Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σας ειδα να λυπάστε το ιδιο ομως οταν κρινετε κάποιον ή κάποιους που απλά παραθέτουν ιστοριες και εμπειριες εδω :D
ΟΥΤΕ λυπάστε φυσικά οταν κρινετε κάποιον ως πέφτουλα ή περιεργο ή δεν ξερω και εγω τι άλλο επειδη απλα σας ειπε μια καλημέρα και επειδη προσπαθει να πιάσει κουβεντα για να κανει μια νεα γνωριμια γιατι οχι. Εκει δεν ειναι λυπηρο να κρινεις κάποιον ως ολοτητα απο μια κινηση που δεν ξέρεις καν που θα καταληξει;

Απλό ad hominem ήταν αγνόησε το. Εγώ συμφωνώ πως για ένα έμπειρο μάτι τα φαινόμενα λένε τις περισσότερες φορές την αλήθεια.

Δεν ειπα οτι ειναι γενικά βλάκας ο τύπος αλλα οσο γινεται αυτο και δεν ακολουθει ειναι κοροϊδο. Ποτε δεν ξέρεις τι μπορει να γινει.

Αυτό που έγραψες μου θύμισε την ιστορία ενός φίλου μου. Ο τύπος τα είχε με μία γκόμενα για 7-8 χρόνια, γνωρίστηκαν στο πανεπιστήμιο. Αυτός γενικότερα είναι λίγο περίεργος τύπος και το μεγαλύτερο μέρος των 8 αυτών χρόνων το περνούσε διαβάζοντας/δουλεύοντας. Ε κάποια στιγμή όπως μιλούσαμε είχε αναφερθεί σε μια συζήτηση κάτι παρόμοιο με το τόπικ, ότι είχε πάει αυτή διακοπές με κάτι φίλες της αμφιβόλου ποιότητας (εντάξει τι αμφίβολου ποιότητας, φαινόταν το πράγμα) και του λέω καλά ρε συ δε βλέπεις ότι η άλλη σε έχει κάνει τάρανδο, βγάζει μάτι. Και μου λέει ναι το ξέρω αλλά δε με νοιάζει. Εκεί έμεινα λίγο μαλάκας αρχικά. Μου λέει ξέρω ότι τα είχε στο παρελθόν με άλλους τρεις. Και του λέω καλά και τι κάθεσαι και κάνεις ακόμα μαζί της, τι αρρωστημένη καψούρα είναι αυτή? Δεν είναι καψούρα μου λέει, απλά δεν έχω χρόνο να κυνηγάω γκόμενες. Αυτή μου κάθεται οπότε είμαι κομπλέ, δε με νοιάζει. Στην αρχή νόμιζα πως απλά λέει δικαιολογίες στον εαυτό του, αλλά αργότερα αποδείχθηκε πως όντως αυτό ίσχυε καθώς όταν βγήκε από τη φάση του και πιάστηκε κάπως από δουλειά την άδειασε εντελώς στην ψύχρα. Η άλλη σχεδίαζε γάμους κτλ :D

Όχι πως αυτός που περιγράφεις δηλαδή είναι τέτοια περίπτωση, κατά πάσα πιθανότητα κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, αλλά ναι, να μια φορά που τα φαινόμενα απατούν.

Συμφωνω επισης με τον Fast τα γράφει ρεαλιστικά. Μάλλον την βοηθάει η δουλειά του σαν μπάρ μαν θα έχει δει σιγουρα περισσοτερα και απο μένα κάθε βράδυ στη νυχτα. Λιγο αν της αρέσει κάποιος(δεν εισαι ο μοναδικος που θα της αρέσει) ... λιγο το ποτάκι ... λιγο η περισταση ... λιγο οι διακοπες. Μπορει να γινει το μοιραιο. Αν ήσουν εκει ομως ισως μπορουσες να το αποτρέψεις.

Το πρόβλημα με αυτό το σκεπτικό είναι πως πάντα θα σκέφτεσαι πως πρέπει να είσαι εκεί για να αποτρέψεις το μοιραίο. Γενικά νομίζω πως είναι καλύτερο να μην σε νοιάζει. Θα μου πεις αυτό είναι εύκολο στα λόγια και δύσκολο στην πράξη αλλά αν το δεις λογικά είναι η καλύτερη επιλογή. Να ελέγξεις τις πράξεις κάποιας δεν μπορείς, αν όντως θέλει να το κάνει θα το κάνει και αν δεν είναι και εντελώς στόκος και την ενδιαφέρει να μην το μάθεις, δε θα το μάθεις, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Τώρα με το άλλο που λες για το λίγο το ποτάκι, λίγο η περίσταση, διαφωνώ. Δεν είμαι την άποψης ότι αυτά τυχαίνουν έτσι απλά. Δηλαδή ας μην κοροϊδευόμαστε, όταν μια γκόμενα στολίζεται, βγαίνει με τις φίλες και πίνει ξέρει καλά τι μπορεί να συμβεί, δεν είναι κανένα παιδάκι που παρασύρθηκε. Μια κοπέλα που δεν θέλει να κάνει κάτι δεν βάζει εκ των πρωταίρων τον εαυτό της σε αυτή τη θέση. Είναι σαν να πάει ας πούμε ένας αλκοολικός να δουλέψει σε κάβα, ε όταν τον βρεις μεθυσμένο δεν λες πως ήταν η κακιά στιγμή.

Τώρα για διακοπές χώρια κτλ όσων αφορά σοβαρές σχέσεις, γάμους κι εγώ δεν έχω δει να συμβαίνει και θα μου φαινόταν περίεργο. Το πιο κοντά που ξέρω είναι να πάνε π.χ. διακοπές όλες οι γυναίκες/άντρες από μια κοινή παρέα ζευγαριών. Κι εμένα αν ήμουν παντρεμένος θα μου βρομούσε κάτι τέτοιο και αυτό γιατί έχεις επενδύσει πολλά στη σχέση. Τώρα για χαλαρές σχέσεις δεν τρέχει τίποτα. Ναι μπορεί να σε κερατώσει αλλά τι σε νοιάζει? Αυτό είναι το νόημα της χαλαρής σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
hacker βασικά δεν με απασχολει το ad hominem! Aπλα μου κανει εντυπωση που σε αυτη τη περιπτωση το καμουφλάρουν τοσο ωραια! Αλλα σε άλλες περιπτώσεις σε βγάζουν απευθειας στη σέντρα! Ο πέφτουλας , ο περιεργος , ο άκυρος που ψάχνεται που θέλει να με ριξει κτλπ κτλπ. και μου κανει εντυπωση και για αυτο ρωτησα κιολας γιατι στη μια περιπτωση (με τις χωρια διακοπές) ειναι τοσο διαλλακτικές ενω στην άλλη οχι. Στη μεν μια περιπτωση εισαι ο περιεργος και ο κακο-μεγαλωμενος(με τέτοιες αξιες οπως ειπε και η άλλη) ρε παιδι μου που σκεφτεται πονηρά (οτι και καλα επειδη μια θέλει να βγαινει μονη της ή να πηγαινει διακοπες θέλει ντε και καλα να στην κάνει) ενω στην άλλη περιπτωση "ααα μωρε μου μιλησε επειδη ηθελε να με ριξει στο κρεβάτι ..." καταλαβες ... στην τελευταια περιπτωση δεν έχουμε διαλλακτικοτητα!

