Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εκτος εαν φυσικα υποννοεις οτι ολοκληρη η επιστημη της Ψυχολογιας και της Ψυχιατρικης ειναι biased προς μια μεριδα ανθρωπων,πραγμα για το οποιο θα σε αφησω στην κριση των φιλων μας εδω.
ακριβως αυτο..

η επιστημη -ειδικα ιατρικη ψυχιατρικη δεν πρεπει να ειναι ρατσιστικη ή αντιρατσιστικη,ουτε να ενδιαφερεται για τεοτια κοινωνικα θεματα..
την αληθεια πρεπει να κοιταειοτι και αν προκαλεσει αυτη..
και αυτο δεν ισχυει,,οποτε μην γελιομαστε..οι επιστημονες ειναι απλα οργανα διεθνων οικονομικων κοινωνικων και αλλων συμφεροντων..
γιαυτο και αφαιρεθηκε η ομοφυλοφιια απο διαταραχη κλπ.
και γιαυτο φοβουνται οι γιατροι να μιλησουν καθαρα και εξω απο τα δοντιοα..
για να μην μπλεξουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ακριβως αυτο..

η επιστημη -ειδικα ιατρικη ψυχιατρικη δεν πρεπει να ειναι ρατσιστικη ή αντιρατσιστικη,ουτε να ενδιαφερεται για τεοτια κοινωνικα θεματα..
την αληθεια πρεπει να κοιταειοτι και αν προκαλεσει αυτη..
και αυτο δεν ισχυει,,οποτε μην γελιομαστε..οι επιστημονες ειναι απλα οργανα διεθνων οικονομικων κοινωνικων και αλλων συμφεροντων..
γιαυτο και αφαιρεθηκε η ομοφυλοφιια απο διαταραχη κλπ.
και γιαυτο φοβουνται οι γιατροι να μιλησουν καθαρα και εξω απο τα δοντιοα..
για να μην μπλεξουν..

Οπως ειπαμε καλοσχεδιασμενη Ψυχολογικη ερευνα σε βαθος χρονου.Δεν εχει να κανει αυτο με οικονομικα συμφεροντα η θεωριες συνομοσιας που αναφερεις.Η επιστημη εχει τροπους να προχωρα σε ερευνα που προωθει την γνωση.Ενας απο τους ρολους της Ψυχολογιας ειναι να ενδιαφερεται ακριβως για αυτα ζητημα τα οποια με χαλαρο τροπο μπορουν να οριστουν κ ως ''κοινωνικα''.

Νομιζω οτι με αυτη την τοποθετηση γινεσαι αδικα αφοριστικος απεναντι σε δυο επιστημονικες κοινοτητες που εχουν συνεισφερει πολλα μεχρι σημερα στην ανθρωποτητα.Σε καθε περιπτωση κ αφηνοντας στην ακρη την ιδιοτητα μου ως Ψυχολογος μπορω να σου πω ως Πανος οτι διαφωνω σε τετοιες παρακινδυνευμενες κ αφοριστικες ιδεες.Ως Ψυχολογος απο την αλλη πχ δεν εχω καποιο φοβο να μιλησω εξω απο τα δοντια κ να σου πω οτι η ομοφυλοφιλη κ αμφιφυλοφιλη σεξουαλικοτητα δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση διαταραχη.Για αυτο για το οποιο παραμενω σκεπτικος ομως ειναι οι αναπτυξιακες διαφορες μεταξυ των παιδιων ομοφυλοφιλων κ ετεροφυλοφιλων τουλαχιστον στην παρουσα φαση,αν κ οπως ειπαμε ολα δειχνουν μεχρι τωρα οτι δεν υπαρχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ των δυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Υ.Γ. Θέλω να σε ρωτήσω ανοιχτά και αυτό γιατι δεν βλέπω τον λόγο να το κάνω μυστικά.

