Δικαιώματα, πού είναι;

zelda

Νεοφερμένος

Η zelda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα σε ενα ωραιο forum!και ευχαριστω την michelle!

στο θεμα τωρα...
αληθεια τι μπορει να κανει καποιος, ιδεετερα οταν προκειτε για την πρωτη του δουλεια, καλη μεν αλλα συγχρωνως να καταπατιεται???
.......να κανω λιγο υπομονη, και να καστω μισο χρονο...?
.....να κατσω παραπανω..γιατι που θα βρω αλλη δουλεια..?
....η καλυτερη μου σκεψη..απο την επομενη δουλεια οποιος μου καταπατει τα δικαιωματα μου καταγγελια, γιατι πιστευω οτι αυτοι που εχουν μικρες ή μεγαλες επιχηρησεις νομιζουν οτι ειναι εξουσια και μπορουν να κανουν οτι θελουν! αν ομως γινοντουσταν συχνα καταγγελιες απο εργαζομενους, μετα θα μας ελεγαν και ευχαριστω που δουλευουμε για αυτους!

ευχαριστω zelda
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συμφωνω με την αποψη σου για καταγγελια.

Αυτο ομως που σκεφτομαι μηπως θα επρεπε να κατσεις λιγο ακομη για καλλιτερη προυπηρεσια ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απο το vcdc ε; Που το ανακάλυψες βρε το στέκι; Δεν το έχω αναφέρει εκει! :)

Περι καταγγελιών φοβάμαι οτι έτσι κάπως "στιγματίζεται" ο εργαζόμενος, στη σημερινή Ελλάδα... Άστα να παν... Γιατί κανείς εργοδότης (ή σχεδόν) δεν είναι 100% τίμιος και φοβάται να προσλάβει εργαζόμενο που κάνει καταγγελίες...
Η συμβουλή μου είναι να βρεις άλλη δουλειά πριν αφήσεις την παρούσα, και μετά πες τους άντε γειά κι ας τους να ψάχνονται ;)
Βέβαια κάτσε να απαντήσουν κι άλλοι γιατί εγώ μιλάω εντελώς θεωρητικά, μιας και μέχρι στιγμής δεν έχω δουλέψει υπάλληλος (μόνο freelance).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zelda

Νεοφερμένος

Η zelda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και εγω σκεφτομαι για την προυπηρεσια..αλλα οσο αντεξω! ειμαι μονο 3μηνες στην δουλεια και απο τωρα σκεφτομαι να φυγω, ασχετα αν δεν θα φυγω απο τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Περι καταγγελιών φοβάμαι οτι έτσι κάπως "στιγματίζεται" ο εργαζόμενος, στη σημερινή Ελλάδα... Άστα να παν... Γιατί κανείς εργοδότης (ή σχεδόν) δεν είναι 100% τίμιος και φοβάται να προσλάβει εργαζόμενο που κάνει καταγγελίες...
Μπορει να κανει ανωνυμες καταγγελια ή και στην τελική δεν νομιζω να κυκλοφορουν λιστες με το ποιοι βαρανε καταγγελιες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μπορεί λίστες να μη κυκλφορούνε, αλλά το φακέλωμα είναι μια τακτική που πλέον δεν χρειάζεται και μεγάλη προσπάθεια από όποιον θέλει να μάθει. Τα νέα (δυστυχώς) κυκλοφορούνε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ανώνυμη καταγγελία δεν σε συμφέρει να κάνεις.
Στην περίπτωση ανώνυμης καταγγελίας(αν και δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα έχεις στην ασφάλιση,στο μισθό που;) η αρμόδια υπηρεσία θα περάσει για προειδοποιημένο έλεγχο στην επιχείρηση.Πράγμα που σημαίνει ότι ο εργοδότης σου θα μπαλώσει την κατάσταση.
Μόνο στις επώνυμες καταγγελίες(ή στους ξαφνικούς ελέγχους) υπάρχουν ουσιαστικές επιπτώσεις.
Θα μπορούσες να γράψεις αναλυτικά τι πρόβλημα ακριβως έχεις;

