Πώς να ξεκινήσω τη μάθηση προγραμματισμού;

merden

Νεοφερμένος

Ο merden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για ποιο βιβλίο αναφέρεσαι ;
Υπάρχουν στο ίντερνετ πολλά αλλά δεν ξέρω ποιο είναι πιο κατάλληλο..

https://www.public.gr/product/books/...ogramming/mathete-ti-c-se-24-ores/prod262196/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει πολλές σελίδες βλέπω και σε καλή τιμή..
Θα ρωτήσω πληροφορίες για το βιβλίο από τα βιβλιοπωλεία βέβαια..
Για c έχεις να μου προτείνεις κάτι καλό; Ίσως είναι καλύτερα να αρχίσω με c..
Στα ελληνικά πάντα τα βιβλία..

Γνώμη μου ξεκίνα με C ή C++, θα αποκτήσεις μια πολλή καλή βάση στην κατανόηση του προγραμματισμού. Ένα καλό βιβλίο για C/C++ είναι το η C (ή C++ έχει γράψει δύο) σε βάθος, του Μιχάλη Χατζιγιαννάκη από εκδόσεις Κλειδάριθμος. Μπορεί να μην έχει τα πάντα μέσα για τη γλώσσα καθώς δεν είναι reference book αλλά είναι εξαιρετικό σαν βιβλίο εκμάθησης. Το δίνουν σαν δωρεάν σύγγραμα σε όλα τα τμήματα Πληροφορικής από'τι ξέρω.

Η Java είναι μαι επίσης πολύ καλή γλώσσα, μοντέρνα και με πάρα πολλές εφαρμογές. Θα πρότεινα πάλι την C++ όμως σαν γλώσσα καθώς η Java κρύβει πολλά πράγματα από τον προγραμματιστή και σε βάζει σε άλλη λογική. Το συντακτικό της και η φιλοσοφία της μοιάζει πολύ με τη C++ οπότε μπορείς πολύ γρήγορα να μεταπηδήσεις σε Java αν έχεις μια καλή κατανόηση της C++.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αποφάσισα τελικά να το ρισκάρω..
Θα αρχίσω με την java και όπου βγει
Δεν χαλιέμαι άλλωστε γιατί και αν αποτύχω θα την παλέψω μετά στην σχολή..
Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιος βιβλίο επεξήγησης/εκμάθησης για το GIMP όπως υπάρχει για το Photoshop;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Java είναι αντικειμενοστραφής γλώσσα, και αρκετά ιδιαίτερη. Χωρίς να έχεις παρελθόν από προγραμματισμό, το θεωρώ λάθος να ξεκινήσεις από εκεί. C θα έλεγα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
ξεκίνα από c και c++
άσε την java για μετά. θα την εκτιμήσεις περισσότερο. θεωρείται και σαφώς πιο δύσκολη. η java πλέον έχει κυριαρχήσει ΠΑΝΤΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
c και c++ για να αποκτήσεις σωστή προγραμματιστική λογική και μετά java.όσον και αν φαίνεται περίεργο θα σε περιορίσει στις επιλογές σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Μια πρακτικη που εχω δει να ακοουθουν τα τμηματα πληροφορικης ειναι το ξεκινημα με C/C++ και μετα σε καποια γλωσσα αντικειμενοστραφους προγραμματισμου. Συνηθως επιλεγουν java. το θεμα ειναι οτι κατ εμε οι περισσοτεροι θα σου προτεινουν αυτο με βαση αυτο που εχουν συνηθησει απο τη σχολη τους, και το οποιο ξαναλεω ειναι C - C++ - java.

Αυτο ομως τι σημαινει, οτι ανθρωποι αλλων επαγγελματων πρεπει να ξεκινησουν απο εκει για να κανουν τη δουλει τους με προγραμματιστικα εργαλεια ; (π.χ διδακτορικος απο Φυσικο θελει να χρησιμοποιει διαφορα προγραμμτιστικα εργαλεια ωστε να προσαρμοζει εφαρμογες στο αντικειμενο του)

Οχι, ψαχνονται και βλεπουν ποια γλωσσα τους προσφερει αυτο που θελουν. Ετσι ξεκινανε την εκμαθηση αυτης και μονο της γλωσσας. π.χ Αν καποιος δε χρειαζεται να εχει πολλα παρε δωσε μεσα απο τον κωδικα του στη μνημη το πιθανοτερο να μη του χρειαστει μια γλωσσα οπως η C και να του αρκει μια υψηλοτερου επιπεδου. Επισης αν καποιος θελει να φτιαξει site δε θα ξεκινησει με C. . .

