Γιατί πιστεύουν οι άνθρωποι;

Γιατί πιστεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Γιατί φοβάμαι μήπως πραγματικά υπάρχει

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Έτσι με έμαθαν

    Ψήφοι: 1 1.2%
  • Θέλω να πιστεύω για να έχω κάτι να με στηρίζει ψυχολογικά

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Επειδή υπάρχει και το νιώθω

    Ψήφοι: 30 37.0%
  • Δεν πιστεύω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 38 46.9%

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γιατί πιστεύουν οι άνθρωποι;


Προσωπικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι "λατρεύουν" Θεούς γιατί ή απλά έτσι έμαθαν ή απλα πιστεύουν ότι υπάρχει μία ανώτερη καθοδήγηση.

Σε πολλά ζητήματα το τελευταίο είναι θεμιτό ή απαραίτητο, ωστόσο είμαι της άποψης ότι όλα μπορούν να εξηγηθούν με κάποιο λογικό τρόπο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rastaman

Νεοφερμένος

Ο Rastaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Αμοργός (Κυκλάδες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Στην αρχή νόμιζα ότι η πίστη ήταν από φόβο προς το άγνωστο! μετά για ψυχολογική υποστηρίξη! αλλά μετά σκεφτηκά ότι όλα αυτά κάποιος τα έφτιαξε σωστά! Και όχι το Bing Bang! αλλά κι αυτό από κάτι ή κάποιον έγινε! Πιστεύω στο θεό! όχι σε αυτό που παρουσιάζει η εκκλησιά(επιχείριση) αλλά στο δικό μου θεό όπως πιστεύω εγώ πως είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Πιστεύω στο θεό! όχι σε αυτό που παρουσιάζει η εκκλησιά(επιχείριση) αλλά στο δικό μου θεό όπως πιστεύω εγώ πως είναι!

Πως είναι, αδελφέ μου; Φανέρωσέ τον, όχι για τίποτε άλλο, αλλά μόνο κα μόνο μην τον συναντήσουμε και δεν του δείξουμε τον πρέποντα σεβασμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ξανα ανοιγω λοιπον το θεμα γιατι με ενδιαφερει αρκετα. Αυτο το καιρο με εχουν πιασει τα υπαρξιακα μου (γιατι υπαρχουμε ..κτλ) και με τουτα και με εκεινα κατεληξα στον Θεο. Λοιπον υπαρχουμε , αλλα αμα σκεφτει κανεις τελειως αντικειμενικα και λογικα θα δει οτι δεν υπαρχει λογικη εξηγηση στο γιατι υπαρχουμε , δεν γινεται να ετυχε, δηλαδη δεν υπηρχε τιποτα και ξαφνικα εγινε το μεγαλο μπαμ και φτιαχτηκαν ολα. Ναι, εγω σε αυτο κολλαω στο "και ξαφνικα" δλδ πως απο το τιποτα εγιναν τα παντα. Και εκει κολλαει και το προβλημα μου περι θεου. Καθως δεν μπορω να βρω λογικη εξηγηση στο γιατι δημιουργηθηκαμε και υπαρχουμε , στραφηκα σε αλλες πλευρες. Ο θεος. Εγω μπορω να παω οτι πιστευα οταν ημουν μικρη γτ ετσι ειχα μαθει , μετα απομακρυνθηκα απο ολο αυτο γιατι απλα το απορριπτει η λογικη μου οπως ακριβως και με την επιστημονικη εξηγηση (που δεν εχει ακριβως δωθει καθως οι επιστημονες ψαχνουν πρωτα το πως). Ομως η θρησκεια και η αναγκη για πιστη συνοδευει τον ανθρωπο απο την αρχη. Μηπως ολο αυτη η αναγκη για πιστη η οποια λιγο πολυ ειναι εμφυτη να ειναι ουσιαστικα η αποδειξη οτι υπαρχει Θεος ; μπορει να μου απαντησετε οτι ολο αυτο γινεται για καθαρα ψυχολογικη υποστηριξη , ομως αυτο ειναι σιγουρο ; Βεβαια οτςν σκεφτομαι λογικα την υπαρξη του Θεου , μπορει να λυνονται καποιες αποριες αλλα δημιουργουνται αλλες. Δλδ μας εφτιαξε ο θεος αλλα γιατι ; δλδ μονος του δεν μπορει ; και τον θεο ποιος το εφτιαξε; με αυτο το σκεπτικο καταρριπτονται ολες μου οι απαντησεις στο μεγαλο ερωτημα "γιατι;" τοσο σε θρησκευτικο οσο και σε επιστημονικο, και ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν υπαρχουμε τελικα πραγματικα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Γιατί ο άνθρωπος είναι αδύναμος και ανασφαλής, οπότε βλέπει τον θεό ως φύλακα άγγελο που θα τον βοηθήσει στις δύσκολες στιγμές κάνοντας το θαύμα του. Είναι καθαρά για να δώσει ελπίδες στον εαυτό του, φορτώνοντας ξέρωγω το φταίξιμο για κάτι καλό ή κακό στον θεό.