Υ.Γ.Η καταγγελία πέρα απο το ότι στιγματίζει τον εργαζόμενο στην περίπτωση που δεν μπορέσεις να την στοιχειοθετήσεις(δλδ πέρα απο τη δική σου μαρτυρία χρειάζεσαι κι άλλον εργαζόμενο) μπορεί να μην ευσταθεί κι έτσι να βρεθείς να κατηγορείσαι για συκοφαντική δυσφήμιση.Μην πετάτε την λέξη καταγγελία στον εργοδότη σαν να είναι καραμέλα, οι νόμοι είναι μεν αυστηροί αλλά πολλοί συγκεκριμένοι(προυποθέσεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zelda

Νεοφερμένος

Η zelda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις!
σιγουρα ειναι ενα θεμα που θελει και σκεψη αλλα πρωτα αρκετο ψαξιμο!
στην συγκεκριμενη δουλεια δεν θα εκανα καταγγελια, γιατι ειναι η πρωτη μου, και για καποιο λογο απλα δεν θελω, δεν τολμω, δεν ξερω...
kleftra(Μην πετάτε την λέξη καταγγελία στον εργοδότη σαν να είναι καραμέλα, οι νόμοι είναι μεν αυστηροί αλλά πολλοί συγκεκριμένοι(προυποθέσεις).)
δεν νομιζω οτι θα ελεγα ποτε στον εργοδητη μου οτι θα παω για καταγγελια, αν καταλαβα καλα..απλα θα πηγαινα!
και σιγουρα εχω σκοπο να μαθω αναλυτικα τα δικαιωματα ενος εργοζομενου, και μετα θα γνωριζω τα δικαιωματα μου, και αν δεν μου τα παρεχει ο οποιοσδηποτε μελλοντικος εργοδοτης, δεν βρισκω λογο να μην παω για καταγγελια! ειναι καιρος πιστευω να αρχισουν να συμορφωνονται και να μην εκμεταλλευονται πια!
καλημερα απο οργησμενη zelda!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Ανώνυμη καταγγελία δεν σε συμφέρει να κάνεις.
Στην περίπτωση ανώνυμης καταγγελίας(αν και δεν έχω καταλάβει τι πρόβλημα έχεις στην ασφάλιση,στο μισθό που;) η αρμόδια υπηρεσία θα περάσει για προειδοποιημένο έλεγχο στην επιχείρηση.Πράγμα που σημαίνει ότι ο εργοδότης σου θα μπαλώσει την κατάσταση.
Μόνο στις επώνυμες καταγγελίες(ή στους ξαφνικούς ελέγχους) υπάρχουν ουσιαστικές επιπτώσεις.
Θα μπορούσες να γράψεις αναλυτικά τι πρόβλημα ακριβως έχεις;

Υ.Γ.Η καταγγελία πέρα απο το ότι στιγματίζει τον εργαζόμενο στην περίπτωση που δεν μπορέσεις να την στοιχειοθετήσεις(δλδ πέρα απο τη δική σου μαρτυρία χρειάζεσαι κι άλλον εργαζόμενο) μπορεί να μην ευσταθεί κι έτσι να βρεθείς να κατηγορείσαι για συκοφαντική δυσφήμιση.Μην πετάτε την λέξη καταγγελία στον εργοδότη σαν να είναι καραμέλα, οι νόμοι είναι μεν αυστηροί αλλά πολλοί συγκεκριμένοι(προυποθέσεις).