Να σου πω την αληθεια δεν ξέρω τι θα μπορουσε να γινει ουτε θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά. Ας πηγαινε. Αλλα εκεινο που έγραψα και πιστευω εχω το δικαιωμα να το γράφω ειναι πως εγω οταν έβλεπα τέτοια συμπεριφορά θα έλεγα και εγω ξέρεις κατι ναι βασικά μη χωρισεις αμα δεν θέλεις αλλα μην δένεσαι και πολύ κιολας. Κράτα μια πισινη γιατι απο οτι φαινεται η κοπελα μας ειναι φιλελευθερη. Κράτα μια πισινη και περιμενε. Οποτε έτσι θα ήμουν και ισως κάποια μερα επιβεβαιωνομουν ή διαψευδομουν.

Ελα ρε φιλε τωρα η αλλη βγαινει κάθε βράδυ εξω μονη της σε μπαράκια λες και ειναι ελευθερη. Σε μια φωτο τους ειδα μονο μαζι σε μια ορκωμοσια. Πλακα κανουμε τωρα. Εγω πιστευω του τα έχει φορέσει σιγουρα. Μπορει να σκεφτομαι κομπλεξικά και να ειναι η εξαιρεση αλλα και εγω αμα κάθε βράδυ εβγαινα και μιλουσα σε διαφορετικες γυναικες θα με βγάζανε τον σαχλοπηδηκουλα σαν τον Μάνθο φουστάνο. Ετσι ειναι αυτα την ταμπέλα στην κρεμανε θές δεν θές. Ελάχιστοι σκεφτονται την εξαιρεση.


ΥΓ Και να σου πω και κάτι. Γυναικες που θα προτιμησεις για οικογενεια και που θα αντέξουν και σε μια δυσκολια δεν ειναι αυτες που θα σου πουν εγω θα κανω αυτο που μ αρεσει και τέλος. Η οικογενεια και οι γαμοι αυριο μεθαυριο έχουν και δυσκολιες δεν ειναι κανει ο καθενας οτι του έρθει. Και εγω αυριο θα ηθελα να πάω διακοπες σε ενα σαλέ και να μεινω εκει. Αλλα πρέπει να σηκωθω να πάω για δουλεια. Δεν κανει ο καθενας πάντα οτι του αρέσει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
hacker βασικά δεν με απασχολει το ad hominem! Aπλα μου κανει εντυπωση που σε αυτη τη περιπτωση το καμουφλάρουν τοσο ωραια! Αλλα σε άλλες περιπτώσεις σε βγάζουν απευθειας στη σέντρα! Ο πέφτουλας , ο περιεργος , ο άκυρος που ψάχνεται που θέλει να με ριξει κτλπ κτλπ. και μου κανει εντυπωση και για αυτο ρωτησα κιολας γιατι στη μια περιπτωση (με τις χωρια διακοπές) ειναι τοσο διαλλακτικές ενω στην άλλη οχι. Στη μεν μια περιπτωση εισαι ο περιεργος και ο κακο-μεγαλωμενος(με τέτοιες αξιες οπως ειπε και η άλλη) ρε παιδι μου που σκεφτεται πονηρά (οτι και καλα επειδη μια θέλει να βγαινει μονη της ή να πηγαινει διακοπες θέλει ντε και καλα να στην κάνει) ενω στην άλλη περιπτωση "ααα μωρε μου μιλησε επειδη ηθελε να με ριξει στο κρεβάτι ..." καταλαβες ... στην τελευταια περιπτωση δεν έχουμε διαλλακτικοτητα!

Στην μία είναι υπέρ τους, στην άλλη κατά τους. Γιατί σου κάνει εντύπωση? Το "θα πρέπει να είσαι πάντα ντόμπρος και να τα λες ξεκάθαρα" είναι αντρικό κριτήριο. Φράσεις όπως "έλα να μιλήσουμε σαν άντρες" γιατί υπάρχουν? Επειδή όλοι γνωρίζουν ή έστω γνωρίζανε στο παρελθόν πως οι γυναίκες ούτε μιλάνε ξεκάθαρα, ούτε κρίνονται κοινωνικά με αυτό το κριτήριο.

Αισθάνομαι τα κορίτσια του φόρουμ να γίνονται triggered αυτή τη στιγμή.



ΥΓ Και να σου πω και κάτι. Γυναικες που θα προτιμησεις για οικογενεια και που θα αντέξουν και σε μια δυσκολια δεν ειναι αυτες που θα σου πουν εγω θα κανω αυτο που μ αρεσει και τέλος. Η οικογενεια και οι γαμοι αυριο μεθαυριο έχουν και δυσκολιες δεν ειναι κανει ο καθενας οτι του έρθει. Και εγω αυριο θα ηθελα να πάω διακοπες σε ενα σαλέ και να μεινω εκει. Αλλα πρέπει να σηκωθω να πάω για δουλεια. Δεν κανει ο καθενας πάντα οτι του αρέσει. ;)


