Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Εμεις φετος πηγαμε διακοπες κοριτσοπαρεα και η μια φιλη μας ηταν σε σχεση 2 χρονια. Δεν επρεπε να ερθει μαζι μας;Εγω ειμαι υπερ ο καθενας να κανει αυτο που του αρεσει. Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι καποιος σε σχεση πρεπει να πηγαινει παντα διακοπες με τον/την συντροφο. Αυτο ειναι καταπιεστικο. Αν θελει να πηγαινει με φιλους η φιλες ας το κανει αν παλι θελει να πηγαινει μαζι το ζευγαρι διακοπες και αυτο ειναι μια χαρα.
Ο γερόλυκος μιλάει σαν άντρας 30φεύγα με λίγη ωριμότητα παραπάνω από σένα που ίσως απαιτεί και παραπάνω πράγματα από μία σχέση και εσύ μιλάς σαν φοιτητριούλα που την έχουν πείσει οι αξίες της μόδας και τα κοινωνικά πρότυπα, ότι αν δεν έχει αλλάξει 3 συντρόφους μέχρι τα 20 και δεν γυρνάει στα μπαράκια με την κοριτσοπαρέα και μετά ντίρλα σπίτι, αυτό δεν είναι ζωή. Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ και σου ζητώ ταπεινά συγγνώμη, αν πέφτω έξω. Κινείστε σε παράλληλους δρόμους και προσπαθείτε να βρείτε σημείο επαφής.
Δειτε τι εγραψα εγω για το θεμα των διακοπων και δειτε τι μου απαντησατε εσεις. Μπορειτε να μου εξηγησετε πως απο τα παραπανω λογια μου προκειπτουν τα συμπερασματα σας ως προς το ηθος μου και τις αντιληψεις μου?

Εχετε την αισθηση οτι επειδη ειναι απροσωπο το φορουμ, αυτο σας δινει το δικαιωμα να ξεφουρνιζετε οτι σας κατεβει στους υπολοιπους που δεν γνωριζετε καν,προκειμενου να στηριξετε την αποψη σας;

Λυπαμαι αλλα σας λειπουν τα στοιχειωδη για να μπω στην διαδικασια να απαντησω στην αποψη σας.

Μιλησατε για την ωριμοτητα του Ντεβιλ, η οποια οντως απεχει απο την δικη μου μιας και εγω δεν καθομαι να βγαζω συμπερασματα για το τι κανει μια κοπελα η ενας αντρας με την σχεση του βασιζομενη στα post που κανουν στα social media. Υπο αυτη την εννοια, ναι εχετε δικαιο. Η ωριμοτητα μας απεχει κατα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το επαγγελματικό ταξίδι είναι τελείως διαφορετικό. Δεν χάνεις την άδεια σου για να πας και είναι δουλειά και πρέπει να ο/η σύντροφος να το σεβαστεί. Η ουσία είναι ότι αν τις λίγες μέρες άδειας που πέρνει κάποιος προτιμά να μην τις περνά με τον/τη σύντροφο σου αλλά με παρεα τότε η σχέση έχει ημερομηνία λήξης ακόμα και κεράτωμα να μην υπάρχει.

Εδω κανεις το λαθος. Και εσυ και ο devil τσουβαλιαζετε καταστασεις. Αν εσεις εχετε 2 βδομαδες αδεια και πηγαινετε διακοπες 1 φορα τον χρονο, δεν σημαινει οτι και ο υπολοιπος κοσμος παει διακοπες 1 φορα τον χρονο.

Επισης καποιες φορες δεν εχω ορεξη για ταξιδια και μετακινησεις, γιατι να στερησω απο καποιον ενα ταξιδι επειδη δεν θελω να φυγω; Γιατι παντα εχετε το κερατωμα στο μυαλο σας; Ο σκοπος ενος ταξιδιου δεν ειναι να απατησεις αλλα να περασεις καλα κανοντας δραστηριοτητες που σου αρεσουν. Επισης θεωρω οτι η ρουτινα σκοτωνει μια σχεση και κανει καλο να απομακρυνεσαι για μερικες μερες τον χρονο. Αν απο τις 365 μερες τον χρονο περνας τις 10 με παρεα, τι εγινε; Αν δεν πας διακοπες με παρεα οταν δεν εχεις παιδια, ποτε θα πας; Οταν δεν θα μπορεις να πας καν διακοπες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mind Traveller

