Τα Μουσεία που έχω επισκεφθεί (και ποια θα ήθελα να επισκεφθώ)

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μιας και τα έχει έτοιμα και ωραία το Γιδάκι θα σημειώσω και εγώ ποια από αυτά έχω επισκεφτεί και ίσως προσθέσω και άλλα :P

Λοιπόν, τα ελληνικά μουσεία που θυμάμαι (στα ελληνικά μουσεία πήγα σε μικρή ηλικία) να έχω πάει (θα σχολιάσω μόνο όσα ΔΕΝ έχει σχολιάσει το Γίδι, εκτός αν έχω κάτι να προσθέσω):

  1. Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο.
  2. Το Μουσείο Μπενάκη της οδού Πειραιώς.
  3. Το Αρχαιολογικό Μουσείο του Ηρακλείου.
  4. Το Ιστορικό και Λαογραφικό Μουσείο στο Ρέθυμνο
  5. Το Ιστορικό Μουσείο Κρήτης στο Ηράκλειο
  6. Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Ηράκλειο Κρήτης: από τα πιο "φτωχά" μουσεία φυσικής ιστορίας που έχω επισκεφθεί. Ελπίζω τώρα που μετακόμισε να εμπλουτίστηκε λίγο.
  7. Το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας: δεν θυμάμαι πολλά αφού πήγαμε σε σχολική εκδρομή στην 3η Γυμνασίου και όπως και να το κάνουμε σε εκείνη την ηλικία με τόσους φίλους μαζί, δεν πρόσεχα πολλά, αλλά παρόλα αυτά μου άφησε καλή εντύπωση :P
  8. Το Μουσείο Ελληνικής Ιστορίας Παύλου Βρέλλη λίγο πιο κάτω από τα Ιωάννινα στο Μπιζάνι: το θυμάμαι για τα κέρινα ομοιώματα του με θέματα από τις εποχές πολέμων της Ελλάδος, όπως πολεμιστές του '21 κτλ. Όχι και ότι πιο πετυχημένο, αλλά σίγουρα ανατριχιαστικά :D
  9. Το Μουσείο βασιλικών τάφων Αιγών στο νομό Ημαθίας στη Βεργίνα: από τα πιο όμορφα και ενδιαφέροντα μουσεία που έχω πάει. Ολόκληρος ο εκθεσιακός χώρος βρίσκεται σε υπόγειο κτήριο που εξωτερικά έχει τη μορφή χωμάτινου τύμβου. Τα εκθέματα είναι φωτισμένα και τοποθετημένα με τέτοιο τρόπο που πραγματικά και μόνο η παρουσία τους σε καθηλώνει. Χαίρομαι που ο γονείς επέμειναν να πάμε παρόλο που δεν είχαμε καμία όρεξη :P
Αυτά θυμάμαι, οπότε τα άλλα μάλλον δεν άξιζαν τόσο :worry:

Στην Ευρώπη:

  1. Λονδίνο, Βρετανικό Μουσείο. Τεράστιο. Τόσο τεράστιο που ΔΕΝ το είδα όλο φυσικά :worry:
  2. Λονδίνο, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας: το πιο πλήρες που έχω δει. Σε πολύ ωραίο κτήριο και με αρκετά εκθέματα με πιο ενδιαφέροντα τα απολιθώματα
  3. Λονδίνο, Μουσείο Επιστημών: από τα αγαπημένα μου. Συνήθως σε αυτού του είδους τα μουσεία υπάρχει αρκετή αλληλεπίδραση με τον θεατή η οποία σου μεταδίδει πληροφορίες ευχάριστα. Όσοι αρέσκονται σε γκαντζετάκια και τεχνολογία μην το χάσουν
  4. Λονδίνο, Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Madame Tussauds: δε νομίζω ότι χρειάζεται και πολλές συστάσεις, απλά να πω ότι ο Tom Cruise είναι ΠΟΛΥ κοντός :D
  5. Παρίσι, Λούβρο: επίτηδες δεν το είδα όλο για να αφήσω και για άλλη φορά... NOOOOT! Ένα τέτοιο μουσείο δεν μπορείς να το δεις σοβαρά σε μία ημέρα μόνο, πόσο μάλλον σε 3 ώρες που αφιερώσαμε εμείς. Το καλό είναι να ξέρετε ότι υπάρχουν και άλλες 2 είσοδοι στα δύο "πόδια" του συγκροτήματος και ΔΕΝ χρειάζεται να μπείτε από την γυάλινη πυραμίδα περιμένοντας 2 ώρες στην ουρά. Άλλωστε την πυραμίδα μπορείτε να την θαυμάσετε και στην έξοδο ;)
  6. Παρίσι, Μουσείο Επιστημών και Βιομηχανίας: φυσικά δεν παραλείπω τέτοια μουσεία και αυτό δεν διαφέρει και πολύ από αυτό του Λονδίνου, νομίζω όμως ότι είναι πιο μεγάλο. Επίσης ο θόλος La Geode (κινηματογράφος) στον εξωτερικό χώρο του συγκροτήματος είναι πραγματικά υπέροχος εσωτερικά και εξωτερικά
Αυτά βάζω έως τώρα, έχω κι άλλα να γράψω, αλλά θα πάω για ύπνο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
λοιπόν
παρίσι: λούβρος,απίστευτο μουσείο , τεράστειο και με φοβερά εκθέματα.. έχει υπολογιστεί ότι για να δεις το κάθε έκθεμα από ένα λεπτό χρειάζεσαι 5 24ωρα για να το δεις όλο
λονδίνο: madam tisho( δεν ξέρω πως ακριβώς γράφεται) έχει τα κέρινα ομοιόματα από διάσημους. θα γελάσεις με την ψυχή σου
αίγυπτο: το μουσείο με τα αρώματα. και άνδρες και γυναίκες ξετρελαίνονται όταν πάνε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Μου άρεσε πολύ όταν επισκέφτηκα, 3 χρόνια πριν, το νέο μουσείο των Μυκηνών. Σοφή τοποθέτηση των εκθεμάτων, κτίριο που σέβεται τον παρακείμενο αρχαιολογικό χώρο.
Σ' ένα ταξίδι στην Ισπανία:
1. Museo del Prado, χαώδεις χώροι, αλλά ποιος αντιστέκεται στη συγκίνηση αντικρίζοντας τα έργα του Ελ Γκρέκο.
2. Museo Picasso Malaga, στη γοητευτική, σχεδόν ανατολίτικη Μάλαγα, τα έργα του μεγάλου ζωγράφου κάθε άλλο παρά περιττά δείχνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τα Μουσεία που έχω επισκεφθεί


