Κριτήρια αξιολόγησης μηνυμάτων (σύστημα ψήφων).

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Και φυσικά όσο ενδιαφέρον και να είχε από στατιστική άποψη δε θα ήταν και απολύτως αξιόπιστο από τη στιγμή που δε χρησιμοποιούν όλοι το σύστημα αξιολόγησης. Επιπλέον, νομίζω ότι καλύτερο θα ήταν οι χρήστες να ενθαρρύνονται να εκφράζουν τη άποψή τους και να επισημαίνουν τα σημεία στα οποία συμφωνούν ή διαφωνούν, εμπλουτίζοντας έτσι τη συζήτηση και χωρίς να επαναπαύονται σε ένα φτωχό +1/-1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Ιsiliel :

Δλδ 2 κουμπακια θελουν 1 δευτερολεπτο, και αλλα 2 κουμπακια το εκτοξευουν στα 10 λεπτα ; Και οσο και παραδειγμα να ειναι τα "10 λεπτα", σιγουρα εννοεις οτι θα τους φαει πολλη περισσοτερη ωρα. Αυτο δε στεκει γιατι :

α. μιλαμε για ατομα που θα διαβασουν ενα ποστ, επομενως αυτοματως μολις το τελειωσουν ξερουν και αν συμφωνουν, και αν ειναι καλα γραμμενο.
β. Ακομα κι αν δεν ειναι ετοιμοι να ψηφισουν και στα 2 πεδια, με μια 2η γρηγορη ματια μπορουν να σιγουρεψουν αν ειναι ενα ποστ που βοηθαει το φορουμ. Μιλαμε για δευτερολεπτα.
γ. δεν ειναι υποχρεωτικο να ψηφισουν και στα 2 πεδία !! Οποιος βαριεται ή δεν τον ενδιαφερει, ψηφιζει στο ενα ! Τουλαχιστον ομως θα υπαρχει η δυνατοτητα σε οσους θελουν/εχουν ορεξη-διαθεση να βοηθησουν το φορουμ, να το κανουν !

Κακως δεν ειχες επιμεινει. Μπορει και να ειχαμε αποφυγει εκαντονταδες ποστ και διαμαχες για το θεμα αυτο...


@obscura : αυτο που λες το λεγαμε απο την αρχη του συστηματος και ειχε γινει πολλη κουβεντα πανω σε αυτο. Κι εγω το ιδιο ελεγα αλλά...(η στατιστικη σημασια ειναι bonus, οχι το ζητουμενο, και θα ειοχε νοημα , απλα θα αφορουσε οσους συμμετεχουν και οχι ολους τους χρηστες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δουλειά μου ήταν να προτείνω, όχι να επιβάλλω. ;)
Όπως προείπα, το σύστημα ήταν ακόμη στα πρώτα του βήματα τότε...
Καλό είναι που ξαναέρχεται στην επιφάνεια η ιδέα, μπορεί να μελετηθεί εκ νέου από τους υπευθύνους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συγγνωμη, να κανω μια παρατηρηση...
Θελω να πιστευω οτι η πλειοψηφια που χρησιμοποιει το συγκεκριμενο συστημα...οταν ψηφιζει π.χ θετικα ενα ποστ γινεται επειδη αρχικα συμφωνει με το περιεχομενο, αλλα επισης και γιατι θεωρει οτι ειναι ενα καλογραμμενο μηνυμα με ο,τι αυτο συνεπαγεται....
Με αυτο θελω να πω (εαν πραγματικα ισχυει) πως στο σημειο που χωλαινει το συστημα ειναι οταν καποιος θα ηθελε να ψηφισει ενα ποστ επειδη πιστευει οτι ειναι καλο χωρις να συνεπαγεται οτι συμφωνει, οπως συμβαινει κατα κυριο λογο με το παρον συστημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δουλειά μου ήταν να προτείνω, όχι να επιβάλλω. ;)
Όπως προείπα, το σύστημα ήταν ακόμη στα πρώτα του βήματα τότε...
Καλό είναι που ξαναέρχεται στην επιφάνεια η ιδέα, μπορεί να μελετηθεί εκ νέου από τους υπευθύνους. ;)
Επιμεινεις ειπα. Και να ηθελες δε θα μπορουσες να επιβαλλεις αλλωστε. :)