1. Ποιοι και γιατί αποφασίσατε να αλλάξετε την αρχική ονομασία του θέματος που ήταν

<< ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ>> ;

και θέλω να προσθέσω επίσης φανερά , άντε αλλάξατε το <<ομοφυλοφιλία>> , πώς σας ήρθε το αψυχολόγητο <<η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία>> ; :mad:

χάθηκε ένα <<η άποψη του μάξιμου για την ομοφυλοφιλία>> ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σε καθε περιπτωση κ αφηνοντας στην ακρη την ιδιοτητα μου ως Ψυχολογος μπορω να σου πω ως Πανος οτι διαφωνω σε τετοιες παρακινδυνευμενες κ αφοριστικες ιδεες.Ως Ψυχολογος απο την αλλη πχ δεν εχω καποιο φοβο να μιλησω εξω απο τα δοντια κ να σου πω οτι η ομοφυλοφιλη κ αμφιφυλοφιλη σεξουαλικοτητα δεν αποτελουν σε καμια περιπτωση διαταραχη

εισαι ψυχολογος..
α τωρα το καταλαβα,,ωραια,,:)
να ξερω οτι μιλαω με εναν πιο ειδικο του ειδους..


η διαφωνια μου ,ειναι στην "ψυχολογικη" ενωση κλπ..η ψυχολοια θεωριτκοποιει και κανει πιο σχετικες αληθειες που η ψυχτιατρικη παει σε πιο βαθος..

οι περισσοτεροι σεξολογοι πχ ειναι ψυχιατροι..

οποτε εκει κρατω επιφυλαξεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
εισαι ψυχολογος..
α τωρα το καταλαβα,,ωραια,,:)
να ξερω οτι μιλαω με εναν πιο ειδικο του ειδους..


η διαφωνια μου ,ειναι στην "ψυχολογικη" ενωση κλπ..η ψυχολοια θεωριτκοποιει και κανει πιο σχετικες αληθειες που η ψυχτιατρικη παει σε πιο βαθος..

οι περισσοτεροι σεξολογοι πχ ειναι ψυχιατροι..

οποτε εκει κρατω επιφυλαξεις..

Δεν θελω να συμμετεχω στην ανταγωνιστικη λογικη που θελει την Ψυχολογια κ την Ψυχιατρικη ανταγωνιστικες επιστημες η μια προς την αλλη.Ο Ψυχολογος εχει συγκεκριμενους ρολους κ ο Ψυχιατρος αλλους.Εχω γραψει για το ζητημα στο παρελθον εδω

https://www.e-steki.gr/ψυχολογία-ψυχιατρική/ψυχολογία-vs-ψυχιατρική-863/18/#post2589348

Για την ιστορια παντως κ η Ψυχιατρικη εχει ακριβως τις ιδιες επισημες αποψεις για την ανθρωπινη σεξουαλικοτητα με την Ψυχολογια.Η μια συμπληρωνει την αλλη κ δεν λειτουργουν ανταγωνιστικα (δυστυχως εχει περασει στον απλο κοσμο μια αρκετα στερεοτυπικη αντιληψη που τις τοποθετει σε ανταγωνιστικο πλαισιο)

Τελος να αναφερθει οτι η ανθρωπινη σεξουαλικοτητα μελεταται σε βαθος απο την καθ υλην αρμοδια επιστημη.Αυτην της Ψυχολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για την ιστορια παντως κ η Ψυχιατρικη εχει ακριβως τις ιδιες επισημες αποψεις για την ανθρωπινη σεξουαλικοτητα με την Ψυχολογια.
θεωρητικα ναι..
αλλα οταν ακουω στην τηλεοραση σεξολογυς ψυχιατρους να μιλανε για τετοιο θεμα,,ομοφυλοφιλια σε νεα παιδια πχ..
δεν ακουω να την λενε τελειως φυσιολογικη συμπεριφορα που ο γονιος δεν πρεπει να κανει τιποτα..

ή αλλιως μασανε τα λογια τους..

ακουγα πχ πριν μερες τον πολυ εμπειρο γέρο ψυχιατρο ψυχαναλυτη Ματθαιο γιωσαφατ στην Φλεσσα το βραδυ στη νετ..
να λεει βασικα οτι υπερβολικα αυταρχικη μανα μπορει να φερει ομοφυλοφιλια κλπ..ή πολυ παθητκος πατερας

παντως σαν προβλημα προς επιλυσην αναφερουν εμμεσως διστακτικως πλην σαφως την ομοφυλοφιλια-σε εφηβους-και αυτος,,και ο Ασκητης πχ..

