Γυναικείες φιλίες: Ποια είναι η γνώμη σας;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Πάντως εγώ σε αυτό το θέμα θα ήθελα να είμαι άντρας (και σε πολλλά άλλά αλλά άσχετο). Οι άντρες έχουν πιο ντόμπρες φιλίες, είναι πιο ξεκάθαροι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, δεν αναλύουν τα πάντα τόσο όσο εμείς και δε βάζουν (συνήθως) μια γυναίκα πάνω από τη φιλία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω δει και ξεκατινιάσματα μεταξύ αντρών αλλά και το να βάζουν μια γυναίκα πάνω από την φιλία τους.

Πιστεύω ότι είναι στον άνθρωπο και όχι στο φύλο. Οι φιλίες που έχω με γυναίκες βέβαια έχουν διαφορετική αίσθηση από αυτές που έχω με άντρες ακριβώς γιατί είμαι και γω γυναίκα. Άλλα πράγματα θα μοιραστώ με τις γυναίκες φίλες μου και άλλα με τους άντρες. Δεν κάνει όμως αυτό λιγότερο φίλους τους μεν και περισσότερο τους δεν.

Επίσης φυσικό είναι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου ( φιλία άντρα με άντρα και γυναίκας με γυναίκα) να υπάρχει περισσότερο το στοιχείο της ζήλιας και του ανταγωνισμού(κανείς δεν είναι τέλειος, ούτε και είμαστε αγγελικά πλασμένοι) αλλά από την άλλη μπορείς να καταλάβεις περισσότερο την ψυχοσύνθεση του άλλου όταν ανήκει στο ίδιο φύλο με σένα.

Προσωπικά χρειάζομαι και τους δύο. Δεν θα μπορούσα να έχω μόνο γυναίκες ή μόνο άντρες φίλους. Ο καθένας μου προσφέρει κάτι το διαφορετικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βάζουν μια γυναίκα πάνω από την φιλία τους.
αυτο δεν είναι κακο,αν αγαπας πραγματικα τη κοπελα του φιλου σου πχ και αυτη προτιμαει εσενα απο αυτον... και μετα απο αυτο μπορεις να συνεχισεις να είσαι φιλος με τον άλλον...φυσικα πραγματα είναι...:ποιος ταιριαζει καλυτερα με ποιον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Πάντως εγώ σε αυτό το θέμα θα ήθελα να είμαι άντρας (και σε πολλλά άλλά αλλά άσχετο). Οι άντρες έχουν πιο ντόμπρες φιλίες, είναι πιο ξεκάθαροι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, δεν αναλύουν τα πάντα τόσο όσο εμείς και δε βάζουν (συνήθως) μια γυναίκα πάνω από τη φιλία τους.
Πεστα Himela πεστα για καποιεs βεβαια η αληθεια ποναει και φαινεται αλλα ειναι ετσι οπωs τα λεs. Σου βαζω 10 με τονο για το σχολιο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η γυναίκα όταν έχει γκόμενο γίνεται τόσο ανταγωνιστική και καχύποπτη που όλα τα βλέπει περίεργα, μίλησες στο αγόρι της; Κάτι τρέχει. Είσαι ψυχρή μαζί του για να μην την κάνεις να νιώθει άσχημα; Πάλι κάτι τρέχει και της ρίχνεις στάχτη στα μάτια. Οι μόνες φίλες που έχω είναι στην ηλικία της μαμάς μου. Μόνο αυτές δε με βλέπουν ανταγωνιστικά και μπορώ να συμβουλευτώ.

Μήπως μόνο αυτές δεν βλέπεις εσύ ανταγωνιστικά και θεωρείς ότι μπορείς να τις εμπιστευτείς;
Όλες οι γυναίκες της ηλικίας σου πιστεύεις πως με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα θέλουν να μπουν ανάμεσα σε σενα και το αγόρι σου ή να σου κάνουν κακό; Μα ποιος ο λόγος να το κάνουν; Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που ζηλεύουν, άνθρωποι που αντί να προσπαθήσουν να σε φτάσουν προσπαθούν να σε ρίξουν, αλλά το να πιστεύεις ότι όλοι είναι έτσι είναι άδικο- πρώτα από όλα για σένα. :) Γιατί δεν αφήνεσαι να νιώσεις τις χαρές της γυναικείας φιλίας, από τον φόβο μην σε κοροιδέψουν, εκμεταλλευτούν ή σε πληγώσουν...