Για εμενα πρεπει να αλλαξει το συστημα που αφορουν τις καταγγελιες. Προσωπικα πιστευω οτι και αυτος που κανεις τις κατηγοριες αλλα και οι μαρτυρες να μην γινονται φανεροι. Βεβαια ετσι μπορουν ομως να μας κατηγορισουν οτι λεμε μπαρουφες στον αερα! ... Δεν ξερω ... Αλλα κατι πρεπει να γινει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πε βρε ζέλντα τι θα κάνεις καταγγελία, να σου πούμε πιο εμπεριστατωμένη γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zelda:
ευχαριστω για τις απαντησεις!
σιγουρα ειναι ενα θεμα που θελει και σκεψη αλλα πρωτα αρκετο ψαξιμο!
στην συγκεκριμενη δουλεια δεν θα εκανα καταγγελια, γιατι ειναι η πρωτη μου, και για καποιο λογο απλα δεν θελω, δεν τολμω, δεν ξερω...
kleftra(Μην πετάτε την λέξη καταγγελία στον εργοδότη σαν να είναι καραμέλα, οι νόμοι είναι μεν αυστηροί αλλά πολλοί συγκεκριμένοι(προυποθέσεις).)
δεν νομιζω οτι θα ελεγα ποτε στον εργοδητη μου οτι θα παω για καταγγελια, αν καταλαβα καλα..απλα θα πηγαινα!
και σιγουρα εχω σκοπο να μαθω αναλυτικα τα δικαιωματα ενος εργοζομενου, και μετα θα γνωριζω τα δικαιωματα μου, και αν δεν μου τα παρεχει ο οποιοσδηποτε μελλοντικος εργοδοτης, δεν βρισκω λογο να μην παω για καταγγελια! ειναι καιρος πιστευω να αρχισουν να συμορφωνονται και να μην εκμεταλλευονται πια!
καλημερα απο οργησμενη zelda!
:)

Eμ εννοούσα την έκφραση καταγγελία στον εργοδότη κι όχι να πεις στον εργοδότη για καταγγελία αυτά δεν λέγονται(αν είναι δυνατόν να τον απειλήσεις έχεις φύγει χωρίς να το καταλάβεις) γίνονται.
Όμως δεν γράφεις πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου,που νοιώθεις οτι αδικήσαι;
Μπορεί τα πράγματα να μην είναι όπως νομίζεις.

Υ.Γ.Όσο υπάρχει ανάγκη πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που την εκμεταλλεύονται:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zelda

Νεοφερμένος

Η zelda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θα μου πεις και που δεν ειναι ετσι...απλα δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ, χωρις βεβαια υπερωριες και συγχρωνως υπογραφω οτι καθομαι 8 ωρες!
και στο τελος ουτε καν που το εκτιμαει το αφεντικο! αλλα τι περιμενω..?
ειμαι 3 μηνες στην δουλεια και εχω αρρωστησει, στο στομαχι, στην κοιλια, τωρα απαθα και ιωση..+δεν κανει να καθομαι τοσες ωρες(λογω μεσης) και ποναω!
δεν ζηταω τα πολλα λεφτα...αλλα και να καθομαι τοσες ωρες δεν το αντεχω ουτε ψυχικα ουτε σωματικα! πηρανε τηλ να ενημερωσουνε οι δικοι μου στην δουλεια οτι δεν θα παω γιατι αρρωστησα, και γυρισε και ειπε το αφεντικο, οτι ναι το ξερω την παρασκευη δεν αισθανοταν καλα εφυγε νωριτερα!!!! νωριτεραααα??? τι νωριτερα?? στο οκταωρο μου εφυγα με πιρετοο! αυτο ειναι και το ευχαριστω! αλλα τι να περιμενω απο αυτους? λεφτα θελουν να βγαζουν, οχι οτι δεν βγαζουν αλλα θελουν περισσοτερα! γιατι μπορει να κλεγεται οτι δεν βγαζει λεφτα η επιχιρηση αλλα σκι τα σαββατοκυριακα παει!
αυτα!
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πολύ σωστά όσα λες ζέλντα.. και δίκιο έχεις αναμφίβολα.

