Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
H βάφτιση συμβολίζει την συγχώρεση του Θεού στον άνθρωπο για το προπατορικό αμάρτημα, ακόμα και ο ίδιος ο Θεός έστειλε τον υιό του να βαφτιστεί και με αυτόν τον τρόπο άνοιξε τον δρόμο για τον δρόμο του στους ανθρώπους. Δε το θεωρώ βασανιστήριο αλλά μυστήριο. Τα μπιχλιμπίδια της βάπτισης μπήκαν με την παγκοσμιοποίηση και δεν είναι Χριστιανικά οπότε δεν πρέπει να ταυτίζουμε την βάφτιση με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η γνωμη μου για την βαφτιση?? Η χειροτερη.Θα ξεκινησω με το πιο βασικο.Βαφτιζουν ενα μωρο που ειναι μετα βιας ενος ετους χωρις την συγκαταθεση του.
Επειδη εισαι γονιος,δεν σημαινει οτι το μωρο και η ζωη του σου ανηκουν.Ανηκουν στο ιδιο το βρεφος.Ας μεγαλωσει και ας ασπαστει οποια θρησκεια θελει.
Τα υπολοιπα τα εγραψε η κριστινελ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Η γνωμη μου για την βαφτιση?? Η χειροτερη.Θα ξεκινησω με το πιο βασικο.Βαφτιζουν ενα μωρο που ειναι μετα βιας ενος ετους χωρις την συγκαταθεση του.
Επειδη εισαι γονιος,δεν σημαινει οτι το μωρο και η ζωη του σου ανηκουν.Ανηκουν στο ιδιο το βρεφος.Ας μεγαλωσει και ας ασπαστει οποια θρησκεια θελει.
Τα υπολοιπα τα εγραψε η κριστινελ:D
Συμφωνώ με τα υπόλοιπα, όχι όμως ότι γίνεται παντα μετα βιας και χωρίς την συγκατάθεση του παιδού. Εγώ π.χ βαφτίστηκα 4 ετών και οι γονείς μου πρώτα με ρώτησαν αν είμαι σίγουρος πως θέλω και συμφώνησα και μετά αποφάσισαν να βαφτιστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα υπόλοιπα, όχι όμως ότι γίνεται παντα μετα βιας και χωρίς την συγκατάθεση του παιδού. Εγώ π.χ βαφτίστηκα 4 ετών και οι γονείς μου πρώτα με ρώτησαν αν είμαι σίγουρος πως θέλω και συμφώνησα και μετά αποφάσισαν να βαφτιστώ :)