ειναι σαν να λενε,,οτι δεν ειναι καλο αν στραφει προ ομοφυλοφιλια ενα παιδι,,αλλα αν το αποφασισει και ενηλικιωθει και δεν γινεται τιποτα,,τοτε ειναι επιλογη του και δεν ασχολουμαστε..

κοινως το 'η ομοφυλοφιλια ειναι μια απολυτα φυσιολογικη οπως η ετεροφυλοφιλια σεξουλικη προτιμηση" δεν το λενε οι εμπειροι ψυχιατροι σεξολογοι που εχω δει στην tv ...

απλα τα ψιλομασανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
θεωρητικα ναι..


Κατανοεις οτι ο καθε επιστημονας εχει δικαιωμα να διαμορφωσει δικη του θεωρηση μεσα φυσικα στα πλαισια που του οριζει η δεοντολογια της επιστημης του.Το τι λεει ο ταδε Ψυχιατρος στην Ελλαδα δεν το γνωριζω,δεν εξεταζεται ομως αυτο.Εξεταζεται η επιστημονικη θεση του κλαδου η οποια ταυτιζεται μεχρι κεραιας με εκεινη της Ψυχολογιας.Δεν τιθεται θεμα εριδας για το ζητημα σε διαβεβαιω.

Παντως οπως ειπα ως Ψυχολογος μπορω να υποστηριξω χωρις ιδιαιτερο κοπο οτι ναι δεν προκειτε για διαταραχη.Μπορω να στο πω ξεκαθαρα κ χωρις περιστροφες εγω ο ιδιος εαν σε κανει να νιωθεις καλυτερα,αλλα δεν εξεταζεται οπως ειπα η προσωπικη μου θεωρηση αλλα το επιστημονικο κεκτημενο για το ζητημα.


ENTIT
Eπισης προφανως κ δεν γνωριζω ακριβως σε πιο πλαισιο κινηθηκε η συζητηση που αναφερεις.Υπο πιο πρισμα εβλεπαν την ομοφυλοφιλια.Οπως ειπαμε απο κοινωνιολογικης αποψης και απο αποψης αποδοχης ειναι αλλο ζητημα.Οπως κ να εχει θα μπορουσα να τοποθετηθω με ακριβεια εαν ειχα παρακολουθησει την συζητηση ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατι ομως το λες ετσι?Δεδομενου οτι ειναι αναμφισβητητο οτι οι ομοφυλοφιλοι ειναι ενα γκρουπ το οποιο ειναι ιδιαιτερα επιρρεπες παγκοσμιως στην ομοφοβια,τον ρατσισμο κ την βια γιατι να μας κανει εντυπωση η συστηματικη πολιτικη για την προσπαθεια καταπολεμισης του στιγματους και της ομοφοβιας εστω και με την γνωστοποιηση μη καταληκτικων ερευνιτικων συμπερασματων ως μια αρχη για την καταπολεμηση?
Το να συζητάμε λέγοντας την γνώμη μας ανοιχτά για την ομοφυλοφιλία, επιτρέπει να χαρακτηριζόμαστε ως ρατσιστές και ομοφοβικοί από μια μερίδα; Όχι πως έχουν μεγάλη βαρύτητα οι χαρακτηρισμοί αυτού του είδους, αλλά φαίνεται σαν να παίρνουν οι ψυχολόγοι θέση. Και αυτή είναι υπέρ της ομοφυλοφιλίας εμμέσως πλήν σαφώς.
Αυτη η πολιτικη δεν αναιρει την καλοσχεδιασμενη Ψυχολογικη ερευνα σε βαθος χρονου που εχει δωσει πανω κατω καταληκτικα συμπερασματα για αλλα ζητηματα (οπως πχ για την μη αποδοχη της ομοφυλοφιλιας ως διαταραχη).Εκτος εαν φυσικα υποννοεις οτι ολοκληρη η επιστημη της Ψυχολογιας και της Ψυχιατρικης ειναι προς μια μεριδα ανθρωπων,πραγμα για το οποιο θα σε αφησω στην κριση των φιλων μας εδω.
Εδώ θέλω να σε ρωτήσω για την θέση της ψυχολογίας όσον αφορά την πρόληψη της ομοφυλοφιλίας. Και δεν αναφέρομαι για έναν γονιό που είναι εξοικειωμένος με την ομοφυλοφιλία, αλλά για έναν γονιό ο οποίος θα αρρώσταινε και μόνο στην ιδέα να έχει παιδί ομοφυλόφιλο και δεν θέλει να έχει. Είναι παράλογο-ομοφοβικό-ρατσιστικό, να μη θέλει να έχει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά φαίνεται σας να παίρνουν οι ψυχολόγοι θέση. Και αυτή είναι υπέρ της ομοφυλοφιλίας εμμέσως πλήν σαφώς.
σωστη παρατηρηση..;) η αντικειμενικη επιστημη ειναι τοσο ντεμοντε πια..ολοι απλα τη δουλεια τους κανουν,,πληρωνονται κλπ..