Από κει και πέρα, είναι όλα θέμα επιλογών. Επιλέγεις να πιστεύεις, επιλέγεις να μην πιστεύεις, ο καθένας όπως βολεύεται.
Έχω συνδέσει λίγο τη φάση με τον θεό μαζί τον Άγιο Βασίλη.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lupo

Νεοφερμένος

Ο Lupo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα σκηνώματα αναλλοίωτων Αγίων όπως του Αγίου Σπυρίδωνος στην Κέρκυρα , Άγιο Διονύσιο στη Ζάκυνθο και άλλων... θα μπορούσαμε να τα πάρουμε ως απόδειξη ύπαρξης του θεού ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maro92

Νεοφερμένος

Η Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Τα σκηνώματα αναλλοίωτων Αγίων όπως του Αγίου Σπυρίδωνος στην Κέρκυρα , Άγιο Διονύσιο στη Ζάκυνθο και άλλων... θα μπορούσαμε να τα πάρουμε ως απόδειξη ύπαρξης του θεού ?
Εσυ τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Τα σκηνώματα αναλλοίωτων Αγίων όπως του Αγίου Σπυρίδωνος στην Κέρκυρα , Άγιο Διονύσιο στη Ζάκυνθο και άλλων... θα μπορούσαμε να τα πάρουμε ως απόδειξη ύπαρξης του θεού ?


Καθε κοινωνια εχει τον δικο της Θεο και και τις δικες τις αποδειξεις περι αυτου. Πως γινεται ομως αυτο ; δλδ οι βουδιστες ή δεν ξερω και εγω πως λεγονται πιστευουν στην μετενσαρκωνση. Και υπαρχουν ανθρωποι που λενε οτι θυμουνται τις προηγουμενες ζωες τους και με "αποδειξεις"---> θυμαμαι που ειχα διαβασει ενα αρθρο στο σκαι που ελεγε για ενα παιδι που θυμοταν που ηταν το σπιτι του στην προηγουμενη ζωη του και πως ηταν η οικογενεια του και το εψαξαν και το βρηκαν. Αμα το ψαξετε μαλλον θα το βρειτε , νομιζω οτι η ιστοσελιδα γι αυτο ειναξ ανεβασμενη και στο θεμα "του κοσμου τα παραξενα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
O άνθρωπος είναι απλά αδύναμος και θέλει να έχει μια ελπίδα για "σωτηρία". Πως και καλά o θεός θα τον σώσει αν πάθει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Γιατι ο ανθρωπος εχει την αναγκη να πιστευει σε κατ μεγαλυτερο που θα τον βοηθησει σε μια δυσκολη στιγμη και θα του δινει θαρρος,δυναμη,θεληση κτλ! Τωρα το τι πιστευει ο καθενας ειναι αλλο θεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι δεν εχουν παιδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Διότι η θρησκεία αποτελεί για την πλειονότητα των ανθρώπων, ένα είδος "υπαρξιακής χειρολαβής".
Αυτό δεν θα ήταν κακό από μόνο του, αν δεν το εκμεταλλεύονταν εδώ και αιώνες οι εξουσίες ώστε να χειραγωγούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι άνθρωποι ανέκαθεν πίστευαν σε θεούς. Μερικοί από τους λόγους είναι οι εξής.

* Άγνοια για τον τρόπο που δουλεύει η φύση γύρω τους. Δίχως την επιστήμη να μπορεί να εξηγήσει τα φυσικά φαινόμενα, η θρησκεία και η μυθοπλασία ήταν ο μόνος δρόμος.

* Φόβος για το άγνωστο. Καθώς οι άνθρωποι δεν γνωρίζανε τι γίνεται μετά το θάνατο, ή γιατί πέφτουν οι κεραυνοί, επινόησαν την μεταθανάτια ζωή και το Δία, ώστε να εκλογικεύσουν τους φόβους τους και να τους αντιμετωπίσουν. Ήταν μια σωστή κίνηση 2500 χρόνια πριν, που δυστυχώς συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, ενώ έχουμε πλέον διαφορετικούς δρόμους εκλογίκευσης.