Δε διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,193 μηνύματα.
Προσωπικα συμφωνω με την χαλαροτητα σε αυτα.Οχι οτι δεν θα σε νοιαζει εαν γινει,και ειναι φυσικο εφοσον πραγματι υπαρχει ενδιαφερον στην σχεση να σε πειραξει.Αλλα δεν ειναι ασχημη ιδεα να το παρεις διαφορετικα απ'οτι θα το επαιρνε ο μεσος ανθρωπος. Διοτι ετσι βλεπεις τις "αντοχες",και τους ηθικους φραγμους που εχει καποιος.Οπως ελεγε και ο Αβρααμ Λινκολν εαν θες να δοκιμασεις τον χαρακτηρα καποιου,δωστου δυναμη και ελευθερια για να δεις τι θα κανει με αυτα.Το οποιο εχει νοημα,διοτι στην αναγκη πανω κατω οι κινησεις καποιου ειναι περιορισμενες και μπορουμε να εχουμε μια ιδεα για την λογικη,ή την παραλογια που θα αναπτυξει. Αντιθετως οταν αφησεις καποιον σε εναν κοσμο με επιλογες & τυχον πειρασμους και δωσεις την πληρη ελευθερια να κανει οτι εκεινος επιθυμει,ειναι πολυ πιο ευκολο να παρατηρησεις τι γινεται παρα να μαντευες εκ των προτερων τι θα μπορουσε να γινει. Το αρνητικο ειναι οτι ισως νιωσεις ασχημα αρχικα,ομως θα ξερεις εαν πραγματικα αυτος που ειχες διπλα σου σε θεωρουσε πραγματι ξεχωριστο και ηθελε να ειναι μαζι σου.Επισης δεν καθεσαι να αναλωθεις σε πραγματα που απαιτουν πολυ χρονο & σκεψη και τις περισσοτερες φορες ασκοπα. Οπως επισης δεν υπαρχει ο παραγοντας οτι ησουν καταπιεστικος or sth. Κατι που εξυπηρετει και ενισχυει ακομα περισσοτερο το free will choice και μπορεις να νιωθεις αυτοπεποιθηση για την αξιοπιστια των συμπερασματων σου.Γενικα το να μην σε απατησουν επειδη ο ενας εκ των δυο φοβαται να παραδεχτει οτι θελει καποιον αλλο,και δεν το λεει και καν και δεν περναει και καλα μαζι σου,ειναι χειροτερο και απο το να σε απατησουν κανονικα.

Γενικα παρατηρειται ενα φαινομενο θεωρω, που η δημιουργια μιας ερωτικης σχεσης λειτουργει διαβρωτικα για την κοινωνικη σχεση μεταξυ 2 ανθρωπων. Το οποιο ειναι παραλογο διοτι θα επρεπε να συμβαινει ακριβως το αντιθετο,η κοινωνικη σχεση να ειναι πιο ιδιαιτερη,πιο μοναδικη & ουσιαστικη απ'οτι με αλλους ανθρωπους. Γι'αυτο λοιπον ειτε ειναι βολτα ειτε διακοπες ειτε οτιδηποτε,οτι ειναι να γινει να γινει. Καλυτερα να φας κερατο και να το καταλαβεις για να απομακρυνθεις παρα να σε υποτιμουν και ως ανθρωπο περα απο συντροφο.Αφου οπως φαινεται το bf ή/και το gf ειναι πιο κατω,αφου...πανε και ερχονται οπως λενε.Ξερεις τουλαχιστον οτι ο αλλος δεν ειναι αυτο που θες,δεν υπαρχει λογος για υστεριες. Οταν εσυ νοιαστηκες και δεν νοιαστηκε ο αλλος,εσυ απλα απογοητευμενος μπορεις να νιωσεις.Δεν εχει καποιο αλλο συναισθημα νοημα.
Φυσικα εξαρταται και το τι σχεσεις θελει ο καθενας ετσι.Αυτα ισχυουν για την υποτιθεμενη σοβαρη τυπικη ερωτικη σχεση,μεταξυ 2 μονο ανθρωπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κρινεις το τι κανει μια κοπελα με τις φιλες της και το αγορι της απο τις φωτο που ανεβαζει στα social media? Ειναι κριτηριο αυτο?
Αρχική δημοσίευση από: Devil
Mαλλι άψογο , βάψιμο , μινι φορεματα , καλτσουλες απο μέσα (μπορει και ζαρτιέρες) .... με φιλες βολτα ... ποτάκι , πονηρα χαμογελα στις φωτογραφιες ,,, σεξυ κοκκινο κραγιον να τονιζει τα χειλάκια και ο άλλος καθεται σπιτι και διαβαζει για την διπλωματική :loltooth: :loltooth:
εχει κοπελα και δεν βγαινει εξω μαζι της. Ουτε μια φωτο δεν βλέπω μαζι. Εχω 2-3 μηνες να δώ. Στο Home.
Καλώς η κακώς έχει δίκιο Sapphire. Δεν λέω ότι η συγκεκριμένη θα πήγαινε με τον πρώτον τυχόντα που θα βρεί στις διακοπές της ή σε μία έξοδό της, αλλά ποιά σοβαρή κοπέλα που σέβεται τον εαυτό της ντύνεται σαν περιφερόμενη τσόντα και μάλιστα αυτοεπιδεικνύεται στα social media για να πάρει like? Προς Θεού, δεν λέω μια γυναίκα να μην περιποιείται τον εαυτό της, αλλά από το νοηματικό πλαίσιο του μηνύματός του, καταλαβαίνω ότι η αμφίεσή της είναι προκλητική και η πόζα της όλο νόημα.. Και επίσης ποιός σοβαρός άντρας (όχι απλώς κάτοχος ανδρικών γεννητικών οργάνων) που βρίσκεται σε σχέση μαζί της δεν λέει μια κουβέντα για την αμφίεσή της και τα καμώματά της;
Πρέπει να καταλάβουμε και εμείς οι γυναίκες την διαφορά των εν οίκω με αυτή των εν δήμω,γιατί μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας παράτησε μετά από 2-3 μήνες σχέσης που είχαμε δώσει τόσα πολλά ή γιατί φέρεται σαν αγοράκι και όχι σαν άντρας. Μόνο τα αγοράκια δέχονται τέτοιες κοπέλες για σχέση τους, οι άντρες με Α κεφαλαίο ή θα μείνουν το απαραίτητο διάστημα απομύζησης μαζί τους ή δεν θα μπλέξουν καθόλου! Και μόνο τα ανασφαλή κοριτσάκια κυκλοφορούν έτσι για να ανεβάσουν την αυτοεκτίμησή τους και να επιδείξουν την σεξουαλικότητά τους, οι σοβαρές γυναίκες ξέρουν και το πού και το πώς πρέπει να δράσουν για να πετύχουν τα από πάνω.


Εμεις φετος πηγαμε διακοπες κοριτσοπαρεα και η μια φιλη μας ηταν σε σχεση 2 χρονια. Δεν επρεπε να ερθει μαζι μας;

Εγω ειμαι υπερ ο καθενας να κανει αυτο που του αρεσει. Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι καποιος σε σχεση πρεπει να πηγαινει παντα διακοπες με τον/την συντροφο. Αυτο ειναι καταπιεστικο. Αν θελει να πηγαινει με φιλους η φιλες ας το κανει αν παλι θελει να πηγαινει μαζι το ζευγαρι διακοπες και αυτο ειναι μια χαρα.
Εγω πχ μπορει να θελω να παω καπου και να κανω πραγματα με διαφορετικους ρυθμους, γιατι να εχω καποιον διπλα μου και να βαριεται; Πχ αν η σχεση μου θελει να παω για surfing σε ενα κρυο μερος, αλλα εγω θελω να κανω snorkeling σε τροπικο μερος, προφανως ο καθενας θα κανει το δικο του και θα κανονισει με την παρεα του. Γιατι δηλαδη πρεπει η σχεση αυτοματως να σου στερει να κανεις καποιες δραστηριοτητες που σου αρεσουν; Οσο περιοριζεις τον συντροφο σου και του λες δεν θα πας για mountain biking trip, δεν θα πας στην Barcelona να δεις παιχνιδι, δεν θα κανεις το ενα δεν θα κανεις το αλλο, τοτε μη περιμενεις να διαρκεσει και πολυ η σχεση. Θα βαρεθειτε και οι 2 και θα γκρινιαζετε ολη την ωρα.