Νεοφερμένος

Η Mind Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι ειναι υγιες κιολας ενα ζευγαρι να κανει χωρια διακοπες.Δεν εννοω ο καθενας να πηγαινει στο χωριο του, αλλα και σε νησι με φιλους κλπ. Δοκιμαζεται η σχεση, τα συναισθηματα ενδυναμωνονται και εκει ειναι που γνωρίζεις καλύτερα τον συντροφο σου , αλλα και τα δικα σου όρια, συνειδητοποιεις αρκετα.
πχ , γυρισαμε εμεις 2-3 νησια των κυκλαδων , μετα πηγαμε διακοπες με την παρεα του ο καθενας. Γυρισαμε και χωρισαμε μετα απο μακροχρονια σχεση:hehe::hehe: τραγελαφικο. Ομως πιστευω ολα οσα προανεφερα.
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι θα με πείραζε :(
Θα προτιμούσα να πάει πολλές :D
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Σαφώς και θα με πείραζε.
Αν νιώθει την ανάγκη να κάνει διακοπές από.... εμένα, δεν βλέπω το λόγο να εξακολουθούμε να είμαστε ζευγάρι.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαλά εγώ αν έλεγα στον φίλο μου ότι θέλω να πάω διακοπές με τους φίλους μου και δεν το δεχόταν, δεν θα ήταν φίλος μου για πολύ ακόμα.
 

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σαφώς και θα με πείραζε.
Αν νιώθει την ανάγκη να κάνει διακοπές από.... εμένα, δεν βλέπω το λόγο να εξακολουθούμε να είμαστε ζευγάρι.


γιατι?Δεν θα μπορουσε να θελει να περασει λιγο χρονο με τους φιλους του? εσυ ας πουμε θα μπορουσες να αραξεις με τις φιλες σου να συζητησεις και να χεις διπλα τονδ ικο σου?
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μου φαινεται πραγματικα αδιανοητο κατι τετοιο, νομιζω οτι η σχεση σημαινει κατι. Εγω τουλαχιστον θα ακυρωνα ή δεν θα πηγαινα καθολου διακοπες
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Πάντως, όσο εγωιστικό και να φανεί εάν ερχόταν και μου έλεγε ότι ξέρεις κάτι θέλω να ανέβω καμία εβδομάδα να δω την οικογένεια μου στο χωριό, δεν θα μου κακοφαινόταν τόσο όσο εάν μου ανακοίνωνε ότι έχει κανονίσει να πάει διακοπές έστω και ένα τριήμερο με την παρέα του. Δηλαδή, εάν προτιμάς την παρέα σου από εμένα, ποιος ο λόγος να είμαστε μαζί;
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
γιατι?Δεν θα μπορουσε να θελει να περασει λιγο χρονο με τους φιλους του? εσυ ας πουμε θα μπορουσες να αραξεις με τις φιλες σου να συζητησεις και να χεις διπλα τονδ ικο σου?


Είναι άλλο στην καθημερινή ζωή που καθένας χρειάζεται πότε πότε να βγαίνει με την αντροπαρέα (ή τη γυναικοπαρέα, αντίστοιχα) κι άλλο όταν αναφερόμαστε σε διακοπές. Εκτός κι αν σκοπεύει με τους φίλους του να επισκεφτούν το ΄Αγιον Όρος.
Σοβαρή σχέση και χωριστές διακοπές δεν είναι συμβατά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πάντως, και ξέρω οτι είναι ελαφρώς οφ τόπικ, με νευριάζουν τρομερά οι γυναίκες που είναι συνεχώς κολλημένες πάνω στον φίλο τους - άντρα τους. Μιλάω για αυτές που θα πάνε μαζί του ακόμα κι αν αυτός πάει να συναντήσει τον κολλητό του για να μιλήσουν για μπάλα, ενώ εκείνη δεν έχει ιδέα από μπάλα. Αυτό το πάντα και παντού μαζί με αηδιάζει. Όταν ο άντρας μου πάει να δει κάποιον φίλο που έχει να δει καιρό και με ρωτάει αν θέλω να πάω, του λέω να πάει για να πουν τα δικά τους. Μπορεί ο άλλος να θέλει να του πει για τη γυναίκα του, για την γκόμενά του, για σεξουαλικά προβλήματα ή ξέρω γω τί άλλο. Από πού κι ως πού να χωθώ κι εγώ στην παρέα; Εντωμεταξύ αυτές οι γυναίκες που είναι κολλημένες πάνω στον άντρα τους είναι κι αυτές που τον ελέγχουν κιόλας. Έχει τύχει να συζητάνε για παιχνίδια στον υπολογιστή και να πεταχτεί η γυναίκα ενός να πει "ο τάδε δεν έχει τώρα χρόνο για τέτοια". Ενιγουέι, just venting. :P

Πάντως εγώ δε θα είχα πρόβλημα να πάει με τους φίλους του διακοπές. Αν δεν τον εμπιστεύομαι στις διακοπές, δεν τον εμπιστεύομαι κι όταν είναι εδώ, οπότε αν αυτό ισχύει, κάποιο βαθύτερο πρόβλημα έχει η σχέση.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί οι αθηναίοι λέτε τον γκόμενο/αγόρι - γκόμενα/κοπέλα ως "φίλο". Είχα πει ότι θα πάω να μείνω στον φίλο μου όταν θα πάω διακοπές και ο Αθηναίος μου είπε ότι ακούστηκε πολύ γκέι αυτό. Κάτω από τη Λαμία θα ξεχάσουμε τα βασικά ελληνικά μας.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Προσπαθώ τόσην ώρα να βρω λόγο που θα με πείραζε να κάνει διακοπές χωρίς εμένα και δεν μπορώ να βρω κανέναν :look:...