Είναι παράλογο-ομοφοβικό-ρατσιστικό, να μη θέλει να έχει ;
Ναιιιιιιιιιιιιι!!!
Δεν το καταλαβαινεις?:P

βασικα ο γιατρος πρεπει να μιλησει αντικειμενικα ,αν η ομοφυλοφιλια ειναι κατι κακο που πρεπει να αποφευγουν οι νεαροι ή οχι..
και ως κακο το ακουω συνηθως απο σεξολογους..

αλλα πρεπει ο επιστημονας να πει στο γονιο τι ειναι πραγματικα εφικτο και τι οχι..

πας πχ με ενα σημαδι στο δερμα πχ,,στο γιατρο,,σου λεει,,ειναι κακο ή καλο-αδιαφορο?
αν σου πει κακο βλαπτικο τον ρωτας πως να το αφαιρεσει..

ψυχολογικα τα πραγματα ειναι πολυ πολυπλοκοτερα βεβαια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Werrty

Νεοφερμένος

Η Werrty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαίρετε!Είμαι και εγώ κατά της ομοφυλοφιλίας (όμως όχι των ομοφυλoφίλων, έχει διαφορά).Είδα την συζήτησή σας και μιας και αναφερθήκατε στην ψυχιατρική σας είπα να παρέμβω για να παραθέσω κάποια σχετικά και πολύ ενδιαφέροντα κατ εμέ, links:
https://iatrikadedomena.wordpress.com/
https://skeftomasteellhnika.blogspot.com/2010/04/blog-post_9039.html
Επίσης, επειδή όπως είναι φυσικό ενός κακού, μύρια έπονται, υπάρχουν τάσεις να αποϊατρικοποιηθεί και η παιδοφιλία δηλαδή να μην θεωρείται πλέον ασθένεια και μάλιστα απο την ίδια ψυχιατρική ένωση που αποϊατρικοποιήσε την ομοφυλοφιλία.(τυχαίο? Δεν νομίζω) Δείτε το εξής : https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/koinwnia/paidofilia_1.htm Φανταστείτε λοιπόν τι κινδύνους θα περιμένουν τα παιδιά μας αργότερα μέσα σε μια τέτοια πραγματικότητα...(πχ να μην θεωρείται ανώμαλο το να θέλει ερωτικά το παιδί μας ένας 65αρης:eek:)
Τέλος αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και σ αυτό το link : https://www.e-grammes.gr/article.php?id=3009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Χαίρετε!Είμαι και εγώ κατά της ομοφυλοφιλίας (όμως όχι των ομοφυλoφίλων, έχει διαφορά).Είδα την συζήτησή σας και μιας και αναφερθήκατε στην ψυχιατρική σας είπα να παρέμβω για να παραθέσω κάποια σχετικά και πολύ ενδιαφέροντα κατ εμέ, links:
https://iatrikadedomena.wordpress.com/
https://skeftomasteellhnika.blogspot.com/2010/04/blog-post_9039.html
Επίσης, επειδή όπως είναι φυσικό ενός κακού, μύρια έπονται, υπάρχουν τάσεις να αποϊατρικοποιηθεί και η παιδοφιλία δηλαδή να μην θεωρείται πλέον ασθένεια και μάλιστα απο την ίδια ψυχιατρική ένωση που αποϊατρικοποιήσε την ομοφυλοφιλία.(τυχαίο? Δεν νομίζω) Δείτε το εξής : https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/koinwnia/paidofilia_1.htm Φανταστείτε λοιπόν τι κινδύνους θα περιμένουν τα παιδιά μας αργότερα μέσα σε μια τέτοια πραγματικότητα...(πχ να μην θεωρείται ανώμαλο το να θέλει ερωτικά το παιδί μας ένας 65αρης:eek:)
Τέλος αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και σ αυτό το link : https://www.e-grammes.gr/article.php?id=3009