Βεβαίως και δεν μπορείς να τον έχεις τον άλλον κολλημένο πάνω σου ή να τρέχεις από πίσω του, αυτό είναι πράγματι καταπιεστικό και θα οδηγήσει στον χωρισμό. Και αυτός θα βγει με την παρέα του και εσύ με την δική σου, αλλά ενόσω είσαι σε σχέση πρέπει αμφότεροι να κινούνται και να δρουν με ωριμότητα, σοβαρότητα,μέτρο και εκτίμηση προς το έτερον ήμισυ που απουσιάζει. Όλα εξαρτώνται κι απ'την φάση που βρίσκεσαι.
Ο γερόλυκος μιλάει σαν άντρας 30φεύγα με λίγη ωριμότητα παραπάνω από σένα που ίσως απαιτεί και παραπάνω πράγματα από μία σχέση και εσύ μιλάς σαν φοιτητριούλα που την έχουν πείσει οι αξίες της μόδας και τα κοινωνικά πρότυπα, ότι αν δεν έχει αλλάξει 3 συντρόφους μέχρι τα 20 και δεν γυρνάει στα μπαράκια με την κοριτσοπαρέα και μετά ντίρλα σπίτι, αυτό δεν είναι ζωή. Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ και σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη, αν πέφτω έξω. Κινείστε σε παράλληλους δρόμους και προσπαθείτε να βρείτε σημείο επαφής.

Όλα λοιπόν εξαρτώνται απ'την ηλικία,τα βιώματα, τις αξίες που ασπάζεται καθένας, την ψυχολογία κλπ κλπ και σίγουρα καθένας θεωρεί σωστή την εκδοχή που ανταποκρίνεται στα δικά του <<θέλω>> την δεδομένη στιγμή, αλλά αν θέλουμε να αγγίξουμε το ιδανικό, θα συμφωνήσω με τους άντρες της παρέας..Και δυστυχώς μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι οι σημερινοί άντρες είναι πιο συντηρητικοί, όντες σε σοβαρή σχέση παρά οι γυναίκες και είναι λυπηρό ρε κορίτσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
Tα κοριτσια του φορουμ σιγουρα με μισουν :loltooth: αν βγουν καμια φορά σε κάποιο meeting μπορει να πουν πωπω αυτος ο Ντεβιλ τι αντιπαθητικος τύπος ειναι !!!

Και στη τελική ρε φιλε γιατι να μην ανησυχεις και να μη φουντωνεις αμα η δικια σου ειναι διακοπες μονη της ή βγαινει. Αν οχι πάντα κάποιες φορές θα φουντώσεις. Ειδικα αμα την γουστάρεις με πάθος! Μισες δουλειες θα κάνουμε; O.o
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικα συμφωνω με την χαλαροτητα σε αυτα.Οχι οτι δεν θα σε νοιαζει εαν γινει,και ειναι φυσικο εφοσον πραγματι υπαρχει ενδιαφερον στην σχεση να σε πειραξει.Αλλα δεν ειναι ασχημη ιδεα να το παρεις διαφορετικα απ'οτι θα το επαιρνε ο μεσος ανθρωπος. Διοτι ετσι βλεπεις τις "αντοχες",και τους ηθικους φραγμους που εχει καποιος.Οπως ελεγε και ο Αβρααμ Λινκολν εαν θες να δοκιμασεις τον χαρακτηρα καποιου,δωστου δυναμη και ελευθερια για να δεις τι θα κανει με αυτα.Το οποιο εχει νοημα,διοτι στην αναγκη πανω κατω οι κινησεις καποιου ειναι περιορισμενες και μπορουμε να εχουμε μια ιδεα για την λογικη,ή την παραλογια που θα αναπτυξει. Αντιθετως οταν αφησεις καποιον σε εναν κοσμο με επιλογες & τυχον πειρασμους και δωσεις την πληρη ελευθερια να κανει οτι εκεινος επιθυμει,ειναι πολυ πιο ευκολο να παρατηρησεις τι γινεται παρα να μαντευες εκ των προτερων τι θα μπορουσε να γινει. Το αρνητικο ειναι οτι ισως νιωσεις ασχημα αρχικα,ομως θα ξερεις εαν πραγματικα αυτος που ειχες διπλα σου σε θεωρουσε πραγματι ξεχωριστο και ηθελε να ειναι μαζι σου.Επισης δεν καθεσαι να αναλωθεις σε πραγματα που απαιτουν πολυ χρονο & σκεψη και τις περισσοτερες φορες ασκοπα. Οπως επισης δεν υπαρχει ο παραγοντας οτι ησουν καταπιεστικος or sth. Κατι που εξυπηρετει και ενισχυει ακομα περισσοτερο το free will choice και μπορεις να νιωθεις αυτοπεποιθηση για την αξιοπιστια των συμπερασματων σου.Γενικα το να μην σε απατησουν επειδη ο ενας εκ των δυο φοβαται να παραδεχτει οτι θελει καποιον αλλο,και δεν το λεει και καν και δεν περναει και καλα μαζι σου,ειναι χειροτερο και απο το να σε απατησουν κανονικα.

Γενικα παρατηρειται ενα φαινομενο θεωρω, που η δημιουργια μιας ερωτικης σχεσης λειτουργει διαβρωτικα για την κοινωνικη σχεση μεταξυ 2 ανθρωπων. Το οποιο ειναι παραλογο διοτι θα επρεπε να συμβαινει ακριβως το αντιθετο,η κοινωνικη σχεση να ειναι πιο ιδιαιτερη,πιο μοναδικη & ουσιαστικη απ'οτι με αλλους ανθρωπους. Γι'αυτο λοιπον ειτε ειναι βολτα ειτε διακοπες ειτε οτιδηποτε,οτι ειναι να γινει να γινει. Καλυτερα να φας κερατο και να το καταλαβεις για να απομακρυνθεις παρα να σε υποτιμουν και ως ανθρωπο περα απο συντροφο.Αφου οπως φαινεται το bf ή/και το gf ειναι πιο κατω,αφου...πανε και ερχονται οπως λενε.Ξερεις τουλαχιστον οτι ο αλλος δεν ειναι αυτο που θες,δεν υπαρχει λογος για υστεριες. Οταν εσυ νοιαστηκες και δεν νοιαστηκε ο αλλος,εσυ απλα απογοητευμενος μπορεις να νιωσεις.Δεν εχει καποιο αλλο συναισθημα νοημα.
Φυσικα εξαρταται και το τι σχεσεις θελει ο καθενας ετσι.Αυτα ισχυουν για την υποτιθεμενη σοβαρη τυπικη ερωτικη σχεση,μεταξυ 2 μονο ανθρωπων.