Γι αυτο το λογο η επιλογη της γλωσσας που θα ξεκινησει καποιος εξαρταται απο την αναγκη. Τι θες να κανεις και θα επιλεξεις την καταλληλη ομαδα εργαλειων. Αν εσυ θες να φτιαξεις site και σου προτεινω C τοτε θα πας να μαθεις C, java και επειτα επειδη δε θα μπορεις να κανεις πραμα θα πρεπει να φυγεις και να πας σε html και php.

Ο δρομος μακραινει και ο στοχος ξεχνιεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Η ανάγκη δεν βοηθάει ούτε στην εμπειρία χρήσης ούτε στο σκοπό. Και να το μάθεις προγραμματισμό δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη, απαιτεί κόπο ξενύχτι και κατάθεση ψυχής...
Ο λόγος που στα τμήματα πληροφορικής πιέζουμε για c και c++ σε πρώτη φάση είναι για γερές βάσεις, οι οποίες πίστεψέ με είναι το Α και το Ω στη δουλειά μας.

Και επειδή τυχαίνει να έχω συνεργαστεί με πολλούς συναδέλφους όσοι δηλώνανε ότι ξέρανε java δεν ξέρανε...
όσοι γράφαμε c και c++ όταν κληθήκαμε να κάνουμε οτιδήποτε άλλο απλά συμβιβαστήκαμε με το περιβάλλον...δεν γύρισε ανάποδα ο κόσμος μας...

Επιπλέον κάποιος ο οποίος ξεκινάει σε μεγάλη ηλικία να ασχοληθεί όπως είπες δεν θα μάθει προγραμματισμό, θα μάθει να χρησιμοποιεί καμία ρουτίνα...ή κάνα εργαλείο με κάποιες μικροεντολές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ξεκίνα από c και c++
άσε την java για μετά. θα την εκτιμήσεις περισσότερο. θεωρείται και σαφώς πιο δύσκολη. η java πλέον έχει κυριαρχήσει ΠΑΝΤΟΥ.

δεν είμαι σίγουρος πώς το εννοούσες αλλά η c++ είναι σαφώς πιο δύσκολη από τη java και από κάθε άλλη αντικειμενοστραφή γλώσσα έχω την εντύπωση. Και αυτό θεωρείται αρνητικό πλέον γιατί θες μια γλώσσα να κάνει τη δουλειά που θες και εύκολα.

Μια πρακτικη που εχω δει να ακοουθουν τα τμηματα πληροφορικης ειναι το ξεκινημα με C/C++ και μετα σε καποια γλωσσα αντικειμενοστραφους προγραμματισμου. Συνηθως επιλεγουν java. το θεμα ειναι οτι κατ εμε οι περισσοτεροι θα σου προτεινουν αυτο με βαση αυτο που εχουν συνηθησει απο τη σχολη τους, και το οποιο ξαναλεω ειναι C - C++ - java.

Αυτο ομως τι σημαινει, οτι ανθρωποι αλλων επαγγελματων πρεπει να ξεκινησουν απο εκει για να κανουν τη δουλει τους με προγραμματιστικα εργαλεια ; (π.χ διδακτορικος απο Φυσικο θελει να χρησιμοποιει διαφορα προγραμμτιστικα εργαλεια ωστε να προσαρμοζει εφαρμογες στο αντικειμενο του)

Οχι, ψαχνονται και βλεπουν ποια γλωσσα τους προσφερει αυτο που θελουν. Ετσι ξεκινανε την εκμαθηση αυτης και μονο της γλωσσας. π.χ Αν καποιος δε χρειαζεται να εχει πολλα παρε δωσε μεσα απο τον κωδικα του στη μνημη το πιθανοτερο να μη του χρειαστει μια γλωσσα οπως η C και να του αρκει μια υψηλοτερου επιπεδου. Επισης αν καποιος θελει να φτιαξει site δε θα ξεκινησει με C. . .

