Τι είναι πραγματική ευτυχία στη ζωή κατά τη γνώμη σας;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οτιδήποτε μπορείς να εκτιμήσεις και να αποτιμήσεις ως μη δυστυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Τι κρίμα να μην υπάρχει ένας ορισμός της ευτυχίας, ε; Εγώ νομίζω πως ποτέ δεν είμαστε ευτυχισμένοι γιατί ακόμη κ αν πούμε θα κάνω αυτό για να είμαι ευτυχισμένος, όταν το κάνουμε, θέτουμε άλλο στόχο, και πάει λέγοντας. Θα συμφωνήσω πως η ευτυχία μετριέται μόνο με τις στιγμές. Στιγμές που νιώθεις ελεύθερος, σαν να μην υπάρχει κανένα βάρος... Στιγμές που νιώθεις τη ζωή να έχει νόημα...

Α! Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο του Λελόρ "Το ταξίδι του Έκτορα: οι δρόμοι της ευτυχίας" όπου ο ήρωας προσπαθεί να μάθει τι είναι ευτυχία κ έτσι ξεκινάει ένα ταξίδι σε όλο τον κόσμο καταγράφοντας τις στιγμές ευτυχίας που νιώθει... Πάντα γευόμαστε ένα μέρος της ευχυχίας, πότε ολόκληρη!

Ο ήρωας στο τέλος έχει φτάσει στα εξής συμπεράσματα/ερωτήματα/παρατηρήσεις, τα οποία καταγράφει στο σημειωματάριό του:


1. Ένας καλός τρόπος να καταστρέψεις την ευτυχία σου είναι να κάνεις συγκρίσεις
2. Η ευτυχία πολλές φορές φτάνει απρόσμενα
3. Πολλοί άνθρωποι τοποθετούν την ευτυχία τους αποκλειστικά στο μέλλον.
4. Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι ευτυχία είναι να είσαι πιο πλούσιος ή πιο σημαντικός
5. Ευτυχία μερικές φορές είναι να μην καταλαβαίνεις
6. Ευτυχία είναι ένα καλό περπάτημα ανάμεσα σε ωραία, άγνωστα βουνά.
7. Είναι λάθος να πιστεύεις ότι η ευτυχία είναι ο σκοπός.
8. Ευτυχία είναι να βρίσκεσαι με τους ανθρώπους που αγαπάς.
8β. Δυστυχία είναι νʼ αποχωρίζεσαι αυτούς που αγαπάς
9. Ευτυχία είναι η οικογένεια σου να μην στερείται τίποτα.
10. Ευτυχία είναι νʼ αγαπάς τη δουλειά σου.
11. Ευτυχία είναι να έχεις ένα σπίτι και ένα κήπο.
12. Η ευτυχία είναι πιο δύσκολη σε μια χώρα που κυβερνάται από κακούς ανθρώπους.
13. Ευτυχία είναι να αισθάνεσαι χρήσιμος.
14. Ευτυχία είναι να σʼ αγαπούν γιʼ αυτό που είσαι.
15. Ευτυχία είναι να νιώθεις απόλυτα ζωντανός.
16. Ευτυχία είναι να γιορτάζεις.
17. Ευτυχία είναι να σκέφτεσαι την ευτυχία των άλλων.
18. Ο ήλιος και η θάλασσα είναι ευτυχία για όλο τον κόσμο.
19. Ευτυχία είναι ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε τα πράγματα.
20. Η αντιζηλία δηλητηριάζει την ευτυχία.
21. Οι γυναίκες δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην ευτυχία των άλλων απʼ ότι οι άντρες.
22. Είναι ευτυχία να φροντίζεις για την ευτυχία των άλλων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Ευτυχία είναι ένα παγωτό σοκολάτα στο χέρι ενός παιδιού.


(@monaXos, ωραίο το ποστ σου )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
H ευτυχία μετριέται μόνο σε στιγμές και δεν διαρκεί, γιατί αλλιώς θα έχανε το νόημα της..

Ευτυχία είναι να γυρίζει ξαφνικά και να σε κοιτάζει ενώ οδηγεί, γιατί το ράδιο έβαλε ένα από τα αγαπημένα σας τραγούδια..
Ευτυχία είναι η στιγμή που παίρνεις το πτυχίο σου..
Ευτυχία είναι η στιγμή που μαθαίνεις πως θα γίνετε πιο πολλοί..
Ευτυχία είναι να μαθαίνεις πως κάποιος δικός σου άνθρωπος που έχει κάνει εξετάσεις για κάτι, τελικά δεν έχει τίποτα σοβαρό..
Ευτυχία είναι η πρώτη σου μέρα στην πρώτη δουλειά της ζωής σου..
Ευτυχία είναι να τον τσακώνεις να σε χαζεύει σε ανύποπτη φάση και να χαμογελάει..
Και ο κατάλογος είναι ατελείωτος, μα πάντα στιγμιαίος!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Ακριβώς, kajira!:clapup: To έχεις βρει το νόημα.
Το πρόβλημα είναι ότι τις περισσότερες φορές αδυνατούμε να τις εκτιμήσουμε αυτές τις στιγμές, παρά μόνο όταν μας βρει η δυστυχία...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Για να είναι κανείς ευτυχισμένος χρειάζεται πάρα πολύ λίγα πράγματα. Τα περισσότερα από αυτά αναφέρθηκαν παραπάνω.