Cheers στην αναδυση της ιδεας λοιπον :)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Συγγνωμη, να κανω μια παρατηρηση...
Θελω να πιστευω οτι η πλειοψηφια που χρησιμοποιει το συγκεκριμενο συστημα...οταν ψηφιζει θετικα ενα ποστ γινεται επειδη αρχικα συμφωνει με το περιεχομενο, αλλα επισης και γιατι θεωρει οτι ειναι ενα καλογραμμενο μηνυμα με ο,τι αυτο συνεπαγεται....
Με αυτο θελω να πω (εαν πραγματικα ισχυει) πως στο σημειο που χωλαινει το συστημα ειναι οταν καποιος θα ηθελε να ψηφισει ενα ποστ επειδη πιστευει οτι ειναι καλο χωρις να συνεπαγεται οτι συμφωνει, οπως συμβαινει κατα κυριο λογο με το παρον συστημα....
Εγω διαφωνω οτι στην πλειοψηφια, οποιος βαζει θετικη το κανει επειδη εχει συμπεριλαβει συνηδειτα και τα 2 κομματια. Οι περισσοτεροι ψηφιζουν για το αν συμφωνουν. Και εν πασει περιπτωσει, το φαινομενο το 2ο που λες, ειναι πιο συχνο απο οσο νομιζουμε. Καλο ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα, ωστε και να αξιοποιειται καλυτερα το συστημα, και να εχει νοημα ξεκαθαρο, αλλά και να αποτελεσει ωθησει ωστε περισσοτερα ατομα να κανουν το διαχωρισμο που τωρα δε κανουν (ειτε γιατι δε προσπαθουν ειτε γιατι δε μπορουν για τεχνικους λογους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Xωρίς να έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά τα όσα γράφτηκαν ως τώρα για το σύστημα αξιολόγησης, θα'θελα να πω μερικές σκέψεις που είχα από καιρό.

Το σύστημα με τις ψήφους δεν μου άρεσε από την πρώτη στιγμή. Βλέπω ότι 1) βαθμολογούνται απόψεις και όχι τρόπος γραφής, ακόμα κι όταν αυτές εκφράζονται κόσμια 2) γούστα 3) καλαμπούρια (αν μας άρεσε το καλαμπούρι ή όχι). Το κουτάκι γράφει "μήνυμα υψηλής ποιότητας" ή "μήνυμα χαμηλής ποιότητας". Τι σχέση έχουν όλα τα παραπάνω με την ποιότητα ή μη ; Δεν ξέρω τι υψηλή ποιότητα μπορεί να'χουν μηνύματα του τύπου "σήμερα είμαι καλά, έφαγα μουσακά" στο topic "πώς νοιώθετε σήμερα, ή σήμερα μου αγόρασαν αυτοκίνητο και πετάω wow! Βλέπω συνέχεια θετικές ψήφους ακόμα και σε τέτοιους είδους μηνύματα, κι έχω δει ακόμα και στο track of the day αρνητικές άμα δεν μας αρέσουν πχ ένα συγκρότημα ή αν αυτός που το δημοσίευσε έχει προηγούμενα με κάποιον άλλον. Προσωπικα π.χ έχω βαθμολογήσει άπειρες φορές με θετικές ψήφους δημοσιεύσεις του Νωέα, ακόμα και όταν διαφωνώ τελείως μαζί του τις περισσότερες φορές, γιατί μου αρέσει πολύ που ανοίγει θέματα και επειδή θεωρώ ότι δεν προσβάλλει κανέναν έτσι που τα διατυπώνει. Αντίθετα έχω βαθμολογήσει αρνητικά πολλές φορές κείμενα τριών ιδιαίτερα ενεργά μελών, παρά το ότι συμφωνούμε σχεδόν στα πάντα ιδεολογικά και κοσμοθεωρητικά, επειδή με πειράζουν οι συχνές ειρωνίες τους απέναντι σε άλλα μέλη (όχι σε μένα). Απεναντίας δίνω σερί θετικές ψήφους στον Ρεμπεσκέ γιατί απλά το χιούμορ το θεωρώ μήνημα υψηλής ποιότητας, ακόμα κι όταν κάνει χιούμορ με πράγματα που εγώ δεν συμφωνώ. Η ποιότητα ενός δημοσιεύματος λοιπόν κρίνεται από το ύφος, τον σκοπό των δημοσιεύσεων, το επιχείρημα, το χιούμορ και το περιεχόμενο, όχι την άποψη, αλλιώς θα'πρεπε να γράφει από κάτω "συμφωνείτε" ή "διαφωνείτε" και όχι "μήνυμα υψηλής ποιότητας". Δεν μπορεί να είναι μήνυμα χαμηλής ποιότητας -6 !!!! κάποιο μήνυμα που υπερασπίζεται τον φιλελευθερισμό, ούτε -6 !!! κάποιο άλλο επειδή υπερασπίζεται τον χριστιανισμό ή την αθεία. Η ουσία είναι πώς και όχι τί υπερασπίζεται ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ευχαριστούμε για τις παρατηρήσεις, ήδη ξεκίνησαν κάποιες συζητήσεις για τα σημεία που τοποθετήθηκες. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι οι συζητήσεις αυτές θα οδηγήσουν σε αλλαγές.

Ωστόσο, η ιστορία έχει δείξει ότι ένα τέτοιο θέμα δεν μπορεί να συζητηθεί δημόσια αφού δημιουργούνται άπειρα flames, προσβολές, και παραβιάσεις του όρου #14 όποτε :lock: (βασικά μου έκανε φοβερή εντύπωση πως και δεν ήταν ήδη κλειδωμένο).

Ωστόσο να θυμίσω σε εσένα και στα υπόλοιπα μηνύματα ότι υπάρχουν οι παρακάτω τρόποι για παρόμοιες συζητήσεις:

  1. Επικοινωνία με την ΟΔ
  2. Έχω μια ιδέα!
  3. Προσωπικά μηνύματα (PM)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top