Με ολο τον σεβασμο,περιμενεις να δουμε με επιστημονικο ματι τα οσα αιτιαζει ενα μπλογκ που μιλαει για την θρησκεια κ την ορθοδοξια για το ζητημα της παιδοφιλιας το οποιο μαλιστα την συγχεει με την ομοφυλοφιλια για δημιουργια εντυπωσεων?

Ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι.Η παιδοφιλια η οποια τυχανει να ειναι μια παραφιλια συνιστα ποινικο αδικημα μεχρι κ σημερα.Αλλη η δουλεια της Δικαιοσυνης κ αλλη η δουλεια της Ψυχολογιας κ της Ψυχιατρικης.Το εαν η οχι ο ορος θα εκλειψει απο το DSM,ICD κτλ δεν εχει να κανει με το αξιοποινο της πραξης της παιδοφιλιας.Νομιζω δεν εξυπηρετει σε κατι ενα δογματικο κειμενο απο ενα μπλογκ που χρησιμοποιει το επιχειρημα της δημιουργιας εντυπωσεων propagating συγκεκριμενες θεσεις.

ΥΓ.Επισης η Ψυχιατρος που προσπαθει να παρει μια δηθεν ουδετερη σταση το θεμα της ομοφυλοφιλιας δεν αναφερει ουτε μια πηγη αξιολογη για την δηθεν αποδεδειγμενη πιεση την οποια υποθετει οτι δεχτηκε η επιστημονικη κοινοτητα για την ''αποιατρικοποιηση'' της ομοφυλοφιλιας παρα μονο αναπαραγαγει την προσωπικη αποψη του Kaplan et al..Στην καλυτερη θα μπορουσα να πω οτι οι θεσεις της κ.Προκοπακη ειναι περισσοτερο μια εκθεση ιδεων καθως παραμενει απολυτα απομονωμενη σε οτι λεει κ χωρις κανενα επιστημονικο μπακιγκ αποφευγοντας περιτεχνα να σχολιασει τις εκατονταδες καλοσχεδιασμενες ερευνες που εδειξαν οτι η ομοφυλοφιλια δεν αποτελει σε καμια περιπτωση διαταραχη.

Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να ενημερωσουμε την κ.Προκοπακη για το τι λεει επισημα κ αναλυτικα ο Αμερικανικος Ψυχολογικος Συλλογος σε περιπτωση που το εχασε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...Χρειάζεται να μάθει πως μπορεί η δική του σεξουαλική ζωή να επηρεάσει τη ζωή των άλλων. Πρέπει τέλος να αντιληφθεί ότι μέσα στην ένταξή του στην κοινωνία υφίστανται και στην σεξουαλική συμπεριφορά περιορισμοί, τους οποίους πρέπει να αποδεχθεί»
:knife: :knife:
Προτού βάλετε links με θέσεις όπως οι παραπάνω, να ειδοποιείτε πρώτα γιατί έτρωγα και παραλίγο να πνιγώ. :worry:Θα σας κάνω μήνυση για απόπειρα δολοφονίας. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μια παραφιλια συνιστα ποινικο αδικημα μεχρι κ σημερα.

υπαρχουν παραφιλιες που δεν ειναι ποινικο αδικημα..


και δεν με νοιαζουν οι αμερικανοι,,οι υπολοιπες ψυχολογικες ψυχιατρικες ενωσεις στον κοσμο τι εχουν αποφασισει?
δεν ειμαστε ολοι αμερικανοι..