Γι αυτο το λογο η επιλογη της γλωσσας που θα ξεκινησει καποιος εξαρταται απο την αναγκη. Τι θες να κανεις και θα επιλεξεις την καταλληλη ομαδα εργαλειων. Αν εσυ θες να φτιαξεις site και σου προτεινω C τοτε θα πας να μαθεις C, java και επειτα επειδη δε θα μπορεις να κανεις πραμα θα πρεπει να φυγεις και να πας σε html και php.

Ο δρομος μακραινει και ο στοχος ξεχνιεται!

Συνήθως όταν μιλάμε για προγραμματισμό εννοούμε κάθε πτυχή του. Δε μπορώ να φανταστώ κάποιον να λέει ξέρω προγραμματισμό αλλά μόνο web dev. Τη C θα τη χρειαστεί ο οποιοσδήποτε θα κληθεί σε κάποια φάση να μάθει για utilities σχετικά με λειτουργικά συστήματα και τέτοια low level σχετικά. Και αυτός είναι ένας τέρμα βασικός τομέας για κάθε προγραμματιστή.
Πρώτα μαθαίνεις τα βασικά εργαλεία που ο καθένας πρεπει να ξέρει και μετά εστιάζεις εκεί που θες. Δε πας καρφωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Καταρχην παιδια, κι εγω σπουδαζω και πληροφορικη, κι εγω εχω μπει στο τριπακι "ξεκινα απο C" και εχω δει τα θετικα των σωστων βασεων που αναφερεται.

Η βασικη διαφορα στις ιδεες μας ειναι οτι απο οτι καταλαβα η ριζα του δεντρου για το ολο ζητημα ειναι αυτες οι γλωσσες ενω για μενα οχι κατ αναγκη. Αλιμονο αν η εκμαθηση καθε γλωσσας βασιζοταν στην εκμαθηση αλλων και ειδικοτερα low level γλωσσων. Γιατι δεν παμε ενα βημα πιο κατω και να πουμε "ξεκινα" απο basic, visual basic ή καποια assemply (π.χ για MIPS) και παμε σε C. Το να μαθεις assemply για καποια αρχιτεκτονικη σε κανει για μενα να κατανοησεις πολυ περισσοτερα για τη C. Το να μαθεις να προγραμματιζεις δεν προυποθετει τις γερες βασεις, το να εισαι επιστημονας πληροφορικης ναι. Αλλο το ενα και αλο το αλλο!

Ναι, για να προσαρμοζεσαι πιο ευκολα σε νεες γλωσσες, να εχεις ενα σταθερο υποβαθρο και να καταλαβαινεις 5 πραγματα παρε C. Ξαναλεω οτι δεν αμφιβαλω στα θετικοτατα της πρακτικης, απλως δε βαζω τοσα βαριδια στον ορο "προγραμματισμο" καθοτι για μενα τα βασικοτερα που χρειαζεσαι για να προγραμματισεις ειναι ορεξη και καταλληλη επιλογη των εργαλειων με βαση την αναγκη σου. ναι, δε σε κανει Προγραμματιστη, σε κανει να προγραμματιζεις σε μια γλωσσα και προφανως η συγκριση με εναν επιστημονα πληροφορικης ειναι ανουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχην παιδια, κι εγω σπουδαζω και πληροφορικη, κι εγω εχω μπει στο τριπακι "ξεκινα απο C" και εχω δει τα θετικα των σωστων βασεων που αναφερεται.

Η βασικη διαφορα στις ιδεες μας ειναι οτι απο οτι καταλαβα η ριζα του δεντρου για το ολο ζητημα ειναι αυτες οι γλωσσες ενω για μενα οχι κατ αναγκη. Αλιμονο αν η εκμαθηση καθε γλωσσας βασιζοταν στην εκμαθηση αλλων και ειδικοτερα low level γλωσσων. Γιατι δεν παμε ενα βημα πιο κατω και να πουμε "ξεκινα" απο basic, visual basic ή καποια assemply (π.χ για MIPS) και παμε σε C. Το να μαθεις assemply για καποια αρχιτεκτονικη σε κανει για μενα να κατανοησεις πολυ περισσοτερα για τη C. Το να μαθεις να προγραμματιζεις δεν προυποθετει τις γερες βασεις, το να εισαι επιστημονας πληροφορικης ναι. Αλλο το ενα και αλο το αλλο!