Οι γυναίκες που έχουν σχέση σε αυτό τον κόσμο είναι παρα πολλές, και αν όλες αυτές δεν άφηναν να μιλήσεις στο αγόρι τους, να τον κοιτάξεις, να πείτε μια καλημέρα αμα πέσετε μούρη με μούρη στο χωλ, τότε θα είμασταν όλες ξεμαλλιασμένες και ξεκατινιασμένες. :X
Κατα τα άλλα η Angie_Ann τα είπε τέλεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Kι εγώ πιστεύω ότι σαν γυναίκα προτιμώ γιά φιλία άνδρες , αλλά μέχρι σήμερα δεν το κατάφερα .Ολοι θέλουν κάτι παραπάνω .Βέβαια απ την μιά
με κολακεύει , αλλά γιατί βρε παιδί μου πρέπει μιά φιλία,άνδρα με γυναίκα ,πρέπει να συνοδεύεται ,ντε καί καλά με σεξ!!! Ας μου λύσει κά-
ποιος αυτήν την απορία μου.
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Συνεχιζω να ξεθαβω θεματα ακαθεκτη:clapup:

εχω τρεις φιλους (δυο κοριτσια ενα αγορι) που μετρουν χρονια. Η μια μετρα δεκαετια και μια φορα μαλωσαμε με αφορμη τη ζηλια μου για αγορι και αιτια οτι την υποτιμουσα πολυ...:( αλλα αυτα τελειωσαν εδω και χρονια (η μια φορα που μετανοησα και το χαρηκα)
νομιζω υπαρχει η γυναικεια φιλια και μου αρεσει που την βρηκα απο μικρη ηλικια. αυτο που υποψιαζομαι ειναι οτι η αντιληψη οτι δεν υπαρχει γυναικεια φιλια αφορα μεριδα του γυναικειου κοσμου που προτεραιοτητα ειναι να ριξεις τον γκομενο και να τον κανεις να σερνεται (εκτος του οτι πρεπει να εισαι η πιο θεα). αυτα που ζω δεν ειναι ετσι και πιστευω οτι η ΓΥΝΑΙΚΑ δεν ειναι ετσι και ξερει να σεβεται τις σχεσεις των αλλων. ευττυχως επιβεβαιωνομαι στην καθημερινοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Κακα τα ψεματα... Πιστευω πως η αντρικη φιλια δεν ειναι ανωτερη αλλα ειναι σιγουρα πιο δυνατη στον χρονο. Ειναι κοινα αποδεκτο πως η γυναικεια ψυχολογια ειναι πιο πολυπλοκη απο την αντρικη. Γι αυτο το λογο κιολας πιστευω οτι οι παρεξηγησεις και οι τσακωμοι σε μια γυναικεια παρεα ειναι πιο συχνοι. Και δεν φτανει που γινονται περισσοτερες παρεξηγησεις... Τις περισσοτερεσ φορες παρατηρω οτι δεν εκτονωνοται κιολας. Σε αντιθεση με την αντρικη φιλοσοφια παρεας που με το που γινει μια παρεξηγηση θα πεσει ΤΟ μπινελικι θα γινει ο χαμος και μετα απο δυο μερες μελι γαλα. :P


Γενικα πιστευω οτι οι αντρικες φιλιες ειναι πολυ πιο απλες. Μενουν οπως τοτε που ημασταν πιτσιρικια. Τουλαχιστον εμενα αυτο μου βγαινει οταν ειμαι με τους φιλους μου. Οτι ειμαι παλι 10 χρονων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τους τελευταίους μήνες, η αλήθεια είναι, ότι έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για την πραγματική γυναικεία φιλία. Το σίγουρο είναι ότι δύσκολα κρατάει φιλία που ξεκινά από το σχολείο (Πρώτη Δημοτικού για μένα). Ακόμη δεν έχω κάτσει να σκεφτώ αν γι'αυτό ευθύνεται η ανωριμότητα που είχαμε ως παιδιά, ή αν είναι απλά η συνήθεια των χρόνων που σε έφερε σε σημείο να νομίζεις έναν άνθρωπο φίλο σου, παρ'όλο που δεν θα "έτρεχε" ποτέ για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι η φιλια ειναι θεμα φυλου.
οποτε γενικα νομιζω οτι υπαρχει μεταξυ ανθρωπων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ειναι κοινα αποδεκτο πως η γυναικεια ψυχολογια ειναι πιο πολυπλοκη απο την αντρικη. Γι αυτο το λογο κιολας πιστευω οτι οι παρεξηγησεις και οι τσακωμοι σε μια γυναικεια παρεα ειναι πιο συχνοι.
ακριβως
ευθικτες οι γυναικες
ολο απλωνουν νυχια για μικρα πραγματα,,και παρεξηγιουνται τσαμπα..