οσο για την αποιατρικοποιηση της παιδοφιλιας και αλλων παραφιλιων,,
κοντα ειναι... θα δουμε που θα παει η ανθρωπινη "πολτιισμενη" κοινωνια..:worry:


Πρέπει τέλος να αντιληφθεί ότι μέσα στην ένταξή του στην κοινωνία υφίστανται και στην σεξουαλική συμπεριφορά περιορισμοί, τους οποίους πρέπει να αποδεχθεί»
αν ορμηξεις στο δρομο να πηδηξεις μια κοπελα,,σεξυλικη συμπεριφορα ειναι..
δεν εχει ορια?

αν κατεβασεις ο παντελονι και αυνανιζεσαι στη μεση του δρομου,σεξουλικη συμπεριφορα δεν ειναι?

να κανεις σεξ με τη φιλη σου στη μεση του δρομου ,,δεν ειναι προσβολη της δημσοιας αιδους?

σε ολες τις συμπεριφορες μπαινουν ορια ,αν θελεις να ζεις σε μια κοινωνια,,αλλιως πας και μενεις στην κορφη του βουνου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Με ολο τον σεβασμο,περιμενεις να δουμε με επιστημονικο ματι τα οσα αιτιαζει ενα μπλογκ που μιλαει για την θρησκεια κ την ορθοδοξια για το ζητημα της παιδοφιλιας το οποιο μαλιστα την συγχεει με την ομοφυλοφιλια για δημιουργια εντυπωσεων?
Αγαπητέ μας επιστήμονα, θέλω να δηλώσω ότι αδιαφορώ για τις εντυπώσεις που προκαλούν τα γραφόμενα μου. Ναι δηλώνω Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά τι σημασία έχει για εσένα αυτό;
Πιστεύω στο αυτεξούσιο του καθενός. Είτε συντάσσεται στην φύση του φυσικά, είτε αφύσικα και κατά συνέπεια παράδοξα κατά την βιολογική παραδοχή. Γιατι φύση είθισται να λέμε τα εξωτερικά και εσωτερικά χαρακτηριστικά μιας οντότητας, είτε είναι ζώο είτε άνω θρώσκον και εις τους οπίσθιους πόδας του στηριζόμενο.


Ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι.Η παιδοφιλια η οποια τυχανει να ειναι μια παραφιλια συνιστα ποινικο αδικημα μεχρι κ σημερα.Αλλη η δουλεια της Δικαιοσυνης κ αλλη η δουλεια της Ψυχολογιας κ της Ψυχιατρικης.Το εαν η οχι ο ορος θα εκλειψει απο το DSM,ICD κτλ δεν εχει να κανει με το αξιοποινο της πραξης της παιδοφιλιας.Νομιζω δεν εξυπηρετει σε κατι ενα δογματικο κειμενο απο ενα μπλογκ που χρησιμοποιει το επιχειρημα της δημιουργιας εντυπωσεων propagating συγκεκριμενες θεσεις.
Αλήθεια, ως επιστήμονας που είστε, πιστεύετε ότι έχετε το δικαίωμα να χαρακτηρίζετε κατά κόρον τους συνομιλητές σας, ως ομοφοβικούς ;
Αν τώρα σας γυρίσω έναν χαρακτηρισμό, όπως μονομερή, ακόμα και ως προπαγανδιστή υπέρ της αφύσικης λειτουργίας των γεννητικών οργάνων,
άραγε θα ήμουν μακράν της αλήθειας ;


Αλλά, δε έχω καμία διάθεση να κρατήσετε ουδέτερη στάση.
Θέλω με όργανο τον διάλογο, σθεναρή αντιπαράθεση. Και εννοώ, να προσεγγίσουμε την ουσία της ομοφυλοφιλίας.
Αναμφισβήτητα αποτελεί σεξουαλική πράξη. Αρα, υπάρχει η ανταμοιβή, το ερέθισμα, η ικανοποίηση σε τελική ανάλυση.

Μπορείτε να μας πείτε την γνώμη σας σχετικά με την ικανοποίηση των ανδρών και παραλληλίζοντας την συνεύρεση ενός άνδρα με την κοπέλα του και ενός άνδρα που ικανοποιείται με πρωκτική συνεύρεση με έναν άλλο άνδρα;

Υ.Γ. ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ είναι το θέμα και όχι η ψυχολογική υποστήριξη των ανθρώπων που ενδεχομένως έχουν ανάγκη και από άλλης φύσης προβλήματα. Και αλλοίμονο αν άνθρωπος δεν έχει ευαισθησίες με κάποιον συνάνθρωπο του, ο οποίος εκ των πραγμάτων αποζητά ένα χέρι να κρατηθεί.

