Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;

Ποια μέθοδο αντισύλληψης χρησιμοποιείτε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 187)

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μιάς και ξεθάψατε αυτό το θέμα ας απαντήσω :)

Καθώς διάβαζα τις διάφορες μεθόδους, μου ήρθε μια ιδέα : γιατί δεν χρησιμοποιείται συνδυασμός 2 μεθόδων, πχ. αντισσυληπτικά χάπια παράλληλα με τράβηγμα για να μηδενιστούν οι πιθανότητες ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης? Ξέρω ότι η πιθανότητα για ανεπιθήμυτη εγκυμοσύνη με αντισσυληπτικά χάπια είναι πολύ μικρή (>2%), αλλά δεν πάυει ποτέ να υπάρχει!

[offtopic] Λοιπόν μια φορά που αγόρασα προφυλακτικά και τα έβαλα, ύστερα αυνανίστηκα και ήταν το λιγότερο που μπορώ να πω χάλια:confused:. Ελπίζω να μην είναι και τόσο χάλια στον πραγματικό έρωτα με γυναίκα γιατί είναι για να σας λυπόμαστε τότε:P [/οfftopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Μιάς και ξεθάψατε αυτό το θέμα ας απαντήσω :)

Καθώς διάβαζα τις διάφορες μεθόδους, μου ήρθε μια ιδέα : γιατί δεν χρησιμοποιείται συνδυασμός 2 μεθόδων, πχ. αντισσυληπτικά χάπια παράλληλα με τράβηγμα για να μηδενιστούν οι πιθανότητες ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης? Ξέρω ότι η πιθανότητα για ανεπιθήμυτη εγκυμοσύνη με αντισσυληπτικά χάπια είναι πολύ μικρή (>2%), αλλά δεν πάυει ποτέ να υπάρχει!

[offtopic] Λοιπόν μια φορά που αγόρασα προφυλακτικά και τα έβαλα, ύστερα αυνανίστηκα και ήταν το λιγότερο που μπορώ να πω χάλια:confused:. Ελπίζω να μην είναι και τόσο χάλια στον πραγματικό έρωτα με γυναίκα γιατί είναι για να σας λυπόμαστε τότε:P [/οfftopic]

Νικολή μου, όντως ο έρωτας με προφυλακτικό δεν είναι και τόσο αποαλυστικός όσο ο ελεύθερος....όμως είναι το μοναδικό μέσο όπου και σε προστατεύει από το να κολλήσεις κάποιο αφροδίσιο ή οτιδήποτε άλλο....αλλά και το μοναδικό με τις λιγότερες παρενέργειες στον οργανισμό....
Είμαι κατά των αντισυλληπτικών και των σπερματοκτόνων, είτε η χρήση γίνεται από την γυναίκα είτε από τον άντρα.....αρνούμαι να βάλω οποιαδήποτε χημεία στον οργανισμό μου άν δεν υπάρχει λόγος υγείας....
Τώρα αν εχεις μια σχέση η οποία είναι σταθερή και μακροχρόνια....νομίζω πως το "τράβηγμα" είναι η καλύτερη λύση....(είναι καθαρά προσωπική άποψη)

Και για να μην ξεχάσω....τα αντισυλληπτικά δεν σε προστατεύπυν από διάφορες ασθένειες....απλά σε προστατεύουν από μια πιθανη εγκυμοσύνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ας κάνουμε την ερώτηση της ημέρας.:)
Με πρωκτικό σεξ κολλάς ΣΜΝ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω....αυτό που γνωρίζω όμως ( το διάβασα κάπου)είναι πως αν ένα ζευγάρι κάνει πρωκτικό σεξ...μετά την επαφή ο άντρας θα πρέπει οπωσδήποτε να πλυθεί πριν εισχωρήσει φυσιολογικά στην σύντροφο του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το φυσιολογικά μου άρεσε :P Και ναι, το ήξερα αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Επίσης όταν κάποιος από τους δύο συντρόφους απαιτεί τη χρήση προφυλακτικού, εννοείται ότι ο άλλος πρέπει να "υπακούσει". Στα πλαίσια πάντα μιας σχέσης που βασίζεται στον αλληλοσεβασμό και την κατανόηση και όχι στο "κάνω του κεφαλιού μου"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Kαι απ' όσο γνωρίζω και με το πρωκτικό σεξ κολλάς ΣΜΝ .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μιάς και ξεθάψατε αυτό το θέμα ας απαντήσω :)

Καθώς διάβαζα τις διάφορες μεθόδους, μου ήρθε μια ιδέα : γιατί δεν χρησιμοποιείται συνδυασμός 2 μεθόδων, πχ. αντισσυληπτικά χάπια παράλληλα με τράβηγμα

Εμείς αυτό κάνουμε ;)

Όσο για το προφυλακτικό, μια φορά έχουμε δοκιμάσει και ήταν όντως απαίσιο. Προτιμώ χίλιες φορές να "βάζω χημεία στον οργανισμό μου" παρά να υπάρχει αυτό το απαίσιο λαστιχένιο πράγμα :mpliaks:

Όσο για το πρωκτικό, ναι μπορείς να κολλήσεις ΣΜΝ και μάλιστα πιο εύκολα απο την κολπική διείσδυση μιας και πάντα προκαλούνται με το πρωκτικό μικροαμυχές στο εσωτερικό του πρωκτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ποια μέθοδο αντισυλληψης χρησιμοποιείτε?

...Kατάποση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Από το Μάιο και μετά.... καμία :D
και είναι ωραίααααααααα :redface:


όταν χρησιμοποιούσα και που κάποια στιγμή θα ξαναχρησιμοποιήσω :P , ήταν οι εξής τρόποι.