Kανένα
ας έχω και κάτι να κάνω μετά τα 65.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ενα εξαιρετικό μουσειο που σας συνιστω να πατε ειναι τι Μουσείο της
Περγάμου στο Βερολίνο ! Θα δείτε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και, πολλά ελληνικά εκθέματα .Ειναι ενα φανταστικό κτίριο πού θα σας εντυπωσιάσει. Επισης γιά πιό κοντά , υπάρχει το Αρχαιολογικό Μουσειο στην Σαντορίνη . Πολύ ενδιαφέρον , έτσι γιά να μή ξεχνάμε τί θαυμαστό πολιτισμό κληρονομήσαμε . Αντε , απόφαση και προγραμματισμος χρειάζεται να τα επισκεφτεί κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malex

Νεοφερμένος

Η malex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
To MoMa (Museum of Modern Art) στη Νέα Υόρκη. Δικαολογημένα είναι ένα μουσείο μύθος. Αν ποτέ βρεθείτε εκεί αφιερώστε του χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
To MoMa (Museum of Modern Art) στη Νέα Υόρκη. Δικαολογημένα είναι ένα μουσείο μύθος. Αν ποτέ βρεθείτε εκεί αφιερώστε του χρόνο.



...Nοτ!


αν πραγματικά ενδιαφέρεστε για την τέχνη, να πάτε στο Met.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΛΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η Αλινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλημέρα , στην ονειρεμένη άγνωστη ομάδα ,πού αγαπάει την τέχνη !
Λοιπόν, στο Μητροπολιτικό Μουσείο της Ν.Υόρκης μπορεί να δεί κανείς εκπληκτικά έργα.Ενα απ' τα καλύτερα, είναι , του δικού μας El Greco ,με θέμα ''καταιγίδα στο Τολέδο '' ! Νομίζεις ότι περπατάς ,ανάμεσα στούς δρόμους και τά μοναστήρια .Διαστάσεις 3 περίπου μέτρα.Βεβαίως,βεβαίως
και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα.
Κάτι χαλαρό και ενδιαφέρον που σας προτείνω,είναι, το Ενυδρείο της Βαρκελώνης. Πολύ καλά στημένο και εντυπωσιακό.
Εκείνο όμως , πού θα υπερισχύσει όλων, θα είναι το Μουσείο της Ακρόπολης!
Ανυπομονώ ,να ανοίξει. Οπωσδήποτε ,θα είναι μοναδικό.
Γειά χαρά σε όλους
Αλίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ξερετε αν ειναι ανοιχτα τα μουσεια σε μερες επετειακες οπως πχ αυριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Της Ακρόπολης είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
ξερετε αν ειναι ανοιχτα τα μουσεια σε μερες επετειακες οπως πχ αυριο?