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο όμως, οι άνθρωποι δεν ικανοποιούνται με αυτά τα λίγα και ψάχνουν ακόμη περισσότερα.

Για μένα
Ευτυχία=
1ον υγεία + 2ον συντροφικότητα-αγάπη + 3ον δημιουργικότητα-νόημα ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι κρίμα να μην υπάρχει ένας ορισμός της ευτυχίας, ε; Εγώ νομίζω πως ποτέ δεν είμαστε ευτυχισμένοι γιατί ακόμη κ αν πούμε θα κάνω αυτό για να είμαι ευτυχισμένος, όταν το κάνουμε, θέτουμε άλλο στόχο, και πάει λέγοντας. Θα συμφωνήσω πως η ευτυχία μετριέται μόνο με τις στιγμές. Στιγμές που νιώθεις ελεύθερος, σαν να μην υπάρχει κανένα βάρος... Στιγμές που νιώθεις τη ζωή να έχει νόημα...

Α! Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο του Λελόρ "Το ταξίδι του Έκτορα: οι δρόμοι της ευτυχίας" όπου ο ήρωας προσπαθεί να μάθει τι είναι ευτυχία κ έτσι ξεκινάει ένα ταξίδι σε όλο τον κόσμο καταγράφοντας τις στιγμές ευτυχίας που νιώθει... Πάντα γευόμαστε ένα μέρος της ευχυχίας, πότε ολόκληρη!

Ο ήρωας στο τέλος έχει φτάσει στα εξής συμπεράσματα/ερωτήματα/παρατηρήσεις, τα οποία καταγράφει στο σημειωματάριό του:


1. Ένας καλός τρόπος να καταστρέψεις την ευτυχία σου είναι να κάνεις συγκρίσεις
2. Η ευτυχία πολλές φορές φτάνει απρόσμενα
3. Πολλοί άνθρωποι τοποθετούν την ευτυχία τους αποκλειστικά στο μέλλον.
4. Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν ότι ευτυχία είναι να είσαι πιο πλούσιος ή πιο σημαντικός
5. Ευτυχία μερικές φορές είναι να μην καταλαβαίνεις
6. Ευτυχία είναι ένα καλό περπάτημα ανάμεσα σε ωραία, άγνωστα βουνά.
7. Είναι λάθος να πιστεύεις ότι η ευτυχία είναι ο σκοπός.
8. Ευτυχία είναι να βρίσκεσαι με τους ανθρώπους που αγαπάς.
8β. Δυστυχία είναι ν' αποχωρίζεσαι αυτούς που αγαπάς
9. Ευτυχία είναι η οικογένεια σου να μην στερείται τίποτα.
10. Ευτυχία είναι ν' αγαπάς τη δουλειά σου.
11. Ευτυχία είναι να έχεις ένα σπίτι και ένα κήπο.
12. Η ευτυχία είναι πιο δύσκολη σε μια χώρα που κυβερνάται από κακούς ανθρώπους.
13. Ευτυχία είναι να αισθάνεσαι χρήσιμος.
14. Ευτυχία είναι να σ' αγαπούν γι' αυτό που είσαι.
15. Ευτυχία είναι να νιώθεις απόλυτα ζωντανός.
16. Ευτυχία είναι να γιορτάζεις.
17. Ευτυχία είναι να σκέφτεσαι την ευτυχία των άλλων.
18. Ο ήλιος και η θάλασσα είναι ευτυχία για όλο τον κόσμο.
19. Ευτυχία είναι ο τρόπος με τον οποίο βλέπουμε τα πράγματα.
20. Η αντιζηλία δηλητηριάζει την ευτυχία.
21. Οι γυναίκες δίνουν μεγαλύτερη σημασία στην ευτυχία των άλλων απ' ότι οι άντρες.
22. Είναι ευτυχία να φροντίζεις για την ευτυχία των άλλων;

Τι να πρωτοπώ; Respect για το ποστ σου :worship: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ευτυχία είναι να ξυπνάς το πρωί με χαμόγελα,
είναι να εκτιμάς το φώς του ήλιου,
είναι να μήν θές τίποτα άλλο απο την ζωή,
είναι όταν νοιώθεις τα πόδια σου να πετάνε,
είναι να ονειρέυεσαι μόνο αυτό που ζείς ,
ειναι έχεις ένα γλυκό κόμπο στο στομάχι.