Οσο για το αν αποτελεί διαταραχή η ομοφυλοφιλία, θα απαντήσω ότι δεν θεωρώ πως αποτελεί διαταραχή.
Αλλά αποτελεί απόκλιση και 180 μοιρών, από αυτό που η φύση προτρέπει.
Ακόμα θέλω να πω, ότι εις τα εξ’ Αμερικής προϊόντα, διατηρώ πάντα κάποιες επιφυλάξεις, έστω και αν υπογράφει ένας σύλλογος όπως ο Αμερικανικός Ψυχολογικός Σύλλογος. Εξ’ άλλου είναι και εν δυνάμει διαμορφωτές της κοινής γνώμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα απολύτως.Το θεωρώ σεξουαλική επιλογή και τίποτα παραπάνω.Είναι κάτι που δεν είναι κατακριταίο και που σε επιλέγει,δε το επιλέγεις.Είναι καθαρά ορμονικό θέμα και μόνο.Το μόνο που μπορείς να επιλέξεις εσύ,είναι αν θα το καταπιέσεις ή θα το αφίσεις να εκφραστεί.Γνώμη μου έιναι πως αυτό θα γίνει στο τέλος,όπως και να ΄χει και πως το καλύτερο είναι να κοιτάμε τη δική μας ευτυχία και όχι να κάνουμε ευτιχισμένους τους άλλους με το να είμαστε εμείς δυστηχισμένοι και όχι ο εαυτός μας.Δεν είναι σωστό να κρύβεται και να δυστηχεί κάποιος για να θεωρείται ok στα μάτια της κοινωνίας,που ούτως ή άλλως είναι αποτυχημένη,αφού βασίζεται στο θέατρο,την υποκρισία και το ψέμα.


Στην τελική,με ενδιαφέρει ο άνθρωπος γενικά και τίποτα παραπάνω.Οι σεξουαλικές του προτιμήσεις και οτιδήποτε άλλο προσωπικό δε με αφορούν,ούτε αλλιώνουν,με οποιονδήποτε τον τρόπο,την αξία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από pano:
Pano, θα επανατοποθετηθώ με όση συντομία και υπομονή καταφέρω να αντλήσω από τα αποθέματα μου.

Κατά εμένα όταν λες κάτι, προσπαθώ να αντιληφθώ την θέση σου. Αλλά, όταν δεν λες κάτι, τότε είναι που έχει ιδιαίτερη σημασία και αυτό γιατι ενίοτε καλύπτεσαι, άρα υπεκφεύγεις.
Η υπεκφυγή, όπως γνωρίζεις καλύτερα λόγω της επιστημονικής σου ιδιότητας, είναι χαρακτηριστικό που δηλώνει αδυναμία. Δηλώνει εκούσια ή ακούσια έλλειψη ντομπροσύνης και επεκτείνοντας την κουβέντα προς χάρη του παραλληλισμού με δικούς σου χαρακτηρισμούς όπως : ομοφοβικούς, θα ήταν αρκετά εύστοχος ο χαρακτηρισμός φοβικός και θα σου πήγαινε γάντι που λέμε εδώ κάτω στην πατρίδα Ελλάδα.