Και εισαι σιγουρος οτι 4 ετων παιδι μπορει να παρει μια τετοια αποφαση??Εδω καλα καλα δεν διαθετει κριτικη σκεψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Συμφωνώ με τα υπόλοιπα, όχι όμως ότι γίνεται παντα μετα βιας και χωρίς την συγκατάθεση του παιδού. Εγώ π.χ βαφτίστηκα 4 ετών και οι γονείς μου πρώτα με ρώτησαν αν είμαι σίγουρος πως θέλω και συμφώνησα και μετά αποφάσισαν να βαφτιστώ :)
4 ετών? δεν νομίζω να είχες ολοκληρωμένη άποψη πάνω στο θέμα ουτε να καταλάβαινες το πραγματικό νόημα αυτής της διαδικασίας:P
Οπότε ναι θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους, οτι είναι κάτι που γίνεται χωρίς την συγκατάθεση όλων των 'συμμετοχόντων''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα μιλήσω ως ένα απ' τα αβάπτιστα παιδιά. Έχω ιδιαιτερα κακή άποψη για τη βάφτιση γιατί:
1οΝ: είναι ένα φριχτό βασανιστήριο για το παιδί (τουλάχιστον των ορθοδόξων- γενικά οι ορθόδοξοι είναι πιο 'σκληροπυρηνικοί' σε όλα τα μυστήρια)
2ον: Οι γονείς του το εξαναγκάζουν να πάρει ένα συγκεκριμένο θρήσκευμα ντε κ καλά
3ον: η Εκκλησία κάνει κ αυτή τα κέρδη της...εμπόρευμα είναι κ η βάφτιση κ ο γάμος κ όλα αυτά. Και βαζει κ ο παπας κανα ευρουλάκι extra στην ευρύχωρη τσέπη του..έτσι για το καλό μωρέ.
Εγώ ως αβάπτιστο παιδί (πράγμα που δεν ήταν κρυφό πχ στο σχολείο μου γιατί είχα απαλλαγή στα θρησκευτικά) δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα από τους γύρω μου. Και προτιμώ να παραμείνω κ χωρίς κανένα θρήσκευμα.
Τείνω να πιστεύω ότι με τις νέες γενιές θα αυξηθούν τα αβάπτιστα παιδιά κ...τα κέρδη της Εκκλησίας θα μειωθούν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Διαφωνώ με τη βάφτιση γιατί δε θέλω να αναγκάσω το παιδί μου να γίνει κάτι που δεν έχει τη γνώση να καταλάβει. Είναι τυχαίο αλήθεια οτι οι Χριστιανοί ορθόδοξοι βαφτίζονται σε μωρουδιακή ηλικία; Αν η βάφτιση γίνεται για το λόγο που πρέπει να γίνεται (να ασπαστεί το μωρό την Ορθοδοξία) γιατί να μη γίνεται στα 18; Θεωρώ όλα αυτά που συνοδεύουν τη βάφτιση απλά αφορμή για τζερτζελέ. Οι περισσότεροι εκεί μέσα πάνε στην εκκλησία μόνο την Ανάσταση και αυτό ούτε καν μπαίνουν μέσα. Τα θεωρώ υποκριτικά. Αν τελικά περάσει το δικό μου και δεν επηρεαστώ από συγγενείς, δε θα βαφτίσω το παιδί μου, παρά μόνο θα του μάθω τα της θρησκείας μας και τα των άλλων θρησκειών και θα το αφήσω να επιλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όσο για την απόφαση που λες ότι θα πάρει ένα παιδί, δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ιδιαίτερο το να το βαλουν σε μια κολυμπήθρα και να του ρίξουν νερό. Αν αυτός/η μετά θέλει να αλλάξει θρησκεία ή να μην είναι καν θρήσκος μπορεί να το κάνει όποτε του καπνίσει, δεν θα του πάρει και κανείς το κεφάλι. Πιστεύω ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα που γίνονται σ'αυτές τις ηλικίες, από τον περίγυρο μέχρι και τα πρότυπα που αποκτάει ένα παιδί. Η εκκλησία πια δεν είναι τόσο επικίνδυνη όσο νομίζουμε πολλοί, γιατί πλέον δεν έχει τη δύναμη που κάποτε είχε, για την ακρίβεια δεν έχει καν επιρροή στην πλειοψηφία παρά μόνο σε κατι υπερήλικες κυρίως γριούλες :D. Οπότε πιστεύω τζάμπα δραματοποιούμε πραγματα που δεν ισχύουν, απλά για να παμε κόντρα σε κάτι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι δε μπορώ να πω αν είμαι υπέρ ή κατά,από τη μία είναι ένα γεγονός που σηματοδοτεί τη ζωή του μετέπειτα χριστιανού (αν συνεχίσει να είναι), γιατί μπαίνει στην οικογένεια του Χριστού αλλά από την άλλη για αυτό καθ αυτό το παιδί δε σημαίνει κάτι αφού κανείς δε θυμάται τη βάπτιση του.Τέλος, δεν αναγκάζεται το παιδί για κάτι. Παίρνεις μια απόφαση γι' αυτό (που δεν είναι το μοναδικό θέμα που οι γονείς αποφασίζουν για τα παιδιά τους) , διαμεσολαβεί ο νονός για να πραγματοποιηθεί το μυστήριο και όταν πια το παιδί μεγαλώσει μπορεί να αποφασίσει πλέον μόνο του! Σε κανέναν που αποφάσισε σε μεγάλη ηλικία να βαπτιστεί , γιατί ήθελε κάπου να καταλήξει πρώτα, δε νομίζω να είπε η εκκλησία όχι (δεν παίρνω όρκο), δικαίωμα του καθενός είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

smart_girl..

