Aπεργίες παντού!

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι θεωρητικά μπορούν να κάνουν απεργία, αλλά δεν κάνουν γιατί φοβούνται απόλυση.
Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει θεωρητικά ή τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σωστό.
Τι εννοείς, τι μπορεί να γίνει ή τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εννοώ ότι πρακτικά, ούτε οι ελεύθεροι επαγγελματίες, ούτε οι ιδιωτικοί υπάλληλοι μπορούν να κάνουν απεργία.
Αυτό αν θυμάσαι ήταν σε απάντηση σου σε αυτό:
Και τι γίνεται λοιπόν με όσους δεν μπορούν;
Πως θα αντιδράσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εντάξει, τα κατάφερα και το έκανα κουβάρι πάλι.
Είναι που είμαι αφηρημένος, μη δίνεις σημασία.
Καταλήγουμε στο οτι μερικοί κλάδοι, δεν μπορούν να απεργήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μου χουν σπασει τα νεύρα οι απεργίες!!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Συγγνώμη δηλαδή αλλά αν σας σπάνε τα νεύρα οι απεργίες και μένα μου τα σπάνε όλοι αυτοί που ενώ ξέρουν ότι έχουν απεργία οι σκουπιδιάρηδες βγάζουν τα σκουπίδια τους στους δρόμους και δεν τα αφήνουν στο μπαλκόνι τους. Και δεν ξέρω ποιά είναι τα ρετιρέ, και αν θέλουν ας τα καταργήσουν, αλλά δεν θέλω να χάσει ούτε ένα δικαίωμά του ο τύπος που ανεβαίνει στις στήλες για επισκευές.
Το ότι δεν μπαίνουν στη διαδικασία να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα (και είναι πάρα πολλά) δεν σημαίνει ότι πρέπει να την πληρώσουν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ερώτηση.
Όσοι στις τελευταίες εκλογές (αλλά και γενικότερα) ψήφισαν ΝΔ, ΠΑΣΟΚ έχουν δικαίωμα στην απεργία τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εχουν ΘΡΑΣΟΣ για απεργια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Τωρα τι ειδους ερωτηση ειναι αυτη ; :P
Λογικο να μην υποστηριζεις τα δυο κομματα και να τα θεωρεις τον αιτιατο παραγοντα(μαζι με τους ψηφοφορους τους) της καταστασης που επικρατει, αλλα ασφαλως εχουν δικαιωμα στην απεργια.
Γιατι προφανως ειναι δικαιωμα. :P
Και γιατι ο καθενας μπορει να αλλαξει γνωμη/να κανει λαθος/κλπ.

Η πιο μεγαλη ειρωνια παρ'αυτα, θα ηταν να απεργουσαν και στις επομενες εκλογες να ξαναψηφιζαν τους ιδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Η πιο μεγαλη ειρωνια παρ'αυτα, θα ηταν να απεργουσαν και στις επομενες εκλογες να ξαναψηφιζαν τους ιδιους.

:confused:
Μα τα τελευταια 40 χρονια,αυτο συμβαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Και γιατι ο καθενας μπορει να αλλαξει γνωμη/να κανει λαθος/κλπ.

Να αλλάξουν γνώμη;
Εγώ λέω να κάτσουν σε μια γωνίτσα ήσυχοι ήσυχοι και να φάνε το σκατό... που ξαφνικά άλλαξαν και γνώμη.
Πώς σου φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
:confused:
Μα τα τελευταια 40 χρονια,αυτο συμβαινει
Ε ναι, νταξει. Δεν ηθελα να το συγκεκριμενοποιησω τοσο. :P
Να αλλάξουν γνώμη;
Εγώ λέω να κάτσουν σε μια γωνίτσα ήσυχοι ήσυχοι και να φάνε το σκατό... που ξαφνικά άλλαξαν και γνώμη.
Πώς σου φαίνεται;

Δικαιο.
Αλλα δεν γινεται ετσι, δυστυχως. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ερώτηση.
Όσοι στις τελευταίες εκλογές (αλλά και γενικότερα) ψήφισαν ΝΔ, ΠΑΣΟΚ έχουν δικαίωμα στην απεργία τώρα;

αλλη ερωτηση
εχουν ιχνος αυτοσεβασμου οσοι απεργουν- ανεξαρτητως επιλογης κομματος - με αποτελεσμα να βρισκομαστε μπροστα σε ενα χαος που δεν εξυπηρετει- κατ εμε τουλαχιστον- κανεναν και ιδιαιτερα αυτη την πολυσυζητημενη ανορθωση της χωρας;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Επειδη εχουν αυτοσεβασμο απεργουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής.
Θα φέρω ένα απλό παράδειγμα.
Θέλουν να απεργήσουν τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
Πως θα καταφέρουν το στόχο τους, αφήνοντας τόσο κόσμο να ταλαιπωρηθεί κάθε μέρα?
Οι πολιτικοί, στους οποίους απευθύνονται, δεν χρησιμοποιούν λεωφορεία ή τον ηλεκτρικό και δεν δίνουν δεκάρα για το αν εγώ ή κάποιος άλλος αργήσω στη δουλειά μου και με απολύσουν λόγω της απεργίας.
Το να πήγαιναν και να έκλειναν την είσοδο της βουλής, το να στήνονταν κάτω από βουλετικά γραφεία, το καταλαβαίνω.
Αλλά το να σταματάνε ένα αγαθό των μη ισχυρών ανθρώπων, δεν μου ακούγεται λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Επειδη εχουν αυτοσεβασμο απεργουν.

Ο οποίος κάθε φορά χάνεται όταν μπαίνουν πίσω από κείνη την μπλε κουρτίνα...παραβάν νομίζω ότι λέγεται και γλείφουν ένα πράσινο ή μπλε φακελάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ο οποίος κάθε φορά χάνεται όταν μπαίνουν πίσω από κείνη την μπλε κουρτίνα...παραβάν νομίζω ότι λέγεται και γλείφουν ένα πράσινο ή μπλε φακελάκι...

Kαι προφανως δεν μιλαω γι αυτους.
Και δεν ισχυει απαραιτητα για ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι πως επαναπαυονται στα ημιμετρα...! Μια μερα, αντε δυο, απεργια, και τελος... Αν ητανε για καναν μηνα, θα δημιουργουσε αντικτυπο, τωρα απλα χαιρονται οι εργαζομενοι οτι τουλαχιστν προσπαθουν, και δεν αλλαζει και τιποτα... Απλα συντιριτε η κατασταση!
Αν θελουν απεργιες, ας ειναι τουλαχιστων διαρκειας! Αλλιως, ας βρεθει επιτελους ενας αλλος τροπος να ασκηθει πιεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Το προβλημα ειναι πως επαναπαυονται στα ημιμετρα...! Μια μερα, αντε δυο, απεργια, και τελος... Αν ητανε για καναν μηνα, θα δημιουργουσε αντικτυπο, τωρα απλα χαιρονται οι εργαζομενοι οτι τουλαχιστν προσπαθουν, και δεν αλλαζει και τιποτα... Απλα συντιριτε η κατασταση!
Αν θελουν απεργιες, ας ειναι τουλαχιστων διαρκειας! Αλλιως, ας βρεθει επιτελους ενας αλλος τροπος να ασκηθει πιεση!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top