Γιατί οι αθηναίοι λέτε τον γκόμενο/αγόρι - γκόμενα/κοπέλα ως "φίλο". Είχα πει ότι θα πάω να μείνω στον φίλο μου όταν θα πάω διακοπές και ο Αθηναίος μου είπε ότι ακούστηκε πολύ γκέι αυτό. Κάτω από τη Λαμία θα ξεχάσουμε τα βασικά ελληνικά μας.

φίλος αρσενικό (θηλυκό: φίλη)

1) πρόσωπο με το οποίο συνδέεται κανείς με σχέση αμοιβαίας αγάπης, αφοσίωσης και κατανόησης, χωρίς κατ' ανάγκη να υπάρχει συγγένεια ή ερωτικό ενδιαφέρον
μου στάθηκε πάντα καλός φίλος
(κατ’ επέκταση) πρόσωπο με το οποίο κάνει κάποιος παρέα
2) ερωτικός σύντροφος, εραστής
η γυναίκα του βρήκε φίλο
3) πρόσωπο που συμπαθεί, ευνοεί ή υποστηρίζει κάτι
φίλος των γραμμάτων
4)όποιος ή οτιδήποτε υποβοηθεί, είναι χρήσιμο(ς)
η τεχνολογία είναι φίλος του ανθρώπου
5) (οικ.) για να δηλωθεί πρόσωπο το όνομα του οποίου είναι άγνωστο
ωραία τα λέει ο φίλος'

https://el.wiktionary.org/wiki/φίλος
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
εν τω μεταξυ το θρεντ εχει τιτλο σας πειραζει να παει "λιγες μερες " διακοπες
φαντασου rage mode αν πηγαινε για καμια βδομαδα ή κανα μηνα
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Όσοι υποστηρίζετε ότι ο σύντροφος σας δεν έχει λόγο να πηγαίνει διακοπές με φίλους από την στιγμή που τα έμπλεξε μαζί σας, έχετε ακούσει ποτέ τις λέξεις προσωπικός χώρος και boundaries;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καταλαβαίνω ότι μπορεί ο καθένας να χρειάζεται τον προσωπικό του χώρο μέσα στην σχέση αλλά μέχρι ένα σημείο. Εγώ παρουσίασα την δική μου άποψη ως προς τι: Μιλάμε για περιπτώσεις που το ζευγάρι για διάφορους λόγους δεν περνάνε ποιοτικό χρόνο μαζί τον χειμώνα οπότε θεώρησα πως οι διακοπές είναι μια καλή ευκαιρία να περάσουν λίγο χρόνο μαζί. Τώρα από εκεί και πέρα είναι στη θέληση του καθένα τι θα κάνει και τι όχι.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Πέρα από τις θεωρίες, στη πραγματικότητα, εσείς έχετε "αφήσει" (λες κι είναι φυλακισμένος!), συνηθίζει ο σύντροφός σας (για μακροχρόνια σχέση μιλάμε) να κάνει ολιγοήμερες (ή και πολυήμερες, δεν έχει τόση σημασία) διακοπές με την αντροπαρέα;
Εσείς κάνετε το ίδιο με τις φίλες σας;
Επίσης, ας μην ανακατεύουμε στη συζήτηση τον "προσωπικό χώρο' για το κάθε μέλος που οφείλει να υπάρχει σε μια αξιοπρεπή σχέση, (ή την bitch που θέλει τον άλλον "κολλημένο στο βρακί της"), καθότι είναι παντελώς άσχετα με το θέμα.
Και στην τελική αν άντρες/γυναίκες βγαίνουν αρκετά συχνά χωρίς τα ταίρια τους και λένε τα δικά τους (πράγμα απαραίτητο για μια υγιή σχέση), τι παραπάνω θα τους προσφέρει το να πάνε μαζί ΚΑΙ διακοπές; Κουβέντες... ολοήμερες;:P
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Και στην τελική αν άντρες/γυναίκες βγαίνουν αρκετά συχνά χωρίς τα ταίρια τους και λένε τα δικά τους (πράγμα απαραίτητο για μια υγιή σχέση), τι παραπάνω θα τους προσφέρει το να πάνε μαζί ΚΑΙ διακοπές; Κουβέντες... ολοήμερες;:P

Κωλαρακια λικνιζοντα σε υψηλές μπαρες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top