Νεοφερμένος

Η smart_girl.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι δε μπορώ να πω αν είμαι υπέρ ή κατά,από τη μία είναι ένα γεγονός που σηματοδοτεί τη ζωή του μετέπειτα χριστιανού (αν συνεχίσει να είναι), γιατί μπαίνει στην οικογένεια του Χριστού αλλά από την άλλη για αυτό καθ αυτό το παιδί δε σημαίνει κάτι αφού κανείς δε θυμάται τη βάπτιση του.
Ήθελα βέβαια να πω πως, τα στολίδια τα επιλέγουν οι άνθρωποι. Πλέον , λίγες εκκλησίες το επιτρέπουν. Ακόμη, ο σταυρός και το φόρεμα είναι πρόβλημα των ανθρώπων και η μανία τους με την άσκοπη κατανάλωση και με ένα απλό φορεματάκι και ένα ξύλινο σταυρό γίνεσαι χριστιανός. Δε χρειάζονται όλα αυτά τα περιττά που κάνουν οι νονοί και οι νονές. Τέλος, δεν αναγκάζεται το παιδί για κάτι. Παίρνεις μια απόφαση γι' αυτό (που δεν είναι το μοναδικό θέμα που οι γονείς αποφασίζουν για τα παιδιά τους) , διαμεσολαβεί ο νονός για να πραγματοποιηθεί το μυστήριο και όταν πια το παιδί μεγαλώσει μπορεί να αποφασίσει πλέον μόνο του! Σε κανέναν που αποφάσισε σε μεγάλη ηλικία να βαπτιστεί , γιατί ήθελε κάπου να καταλήξει πρώτα, δε νομίζω να είπε η εκκλησία όχι (δεν παίρνω όρκο), δικαίωμα του καθενός είναι.
Συμφωνω νομιζω πως ειναι ενα τελετουργικο του Χριστιανισμου...και απο εκει και επειτα..οταν το παιδι μεγαλωσει μπορει να ασπαστει αλλη θρησκεια αν το επιθυμει..ουτως η αλλως οι γονεις παιζουν καθοριστικο ρολο στην πορεια του παιδιου τους..και στην ανατροφη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Ωραίο θεματάκι..

Σε αντίθεση με την yperoxi, εγώ ως αβάφτιστο παιδί, είχα αντιμετωπίσει αρκετά μεγάλο ρατσισμό..
Οι γονείς μου αν και άθεοι, ήταν της -πολύ σωστής κατα την γνώμη μου- άποψης "ας μεγαλώσουν και ας πάνε να βαφτιστούν αν θέλουν"..

Απαλλαγή απο τα θρησκευτικά δεν είχα πάρει- και μου αρέσει αυτό- δεν γνωρίζω το λόγο βέβαια.. προφανώς για να μην προκαλέσουμε? (λογικό,γιατί αν υπάρχουν σήμερα άτομα που σοκάρονται στην ιδέα ενός αβάφτιστου παιδιού, φανταστείτε τι θα γινόταν 15-20 χρόνια πριν).. ίσως δεν πήρα απαλλαγή επειδή οι γονείς μου ήθελαν να γνωρίσω την χριστιανική θρησκεία..δεν ξέρω!