Πε μου κάτι. Γιατί τις πρώτες μέρες στη δουλειά κάθισες μέχρι το βράδυ? γιατί δεν είχαν φύγει ακόμα οι άλλοι και ντρεπόσουν λιγάκι? γιατί σου είχε πει ο διευθυντής ότι δουλεύετε μεχρι αργά το βράδυ? κάτι άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zelda:
θα μου πεις και που δεν ειναι ετσι...απλα δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ, χωρις βεβαια υπερωριες και συγχρωνως υπογραφω οτι καθομαι 8 ωρες!
και στο τελος ουτε καν που το εκτιμαει το αφεντικο! αλλα τι περιμενω..?
ειμαι 3 μηνες στην δουλεια και εχω αρρωστησει, στο στομαχι, στην κοιλια, τωρα απαθα και ιωση..+δεν κανει να καθομαι τοσες ωρες(λογω μεσης) και ποναω!
δεν ζηταω τα πολλα λεφτα...αλλα και να καθομαι τοσες ωρες δεν το αντεχω ουτε ψυχικα ουτε σωματικα! πηρανε τηλ να ενημερωσουνε οι δικοι μου στην δουλεια οτι δεν θα παω γιατι αρρωστησα, και γυρισε και ειπε το αφεντικο, οτι ναι το ξερω την παρασκευη δεν αισθανοταν καλα εφυγε νωριτερα!!!! νωριτεραααα??? τι νωριτερα?? στο οκταωρο μου εφυγα με πιρετοο! αυτο ειναι και το ευχαριστω! αλλα τι να περιμενω απο αυτους? λεφτα θελουν να βγαζουν, οχι οτι δεν βγαζουν αλλα θελουν περισσοτερα! γιατι μπορει να κλεγεται οτι δεν βγαζει λεφτα η επιχιρηση αλλα σκι τα σαββατοκυριακα παει!
αυτα!
:(
Στην θεση δεν θα καθομουν ουτε λεπτο παραπανω ... Εδω παιζει και και το θεμα υγειας!
Παντως μου καθετε πολυ ασχημα οτι σε υποχρεωνει να καθεσε πανω απο 8 ωρες αλλα και να υπογραφεις οτι καθεσαι 8ωρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zelda

Νεοφερμένος

Η zelda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
απο την αρχη ηταν, και καλα, ξεκαθαρα τα πραγματα! κανονικο οκταωρο μου ειχε πει και λιγες φορες καθομαστε λιγο παραπανω! ναι ουυ! στην αρχη δεν καθομουν παραπανω ωρες..αλλα σιγα σιγα ηρθαν αναγκαστικα οι παραπανω ωρες!
το κακο ειναι οτι ποτε δεν μου ανεφερε για υπερωριες, και το βιβλιο που καθομαστε και υπογραφουμε δεν το ειχε αναφερει καν..μια υπαλλιλος μου ειπε, οτι επειδη δεν μπορει να μας πληρωνει το αφεντικο υπερωριες συμπληρωνουμε οτι καθομαστε 8 ωρες για να ενταξη με τον νομο! με εμενα ειναι ενταξη!? απορω πως δεκτικα να το συμπληρωνω, πρωτη δουλεια και ουτε καν το σκεφτικα..οταν αντιμετωπιζεις προβληματα τοτε καταλαβαινεις! μου ερχεται να μην το ξανασυμπληρωσω! ή αν το συμπληρωνω οτι καθομαι 8 ωρες τοτε να καθομαι μονο 8 ωρες και ουτε λεπτο παραπανω! και αν με διωξει με εδιωξε, που αμφιβαλω γιατι οταν εφυγε η προιγουμενη κοπελα εγινε χαμος στο γραφειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από zelda:
απο την αρχη ηταν, και καλα, ξεκαθαρα τα πραγματα! κανονικο οκταωρο μου ειχε πει και λιγες φορες καθομαστε λιγο παραπανω! ναι ουυ! στην αρχη δεν καθομουν παραπανω ωρες..αλλα σιγα σιγα ηρθαν αναγκαστικα οι παραπανω ωρες!
το κακο ειναι οτι ποτε δεν μου ανεφερε για υπερωριες, και το βιβλιο που καθομαστε και υπογραφουμε δεν το ειχε αναφερει καν..μια υπαλλιλος μου ειπε, οτι επειδη δεν μπορει να μας πληρωνει το αφεντικο υπερωριες συμπληρωνουμε οτι καθομαστε 8 ωρες για να ενταξη με τον νομο! με εμενα ειναι ενταξη!? απορω πως δεκτικα να το συμπληρωνω, πρωτη δουλεια και ουτε καν το σκεφτικα..οταν αντιμετωπιζεις προβληματα τοτε καταλαβαινεις! μου ερχεται να μην το ξανασυμπληρωσω! ή αν το συμπληρωνω οτι καθομαι 8 ωρες τοτε να καθομαι μονο 8 ωρες και ουτε λεπτο παραπανω! και αν με διωξει με εδιωξε, που αμφιβαλω γιατι οταν εφυγε η προιγουμενη κοπελα εγινε χαμος στο γραφειο!

