Προγραμματισμός Java

Ποιο Java IDE προτιμάτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Intellij IDEA

    Ψήφοι: 3 100.0%
  • Eclipse

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • NetBeans

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • JDeveloper

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Android Studio

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 0 0.0%

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξερω το struct της java παντως με μια get δεν μπορεις να επιστρεψεις πανω απο μια τιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Προσπάθησα να κάνω τις μεταβλητές της Screens protected ώστε να έχουν πρόσβαση σε αυτές όλες οι κλάσεις του πακέτου,
γι αυτο που θες να πετυχεις δεν κανει το protected αλλα το package
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχει pointers η java. Για την ακρίβεια έχει μονο pointers. Απλά δε τους διαχειρίζεται όπως η c++. Αν κάνεις ανάθεση a = b; πρακτικά pointer περνάς.
Για αυτό που ρωτάς η λύση είναι ένα accessors/mutators για καθε μεταβλητή όπως αναφέρθηκε. Αλλά σαν σχεδιαστική αρχή εμένα δε μ' αρέσει. Δε μπορεί η κάθε κλάση να μπορεί ελεύθερα να έχεi ευθεία πρόσβαση στα attributes της κάθε κλάσης. Θα σου πρότεινα να βρεις τι είδους διεργασίες πάνω στη Screens θες να κάνεις και να το φτιαξεις ως μέθοδο που θα παίρνει και τα κατάλληλα ορίσματα προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γι αυτο που θες να πετυχεις δεν κανει το protected αλλα το package

Διάβασα πως όταν δηλώνεις μια μεταβλητή ως protected πρόσβαση σε αυτή έχουν τα παιδιά κλάσεις καθώς και οι άλλες κλάσεις στο ίδιο πακέτο. Πως δηλώνω μια μεταβλητή ως package? π.χ package private music?

Έχει pointers η java. Για την ακρίβεια έχει μονο pointers. Απλά δε τους διαχειρίζεται όπως η c++. Αν κάνεις ανάθεση a = b; πρακτικά pointer περνάς.
Για αυτό που ρωτάς η λύση είναι ένα accessors/mutators για καθε μεταβλητή όπως αναφέρθηκε. Αλλά σαν σχεδιαστική αρχή εμένα δε μ' αρέσει. Δε μπορεί η κάθε κλάση να μπορεί ελεύθερα να έχεi ευθεία πρόσβαση στα attributes της κάθε κλάσης. Θα σου πρότεινα να βρεις τι είδους διεργασίες πάνω στη Screens θες να κάνεις και να το φτιαξεις ως μέθοδο που θα παίρνει και τα κατάλληλα ορίσματα προφανώς.

Ναι αλλά από τη στιγμή δεν σου δίνει τη χρηστικότητα των δεικτών στην ουσία είναι σαν να μην τους έχει. Το τι γίνεται κάτω απ'τα σκεπάσματα δεν ενδιαφέρει το προγραμματιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Λοιπόν το protected αν δε κάνω λάθος έχει την ίδια χρήση με τη c++ δηλαδή το βλέπει η ίδια η κλάση και όλες οι υποκλάσεις.

Αυτό που ψάχνεις είναι το ..τίποτα :P. Αν δε δηλώσεις κάτι μεταξυ των public/protected/private τότε το βλέπει η ίδια η κλάση + όποια άλλη κλάση βρίσκεται στο ίδιο package.

Για να δηλώσεις πως μια κλάση βρίσκεται στο package x γράφεις στην αρχή του αρχείου:
package x;

Όσον αφορά τους δείκτες το μόνο που δε μπορείς να κάνεις σε java είναι pointer arithmetics δε μου ρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου πες το και το συζητάμε. Πάντως αυτό το "δεν ενδιαφέρει το προγραμματιστή τι γίνεται από κάτω" είναι και ένα απ τα πράγματα που χωρίζουν τη c++ απ τη java. Η δεύτερη ακολουθεί πολύ αυτό το μοτίβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν το protected αν δε κάνω λάθος έχει την ίδια χρήση με τη c++ δηλαδή το βλέπει η ίδια η κλάση και όλες οι υποκλάσεις.

Αυτό που ψάχνεις είναι το ..τίποτα :P. Αν δε δηλώσεις κάτι μεταξυ των public/protected/private τότε το βλέπει η ίδια η κλάση + όποια άλλη κλάση βρίσκεται στο ίδιο package.

Άρα το default access είναι το package κατάλαβα.

Όσον αφορά τους δείκτες το μόνο που δε μπορείς να κάνεις σε java είναι pointer arithmetics δε μου ρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου πες το και το συζητάμε. Πάντως αυτό το "δεν ενδιαφέρει το προγραμματιστή τι γίνεται από κάτω" είναι και ένα απ τα πράγματα που χωρίζουν τη c++ απ τη java. Η δεύτερη ακολουθεί πολύ αυτό το μοτίβο.

Κοίτα κάθε γλώσσα προσπαθεί να κάνει αφαιρέσεις άλλη λιγότερες, άλλη περισσότερες. Και στη C δε χρειάζεται να δώσεις εντολές στα registers το επεξεργαστή όπως κάνεις στην assembly, το κάνει η γλώσσα για σένα, ούτε και σε ενδιαφέρει βέβαια να το κάνεις. Τώρα όσον αφορά τους δείκτες στη java επειδή είμαι νέος στη java δεν μπορώ να διαφωνήσω απλά αυτό που παρατήρησα τουλάχιστο από τη πλευρά του προγραμματιστή είναι πως οι δείκτες δεν χρησιμοποιούνται καθόλου. Το πρόγραμμα που φτιάχνω το είχα φτιάξει εξαρχής για C++ και ιδιαίτερα στα κομμάτια των γραφικών και του ήχου, έκανα εκτενή χρήση δεικτών, αλλά απ'ότι βλέπω τώρα στη java το κάνει η γλώσσα για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
και για πες, περι τινος προκειται η εφαρμογη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα παιχνίδι φιδάκι για android smartphones είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ποιον θεωρείται καλύτερο Java IDE;

Προσωπικά έχω δουλέψει τα Intellij IDEA, Eclipse, Netbeans και Android Studio.


1) To Intellij IDEA είναι ο IDE όπου βασίστηκε το android studio το οποίο έχω δουλέψει αρκετά. Δυστυχώς η δωρεάν έκδοση του έχει αρκετούς περιορισμούς γι αυτό σταμάτησα να ασχολούμε μαζί του.
2) Εclipse Το πρωτοχρησιμοποίησα πριν πολλά χρονιά για android development πριν δημιουργηθεί το android studio και το ξαναχρησιμοποίησα τώρα για ένα project που θέλω να κάνω σε JavaFX. Πιο δύσχρηστο από το Intellij αλλά έχει αρκετά καλή υποστήριξη και ειναι δωρεάν open source.
3) To Netbeans το χρησιμοποίησα ως φοιτητής για ένα project σε Swing δεν μου άρεσε καθόλου αλλά δεν είναι δίκαιο ναν κατακρίνω γιατί τότε οι γνώσεις μου είναι ανεπαρκής.
4) Αndrοιd Studio καλό αλλά μόνο για android. Αν και λογικά μπορεί να ρυθμιστεί για desktop apps και applets δεν έχει κατασκευαστεί για το σκοπό αυτό επομένως παίρνει άκυρο από μενα ως general Java IDE.

Ψηφίζω τον Eclipse.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top