Το κακό,ήταν οι "καλοί πιστοί γείτονες" που δεν πήραν ποτέ πρόσκληση σε βαφτίσια.. οπότε η γιαγιά μου (δεν ηταν της εκκλησίας αλλά έκανε αυτό που έκαναν οι περισσότεροι) άκουγε συνέχεια σχόλια του στυλ "αφου δεν την βαφτίσανε, να την πας στην εκκλησία να προσευχηθείτε.." ή της πέταγαν σπόντες "τα αβάφτιστα παιδιά βρωμάνε".. έπιαναν μετα την δασκάλα του σχολείου, της έλεγαν οτι δεν είμαι βαφτισμένη και μετά εκείνη έλεγε στη γιαγιά μου "να την περάσεις το πάσχα κάτω απο τον επιτάφιο να συγχωρεθούν οι αμαρτίες της".. όλα αυτά εγώ τα έμαθα αργότερα,στην εφηβεία..

Γύρω στα 12, με μια καλή πλύση εγκεφάλου από το σχολείο, είπα στους γονείς μου οτι θέλω να βαφτιστώ.. "περίμενε μωρέ λίγο να πας γυμνάσιο και βαφτίζεσαι τότε... αν πάλι είσαι σίγουρη οτι το θες,διάλεξε νονά και πάμε να βαφτιστείς.." Δεν ξέρω γιατι δεν πήγα, αλλά δεν το έχω μετανιώσει..

Μέχρι και πριν δυο χρόνια,δεν το ήξερε ούτε η παρέα μου.. Στα 22 μου το είπα σε μια φίλη μου που το πήρα χαλαρά, και σε άλλη μια που πίστεψε οτι είναι άλλο ένα απο τα κρύα αστεία μου.. Γενικά δεν μου αρέσει να το συζητάω.. όχι επειδή ντρέπομαι, αλλά επειδή με χαλάνε οι αντιδράσει του στυλ "εεελα ρε συυυυ...γιατι μωρεεε??"...ή γενικότερα αυτά τα σοκαρισμένα βλέμματα..δεν ξέρω να σας το εξηγήσω.. η διαφορετικότητα ενοχλεί γενικά..

Γενικά συμφωνώ με τα όσα είπε η cristinelle.. απλά εμένα όσο μου φαίνονται όλα αυτά περιττά σε μια βάφτιση τόσο μου φαίνονται και σε ένα γάμο..

Παρά τις άσχημες ρατσιστικές αντιδράσεις και όλα αυτά τα γύρω, ούτε εγώ θα το βάφτιζα το παιδί μου.. Θα το άφηνα ελεύθερο να αποφασίσει μόνο του, απλά ίσως να το προστάτευα λίγο καλύτερα..
Σόρρυ για το κατεβατό.. απλά είδα οτι υπάρχουν "ανοιχτά μυαλά" εδώ μέσα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αρχικά βαπτίζονταν στο νερό όσοι αποφάσιζαν να γίνουν χριστιανοί. Με τον τρόπο αυτο έπλεναν τις αμαρτίες τους και γίνονταν καινούργιοι άνθρωποι.
έμπαιναν συνειδητά στην εκκλησία γνωρίζοντας το τί κάνουν

καθώς τα χρόνια περνούσαν, οι εκκλησίες έγιναν δόγματα και οργανώθηκαν. ενω ο πνευματισμός που υπήρχε έσβησε. ο χριστιανισμός έγινε ένα κοσμικό μόρφωμα και η εκκλησία έπεσε στην παρακμή.
Το νηπιοβάπτισμα σιγά σιγά έγινε απλά ένας τρόπος να ανακουφιστούν οι γονείς του παιδιού στην σκέψη οτι δέν θα πάει στην κόλαση αν πεθάνει αβάπτιστο..
Και σήμερα που οι πιο πολλοί δέν πάνε κάν εκκλησία, έγινε ένα κοσμικό γεγονός που το κάνουμε απλα γιατί το κάνουν όλοι.

