Προγραμματισμός σε C++

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ΤΕΛΟΣ,μια ερωτηση ακόμα,αν κάποιος έχει η μπορεί να υλοποιήσει τον κωδικα κρυπτογραφησης του καισαρα θαήθελα να τον δω. :P
Ευχαριστώ
Ρώτα τον ίδιο πως τους σκότωνε...:P
Καίσαρας ήταν αυτός :p
Φεύγω, πάω για το τελευταίο προ-Πάσχα εργαστήριο c:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
απανταω στο τελευταιο μέρος λόγω περιορισμένου χρόνου..
τα υπολοιπα θα τα επεξεργαστώ οταν βρω χρόνο,
χρησιμοποιω fedora , ubuntu και win 7 ,αλλα σε όλα με το code blocks :P
για να είμαι ειλικρινής ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ πως να κανω compile στο τερματικό :P

ΤΕΛΟΣ,μια ερωτηση ακόμα,αν κάποιος έχει η μπορεί να υλοποιήσει τον κωδικα κρυπτογραφησης του καισαρα (η οποιονδηποτε αλλον κώδικα κρυπτπο/απο κρυπτογραφησης ),σε c++ θα ήθελα να τον δω. :P
Ευχαριστώ
vasillis498 αν εχεις κανα καλό οδηγό για compiling σε linux ,αν μπορείς να τον παραθέσεις θα βοηθήσεις πολύ :)

καταρχήν για να καταβάσεις αν δεν υπάρχει τον compiler για C++ (g++ ):

sudo apt-get install g++ ( για ubuntu/ θα σου ζητηθεί κωδικός, βάλτον )

su -c 'yum install g++' ( για fedora/ θα σου ζητηθεί κωδικός root που έβαλες κατά την εγκατάσταση, βάλτον )

αλλά προσωπικά θα σου λεγα μείνε στα debianoειδή προς το παρόν ( ubuntu ).

όσον αφορά τα περί compiling εδώ: https://lmgtfy.com/?q=g+++tutorial ( για τον gcc αν όχι παντού στα περισσότερα ισχύουν τα ίδια )

για τα βασικά περί unix και εντολών https://lmgtfy.com/?q=unix+commands ( μη κάτσεις να τις μάθεις όλες αν δε σ εενδιαφέρει οι 5-6 πιο βασικές θα σου χρειαστούν )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
για να είμαι ειλικρινής ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ πως να κανω compile στο τερματικό :P
Έγραψα στο ποστ μου το πώς. Δεν με προσέχεις, θα σε μαλώσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Έγραψα στο ποστ μου το πώς. Δεν με προσέχεις, θα σε μαλώσω!
Εμμ,το είδα...απλά επειδή δεν ξέρω καθόλου απο εντολές,δεν ήξερα αν αυτος είναι ο μόνος τρόπος...
Γιατι να μην χρησιμοποιώ το codeblocks για compiler? ποιες οι διαφορές?

καταρχήν για να καταβάσεις αν δεν υπάρχει τον compiler για C++ (g++ ):

sudo apt-get install g++ ( για ubuntu/ θα σου ζητηθεί κωδικός, βάλτον )

su -c 'yum install g++' ( για fedora/ θα σου ζητηθεί κωδικός root που έβαλες κατά την εγκατάσταση, βάλτον )

αλλά προσωπικά θα σου λεγα μείνε στα debianoειδή προς το παρόν ( ubuntu ).

όσον αφορά τα περί compiling εδώ: https://lmgtfy.com/?q=g+++tutorial ( για τον gcc αν όχι παντού στα περισσότερα ισχύουν τα ίδια )

για τα βασικά περί unix και εντολών https://lmgtfy.com/?q=unix+commands ( μη κάτσεις να τις μάθεις όλες αν δε σ εενδιαφέρει οι 5-6 πιο βασικές θα σου χρειαστούν )
παραδόξως τον εχω τον g++ στα ubuntu..
επισης ΤΙ ΓΑΜΑΤΑ τα link... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
το codeblocks δεν ειναι μεταφραστης, ειναι IDE, ενας κειμενογραφος εν ολιγοις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
το codeblocks δεν ειναι μεταφραστης, ειναι IDE, ενας κειμενογραφος εν ολιγοις .
1.Απαιχτη η φωτό
2.και compiling πως κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σχεδον ολα τα γνωστα IDE αν δεν απατωμαι τις διαδικασιες built, compile της κανουν πατωντας καποια καταλληλα κουμπια απο το μενου. Επειδη δεν εχω codeblocks δεν γνωριζω αν g++ εχει εγκατασταθει μαζι με το προγραμμα ή αποτελει προσθετο . Αν δε μπορεις να κανεις compile θα σου προτεινα να κανεις ενα search και να δεις πως μπορεις να βαλεις το g++ σαν default μεταφραστη για project σε C++ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
βρηκα τον αλγοριθμο του καισαρα σε c++
Νομίζω δουλεύει..
Code:
#include <iostream>
#include <string>

using namespace std;

int main()
{
    string input;
    int count=0,length;
    cout<<"ENTER PHRASE:"<<endl;
    getline(cin,input);
    length=(int)input.length();
    for (count=0; count<length; count++)
    {
        if(isalpha (input[count]))
        {


        input[count]=tolower(input[count]);

        for(int i=0; i<13; i++)
        {
            if(input[count]=='z')
            input[count]='a';
            else
            input[count]++;
        }

        }
        }
        cout<<"results \n"<<input<<endl;
    }
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΧΡΙΣΤΟ...αλλα τεσπα :P
πηγη:https://www.youtube.com/watch?v=_EQ6TJs_TEk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Σχεδον ολα τα γνωστα IDE αν δεν απατωμαι τις διαδικασιες built, compile της κανουν πατωντας καποια καταλληλα κουμπια απο το μενου. Επειδη δεν εχω codeblocks δεν γνωριζω αν g++ εχει εγκατασταθει μαζι με το προγραμμα ή αποτελει προσθετο . Αν δε μπορεις να κανεις compile θα σου προτεινα να κανεις ενα search και να δεις πως μπορεις να βαλεις το g++ σαν default μεταφραστη για project σε C++ .
gnu gcc compiler
χρησιμοποιω στο codeblocks..
έχει και άλλου βεβαια,αλλα αυτός ειναι απο προεπιλογή :P
Ποιες οι διαφορες μεταξυ των compilers?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ποιες οι διαφορες μεταξυ των compilers?
Η βασική λειτουργία παραμένει η ίδια. Προφανώς και το i++ θα αυξήσει την τιμή του i κατά 1, σε όλους τους compilers. Τώρα μπορεί να διαφέρουν στα optimizations τα οποία εφαρμόζουν... άλλοι μπορεί να βγάζουν μεγαλύτερα προγράμματα, άλλοι πιο compact, άλλοι πιο γρήγορα.

Επίσης, χρειάζεσαι άλλο compiler για να μεταγλωττίσεις πρόγραμμα για x86 ή amd64 υπολογιστή, και άλλο compiler για να μεταγλωττίσεις πρόγραμμα για PowerPC (ενσωματωμένες συσκευές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top