γιαυτο και οι περισσοτερες γυναικες παραδεχονται οτι οι καλυτεροι φιλοι τους ειναι ανδρες..
γιατι απλα δεν ψυριζουμε τη μαιμου οπως οι γυναικες που παρεξηγιουνται με καθε εκφραση λογο κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Από την άλλη, πιστεύετε ότι οι άντρες, έχουν φιλίες, στις οποίες συζητάνε, αγγίζουν θέματα συναισθηματικά κτλ?
Απ ότι βλέπω στον περίγυρό μου, οι άντρες με τους φίλους τους, πάνε για καφέ, για μπάσκετ, για καμάκι, διακοπές κτλ, αλλά οι συζητήσεις τους είναι επιδερμικές. Για παράδειγμα, πήγα με την τάδε, καλή ομάδα εκείνη, στη δουλειά πήζω κτλ. Δεν βλέπω συχνά να μιλάνε για φοβίες, συναισθήματα. Να αφήνουν τον ευατό τους να εκτεθεί σε κάποιον άλλο.
Όσες φορές έχω δει άντρες όντως να ανοίγονται όπως οι γυναίκες, έχω δει και τα συμπτώματα της γυναικείας φιλίας.
Δηλαδή και τσακωμούς, και κατινιές, και απ όλα.

Μήπως δηλαδή οι άντρες έχουν πιο διαχρονικές φιλίες, χωρίς τσακωμούς κτλ, γιατί αντιμετωπίζουν το φίλο τους πιο επιδερμικά????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Εχω ελαχιστους αντρες φιλους. οι περισσοτερες γυναίκες είναι και μια χαρά είμαστε!
πλακίτσες, τσακωμοί και απ όλα :P
θα συμφωνήσω με τη τζίλντα ότι οι άντρες δεν ανοίγονται το ίδιο στους φίλους τους όσο εμείς. Αλλά αυτά είναι κ σχετικά.. δεν έχουν ολοι οι άνθρωποι την ίδια ανάγκη να ανοιχτούν και να συζητήσουν.

Ας πούμε έχω μια φίλη η οποία στ' αλήθεια ποτέ δε λέει τα σωψυχά της. Θα πει απλά "στεναχωρηθηκα", θα βρίσει αλλά δε θα κάνει την υπαρανάλυση που θα έκανα με αλλες φίλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Απ ότι βλέπω στον περίγυρό μου, οι άντρες με τους φίλους τους, πάνε για καφέ, για μπάσκετ, για καμάκι, διακοπές κτλ, αλλά οι συζητήσεις τους είναι επιδερμικές. Για παράδειγμα, πήγα με την τάδε, καλή ομάδα εκείνη, στη δουλειά πήζω κτλ. Δεν βλέπω συχνά να μιλάνε για φοβίες, συναισθήματα. Να αφήνουν τον ευατό τους να εκτεθεί σε κάποιον άλλο.
Όσες φορές έχω δει άντρες όντως να ανοίγονται όπως οι γυναίκες, έχω δει και τα συμπτώματα της γυναικείας φιλίας.
Δηλαδή και τσακωμούς, και κατινιές, και απ όλα.
σε παω εσενα,στο εχω πει?;)

οπως το λες ειναι

εχει αποδειχθει και με κατι ρευνες που ειχα δει.
οι γυναικες κανουν δυσκολα φιλιες,,αλλα ειναι πιο βαθιες και βαθια η ενωση όταν και οσο πετυχουν..

ενω οι ανδρες τα πολυ προσωπικα μας θεματα -που νομιζω βεβαια οτι δεν ειναι τοσο πολλα οσο στις γυναικες-δεν τα λεμε ουτε στο φιλο..
και σωματικα δεν αγγιζομαστε οι ανδρες αν δεις οπως οι γυναικες,,οι γυναικες μπορεινα πανε μαζι τουλετα να μοραστουν τα αποκρυφα τους,,και χαιδευονται ή φιλιουνται χωρις παρεξηγηση(εκει ειναι και η γοητεια του πιθανου ερωτισμου και προς τους ανδρες αν με πιανετε και το χρησιμοποιουν οι γυναικες..)

