Τελικά, ο φόβος ξεπερνιέται;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Άραγε όταν έχεις μία φοβία μπορείς να την ξεπεράσεις τελείως;
Υπάρχει περίπτωση να ξεπεράσεις τη φοβία για σύντομο χρονικό διάστημα και έπειτα να ξανά εμφανιστεί;
Η πείρα σας τι λέει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να μειωθει με το χρονο ηλικια κλπ ναι,,να ξαναεμφανιστει,,ισως..

σπανια..
ειναι μυστηριες σαν την αλλεργια.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skoumas

Νεοφερμένος

Ο skoumas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
οι φόβοι πηγαινοέρχονται. απορώ γιατί είναι καν κομμάτι της ζωής μας αυτό το ανούσιο άχρηστο πράγμα του φόβου.

ο φόβος είναι χρησιμος για δευτερόλεπτα, όταν κάτι κακό πάει να σου συμβεί.

νομίζω ότι το πρόβλημα είναι το εξής:

παλιά μπορεί να σε κλέβαν κλέφτες για παράδειγμα. και να τους έβλεπες. να υπήρχε φυσική ύπαρξη.

τώρα οι κλέφτες δεν φαίνονται, είνια παντού, και επηρεάζουν την ζωή σου.
καλά κρυμμένοι πίσω από το σύστημα και την τήρηση της τάξης.
μπορεί η τράπεζα να σε κλέβει, αλλά δεν μπορείς να της σκάσεις μπουκέτο.
κατάλαβες;

έτσι τα αρνητικά συναισθήματα συσσωρεύονται γιατί ο εχθρός δεν φεύγει και ο φόβος που βρίσκεται εκεί για να μας προστατέψει, μας τρώει.

τώρα αν νοιώθεις ότι το παράδειγμα μου ήταν άκυρο και ότι δεν σε κλέβουν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι έννοω.
αναφέρομαι στο σύστημα το ίδιο και το πως κλείνει αν θέλετε την υγειή έκφραση συναισθημάτων των μελών τους.


πως να το κάνουμε ρε παιδιά, δεν είμαστε λογιστικά, υπολογιστικά, ρομποτικά όντα.
δεν έχουμε σχεδιαστεί για τους ρυθμούς της κοινωνίας που υπηρετούμε.
και ούτε ζούμε για να είμαστε μουγγοί.

τώρα βέβαια υπάρχουν πολλών ειδών φόβοι, αλλά πίστεψε το , νομίζω ότι οι φόβοι πηγάζουν από ανασφάλειες κα μη ικανοπόιησης του πνευματικού μας κόσμου.
είναι απλά τρόπος του εσωτερικού κόσμου μας να μας πει, ει! ξεκόλλα. αυτό που συνήθως όμως γίνεται είναι να το θεωρούμε πρόβλημα - πρόβλημα υγείας πολλές φορές - που πρέπει να αντιμετωπιστεί για να γυρίσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται στις μίζερες 'παραγωγικές ζωές' μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έλεν Τσέρι

Νεοφερμένος

Η Έλεν Τσέρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
δεν ξεπερνιέται ο φόβος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φόβος! Είναι συγκινησιακό συναίσθημα.
Προκαλεί κίνηση, όχι ενός σημείου, αλλά όλης της υπόστασης μας.
Αν δεν έχεις βιώσει τον φόβο, είναι αδύνατο να τον καταλάβεις.
Είναι αδύνατο να νοιώσεις στο σώμα σου την εφίδρωση, ως αποτέλεσμα του φόβου από κάτι που εκλαμβάνεις ως κίνδυνο για εσένα. Αν όμως έχεις υποστεί αυτόν τον κίνδυνο και την τελευταία στιγμή έχεις σωθεί, τότε, στο μέλλον σε αντίστοιχο ερέθισμα, θα βιώσεις τον φόβο στο έπακρο. Τότε αντιλαμβάνεσαι ότι κάτι σου έχει μείνει. Και αυτό είναι ο πραγματικός φόβος.

Αν έχεις κινδυνέψει από τροχαίο ατύχημα, τότε στο άκουσμα και μόνο φρεναρίσματος, έχεις πραγματικές εκδηλώσεις φοβικών συμπτωμάτων.
Τρέμεις, ανατριχιάζεις, πανικοβάλλεσαι, εφίδρωση και άλλα ακόμα…

Αυτά είναι συμπτώματα του πραγματικού φόβου. Είναι και δύσκολο να περάσουν.

Αλλά, δυσκολότερο είναι να αντιληφτούμε έναν που έχει υποστεί πραγματικό φόβο.