Αν κάποιο απο αυτά δεν υπάρχει, ΔΕΝ ειναι ευτυχία!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η ευτυχία είναι στιγμές. Κι αν μπορώ να σκεφτώ μερικές αντιπροσωπευτικές δικές μου:

Μεσημέρι καλοκαιριού, σίεστα.
Κολύμπι.
Το πρώτο φιλί.
Η μέρα που πέρασα στο Πανεπιστημίο.
Συναυλίες.
Η μέρα που ορκίστηκα.
Αγκαλίτσα με την αδερφή μου.
Ίος, ξημερώματα, κι εγώ στο πίσω μέρος μιας μηχανής.
Η μέρα που γύρισα Αθήνα για Χριστούγεννα.
Όταν μου λένε ότι με αγαπούν.
Όταν χαμογελάω ολομόναχη στον δρόμο.

Και πολλά άλλα! Μήπως να μου φτιάξει η διάθεση;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τέλειο θέμα!!!!!

Η Ευτυχία της καθημερινότητάς ΜΟΥ είναι...

...όταν είμαστε όλη η οικογένεια μαζί, και με την αδερφή μου κάνουμε πλάκα με/εις βάρος των γονιών μας!!!
...όταν με κοιτάει με το μυωπικό του βλέμμα αγουροξυπνημένος και απαλά μου χαϊδεύει την πλάτη, το πρωί.
...όταν πέρασα στο πανεπιστήμιο κι όταν πήρα το γράμμα αποδοχής για το μεταπτυχιακό.
...όταν γυρνάω το βράδυ σπίτι από τη δουλειά, κουρασμένη, και περπατάω αργά, μυρίζοντας την ατμόσφαιρα.
...όταν σηκώνω τυχαία το βλέμμα στο τραμ και βλέπω τη λίμνη να απλώνεται ανάμεσα σε μένα και τις εκκλησίες...
...όταν ταϊζω τους κύκνους στο ηλιοβασίλεμα.
...όταν λαμβάνω μηνύματα ή εμαιλ ανάλυσης και συμπαράστασης από τις φίλες μου.
...όταν τρώω σοκολάτα.

Ευτυχισμένες αναμνήσεις, από τις οποίες πάντα αντλώ ενέργεια είναι...
τα καλοκαίρια στην Κρήτη
τα χρυσά ελληνικά ηλιοβασιλέματα
η υφή των μαλλιών μου καθώς στεγνώνουν μετά από μπάνιο
το απαλό κούνημα κάποιου καραβιού
η μυρωδιά του λιμανιού
οι συναυλίες, όντως...
...και κάθε πρώτο φιλί!

Η μέρα που συνειδητοποίησα, ότι κάθε μέρα θα συνειδητοποιώ, ότι είμαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smile!!!

Νεοφερμένος

Η smile!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τι είναι ευτυχία;... ειναι στιγμες στη ζωη μας που εστω και για λιγο εκαναν την ψυχη μας να χαμογελάσει.
Η ευτυχία, θαρρώ, δεν εχει μέτρο ούτε ερχεται κατα παραγγελία...
Αρκει να εχουμε τα ματια και τις καρδιες μας ανοιχτα...
Η ζωη μας εχει γινει τόσο περιπλοκη, που εχουμε ξεχασει οτι τα πιο απλα πραγματα στη ζωη είναι και τα πιο αληθινα... Και ας περιοριστω να μιλαω μόνο για τον εαυτό μου, αφου γι αυτον ειμαι υπολογη... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
για'μενα,η μεγαλύτερη ευτυχία στη ζωή,είναι να έχεις κοντά σου τους ανθρώπους που αγαπάς και η ζωή σου να είναι γεμάτη από αγάπη..!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
πραγματικη ευτυχια για μενα ειναι οταν καποιος ειναι υγιης...μονο αυτο!!!
αν μπορει καποιος να καταλαβει ποσο ανεκτιμητη ειναι η υγεια τοτε θα νοιωσει πραγματικα ευτυχισμενος... ολα τ αλλα ερχονται και παρερχονται...αν εχεις υγεια ολα τα κανεις...θα προτιμουσα να μην ειχα να φαω...να κοιμομουν στα παγκακια....αυτα δεν πιανουν μια μπροστα στην υγεια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Σφωνάω με βίκυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να πας εγκαιρως στην τουαλετα ;

(ε τα αλλα πανω κατω τα ειπατε εσεις ! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ένα ταξίδι..οπουδήποτε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
suspiria λιγο αοριστος ο ορισμος σου. Ισως αν ηταν ετσι να ειμασταν εξορισμου ολοι ευτυχισμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
suspiria λιγο αοριστος ο ορισμος σου. Ισως αν ηταν ετσι να ειμασταν εξορισμου ολοι ευτυχισμενοι.

δεν σε κατάλαβα ( ; )

εννοείς οτι πρέπει να το εξηγήσω περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βραδιές σαν την αποψινή.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Πιστευω πως οποιος εχει συνειδητοποιησει την αξια της σωματικης και ψυχολογικης του υγειας ειναι πολυ ευκολο να ειναι ευτυχισμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top