ενω οι ανδρες δεν πλησιαζουμε τοσο..αλλιως παρεξηγιομαστε


ειναι η ποιοτητα ή βαθυτητα της ενωσηςαν θελεις και η ποσοτητα..
οι γυναικες εχουν το ενα -και σπανιο- οι ανδρες το αλλο

γιαυτο η καλυτερη ενωση για μενα δεν ειναι καμια φιλία..
αλλα η ενωση αρσενικου θηλυκου..εκει ειναι και ισχυρη και βαθια και κραταει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μου το χεις πει αλλά κοκκινίζω.. :redface::redface::redface:

Θα σας πω ένα απλό παράδειγμα.
Ο αρραβωνιαστικός μου έχει φίλους χρόοοοονια. Πολλά χρόνια. Καλές φιλίες, δεν έχουν τσακωθεί ποτέ, και κάθε φορά πάνε για μπάσκετ, για καφέ. Αλλά ποτέ δεν τους έχω ακούσει να μιλανε για κάτι άλλο εκτος από αυτοκίνητα.
Εγώ έχω φίλες με τις οποίες έχω τσακωθεί, τα χουμε ξαναβρεί (με άλλες όχι), αλλά η μια κράταγε το χέρι της άλλης στα δύσκολα, έχω χαρεί στις χαρές.

Ποια είναι πιο σημαντική φιλία?

Και δεν νομίζω η αντρική, επειδή απλα και μόνο δεν τσακώθηκαν ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο αρραβωνιαστικός μου έχει φίλους χρόοοοονια. Πολλά χρόνια. Καλές φιλίες, δεν έχουν τσακωθεί ποτέ, και κάθε φορά πάνε για μπάσκετ, για καφέ. Αλλά ποτέ δεν τους έχω ακούσει να μιλανε για κάτι άλλο εκτος από αυτοκίνητα.
οχι τοσο
οι ανδρες καλοι φιλοι θα στηριξουν ο ενας τον αλλον στην αναγκη..
απλα δεν μιλανε συνεχεια για σχεσεις και λοιπα ψυχολογικα συανιασθηματικα θεματα οπως οι γυναικες
ειναι πιο πρακτικοι λιγοτερο συανισθηματικοι.

και ερωτω,,
αν δυο φιλες εχουν αγαπηθει..βοηθησει η μια την αλλη,και οταν τα χαλαγανε εβγαζε η μια το ματι της αλλης ,τι νοημα εχει αν τα ξαναβρηκαν μετα
αν εχει ηδη γινει η ζημια?
τα βλεπω συνεχεια πχ με τη μανα μου αδελφη μου,,σφαζονται τη μια μερα,,αγαπιουνται την αλλη.
ζαλιζομαιαπο τα περα δωθε..

οι ανδρες θα δεχθουν βαθια συναισθηματικη βοηθεια κυριως απο μια γυναικα,,αυτες ξερουν να γιατρευουν ή να πληγωνυο τα συναισθηματα,,
ειτε η μανα ειναι αυτη,,ειτε η γυναικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Πιστεύω πως η μαμά σου και η θεία σου αγαπιούνται.
Ότι και να κάνουν, αγαπιούνται.

Ισχύει μερικές φορές αυτή η απαράδεκτη άποψη ότι "Αν δεν ξεσπάσεις στον άνθρπωπό οσυ, σε ποιον θα το κάνεις?".

Διαφωνω καθετα με την άποψη αυτή, αλλά συμβαίνει καθημερινά..

