Βιβλία προγραμματισμού κι εφαρμογών

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Η πιο εύκολη γλώσσα για περιβάλλον windows για εμένα είναι η Visual Basic. Από βιβλία έχω να σου προτείνω την Σειρά Πλήρη Εγχειρίδιο αλλά έχει πολλές σελίδες
:)Πές μου πρώτα αν θέλεις Πάν,τι απαιτήσεις συστήματος έχει,γιατί δε νομίζω να εφαρμόζεται απ'ευθείας στη γραμμή.Θέλει π.χ.πρόγραμμα για να γίνεται κατανοητή στο σύστημά μου ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι να πάρεις βιβλίο μόνο αν προτιμάς να διαβάζεις τυπωμένο χαρτί από την οθόνη.
Εγώ ξεκίνησα την εποχή που το ιντερνετ δεν υπήρχε και το βιβλίο για εισαγωγή ήταν μονόδρομος. Σήμερα αυτό δεν ισχύει.

Συνεπώς διαλέγεις μια γλώσσα προγραμματισμού ανάλλογα με τις ανάγκες σου διαβάζεις tutorials και στην συνέχεια απλά το ψάχνεις. Ένα βασικό πράγμα μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς κάτι που θα ήθελες να φτοιάξεις και να ξεκινήσεις σιγά σιγά. Δεν θα βγει σωστό αλλά αν δεν γράψεις κώδικα και δεν το ψάξεις τα βιβλία μόνο ή τα tutorials τίποτα δεν θα κάνουν.

Τώρα οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαι να σε βοηθήσω και νομίζω είμαστε και κάποιοι ακόμα προγραμματιστές.

Καλή αρχή και εδώ είμαστε τουλάχιστον εγώ.
Τώρα μια παρατήρηση γιατί πάνω έχει ένα λάθος.
Ο ορθολογικός τρόπος να μάθεις προγραμματισμό είναι να μάθεις σε ψευδογλώσσα. Όχι πάνω σε μια συγκεκριμένη αλλά σε μια abstrack συντακτικά γλώσσα που θα σε μάθει να σκέφτεσαι με τα βασικά building blocks μια γλώσσας προγραμματισμού πού είναι κοινά σε όλες. Όταν μάθεις αυτό τότε διαλέγοντας μια γλώσσα απλά αλλάζει η σύνταξη και τίποτα άλλο.
Τα λέω αυτά γιατί έχω διδάξει και πραγματικά είναι πιο σωστό και πιο εύκολο κυρίως. Επίσης από την ξένη ακαδημαική κοινότητα είναι και ο τρόπος που προτείνεται.Στην ελληνική τα smileys δεν είναι αρκετά.
Το παραπάνω είναι και ο βασικότες λόγος που προτείνεται η Visual Basic σαν αρχική γλώσσα παρόλο που έχει τα μαύρα της τα χάλια. Ο λόγος είναι ότι πλησιάζει πάρα πολύ το παραπάνω καθώς συντακτικά είναι πολύ απλή και ανθρώπινη αλλά όταν μετά προχωρήσεις είναι χαζός ηλίθιος και ανεπαρκής ο τρόπος σύνταξης της. Από επιδόσεις να μην σχολιάσω. Δεν μιλάω για VB.NET έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με τον Demelene.Για γλωσσα θα προτεινα c ή basic.

Συνεπώς διαλέγεις μια γλώσσα προγραμματισμού ανάλλογα με τις ανάγκες σου διαβάζεις tutorials και στην συνέχεια απλά το ψάχνεις. Ένα βασικό πράγμα μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να σκεφτείς κάτι που θα ήθελες να φτοιάξεις και να ξεκινήσεις σιγά σιγά. Δεν θα βγει σωστό αλλά αν δεν γράψεις κώδικα και δεν το ψάξεις τα βιβλία μόνο ή τα tutorials τίποτα δεν θα κάνουν.

Ο ορθολογικός τρόπος να μάθεις προγραμματισμό είναι να μάθεις σε ψευδογλώσσα. Όχι πάνω σε μια συγκεκριμένη αλλά σε μια abstrack συντακτικά γλώσσα που θα σε μάθει να σκέφτεσαι με τα βασικά building blocks μια γλώσσας προγραμματισμού πού είναι κοινά σε όλες. Όταν μάθεις αυτό τότε διαλέγοντας μια γλώσσα απλά αλλάζει η σύνταξη και τίποτα άλλο.

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης_

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Χαλκηδόνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή βδομάδα!
Θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο για εκμάθηση και εξάσκηση γραφιστικών τεχνών (σε Η/Υ πάντα).
Έχεις κανείς κάτι να προτείνει; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή βδομάδα!
Θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο για εκμάθηση και εξάσκηση γραφιστικών τεχνών (σε Η/Υ πάντα).
Έχεις κανείς κάτι να προτείνει; :worry:
Ο graphic designer στα πρωτα βηματα του στη σχολή μαθαινει το πρόγραμμα PowerPoint...
και μετα
κανουν ψηφιακή επεξεργασία της εικόνας με το πρόγραμμα Adobe Photoshop.....

Εσυ τι ακριβώς ψαχνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top