Κάποια στιγμή, είχα κάνει ένα αστείο σε κάποιον φίλο μου, ο οποίος είχε σωθεί από τροχαίο.
Πλησιάζοντας τον σε δρόμο του χωριού του με το αυτοκίνητο μου με μηδενική ταχύτητα, παρ’όλ’αυτά, αυτός ακινητοποιήθηκε στον δρόμο και άρχισε να τρέμει.
Κατέβηκα από το αυτοκίνητο μου και τον πλησίασα, αλλά πιστέψτε με, αυτό που ένοιωσε δεν διορθώνεται με όλες τις συγνώμες του κόσμου.
Είναι μια πράξη που θα ντρέπομαι για πολλά χρόνια. :redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
συνηθως οι φοβιες εξατομικεύονται σε φοβιες για εντομα ή ζωα, κεραυνους, τουνελ, ανσασερ, για το αιμα κ.α. Το πιο συνηθη φαινομενο ειναι να τις αποφευγουμε και οχι να τις αντιμετωπίζουμε για να ελεγξουμε εαν οι σκεψεις μας περι αυτων των φοβιων αντιστοιχουν στη πραγματικοτητα. Έτσι το άγχος παραμένει και διατηρουμε την αντίληψη ότι δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το φόβο μας. ενισχύοντας τη συμπεριφορά αποφυγής.
εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι πρεπει να ερχομαστε αντιμέτωποι με το καθε φοβο μας ξανα και ξανα μεχρι να φυγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Η Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Κοινωνικός λειτουργός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ο φόβος δεν ξεπερνιέται εντελώς(πιστεύω)...απλά μαθαίνεις να τον διαχειρίζεσαι με τον καιρό ώστε να μην σε επηρρεάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως ναι, αρκεί να έχεις το ψυχικό σθένος να τον καταπολεμήσεις και εν τέλει να τον αποβάλλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κάποια στιγμή, είχα κάνει ένα αστείο σε κάποιον φίλο μου, ο οποίος είχε σωθεί από τροχαίο.
Πλησιάζοντας τον σε δρόμο του χωριού του με το αυτοκίνητο μου με μηδενική ταχύτητα, παρ’όλ’αυτά, αυτός ακινητοποιήθηκε στον δρόμο και άρχισε να τρέμει.
Κατέβηκα από το αυτοκίνητο μου και τον πλησίασα, αλλά πιστέψτε με, αυτό που ένοιωσε δεν διορθώνεται με όλες τις συγνώμες του κόσμου.
Είναι μια πράξη που θα ντρέπομαι για πολλά χρόνια.


o φοβος ξεπερνάται, αλλά το συνήθειο του Έλληνα να κάνει μ@@κίες, ποτέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
ο φόβος αντιμετωπίζεται μόνο όταν έρθεις αντιμέτωπος με το αντικείμενο του φόβου σου.Και αυτό εάν είσαι δυνατός χαρακτήρας,αλλιώς το φοβάσαι ακόμη περισσότερο.Παραδείγματος χάριν αν ένας άνθρωπος,που φοβάται τον θάνατο,έρθει αντιμέτωπος με τον θάνατο,αν είναι δυνατός χαρακτήρας θα το ξεπεράσει,αν πάλι είναι αδύναμος αυτός ο φόβος θα τον στοιχειώνει για πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ο φόβος αντιμετωπίζεται μόνο όταν έρθεις αντιμέτωπος με το αντικείμενο του φόβου σου.

Έχω έρθει πολλές φορές αντιμέτωπη με το φόβο μου αλλά ποτέ δεν τον ξεπέρασα. Πάντα καταλήγω πάνω στον καναπέ να φωνάζω τον μπαμπά μου και η κατσαρίδα συνεχίζει να κόβει βόλτες τριγύρω μου. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Η πείρα σας τι λέει;

Λέει: "Αρχή σοφίας, φόβος Κυρίου". Συνεπώς, μόνο στο τέρμα της σοφίας δεν υπάρχουν, ούτε ο φόβος ούτε και κάποιος...κυριλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φυσικά και οι φόβοι ξεπερνιούνται! Μεγάλοι η μικροί, δεν έχει σημασία! Μόνο διαφορά στο πόσο εύκολα το ξεπερνάς.
Ιδικά ψευτοφοβίες με έντομα και άλλα τέτοια, ξεπερνιούνται πολύ εύκολα. Το πιο δύσκολο είναι φοβίες που τίνουν να γίνουν ψυχόσεις, όπου ίσως χρειαστεί και βοήθια ειδικού.
Προτίνω πάντος σε όλους να αντιμετωπίσουν τους φόβους τους. Ας αρχίσει ο καθένας με έναν, ας πούμε τον φόβο για κάποιο έντομο.
Η love_angel για παράδειγμα, αν κάθε φορά που βλέπεις κατσαρίδα ξέρεις οτί υπάρχει κάποιος άλλος στο σπίτι και ότι μπορείς να τον φωνάξεις, δεν θα έρθεις ποτέ πραγματικά αντιμέτωπη με τον φόβο σου. Η μήπος δεν είναι φόβος και είναι μόνο αηδία; Την επόμενη φορά που θα δεις κατσαρίδα, μην ουρλίαξεις, μην φωνάξεις κανέναν, σκοτωσέ την μόνη σου. Εκεί θα έχεις αρχίσει να αντιμετωπίζεις τον φόβο. Μετά από καιρό, που θα σου έχει γίνει συνήθεια το να την σκοτώνεις, μπορείς αν θες να τραβίξεις τα όρια σου, να προσπαθίσεις να την πιάσεις. Πίστεψε με, δεν είναι ευχάριστο (εγώ τις σίχαινομαι, δεν τις φοβάμε όμως) θα αλλάξει όμως εντελός την αντιμετώπιση σου όταν βλέπεις κάποια. Δεν θα τις αγαπήσεις, θα συνεχίσεις να τις σκοτώνεις, θα είσαι όμως ήρεμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top