Σάμαελ όλα αυτά που λες καλά είναι και ισχύουν και στην πράξη όμως έχεις ένα σημαντικό πρόβλημα. Αν θες να κάνεις σοβαρή σχέση στη ζωή σου, δηλαδή οικογένεια, έχεις καλώς ή κακώς περιορισμένο χρονικό διάστημα που μπορείς να το κάνεις αυτό. Αυτό σημαίνει πως δεν έχεις τον χρόνο να κάτσεις να αφιερώσεις χρόνια ολόκληρα σε κάθε άνθρωπο που γνωρίζεις για να δεις το ποιόν του. Όταν έχεις λοιπόν περιορισμένο χρόνο, κοιτάς το εφικτό και το πρακτικό και θα χρησιμοποιήσεις γενικεύσεις για να το πετύχεις. Είναι καλύτερο να την κάνεις νωρίς όταν δεις κάποια red flags παρά να περιμένεις για να είσαι πλήρως σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
χαχα Αν κάτι είναι triggered, είναι το μήνυμα της konstantinantia (πραγματικά δεν ξέρω από πού να το πιάσω), αν και εσύ χάκ3ρ προσπάθησες.

Επί του θέματος, συμφωνώ με αυτά που έγραψε η Nelliel. Νομίζω θα με πείραζε μόνο στην περίπτωση που θα ένιωθα ότι γενικά δεν αφιέρωνε στη σχέση μας και σε εμένα το χρόνο και τον κόπο που θα ήθελα. Αλλά και τότε θα ήταν απλά το κερασάκι στην τούρτα και όχι το βασικό πρόβλημα. Το ότι υπάρχεις σε μια σχέση δεν σημαίνει ότι παύεις να υπάρχεις και έξω από αυτή, εσύ ως άτομο, οι δραστηριότητες και τα ενδιαφέροντά σου (που μπορεί να συμβαδίζουν ή και όχι με αυτά του συντρόφου σου), οι κοινωνικές σου επαφές. Είναι κακό να αφιερώνεις μέρος του προσωπικού σου χρόνου σε αυτά; Ή υπάρχει κάποια διαχωριστική γραμμή που λέει π.χ. "μόνο μέχρι καφέ με τους/τις φίλες σου και χορό κάθε πέμπτη απόγευμα, διακοπές και ταξιδάκια όχι"; Κι αν υπάρχει έχει καθολική ισχύ ή προσπαθεί να την ψηλαφίσει το κάθε ζευγάρι μόνο του; Δεν είναι απαραίτητος ο προσωπικός χρόνος/χώρος όταν έχεις σχέση; Δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχει το κριτήριο του να μην προκαλώ στον σύντροφό μου άσχημα συναισθήματα και ανασφάλεια, αλλά ότι αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα περιορισμούς και απαγορεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,193 μηνύματα.
Σάμαελ όλα αυτά που λες καλά είναι και ισχύουν και στην πράξη όμως έχεις ένα σημαντικό πρόβλημα. Αν θες να κάνεις σοβαρή σχέση στη ζωή σου, δηλαδή οικογένεια, έχεις καλώς ή κακώς περιορισμένο χρονικό διάστημα που μπορείς να το κάνεις αυτό. Αυτό σημαίνει πως δεν έχεις τον χρόνο να κάτσεις να αφιερώσεις χρόνια ολόκληρα σε κάθε άνθρωπο που γνωρίζεις για να δεις το ποιόν του. Όταν έχεις λοιπόν περιορισμένο χρόνο, κοιτάς το εφικτό και το πρακτικό και θα χρησιμοποιήσεις γενικεύσεις για να το πετύχεις. Είναι καλύτερο να την κάνεις νωρίς όταν δεις κάποια red flags παρά να περιμένεις για να είσαι πλήρως σίγουρος.

Γιατι να κατσεις χρονια ολοκληρα για να παρατηρησεις ορισμενα πραγματα;Αυτα φαινονται γρηγορα,απο διακοπες ή βολτες οπως λεμε.Στην καλυτερη βλεπεις τα red flags που λες και φευγεις χωρις να χρειαστει τιποτα παραπανω η πιο εξειδικευμενο για να καταλαβεις οτι ο αλλος δεν αξιζει τον χρονο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
Πάντως εγω δεν έγραψα πουθενα για απαγορευσεις :loltooth: την γνώμη μου έγραψα απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
χαχα Αν κάτι είναι triggered, είναι το μήνυμα της konstantinantia (πραγματικά δεν ξέρω από πού να το πιάσω), αν και εσύ χάκ3ρ προσπάθησες.
Επί του θέματος, συμφωνώ με αυτά που έγραψε η Nelliel.

εκεί το οδηγούμε (αν δεν το'χουμε οδηγήσει ήδη) κορίτσια και εμείς και αυτοί με την θηλυκοποίησή τους και τον ευνουχισμό τους! Ας αναλάβει κάθε φύλο τις ευθύνες του και ας σταματήσει να πλανάται απ'τα κοινωνικά πρότυπα που του επιβάλλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
Εγω πάντως έγραψα την αποψη μου. Δεν απαγορευσα σε καμια τιποτα. Οπως εσεις κοριτσια βλεπετε κάποιον να σας προσεγγιζει σε ένα μπαρ πχ και λέτε αυτος το έχει κανει και σε άλλες ή επειδη ειναι χαλαρος δεν με βλέπει σοβαρά. Ετσι και εμεις μπορουμε να σκεφτουμε οτι αν κάποια το παιζει τοσο φιλελευθερη και ανεξάρτητη τοτε μάλλον δεν το βλέπει και πολύ σοβαρα. Τωρα το αν θα χωρισει για αυτο το λογο κάποιος άντρας ή θα συνεχισει και οπου βγάλει ειναι άλλο θέμα και δικη του αποφαση.