-Ο νονός στα πρώτα χριστιανικά χρόνια ήταν ο πνευματικός καθοδηγητής του χριστιανού που θα τον δίδασκε περισσότερα για τον χριστιανισμό.
Σήμερα νονός-νονά έιναι φίλοι των γονιών επιφορτισμένοι να κάνουν όλα αυτά τα έξοδα και να παίρνουν κάθε πάσχα λαμπάδα στο παιδί.

-Αρχικά οι βαπτίσεις γινόταν σε ποτάμια και το τελετουργικό ήταν τόσο απλό που διαρκούσε λίγα λεπτά.
σήμερα η βάπτιση έιναι ένα πανηγύρι που συνοδεύετε απο γλεντι και κεκάκια.

-Το πιστέυω ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να το πεί αυτός που βαπτίζετε. επειδή όμως τα μωρά φυσικά δέν μπορούν, καθιερώθηκε το παράδοξο να το λέει ο νονός. χωρίς καν να ξέρει τι σημαίνει(του οποίου ο ρόλος υποτίθεται είναι να διδάξει στον νέο χριστιανό τον χριστιανισμό)


η βαπτιση σήμερα είναι 0% πνευματική
και έχει 0% νόημα

πως απο εδώ
View attachment 42724

φτασαμε εδώ..
View attachment 42725
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Μακάρι να μην είχα βαπτιστεί κι εγώ!! :(

Είναι φασιστικό αυτό που κάνουν στα μικρά παιδιά. Το προφανές πάντως είναι ότι αν δίνανε την επιλογή στο παιδί να βαπτιστεί ΑΝ ΘΕΛΕΙ στα 18 του, οι βαπτίσεις θα ήταν κατά πολύ λιγότερες. Άλλωστε η εκκλησία το συμφέρον της κοιτάει, οπότε γι' αυτό το λόγο συνδέθηκε η βάπτιστη με την ονομάτιση του παιδιού.
Εγώ αν κάνω παιδιά, δεν υπάρχει περίπτωση να τα βαπτίσω, ακόμα και αν διαφωνεί ο σύντροφος μου. Το δίκαιο είναι να μεγαλώσει (16-18 ετών) και να αποφασίσει. Οπότε δε τα βαπτΙΖΩ, πάνε να βαπτισΤΟΥΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
H βάφτιση συμβολίζει την συγχώρεση του Θεού στον άνθρωπο για το προπατορικό αμάρτημα, ακόμα και ο ίδιος ο Θεός έστειλε τον υιό του να βαφτιστεί και με αυτόν τον τρόπο άνοιξε τον δρόμο για τον δρόμο του στους ανθρώπους. Δε το θεωρώ βασανιστήριο αλλά μυστήριο. Τα μπιχλιμπίδια της βάπτισης μπήκαν με την παγκοσμιοποίηση και δεν είναι Χριστιανικά οπότε δεν πρέπει να ταυτίζουμε την βάφτιση με αυτά.

Στάνταρ η παγκοσμιοποίηση φταίει, για τα μπιχλιμπίδια, όχι ότι κάνουνε διαγωνισμούς για το ποιος θα κάνει την πιο shiny βάφτιση...

Συμφωνώ με τα υπόλοιπα, όχι όμως ότι γίνεται παντα μετα βιας και χωρίς την συγκατάθεση του παιδού. Εγώ π.χ βαφτίστηκα 4 ετών και οι γονείς μου πρώτα με ρώτησαν αν είμαι σίγουρος πως θέλω και συμφώνησα και μετά αποφάσισαν να βαφτιστώ :)

Dude, στα 4 με το ζόρι μιλάς καλά καλά, σίγουρα δεν μπορούσες να είσαι σίγουρος ότι το θέλεις...

