ΓΛΩΣΣΑ και Γλώσσες Προγραμματισμού

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Η "Γλώσσα" είναι μία ελληνική απάτη
Μια χαρά είναι η "Γλώσσα" για τον σκοπό της. Αρκετά λιτή και αυστηρή.


Παιδέψου για να μάθεις κάτι πιο δύσκολο.
Δεν χρειάζεται να μάθεις κάτι δύσκολο. Αν μπείς στην λογική ενός είδους προγραμματισμού σε μια απίστευτα πανεύκολη γλώσσα, θα μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις τα ίδια και σε μια απίστευτα παλούκι γλώσσα με λίγο διάβασμα, και θα μάθεις και τον τύπο προγραμματισμού που θέλεις καλύτερα. Σε αντίθετη περίπτωση, θα δυσκολευτείς να μάθεις τον τρόπο προγραμματισμό που θες, γιατί θα παιδεύεσαι με τις παραξενιές της "δύσκολης" γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ρε παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κανένα καλό εγχειρήδιο java έχω κατεβάσει compiler και το προγραμματάκι bluej στο οποίο μπορώ να γραψώ.Απλά ως μαθητής της Γ Λυκείου όπως είναι γνωστό, ο αντικειμενοστραφής προγραμματισμός σαφώς είναι ελλιπής στο σχολικο βιβλίο και γι'αυτό το λόγο σκέφτόμουν να αγοράσω αυτό https://www.ianos.gr/index.asp?park=bk_item&key=0217190
απλά μήπως 53 εύρω ειναι λίγο υπερβολικά.Υποτίθετε ότι θα πρέπει να υπάρχουν κάποια free ελληνικά εγχειρήδια και όταν λέω ''ελληνικά'' το τονίζω γιατί όσο κι αν προσπάθησα να μάθω αυτή τη γλώσσα από τα αύθονα αμερικάνικα ebooks που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο δεν τα κατάφερα.Δυστυχώς μια γλωσσα προγραμματισμού και ειδικά μια αντικειμενοστραφής δε μαθαίνετε έτσι γιάτι απαιτεί κατανόηση και φυσικά δεν είναι σαν τα απλα αγγλικα κειμενάκια και διαφημίσεις που συναντά κανείς στο Ιντερνετ.
Έτσι λοιπόν μιας και οι γνώσεις μου όσον αφορά τις γλώσσες προγραμματισμού είναι τύπου ''ΓΛΩΣΣΑΣ'',(πίνακες ,υποπρογράμματα) θα ήθελα να μου προτείνετε κανένα free manual,ebook εκτώς αν κάποιος από εσάς γνωρίζει αν το βιβλίο είναι αξιόπιστο και κατάλληλο για έναν αρχάριο με γνώσεις καθαρά Γ Λυκείου ή κατέχει κανένα ebook το οποίο μπορεί να μου το στείλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για αρχή, η Java είναι λίγο δύσκολη σαν γλώσσα προγραμματισμού για "πρώτη" αν και το blueJ, χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει, έχω ακούσει οτι σε βάζει πολύ ομαλά στην λογική του αντικειμενοστραφούς.

Δυστυχώς, ο προγραμματισμός απαιτεί πολύ καλή γνώση και χρήση των αγγλικών. Οπότε για ελληνικά, ότι και να κάνεις θα σου είναι ημίμετρο.

Για ένα καλό βιβλιο πάντως τα 53 ευρώ δεν είναι καθόλου πολλά, αν θες όμως ένα καλό ελληνικό βιβλίο τσάμπα, κάνε υπομονή μέχρι να περάσεις σε κάποια σχολή (2-3 μήνες μήνανε μέχρι το τέλος των πανελληνίων) και μόλις μπεις θα σου δώσουν ένα τσάμπα.

Εναλλακτικά θα σου πρότεινα διαλέξεις απο κάποιο πανεπιστήμιο που κάνουν Java (Σε μορφή .ppt ή .pdf) ;)

Θα σου έλεγα για το δικό μας, αλλα δυστυχώς απαιτείται εγγραφή για να μπορείς να της κατεβάσεις.

Πάντως, 2-3 μήνες μείνανε, κάνε υπομονή και μαθαίνεις μετά Java.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστο τοπικ αλλά οκ!
Ξέρει κανείς να χρησιμοποιεί το R Studio, δηλαδή η γλώσσα προγραμματισμού R;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top