθεταν στον λογαριασμό κινητής τηλεφωνίας ποσό 30 φορές πολλαπλάσιο της ημερήσιας χρέωσης (ποσό που μπορεί να σας ανεβάσει στην κλίμακα για να πληρώσετε τον φόρο κινητής τηλεφωνίας, και επιπλέον σας επιβαρύνει σε ΦΠΑ, ο οποίος επιβάλλεται και στις χρεώσεις σας αλλά και στον φόρο κινητής τηλεφωνίας).
  • Μπορείτε να απαιτήσετε την επιστροφή των χρημάτων σας. Καλέστε την εξυπηρέτηση πελατών, απαιτήστε να σας εξηγήσουν τις χρεώσεις από την κίνηση data. Παρατηρήστε εάν το ποσό που επιβαρυνθήκατε είναι πολλαπλάσιο της ημερήσιας χρέωσης data από το δίκτυό σας και πόσα ΜΒ διακινήθηκαν (κοιτάξτε την ανάλυση των χρεώσεων στον λογαριασμό σας). Ζητήστε να απενεργοποιηθεί η κίνηση data.
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Mαλιστα, ευχαριστω, μ ηρθε ο λογαριασμος και εμεινα!! Να δω τι θα κανω τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μου ηρθε σημερα ενας λογαριασμος κινητου 250 ευρω και οταν το ειδα επαθα εγκεφαλικο!!! Πηγα κατευθειαν σε καταστημα και μου ειπαν - συγνωμη λαθος!!!- μα καλα!!! Αν τα πληρωνα θα μου ελεγαν οτι εκαναν λαθος;;;;; Εκανα μια φασαρια αλλο πραμα!!! Τους ειπα Να φτιαξουν το λαθος και να μου πληρωσουν και καρδιολογο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top