Και στη τελική αυτα που γράφετε δεν ειναι πραγματικά εκτος και αν κάποιες εχετε τοσα τρελά λεφτά για να μπορειτε μέσα σε ενα καλοκαιρι να πάτε διακοπες μια εβδομάδα με τις φιλες σας και άλλη μια εβδομάδα με το αγορι σας .... ααα και αλλη μια εβδομάδα για serf σε τροπικα μέρη οπως έγραψε και μια άλλη κτλπ κτλπ :loltooth:

δεν γινονται αυτά ειναι θεμα προτεραιοτητων πλέον. Για αυτο αρκετοι και αρκετες χάνονται .... το βλέπεις απο ενα σημειο και μετά εισασταν παρέα στη σχολή μολις βρήκαν και παντρευτηκαν ή εκαναν σοβαρη σχέση άντε γεια. Καλως ή κακως δεν θα μπορέσεις να κάνεις πράγματα που έκανες πχ μια μπαροτσαρκα για καμάκι και μετά να καταληξετε σπιτι της ή σπιτι σου. Οποτε ναι αν θέλετε να μιλαμε ρεαλιστικά εδω μέσα κάποια πράγματα που ΈΚΑΝΕΣ .... μπορει και να ΜΗΝ μπορέσεις να τα ξανακάνεις. Για αυτο τα έκανες οταν ησουν πιο νέος και απλα θα έχεις να τα θυμάσαι..... α και να μπαινεις να τα γράφεις σε κανα φορουμ και να σε χλευάζει η ολιβια που ειναι καμια 10αρια χρονια και βάλε μικροτερη :loltooth: :loltooth: για πλακα το λέω αυτο.


Ειναι δυνατον ένας 40αρης παντρεμενος με το παιδι του 3-4 χρονων να αφησει γυναικα και σπιτι το βράδυ για να πάει μπαροτσαρκα με τα φιλαράκια του και να κάνουν καμακι οπως παλιά που ηταν 30αρηδες ή 25αρηδες; ή ν αποφασισει να πάει διακοπες μονος του. Τωρα πλακα κανουμε;

Για αυτο αν θελουμε να μιλάμε σοβαρά και ωριμα .... να κανει τελειως οτι θέλει κάποιος οταν ειναι σοβαρά δεσμευμενος το ξεχνάει. Για αυτο και εγω πιο μικρος ηθελα την ελευθερια μου και δεν έκανα κάποια πολυ μεγάλη μακροχρονια σχέση τοτε αν και ειχα πολλές ευκαιριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Και στη τελική αυτα που γράφετε δεν ειναι πραγματικά εκτος και αν κάποιες εχετε τοσα τρελά λεφτά για να μπορειτε μέσα σε ενα καλοκαιρι να πάτε διακοπες μια εβδομάδα με τις φιλες σας και άλλη μια εβδομάδα με το αγορι σας .... ααα και αλλη μια εβδομάδα για serf σε τροπικα μέρη οπως έγραψε και μια άλλη κτλπ κτλπ :loltooth:
Κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Επειδη εσυ δεν μπορεις να πας διακοπες συχνα και σε τροπικα μερη δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν αλλοι που μπορουν. Αν ειχα την δυνατοτητα για 1-2 ταξιδια τον χρονο, σαφως και θα προτιμουσα να παω με τον συντροφο μου, αλλα οταν εχω την δυνατοτητα να ταξιδεψω 5-6 φορες τον χρονο, εχω την επιλογη να παω διακοπες και με παρεα.

Ειναι δυνατον ένας 40αρης παντρεμενος με το παιδι του 3-4 χρονων να αφησει γυναικα και σπιτι το βράδυ για να πάει μπαροτσαρκα με τα φιλαράκια του και να κάνουν καμακι οπως παλιά που ηταν 30αρηδες ή 25αρηδες; ή ν αποφασισει να πάει διακοπες μονος του. Τωρα πλακα κανουμε;
Για το 1ο δεν το θεωρω σωστο, αλλα για διακοπες ναι και γνωριζω τετοια ατομα που το κανουν συχνα και ειναι μια χαρα ευτυχισμενοι με 3 παιδια και 2 σκυλια.

Για αυτο αν θελουμε να μιλάμε σοβαρά και ωριμα .... να κανει τελειως οτι θέλει κάποιος οταν ειναι σοβαρά δεσμευμενος το ξεχνάει. Για αυτο και εγω πιο μικρος ηθελα την ελευθερια μου και δεν έκανα κάποια πολυ μεγάλη μακροχρονια σχέση τοτε αν και ειχα πολλές ευκαιριες.

Ποια η διαφορα να φυγεις 1 βδομαδα με παρεα σε ενα νησι και 1 εβδομαδα σε επαγγελματικο ταξιδι σε αλλη πολη ή χωρα; Θα κουβαλας και την συντροφο σου στο επαγγελματικο ταξιδι για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σε κερατωσει; Φανταζομαι οτι θα αφηνες την κοπελα σου να παει μονη σε συνεδριο, αλλα οχι διακοπες. 2 μετρα και 2 σταθμα. Αν και στην τελικη, τα συνεδρια ειναι πολυ πιο επικινδυνα για κερατωμα. Ή μηπως θα αναγκαζοσουν να παρεις αδεια για να την συνοδεψεις στο συνεδριο και να σπαταλησεις μερες απο την ετησια αδεια σου για ενα τιποτα;