Aν νομίζεις ότι δεν μπορείς να αντέξεις μέχρι να αποκτήσεις μια έστω και μικρή αλλά καλή προυπηρεσία(δλδ περίπου χρόνο).
Απο κει και πέρα πρεπει να κινηθείς έξυπνα:
Την καταγγελία ξέχνα την γιατί απο τη στιγμή που υπογράφεις είναι δύσκολα τα πράγματα.
Το πιο σωστό είναι αυτό που σκέφτηκες ότι δλδ ή θα αρνηθείς να υπογράψεις(δεν μπορεί να σε αναγκάσει) αν σε βάλει να ξανακαθήσεις παραπάνω ή να μην δεχτείς να κάτσεις παραπάνω(ούτε πάλι μπορεί να σε αναγκάσει).
Φυσικά μπορεί να σε απολύσει(μην το θεωρείς απίθανο) καθώς για τους 3 μήνες δουλειάς δικαιουσαι μόνο ένα μισθό ως αποζημίωση οπότε δεν θα το πολυσκεφτεί.
Επίσης παίζει να μην σε απολύσει αλλα να σου σπασει τα νεύρα ώστε παραιτηθείς απο μόνη σου.
Α!Και κάτι πολύ σημαντικό αν δεν εμφανιστείς στην δουλειά 3 συνεχόμενες ημέρες χωρίς δικαιολογία(χαρτί απο ΙΚΑ) μπορεί να σε διώξει δηλώνοντας οικοιωθελή αποχώρηση(χάνεις αποζημίωση).Αυτό στην περίπτωση που σκεφτείς να μην πατάς στην δουλειά για να σε διώξει.
Να ξέρεις ότι με 3 μηνών ένσημα δεν δικαιούσαι ταμείο ανεργίας και επειδή μου φάνηκε και πολύ μούτρο έλεγξε πόσα ένσημα σου κολλάει το μήνα(γιατί ότι σου κολλάει είναι γεγονός αφού υπογράφεις βιβλίο όμως μπορεί να σε δηλώσει ημιαπασχολούμενη οπότε αντί για 25 να σου κολλάει απο 20 και κάτω το μήνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Νομιζω οτι εξαρταται κατα πολυ το "οχταωρο" απο το ειδος της δουλειας σου, σε αρκετες δουλειες πχ υπαρχουν νεκρες μερες και αλλες που πρεπει να σκιζεσαι, τα παντα εξαρτωνται απ'το τι κλιμα επικρατει συνηθως.. Αν προκειται για καποιες τετοιες μερες με τρεξιμο καλυτερα μην το κανεις θεμα, αν βλεπεις οτι το πραγμα παει να γινει συνηθεια και σε εκμεταλλευονται χοντρα μη δεχτεις να ξανακατσεις παραπανω ωρα. Τη στιγμη μαλιστα που υπαρχει προβλημα υγειας μην ντραπεις να του τα πεις κι αστον να λεει ο,τι θελει οτι φευγεις νωριτερα και τετοια.. Για προϋπηρεσια 3 μηνες δεν ειναι τιποτα, αν σκοπευεις να την κανεις καλυτερα να ψαχνεις κατι ταυτοχρονα και να φυγεις μολις βρεις κατι καλυτερο αντι να ταλαιπωρεισαι χωρις λογο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
*****


Τα δικαιώματα είναι μόνο στη θεωρία...

στην πράξη δεν χαρίζεται τίποτα, όλα κερδίζονται με αγώνες...
και μόνο με αγώνες... ;)






.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top