Ναι, για να προσαρμοζεσαι πιο ευκολα σε νεες γλωσσες, να εχεις ενα σταθερο υποβαθρο και να καταλαβαινεις 5 πραγματα παρε C. Ξαναλεω οτι δεν αμφιβαλω στα θετικοτατα της πρακτικης, απλως δε βαζω τοσα βαριδια στον ορο "προγραμματισμο" καθοτι για μενα τα βασικοτερα που χρειαζεσαι για να προγραμματισεις ειναι ορεξη και καταλληλη επιλογη των εργαλειων με βαση την αναγκη σου. ναι, δε σε κανει Προγραμματιστη, σε κανει να προγραμματιζεις σε μια γλωσσα και προφανως η συγκριση με εναν επιστημονα πληροφορικης ειναι ανουσια.

Ο λόγος που ξεκινάς από C και μετά πας C++ και Java είναι διότι η πρώτη είναι γλώσσα δομημένου προγραμματισμού ενώ οι άλλες δύο αντικειμενοστραφείς. Θεωρώ πως πρέπει να γνωρίζεις από δομημένο προγραμματισμό προτού αρχίσεις να μαθαίνεις για αντικειμενοστραφή. Για τα πρώτα μικρά προγράμματα εκμάθησης δεν χρειάζονται καν αντικειμενοστραφή στοιχεία τα οποία απλά κάνουν τα πράγματα πιο δύσκολα σε μικρά προγράμματα. Επίσης αν ξεκινήσεις από δομημένο προγραμματισμό μπορείς να εκτιμήσεις καλύτερα τα πλεονεκτήματα του αντικειμενοστραφούς. Η Java είναι δυνατή γλώσσα αλλά αν κάποιος ξεκινήσει από εκεί θα αγνοεί σημαντικά πράγματα όπως το memory management που τα θεωρώ απαραίτητα για έναν προγραμματιστή ακόμη και αν η Java σου λύνει τα χέρια σε τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να τονίσω ότι στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών...

Με συγχωρείς αλλά γελάω ρε Νίκο. Χιλιοειπωμένη ατάκα από πολλούς που ...πρόκειται να ξενερώσουν. Δεν είναι επαρκές επιχείρημα να σπουδάσεις Πληροφορική γι' αυτό το λόγο. Η σχολή έχει ένα βαρύ φόρτο και θα πρέπει να εστιάσεις σε άλλα αντικείμενα, να δεις αν μπορείς να τα κατανοήσεις, μέχρι να φτάσεις σ' αυτό αν και τότε συνεχίσεις να θες ακόμη να ασχοληθείς με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών. Σίγουρα θα σε γοητεύσουν ή θα σε ξενερώσουν αρκετοί τομείς Πληροφορικής. Καλή τύχη.

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια μπορώ να πω με βεβαιότητα πως ούτε μετάνιωσα για την επιλογή μου, ούτε αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα αλλά κι ούτε άλλαξα γνώμη σχετικά με το τι ήθελα τότε να ασχοληθώ.

Πλέον βέβαια έχω μια πολύ πιο ολοκληρωμένη εικόνα, οπότε οι τομείς/τεχνολογίες κι οτιδήποτε άλλο σχετικό που με "εξιτάρουν" και θα ήθελα να ασχοληθώ κάποια στιγμή στο μέλλον είναι πολλοί περισσότεροι.
Όπως και αυτούς που με ενδιαφέρουν λιγότερο έως και καθόλου, ακόμη κι αν εν τέλει δε μπορώ να του αποφύγω πλήρως.

We love maths αλλά μέχρι εκεί. Το ξέρω ότι δεν είναι για εμένα αυτή η επιστήμη αλλά μιας κι έχουμε πολλά μαθηματικά στο τμήμα μου μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δε μου λείπουν και πως είναι ένα ευχάριστο διάλειμμα από τα projects της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top