Προσπάθησα να προσελκύσω απαντήσεις σου, αλλά γνωρίζεις καλά να χειρίζεσαι επικοινωνιακά εργαλεία, από τα οποία συνάγεται το συμπέρασμα. Εχεις την τοποθέτηση σου στο θέμα και δεν υπάρχει δυνατότητα καθαρής και έντιμης, από την πλευρά σου επαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αν με ρωτούσες 5-6 χρόνια πριν,θα απαντούσα με απόλυτο τρόπο και χωρίς ενδοιασμούς ότι "η ομοφυλοφιλία δεν είναι φυσιολογική και είναι ανωμαλία".Χαίρομαι που έχω αναθεωρήσει την άποψή μου και αναγνωρίζω πόσο απόλυτος ήμουν στο παρελθόν.Πλέον προσπαθώ να αντιμετωπίζω πιο σφαιρικά τα πράγματα και σέβομαι τη διαφορετικότητα του κάθε ατόμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Είμαι άνδρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους.. Ο καθενάς μπορεί να κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του.. Δεν με ενοχλεί αυτό.. Επίσης, πολλοί είναι και καλά παιδιά.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
θα πω και εγω την γνωμη μου.δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με τους ομοφιλοφυλους αλλα μεχρι την στιγμη που την "πεσουν" σε εμενα ή σε καποιον αλλον που φαινεται οτι εχει προβλημα.πριν 2 χρονια σκεφτομουν οτι μπορει να ειναι καπως ανωμαλο αλλα μετα απο διαφορα αρθρα που διαβασα οτι δεν ειναι μονο θεμα επιλογης αλλα και απο την φυση(δηλαδη δεν υπαρχει αρκετη ποσοτητα καποιων ανδρικων ορμονων) σκεφτηκα πως ειναι λαθος να τους κρινουμε για κατι που δεν ευθυνονται παντα αυτοι.αυτο που με ενοχλει ομως ειναι οτι η τηλεοραση το παρουσιαζει σαν να ειναι κατι καλυτερο απο το "νορμαλ" ζευγαρι δηλαδη το ανδρογυνο και ενα παραδειγμα ειναι η σειρα "Πολυκατοικια" οπου παρουσιαζονται οι gay σαν ενα αλλο φυλο "ισχυροτερο" των ανδρων και των γυναικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
θα πω και εγω την γνωμη μου.δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με τους ομοφιλοφυλους αλλα μεχρι την στιγμη που την "πεσουν" σε εμενα ή σε καποιον αλλον που φαινεται οτι εχει προβλημα.πριν 2 χρονια σκεφτομουν οτι μπορει να ειναι καπως ανωμαλο αλλα μετα απο διαφορα αρθρα που διαβασα οτι δεν ειναι μονο θεμα επιλογης αλλα και απο την φυση(δηλαδη δεν υπαρχει αρκετη ποσοτητα καποιων ανδρικων ορμονων) σκεφτηκα πως ειναι λαθος να τους κρινουμε για κατι που δεν ευθυνονται παντα αυτοι.αυτο που με ενοχλει ομως ειναι οτι η τηλεοραση το παρουσιαζει σαν να ειναι κατι καλυτερο απο το "νορμαλ" ζευγαρι δηλαδη το ανδρογυνο και ενα παραδειγμα ειναι η σειρα "Πολυκατοικια" οπου παρουσιαζονται οι gay σαν ενα αλλο φυλο "ισχυροτερο" των ανδρων και των γυναικων
Είναι και δικαίωμα των ομοφυλόφιλων να εκφραστούν και με το να προσεγγίσουν ερωτικά άλλους ανθρώπους της κοινωνίας στην οποία ζούνε (αλλά όχι με χυδαίο τρόπο). Τώρα αν κάποιοι παρά είναι ευαίσθητοι ή έχουν μια πολύ περιορισμένη και δογματική περί ηθικής αντίληψη, είναι δικό τους θέμα και όχι των ομοφυλόφιλων.
Επίσης η άποψη ότι οι ομοφυλόφιλοι έχουν ορμονικό πρόβλημα που τους ωθεί στην ομοφυλοφιλία, μάλλον δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα για τους περισσότερους ομοφυλόφιλους. Δεν έχω αντίρρηση ότι οι ορμόνες μπορούν να καθορίσουν την σεξουαλική μας τάση, ωστόσο οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι δεν έχουν τέτοιο θέμα και αυτό μπορεί κανείς να το διαπιστώσει αν έχει γενικά επαφές με ομοφυλόφιλα άτομα, άντρες και γυναίκες.
Γιατί όμως όταν αναφερόμαστε στην ομοφυλοφιλία πηγαίνει κατευθείαν ο νους σου στην ανδρική, λες και δεν υπάρχει και η γυναικεία;

Η τηλεόραση πολλά δείχνει που δεν μας αρέσουν. :/:
Όσο η ομοφυλοφιλία αποτελεί ένα θέμα που προκαλεί εντύπωση, τόσο θα την προωθεί η τηλεόραση και μάλιστα με ακραία μηνύματα.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top