Αναρωτιεμαι αν σε μια σχεση θελεις συντροφο ή απλα εναν σκυλο να σε ακολουθει παντου. Αν και εδω που τα λεμε, ο σκυλος σε αυτη την περιπτωση θα ειχε περισσοτερες ελευθεριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλώς η κακώς έχει δίκιο Sapphire. Δεν λέω ότι η συγκεκριμένη θα πήγαινε με τον πρώτον τυχόντα που θα βρεί στις διακοπές της ή σε μία έξοδό της, αλλά ποιά σοβαρή κοπέλα που σέβεται τον εαυτό της ντύνεται σαν περιφερόμενη τσόντα και μάλιστα αυτοεπιδεικνύεται στα social media για να πάρει like? Προς Θεού, δεν λέω μια γυναίκα να μην περιποιείται τον εαυτό της, αλλά από το νοηματικό πλαίσιο του μηνύματός του, καταλαβαίνω ότι η αμφίεσή της είναι προκλητική και η πόζα της όλο νόημα.. Και επίσης ποιός σοβαρός άντρας (όχι απλώς κάτοχος ανδρικών γεννητικών οργάνων) που βρίσκεται σε σχέση μαζί της δεν λέει μια κουβέντα για την αμφίεσή της και τα καμώματά της;
Πρέπει να καταλάβουμε και εμείς οι γυναίκες την διαφορά των εν οίκω με αυτή των εν δήμω,γιατί μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας παράτησε μετά από 2-3 μήνες σχέσης που είχαμε δώσει τόσα πολλά ή γιατί φέρεται σαν αγοράκι και όχι σαν άντρας. Μόνο τα αγοράκια δέχονται τέτοιες κοπέλες για σχέση τους, οι άντρες με Α κεφαλαίο ή θα μείνουν το απαραίτητο διάστημα απομύζησης μαζί τους ή δεν θα μπλέξουν καθόλου! Και μόνο τα ανασφαλή κοριτσάκια κυκλοφορούν έτσι για να ανεβάσουν την αυτοεκτίμησή τους και να επιδείξουν την σεξουαλικότητά τους, οι σοβαρές γυναίκες ξέρουν και το πού και το πώς πρέπει να δράσουν για να πετύχουν τα από πάνω.
"ποιά σοβαρή κοπέλα που σέβεται τον εαυτό της ντύνεται σαν περιφερόμενη τσόντα"
"ποιός σοβαρός άντρας (όχι απλώς κάτοχος ανδρικών γεννητικών οργάνων)"
"Πρέπει να καταλάβουμε και εμείς οι γυναίκες την διαφορά των εν οίκω με αυτή των εν δήμω,γιατί μετά αναρωτιόμαστε γιατί μας παράτησε μετά από 2-3 μήνες σχέσης που είχαμε δώσει τόσα πολλά ή γιατί φέρεται σαν αγοράκι και όχι σαν άντρας. "
"άντρες με Α κεφαλαίο"
"ανασφαλή κοριτσάκια vs σοβαρές γυναίκες"

Εντάξει, πήραμε και την δόση σεξιστικού οχετού κ απόψε. Αύριο πάλι.

@Ντέβιλ, αν θες να συμμετάσχεις πάντως σε μία συζήτηση σταμάτα να τριγκάρεσαι τόσο εύκολα και να μπλέκεις πραγματικά εντελώς άσχετα θέματα. Και μη μου πεις ότι προσβλήθηκες με το σχόλιο της κοπέλας γιατί έχεις πει και υποθέσει πολύ χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
@Ντέβιλ, αν θες να συμμετάσχεις πάντως σε μία συζήτηση σταμάτα να τριγκάρεσαι τόσο εύκολα και να μπλέκεις πραγματικά εντελώς άσχετα θέματα. Και μη μου πεις ότι προσβλήθηκες με το σχόλιο της κοπέλας γιατί έχεις πει και υποθέσει πολύ χειρότερα.

Το σχολιο της κοπέλας που λές δεν ήταν καθόλου καλό.Δεν περιμενα να το αναγνωρισεις βεβαια γιατι ξερω οτι δεν με συμπαθεις αλλα δεν με ενδιαφέρει. Και σιγουρα οτι και αν έχω γραψει δεν έχω αφησει πουθενά υπονοιες για την οικογενεια κάποιου ή τον τροπο αγωγής του "δεν ξέρω με τι αξιες μεγάλωσες". Τελοςπαντων μια και δινεις σε μενα συμβουλες να σου πω και εγω την δική μου οπτική για σενα ..... θα πρέπει και εσυ να σταματησεις να εισαι ειρωνας και να εστιάζεις περισσοτερο στη κουβεντα και τα επιχειρηματα απο το να ειρωνεύεσαι και να χαρακτηριζεις επειδη κάτι δεν σου αρέσει. Πχ χαρακτηριζεις την άλλη σαν σεξιστρια επειδη απλα έγραψε την πραγματικοτητα για κάποιες. Οταν εσυ χαρακτηριζες εμενα οτι δηθεν χλευαζομαι με τις τυχαιες γνωριμιες εκει δεν ειδα την ιδια ευαισθησια. Με τις ειρωνιες δεν κερδιζετε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Πιστεύω πως σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει απάντηση μαύρο άσπρο. Εξαρτάται από τη σχέση, τη σοβαρότητα με την
οποία τη βλέπει ο καθένας από τους δύο, τί περιμένει κανείς από αυτήν αλλά και τί συμφωνία έχει κάνει το ζευγάρι. Υπάρχουν πολλά που εμείς μπορεί να μη δεχόμασταν σε μία σχέση αλλά κάποια ζευγάρια μια χαρά τα έχουν και είναι μια χαρά. Οπότε το "την βλέπω που βγαίνει με τις φίλες της οπότε μάλλον τον κερατώνει" μπορεί να είναι ένα λογικό συμπέρασμα αλλά υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζουμε οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε.

Το να πάει κάποιος μόνος διακοπές θα πρέπει να συνδυαστεί με το πώς βλέπει τον σύντροφό του γενικότερα. Αν θεωρώ οτι έχω μια καλή σχέση, ίσως δε θα με πειράξει το να πάει μόνος του. Αν θεωρώ οτι η σχέση έχει θέματα, μάλλον θα βρω το πάτημα για να το επιβεβαιώσω. Οπότε συμφωνώ με τον Νίκο, αν είναι άνθρωπος που ψάχνεται να κάνει τη λαδιά, καλύτερα να την κάνει μια ώρα αρχύτερα για να δω με τί έχω να κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
Πιστεύω πως σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει απάντηση μαύρο άσπρο. Εξαρτάται από τη σχέση, τη σοβαρότητα με την
οποία τη βλέπει ο καθένας από τους δύο, τί περιμένει κανείς από αυτήν αλλά και τί συμφωνία έχει κάνει το ζευγάρι. Υπάρχουν πολλά που εμείς μπορεί να μη δεχόμασταν σε μία σχέση αλλά κάποια ζευγάρια μια χαρά τα έχουν και είναι μια χαρά. Οπότε το "την βλέπω που βγαίνει με τις φίλες της οπότε μάλλον τον κερατώνει" μπορεί να είναι ένα λογικό συμπέρασμα αλλά υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζουμε οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε.

Το να πάει κάποιος μόνος διακοπές θα πρέπει να συνδυαστεί με το πώς βλέπει τον σύντροφό του γενικότερα. Αν θεωρώ οτι έχω μια καλή σχέση, ίσως δε θα με πειράξει το να πάει μόνος του. Αν θεωρώ οτι η σχέση έχει θέματα, μάλλον θα βρω το πάτημα για να το επιβεβαιώσω. Οπότε συμφωνώ με τον Νίκο, αν είναι άνθρωπος που ψάχνεται να κάνει τη λαδιά, καλύτερα να την κάνει μια ώρα αρχύτερα για να δω με τί έχω να κάνω.