* Κοινωνικές επιρροές. Οι άνθρωποι σε μία κοινωνία επηρεάζουν ο ένας τον άλλο. Όταν μια θρησκεία εδραιωθεί είναι δύσκολο κάποιος να μην πιστεύει, όταν μεγαλώνει και διδάσκεται αυτά τα πράγματα, ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

* Χαμηλή/ανύπαρκτη μόρφωση. Ο αμόρφωτος άνθρωπος, δεν έχει ανεπτυγμένη λογική σκέψη, με αποτέλεσμα να είναι έρμαιο προκαταλήψεων και δυσιδαιμονιών. Έτσι ακόμη και σήμερα ένας τέτοιος άνθρωπος θα βρει τις εξηγήσεις της βίβλου π.χ. πολύ λογικές και θα τις ασπαστεί πολλές φορές φανατικά.

*Κοσμική εξουσία. Ανέκαθεν η θρησκείες και ιδιαίτερα οι τρεις μονοθειστικές, αποτελούσαν ένα ισχυρό εργαλείο άσκησης εξουσίας και καταστολής αντιδράσεων σε μια κοινωνία, το οποίο οι εκάστοτε άρχοντες χρησιμοποιούσαν ανεξαιρέτως.

*Εγωισμός. Οι άνθρωποι είναι εγωιστικά όντα και τους αρέσει να πιστεύουν πως υπάρχει ένα υπέρτατο ον που τους αγαπάει και δεν έχει με τίποτα άλλο να ασχοληθεί παρά να προσέχει τι κάνουν αυτοί κάθε στιγμή. Επίσης τους αρέσει να πιστεύουν πως μετά θάνατον δεν θα περάσουν στην ανυπαρξία αλλά το εγώ τους, θα συνεχίσει να ζει αιώνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Tα επιχειρηματα περι αγνοιας και αμορφωσιας καταρριπτονται μονο και μονο απο το γεγονος οτι υπαρχουν θρησκευομενοι επιστημονες. Οσον αφορα τον εγωισμο, δεν το εχω σκεφτει ποτε απο αυτην την οπτικη γωνια. Συνηθως η παραδοχη υπαρξης κατι ανωτερου δειχνει ταπεινωση. Επισης επειδη ειπωθηκε παραπανω, να τονισω οτι ο κοκκινοφορεμενος γερακος δεν ειναι ο Αι Βασιλης αλλα μια εφευρεση για εμπορικους λογους. Ο πραγματικος Αγιος Βασιλης συνοπτικα ηταν αυτος που σπουδασε πολλες επιστημες, εδωσε ολη του την περιουσια και ιδρυσε τη ''βασιλειαδα''. Επιπλεον, θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις. Πως δημιουργηθηκε το συμπαν απο το τιποτα με τοση ακριβεια? Το big bang αν εγινε τι το πυροδοτησε? Πως γινεται η Γη να βρισκεται ακριβως στη θεση η οποια επιτρεπει την υπαρξη ζωης, καθως λιγο πιο κοντα η μακρια να βρισκοταν απο τον ηλιο τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα. Και κατι τελευταιο. Ο χριστιανισμος δεν ειναι αποκυημα της φαντασιας. Η ζωη του Χριστου το αποδεικνυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Θρησκευόμενοι επιστήμονες;

Αυτό με τις αναπάντητες ερωτήσεις δε καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί. Πριν μερικές χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι δε καταλάβαιναν τι ήταν και γιατί έπεφταν οι κεραυνοί. Και κατέληξαν πως υπάρχει ένας θεός κάπου ψηλά να τους πετάει. Θα πρεπε να χαιρόμαστε που υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που δε μένουν στη φαντασία τους αλλά βάζουν την ανθρώπινη γνώση και λογική για να απαντούν τέτοια ερωτήματα.

Πάντως δεδομένου πως δεν είμαστε το μόνο ηλιακό σύστημα στο σύμπαν ναι θα μπορούσε να πει κανείς πως ήταν τυχαίο που η γη απέκτησε ζωή. Έχετε υπόψη σας πως αν ανάμεσα πολλών ενδεχομένων υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να γίνει κάτι πάντα αυτός ο ένας που θα του κάτσει να αναρωτηθεί όχι οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η άγνοια και η αμορφωσιά ισχύουν. Μπορείς να δεις τις κοινωνίες όπου υπάρχει έλλειψη παιδείας εκεί υπάρχει και έντονο θρησκευτικό αίσθημα. Το ότι υπάρχουν θρησκευόμενοι επιστήμονες, είναι απλά η εξαίρεση που επιβεβαιώνει την κανόνα. Δες πόσου θρησκευόμενοι επιστήμονες υπάρχουν και πόσοι μη θρησκευόμενοι.