Τι κι αν πέφτει Δευτέρα που συνήθως πολλά μουσεία είναι κλειστά. Η εθνική γιορτή πόρτες ανοίγει στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, το οποίο παραδοσιακά αυτή τη μέρα λειτουργεί με ελεύθερη είσοδο για να πάρετε μια γεύση από φέσι, καριοφίλι και παλάσκα (των αγωνιστών του ΄21 βεβαίως βεβαίως). Με δωρεάν είσοδο, παρουσιάσεις και ανέλπιστες μουσικές συναντήσεις με φόντο τα γλυπτά του Παρθενώνα μας περιμένει και το Μουσείο Ακρόπολης. Επωφεληθείτε!
πηγή
Αυτό ισχύει κάθε χρόνο στις 25 Μαρτίου για αυτα τα δυο Μουσεία!


Επίσης:

Ημέρες Ελευθέρας Εισόδου μουσείων και μνημείων

  • 6 Μαρτίου - Μνήμη Μελίνας Μερκούρη
  • 5 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος
  • 18 Απριλίου - Διεθνής Ημέρα Μνημείων
  • 18 Μαΐου - Διεθνής Ημέρα Μουσείων
  • Tο τελευταίο Σαββατοκύριακο Σεπτεμβρίου κάθε έτους (Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς)
  • Οι Κυριακές κατά το διάστημα από 1 Νοεμβρίου έως 31 Μαρτίου
  • Οι επίσημες αργίες του Κράτους
  • Η πρώτη Κυριακή κάθε μήνα, πλην των μηνών Ιουλίου, Αυγούστου και Σεπτεμβρίου (όταν η πρώτη Κυριακή είναι αργία, ως ημέρα εισόδου καθορίζεται η δεύτερη Κυριακή.)
  • 27 Σεπτεμβριου, Παγκοσμια μερα τουρισμου
Μουσείο Μπενάκη. Τις Πέμπτες, το παλιό κτίριο του Μουσείου Μπενάκη στην Κουμπάρη στο Κολωνάκι, ανοίγει τις πόρτες στις μόνιμες συλλογές του.
Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης στον Κεραμεικό, και το Μουσείο Κοσμήματος Ηλία Λαλαούνη δωρεάν είσοδο κάθε Τετάρτη

Ελεύθερα κάθε μέρα. Το Επιγραφικό, το Πολεμικό, το Μουσείο της Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών, το Ιστορικό Αρχείο Εθνικής Τραπέζης, το Διεθνές Ολυμπιακό Μουσείο Κεραμικής Γλυπτικής, το Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Οργάνων και το Εργαστήριο και Μουσείο Θεάτρου Σκιών, το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και του Παιδικού Μουσείου στην Πλάκα.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ απο μικρούλα έχοντας θεία στο Παρίσι θέλω να πάω στο Λούβρο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για όσους έχουν το Μουσείο Μπενάκη στη λίστα τους:

https://news.in.gr/culture/article/?aid=1231256480
Δωρεάν η είσοδος κάθε Πέμπτη για ένα χρόνο στο Μουσείο Μπενάκη

Δωρεάν θα είναι η είσοδος σε όλα τα κτίρια του Μουσείου Μπενάκη κάθε Πέμπτη για ένα χρόνο, με χορηγία του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος».

Στο πλαίσιο του τριετούς προγράμματός του για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης, το Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος» προχωρά σε διπλή χορηγία προς το Μουσείο Μπενάκη.

Πέρα από τη δωρεάν είσοδο στο μουσείο κάθε Πέμπτη το ίδρυμα προχωρά και στη λειτουργική του στήριξη, με τη μέθοδο του matching fund, δηλαδή την παροχή δωρεάς ίσης σε αξία με το ποσό των υπόλοιπων δωρεών, που θα συγκεντρώσει το μουσείο σε διάστημα ενός έτους.

«Το Μουσείο Μπενάκη είναι ένα από τα σημαντικότερα ιδρύματα στη χώρα, χωρίς να είναι ο μόνος πολιτιστικός φορέας που ενισχύουμε» εξήγησε σε σχετική συνέντευξη Τύπου ο Γιώργος Αγουρίδης, μέλος του ΔΣ του Ιδρύματος Νιάρχος.

«Απώτερος στόχος του Μουσείου είναι να εξασφαλίσει την επιβίωσή του ανεξάρτητα από τις οικονομικές συνθήκες» παρατήρησε ο διευθυντής του Μουσείου, Άγγελος Δεληβοριάς.

Η χορηγία του Ιδρύματος Νιάρχος θα δώσει ανάσα στο Μουσείο Μπενάκη, προκειμένου να καταφέρει σταδιακά να επιστρέψει στους προηγούμενους ρυθμούς του: την εξαήμερη λειτουργία (τα κτίριά του είναι κλειστά για το κοινό κάθε Δευτέρα και Τρίτη, ενώ το Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης είναι κλειστό και τις Τετάρτες) και τη στελέχωση με περισσότερο προσωπικό, απαραίτητο για την εύρυθμη λειτουργία του.