Εντάξει, αλλα η γνωμη μου ειναι πως η συγκεκριμένη που ανέφερα δεν πάει καλά σαν σχέση. Ετσι θα νομιζα εγώ. Πχ κάποια που βγαινει πολυ συχνά μονη της πιστευω οτι κάτι της λειπει ειδάλλως θα συνοδευε το αγορι της και δεν θα εβγαινα ως ελεύθερη. Ειναι η γνώμη μου. Και τα αλλα περι ελευθεριας που γράφησαν οτι εγω θα έδινα περισσοτερες σε ενα σκυλο ειναι αστεια και ψευδή δεν μπαινω καν στην διαδικασια να τα αντικρουσω.Απλά κάποιες ψάχνουν άντρες χωρις προσωπικοτητα να μην σκέφτονται να λενε σε ολα δεν βαριεσαι και ωχ μωρε αδερφάκι μου και να συμφωνουν. Για αυτο αμα δουν κάποιον οτι έχει μια γνώμη (που αυτο εξέφρασα καθως τονισα επανηλλειμένα οτι δεν θα απαγορευα κάτι σε κάποια) αμεσως του φοράνε την ταμπελα του καταπιεστικού επιτηδες χωρις να ειναι απαραιτητα. Για αυτο και πιστευω οτι περαιτερω συζητηση ειναι ατελεσφορη οση καλη διάθεση και να υπάρχει απο μεριάς μου. Και σιγουρα υπαρχει περισσοτερη καλη διαθεση απο κάποιον που ειρωνευεται.

Αν με το αγορι σου δεν έχετε κοινά αυτος θέλει Α και εσυ Β μπορει κάποια στιγμη να βρεις κάποιον που θέλετε τα ιδια και να τον χωρισεις. Καθολου απιθανο. Εχω δει πολλά ακριβως επειδη κάποιος δεν σπουδαιολογησε τις αιτιάσεις της συντροφου του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ας αναλάβει κάθε φύλο τις ευθύνες του και ας σταματήσει να πλανάται απ'τα κοινωνικά πρότυπα που του επιβάλλουν!

Αυτό βέβαια είναι κάπως αυτοαναιρούμενο. Λες δηλαδή να αναλάβει κάθε φύλο τις ευθύνες (που του επιβάλλει η κοινωνία) αλλά να μην ακολουθεί τα κοινωνικά πρότυπα (που τού επιβάλλει η κοινωνία). Εκτός αν κάτι δεν κατάλαβα καλά.

Η προσωπική μου άποψη είναι: ο καθένας ας κάνει, είναι, νιώθει αυτά που θέλει χωρίς να επηρεάζεται από τις επιταγές της κοινωνίας. Η κοινωνία είναι ανθρώπινο δημιούργημα και σίγουρα οι απόψεις της δεν είναι θέσφατο. Μπορούμε να υπάρχουμε και να είμαστε ευτυχισμένοι χωρίς να ακολουθούμε πιστά αυτά που θέλουν οι πολλοί. Μπορεί να είναι τρομακτικό για τους περισσότερους γιατί ο κόσμος έχει μάθει να κατακρίνει αυτό που ξεφεύγει από τη μάζα, αλλά η απελευθέρωση που νιώθεις όταν καταφέρνεις να μη σε νοιάζει είναι υπέροχη.

Κοινώς, αν μια γυναίκα θέλει να είναι δυναμική, ας είναι. Αν θέλει να είναι πέσε πίτα να σε φάω, ας είναι. Αν θέλει να έχει πολλές ή λίγες σχέσεις, σοβαρές ή όχι, κλπ κλπ. Ο κόσμος πάντα θα βρει να πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Επειδη εσυ δεν μπορεις να πας διακοπες συχνα και σε τροπικα μερη δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν αλλοι που μπορουν. Αν ειχα την δυνατοτητα για 1-2 ταξιδια τον χρονο, σαφως και θα προτιμουσα να παω με τον συντροφο μου, αλλα οταν εχω την δυνατοτητα να ταξιδεψω 5-6 φορες τον χρονο, εχω την επιλογη να παω διακοπες και με παρεα.
____
Ποια η διαφορα να φυγεις 1 βδομαδα με παρεα σε ενα νησι και 1 εβδομαδα σε επαγγελματικο ταξιδι σε αλλη πολη ή χωρα; Θα κουβαλας και την συντροφο σου στο επαγγελματικο ταξιδι για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σε κερατωσει; Φανταζομαι οτι θα αφηνες την κοπελα σου να παει μονη σε συνεδριο, αλλα οχι διακοπες. 2 μετρα και 2 σταθμα. Αν και στην τελικη, τα συνεδρια ειναι πολυ πιο επικινδυνα για κερατωμα. Ή μηπως θα αναγκαζοσουν να παρεις αδεια για να την συνοδεψεις στο συνεδριο και να σπαταλησεις μερες απο την ετησια αδεια σου για ενα τιποτα;

Απαντάς στον εαυτό σου μόνη σου. Στην πρώτη παράγραφο βάζεις προτεραιότητα το/τη σύντροφο στα ταξίδια και στη τελευταία παράγραφο το αλλάζεις.

Το επαγγελματικό ταξίδι είναι τελείως διαφορετικό. Δεν χάνεις την άδεια σου για να πας και είναι δουλειά και πρέπει να ο/η σύντροφος να το σεβαστεί. Η ουσία είναι ότι αν τις λίγες μέρες άδειας που πέρνει κάποιος προτιμά να μην τις περνά με τον/τη σύντροφο σου αλλά με παρεα τότε η σχέση έχει ημερομηνία λήξης ακόμα και κεράτωμα να μην υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,503 μηνύματα.
Απαντάς στον εαυτό σου μόνη σου. Στην πρώτη παράγραφο βάζεις προτεραιότητα το/τη σύντροφο στα ταξίδια και στη τελευταία παράγραφο το αλλάζεις.

Το επαγγελματικό ταξίδι είναι τελείως διαφορετικό. Δεν χάνεις την άδεια σου για να πας και είναι δουλειά και πρέπει να ο/η σύντροφος να το σεβαστεί. Η ουσία είναι ότι αν τις λίγες μέρες άδειας που πέρνει κάποιος προτιμά να μην τις περνά με τον/τη σύντροφο σου αλλά με παρεα τότε η σχέση έχει ημερομηνία λήξης ακόμα και κεράτωμα να μην υπάρχει.


Ε ναι θα βρει και κάποιον απο την παρέα εκει αν ειναι και γοητευτικος .... και θα πει μετά στον άλλον "ε να δεν κανω για σενα ... θελω χρονο να σκεφτω ... δεν ταιριαζουμε τελικα" και άλλα τέτοια γνωστά. Και να μην γινει ο κινδυνος ειναι πιθανος. Και οι έξυπνοι άνθρωποι δεν περιμενουν να τους βρει η απειλη. Προετοιμαζονται απο πριν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top