Τέλος, δεν αναγκάζεται το παιδί για κάτι. Παίρνεις μια απόφαση γι' αυτό (που δεν είναι το μοναδικό θέμα που οι γονείς αποφασίζουν για τα παιδιά τους) , διαμεσολαβεί ο νονός για να πραγματοποιηθεί το μυστήριο και όταν πια το παιδί μεγαλώσει μπορεί να αποφασίσει πλέον μόνο του! Σε κανέναν που αποφάσισε σε μεγάλη ηλικία να βαπτιστεί , γιατί ήθελε κάπου να καταλήξει πρώτα, δε νομίζω να είπε η εκκλησία όχι (δεν παίρνω όρκο), δικαίωμα του καθενός είναι.

Όχι, προφανώς δεν λέει όχι η Εκκλησία σε ακόμη ένα....ν πιστό(ας το πούμε έτσι τώρα).
Βέβαια, ότι δεν είναι το μόνο πράγμα που αποφασίζουν οι γονείς για το παιδί, δεν σημαίνει ούτε ότι είναι καλό, ούτε ότι πρέπει να συνεχιστεί... Γιατί αν είναι κάτι η βάπτιση είναι στην καλύτερη περίπτωση παντελώς άχρηστη...(δεν θα το αναλύσω παραπάνω γιατί τα περισσότερα έχουν ήδη είπωθεί πιο πάνω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Επίσης το όνομα που φέρει κάποιος καλό θα ήταν να αποφασίζεται από τον ίδιο σε κάποια ηλικία ως συνειδητή δική του επιλογή, και όχι από τους γονείς του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Επίσης το όνομα που φέρει κάποιος καλό θα ήταν να αποφασίζεται από τον ίδιο σε κάποια ηλικία ως συνειδητή δική του επιλογή, και όχι από τους γονείς του...

Αυτό βασικά δεν είναι εφαρμόσιμο... Δηλαδή, θα έχει κάτι σαν "προσωρινό" όνομα, μέχρι να μπορεί να διαλέξει το μόνιμο;;

Υγ. Η ονοματοδοσία δεν έχει καμία σχέση με την βάπτιση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Υγ. Η ονοματοδοσία δεν έχει καμία σχέση με την βάπτιση...

Και επιπλέον, το όνομα είναι μεν προσωπικό, αλλά με κοινωνική ισχύ και εμβέλεια. Δεν έχει δε καμία σημασία πως αυτοονομάζεται κάποιο πρόσωπο, αλλά, ποιο του αναγνωρίζεται από τον κοινωνικό του περίγυρο. Έτσι εξάλλου παράγεται το φαινόμενο της "ψευδωνυμίας"( "παρατσούκλι"), μεταξύ άλλων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στάνταρ η παγκοσμιοποίηση φταίει, για τα μπιχλιμπίδια, όχι ότι κάνουνε διαγωνισμούς για το ποιος θα κάνει την πιο shiny βάφτιση...
ναι η παγκοσμιοποίηση φταίει για όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχουμε ανεξιθρησκεία. Δεν σε αναγκάζει κανένας να γίνεις χριστιανός ορθόδοξος.

Μέχρι να ενηλικιωθούν τα παιδια είναι υπεύθυνοι οι γονείς τους. Συνεπώς μπορεί να το βαφτίσουν, να το κουρέψουν, να του βάλουν κοτσιδάκια κ.λπ.

Το όνομα δεν είναι δεσμευτικό όταν ενηλικιώνεσαι μπορείς να το αλλάξεις.

Μπορεί ο οποιοδήποτε να γίνει άθεος όταν ενηλικιωθεί.

Η βάφτιση δεν είναι βασανιστήριο.
Να μου λέγατε για την περιτομή στους μουσουλμάνους να πω ok αλλά τρία μπλουμ στο νερό το θεωρείτε βασανηστήριο;

Τα Θρησκευτικά διαστρεβλώνουν την αλήθεια του Χριστιανισμού. Η Χριστιανική παιδεία αποκτάται στον οίκο του Θεού δηλαδή την εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:worry: παιδιά όλες οι θρησκείες έχουν παρόμοια μυστήρια είναι καλό να σεβόμαστε την Πίστη του καθενός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top