Στις ηλικίες 20 έως 30 αντισυλληπτικά (υπήρχε και σταθερή σχέση :P )
Στη συνέχεια, σε περιστασιακές σχέσεις προφυλακτικά (περιστασιακές = χρονικής διάρκειας μικρότερες του ενός έτους) και σε σταθερές "τράβηγμα" εφόσον έχει προηγηθεί εξέταση για ΣΜΝ :redface: .

Πρέπει βεβαίως να σας πω ότι, κάθε φορά που είχα σύντροφο που χρησιμοποιούσαμε το "τράβηγμα" είχαμε από πριν συζητήσει την εκδοχή της εγκυμοσύνης και πως θα αντιμετωπιστεί (θα το κρατούσαμε δεδομένης και της ηλικίας καθώς και της οικονομικής μας κατάστασης).

Αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
και σε σταθερές "τράβηγμα" εφόσον έχει προηγηθεί εξέταση για ΣΜΝ :redface: .

Να με συμπαθάς γιατί είναι λίγο αδιάκριτη ερώτηση αλλά έχω την εξής απορία: με την εκάστοτε σχέση κάνατε αμφότεροι εξέταση για ΣΜΝ;

Πώς ακριβώς το έθετες [ή το έθετε] για να μην υπάρξει παρεξήγηση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Πώς ακριβώς το έθετες [ή το έθετε] για να μην υπάρξει παρεξήγηση; :hmm:

Ή ηδονή ή εξετάσεις!:P Εσύ τι θα επέλεγες?:D

Τέσπα, υποθέτω ότι αφού όπως είπε και η ΚΕ μιλάμε για σταθερή σχέση και για άτομα μεγάλης ηλικίας (συγχώρα με ΚΕ:D!), δεν πρέπει να είχαν ντροπές να το πεί ο ένας στον άλλο. Μπορείς να το σκεφτείς και απο άλλη οπτική γωνία : ίσως κάποιος απο τους δύο είχε μια ΣΜΝ που ούτε ο ίδιος γνώριζε ότι έχει και τώρα το ανακάλυψε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να με συμπαθάς γιατί είναι λίγο αδιάκριτη ερώτηση αλλά έχω την εξής απορία: με την εκάστοτε σχέση κάνατε αμφότεροι εξέταση για ΣΜΝ;

Πώς ακριβώς το έθετες [ή το έθετε] για να μην υπάρξει παρεξήγηση; :hmm:


κανένα απολύτως πρόβλημα στο να απαντήσω :)



Αν κολήσεις μια φορά κάτι.... μετά δεν μασάς να ΑΠΑΙΤΕΙΣ εξετάσεις κι ας το πάρει ο άλλος όπως θέλει! :P


Κοίτα να δεις... εγώ τουλάχιστον συνήθιζα να συζητάω για τα πάντα με τους ερωτικούς συντρόφους μου (ειδικά όταν η σχέση ήταν σοβαρή).
Δε γίνεται λοιπόν να έχεις την ευχαίρια να μιλάς για φαντασιώσεις, για βίτσια, για ερωτικά θέλω και να κολλάς στο να πεις στον άλλον.... "βρε μαναράκι μου... αφού καλά τα πάμε, κι αφού προχωράει η σχέση μας... δεν πάμε να κάνουμε εξετασούλες να πετάξουμε και το προφυλακτικό από ανάμεσα μας?!?"
Ναι και οι δύο... παρεούλα... χεράκι χεράκι και ήταν και κάτι που μας έδενε ακόμα πιο πολύ...
Η αντιμετώπιση απ τα μικροβιολογικά κέντρα, μας έκανε να νιώσουμε ακόμα πιο καλά για αυτό που κάνουμε.
Το να ακούς κι ένα "μπραβο καλά κάνετε, μακάρι να έκαναν όλοι έτσι!" βοηθάει αρκετά στην ψυχολογία σου ενόσο περιμένεις να στάξεις το αίμα σου....

Η αλήθεια είναι ότι το έθετα πάντα εγώ το θέμα....
Χωρίς περιστροφές... λέγοντας πάντα την αλήθεια για αυτό που ήθελα χωρίς φόβο και πάθος... όχι χοντροκομένα μεν, αλλά την αλήθεια δε!
Θεωρούσα ότι αν ο σύντροφος μου στραβώσει... απλά δεν κάνει για μένα! (ανεύθυνος κλπ :P )
Ποτέ δεν στράβωσε κάποιος... ίσα ίσα που είχα διακρίνει και μια ανακούφιση....

Κι όπως λέει κι ο Νικόλας (δεν παρεξηγούμε :P ), στις ηλικίες 30+ τα ταμπού δεν υπάρχουν στην έκταση που υπάρχουν σε μικρότερες ηλικίες....
Είναι δεδομένο ότι ένας 30άρης έχει πάει και με 10-15 γυναίκες που αν κάνεις την μαθηματική πρόοδο και υπολογίσεις και τους συντρόφους των συντρόφων... σου πέφτουν τα σαγόνια για το με πόσους τελικά εχεις... "κοιμηθεί" :P



Τέλος πρέπει να πω ότι μιλάω στον αόριστο, γιατί εδώ και κάποιους μήνες είμαι παντρεμένη γυναίκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Σε βρίσκω απόλυτα σωστή και διαδακτική για εμάς τους μικρότερους!!! Μήπως να το άλλαζες σε.... ΚΑΛΗ ΕΠΙΡΡΟΗ ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οπες μεθερμηνευομενων εστι;

Χιούμορ ρε μαν...


(ή όχι;... :laugh: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top