Η παραδοχή του ανώτερου όντος δεν είναι ταπείνωση. Είναι μια ιδιοτελής συμφωνία. Εσύ υποδουλώνεις τον εαυτό σου στις επιδημίες του θεού και αυτός με τη σειρά του σου χαρίζει την αιώνια ζωή στον παράδεισο. Τα κίνητρα λοιπόν του ανθρώπου είναι καθαρά εγωιστικά. Το μη εγωιστικό εν αντίθεση είναι να μην πιστεύεις σε μεταθανάτιες ζωές και ανταμοιβές και απλά να κάνεις το καλό με μόνο κίνητρο την ευχαρίστηση που αντλείς κάνοντάς το.

Η σωστή απάντηση για το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν είναι πως δεν γνωρίζουμε. Δεν γνωρίζουμε πως δημιουργήθηκε το big bang ή ποιος το πυροδότησε. Το να λες όμως ότι το έφτιαξε ο θεός είναι το ίδιο με το να πω εγώ πως το έφτιαξε ο ιπτάμενος μαγικός μονόκερος. Όταν δεν έχουμε λογικές και έγκυρες αποδείξεις για κάτι, η ορθότερη απάντηση είναι "Δεν γνωρίζω" και όχι αποδέχομαι ως απόλυτη αλήθεια μια θεωρεία.

Η Γη δεν βρίσκεται σε αυτή την θέση για να ζούνε οι άνθρωποι, οι άνθρωποι και η ζωή γενικώς υπάρχει διότι η Γη βρίσκεται σε αυτή τη θέση. Αν μπορείς να συλλάβεις το πόσο μεγάλο είναι το σύμπαν, τότε ένα φαινόμενο όπως η ιδανική για την εμφάνιση ζωής θέση που τυχαία απέκτησε η Γη δεν είναι κάτι περίεργο. Στην απεραντοσύνη του σύμπαντος είναι μαθηματικά πιθανό πως υπάρχουν χιλιάδες άλλοι πλανήτες όπως η Γη. Το ότι δεν έχουμε βρει κανέναν οφείλετε στις περιορισμένες τεχνολογικές μα δυνατότητες. Είναι απίστευτα εγωιστικό να πιστεύει κανείς πως ο σκοπός ύπαρξης της Γης είναι για να ζούνε σε αυτή οι άνθρωποι.

Όσο για τη ζωή του Χριστού δεν ξέρουμε και πολλά πράγματα, καθώς ο Χριστός δεν άφησε χειρόγραφα. Όσα γνωρίζουμε είναι από τα ευαγγέλια τα οποία γράφτηκαν από τρίτους και όχι από τον ίδιο. Αρκετά από αυτά δε πολλά χρόνια μετά το θάνατό του. Η εγκυρότητα αυτών των εγγράφων λοιπόν μπορεί να αμφισβητηθεί, ιδιαίτερα από τη στιγμή που υπάρχουν πολλά ακόμη (απόκρυφα) ευαγγέλια που δίνουν μια τελείως διαφορετική οπτική γωνία για το Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Όσο για τη ζωή του Χριστού δεν ξέρουμε και πολλά πράγματα, καθώς ο Χριστός δεν άφησε χειρόγραφα.

Έχεις μείνει πίσω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Η σωστή απάντηση για το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν είναι πως δεν γνωρίζουμε. Δεν γνωρίζουμε πως δημιουργήθηκε το big bang ή ποιος το πυροδότησε. Το να λες όμως ότι το έφτιαξε ο θεός είναι το ίδιο με το να πω εγώ πως το έφτιαξε ο ιπτάμενος μαγικός μονόκερος. Όταν δεν έχουμε λογικές και έγκυρες αποδείξεις για κάτι, η ορθότερη απάντηση είναι "Δεν γνωρίζω" και όχι αποδέχομαι ως απόλυτη αλήθεια μια θεωρεία.
Θα προσθέσω ένα βιντεάκι που έτυχε μια μέρα να παρακολουθήσω στα μαθητικά μου χρόνια και πραγματικά μου δωσε αυτή ακριβώς την απάντηση που έψαχνα τότε και συμφωνεί με τα λόγια του ξεχασμένου... δώστε βάση από το 11:50 και μετά...
https://www.youtube.com/watch?v=4VzW5i-kJkY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
κρατάτε μια πισινή με το θέμα αυτό, (γενικά, μη βάζετε το χέρι σας στη φωτιά)

μεγαλώνοντας θα καταλάβετε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κρατάτε μια πισινή με το θέμα αυτό, (γενικά, μη βάζετε το χέρι σας στη φωτιά)

μεγαλώνοντας θα καταλάβετε. :D
Γίνε λίγο πιο σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top