Στην κατεύθυνση αυτή το Μουσείο Μπενάκη κάνει και ενέργειες που θα το «εξακτινώσουν σε υπερατλαντική κλίμακα και θα μεταφέρουν το στίγμα του και στο εξωτερικό» είπε ο κ. Δεληβοριάς.

Ήδη, έχει συμφωνηθεί η συνεργασία με πολιτιστικό οργανισμό στην Αυστραλία (σσ. το όνομα θα ανακοινωθεί στο προσεχές διάστημα), για τη διοργάνωση εκθέσεων στις δύο χώρες, με την ελπίδα της μεγαλύτερης ευαισθητοποίησης της ομογένειας στην κατεύθυνση της στήριξης του Μουσείου. Επίσης, γίνονται επαφές και με φορείς στις ΗΠΑ για την αναζήτηση περισσότερων χορηγών. Στον αγώνα της αναζήτησης πόρων έχει μπει δυναμικά και η εθελοντική ομάδα Φίλων του Μουσείου.

Σημειώνεται ότι η δωρεάν είσοδος αφορά και τα τέσσερα κτίρια του Μουσείου Μπενάκη: το κεντρικό (Κουμπάρη 1), το κτίριο της οδού Πειραιώς, (Πειραιώς 138), το Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης (Αγ. Ασωμάτων 22) και την Πινακοθήκη Νίκου Χατζηκυριάκου- Γκίκα (Κριεζώτου 3). Θα ισχύει κάθε Πέμπτη, από την 15η Ιουλίου και για ένα χρόνο.

Είναι σημαντιό να βάλουμε τα μουσεία στην καθηνερινότητά μας, μιας και πλέον δεν είναι μόνο στεγνοί χώροι έκθεσης ακατανόητων αντικειμένων, αλλά πολυχώροι δραστηριοτήτων και σημεία απλής συνάντησης, είτε για τις καφετέριές τους είτε για τους κήπους τους, είτε γιατί απλά... γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το Μουσείο Μπενάκη είναι εδώ και χρόνια στη λίστα μου αλλά δεν έχω καταφέρει να πάω. Θα προσπαθήσω να το κάνω φέτος. Βολεύουν και οι Πέμπτες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μιλάς για της Πειραιώς; Στο συνιστώ!! :)
Το συγκεκριμένο κτίριο είναι από τα αγαπημένα μου, γιατί έχει εκθέσεις του ενδιαφέροντός μου, αλλά και συνδυάζεται με την περιοχή από πίσω: ψαράκι στο Γκάζι, και λοιπά. :)
Αυτό που βλέπω και με χαροποιεί είναι η μετατροπή και των ελληνικών μουσείων σε πολυχώρους. Το Μπενάκη (γιατί κυρίως αυτό γνωρίζω) συμμετέχει σε πολλά προγράμματα, πχ ανταλλαγών, δραστηριοτήτων, προβολές, και τελικά πάει κανείς και περνάει μία ολόκληρη μέρα εκεί.
(Άσε δε που η κις λωρέν του καφέ τους είναι φανταστική, και στο μαγαζάκι έχω πάρει τέλεια κοσμήματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν έχω πάει σε κανένα από τα κτίρια του Μουσείου Μπενάκη. Μάλλον θα αρχίσω από το κεντρικό... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ανατολή

Νεοφερμένος

Η ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το ωραιότερο είναι στην Βεργίνα, το αρχαιολογικό! Με τον τάφο του Φίλιππου Β'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Μου έκανε τεράστια εντύπωση το μουσείο της Περγάμου στο Βερολίνο.
Μιας και ήμουν λίγο πιο μικρή ενθουσιάστηκα θυμάμαι πολύ γιατί υπήρχαν αρκετά ελληνικά εκθέματα, τεράστιες αίθουσες και γενικά νομίζω πρέπει να είχε δείγματα πολλών πολιτισμών.
Ήταν τέλεια εμπειρία και σίγουρα θα ξαναπήγαινα, με μεγαλύτερη ωριμότητα βέβαια.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Έχω πάει στο αρχαιολογικό μουσείο Βεργίνας όταν ήμουν μικρή και πριν 2 χρόνια πήγα στο μουσείο της ακρόπολης.

Θα ήθελα να επισκεφθώ το Λούβρο από μουσεία του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω γιατί, αλλά όταν ακούω μουσείο, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Λυγουριό Αργολίδας. Πήγα πριν χρόνια. Τόσο μικρό αλλά τόσο όμορφο! Ωραία στάση καθώς πας για Επίδαυρο.

Ωραίο Αρχαιολογικό, εκτός από της Αθήνας, είναι και αυτό της Κωνσταντινούπολης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top