Άγγελε, κι αν ένας άντρας δεν ανοίγεται ούτε σε γυναίκες?
Δεν κρίνεις ότι τότε οι φιλίες του, είτε με άντρες είτε με γυναίκες, είναι καθαρά επιφανειακές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε, κι αν ένας άντρας δεν ανοίγεται ούτε σε γυναίκες?
τοτε εχει προβλημα

:worry:

ακομα πχ και σε ψυχολογους ψυχιατρους κλπ,,που ειχα μιληει καποτε..
σε γυναικες -και ακομη περισσοτερο νεες-ανοιγομαι πολυ πιο ευκολα
ενω σε ανδρα οχι,,δυσκολα

Δεν κρίνεις ότι τότε οι φιλίες του, είτε με άντρες είτε με γυναίκες, είναι καθαρά επιφανειακές?
ναι,,σιγουρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Από την άλλη, πιστεύετε ότι οι άντρες, έχουν φιλίες, στις οποίες συζητάνε, αγγίζουν θέματα συναισθηματικά κτλ?
Απ ότι βλέπω στον περίγυρό μου, οι άντρες με τους φίλους τους, πάνε για καφέ, για μπάσκετ, για καμάκι, διακοπές κτλ, αλλά οι συζητήσεις τους είναι επιδερμικές. Για παράδειγμα, πήγα με την τάδε, καλή ομάδα εκείνη, στη δουλειά πήζω κτλ. Δεν βλέπω συχνά να μιλάνε για φοβίες, συναισθήματα. Να αφήνουν τον ευατό τους να εκτεθεί σε κάποιον άλλο.
Όσες φορές έχω δει άντρες όντως να ανοίγονται όπως οι γυναίκες, έχω δει και τα συμπτώματα της γυναικείας φιλίας.
Δηλαδή και τσακωμούς, και κατινιές, και απ όλα.

Μήπως δηλαδή οι άντρες έχουν πιο διαχρονικές φιλίες, χωρίς τσακωμούς κτλ, γιατί αντιμετωπίζουν το φίλο τους πιο επιδερμικά????
Σ Τ Ε Ρ Ε Ο Τ Υ Π Α


Έχω ΠΟΛΥ δυνατή φιλία, βαθιά και όχι επιδερμική, εδώ και 6 χρόνια. Χωρίς τσακωμούς, χωρίς κατινιές, χωρίς τίποτα από τα συμπτώματα των γυναικείων φιλιών. Αλλά έχει απ' όλα. Και "επιδερμικές" συζητήσεις και "βαθιές / συναισθηματικές". Έτσι λειτουργεί η ΣΩΣΤΗ αντρική φιλία. The "bro code".

Συνεπώς, ο ισχυρισμός σου είναι ασταθής, εφόσον σου έχω ένα τουλάχιστον αντιπαράδειγμα - εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
τοτε εχει προβλημα
ακομα πχ και σε ψυχολογους ψυχιατρους κλπ,,που ειχα μιληει καποτε..
σε γυναικες -και ακομη περισσοτερο νεες-ανοιγομαι πολυ πιο ευκολα
ενω σε ανδρα οχι,,δυσκολα

Άγγελε γενικά πάντα συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις. Και το καλό είναι ότι δεν είσαι κολλημένος άνθρωπος, ακούς και άλλες απόψεις, σκέφτεσαι, μια χαρά. Θα σαι καλός φίλος (είτε σε άντρες, είτε σε γυναίκες).
Σ Τ Ε Ρ Ε Ο Τ Υ Π Α


Έχω ΠΟΛΥ δυνατή φιλία, βαθιά και όχι επιδερμική, εδώ και 6 χρόνια. Χωρίς τσακωμούς, χωρίς κατινιές, χωρίς τίποτα από τα συμπτώματα των γυναικείων φιλιών. Αλλά έχει απ' όλα. Και "επιδερμικές" συζητήσεις και "βαθιές / συναισθηματικές". Έτσι λειτουργεί η ΣΩΣΤΗ αντρική φιλία. The "bro code".

Συνεπώς, ο ισχυρισμός σου είναι ασταθής, εφόσον σου έχω ένα τουλάχιστον αντιπαράδειγμα - εμένα.

Γιώργο αρχικά θα μπορούσες εσύ, και αρκετοί άλλοι, να είστε απλά η εξαίρεση. Και ο ισχυρισμός μου να μην είναι καθόλου ασταθής. Όμως, θα σου πω ότι εμενα αυτη είναι μια άποψη που μου χει σχηματιστεί από απλή παρατήρηση. Ούτε ψυχολόγος είμαι, ούτε κοινωνιολόγος, ούτε κάποια σχετική ειδικότητα έχω. Φυσικά και μπορεί να κάνω και λάθος. Απλά αυτό παρατήρησα, αυτό κατέγραψα.
Διαφωνείς? Κανένα πρόβλημα, δημοκρατία έχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top