Φωτογραφία: Αναλογική ή Ψηφιακή;

Φωτογραφία: Αναλογική ή Ψηφιακή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Αναλογική, γιατί η τέχνη είναι πάντα τέχνη...:pfff:

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Ψηφιακή, γιατί η τέχνη θέλει και δυνατότητες...;)

    Ψήφοι: 3 75.0%

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Τα μαθήματα φωτογραφίας που γίνονται σε διάφορους δήμους π.χ., ή εργαστήρια απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά? Τι νόημα έχει να διδάσκεσαι την κλασσική φωτογραφία, εφόσον χρησιμοποιούμε ψηφιακές μηχανές? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τα μαθήματα φωτογραφίας που γίνονται σε διάφορους δήμους π.χ., ή εργαστήρια απευθύνονται σε αυτούς που θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά? Τι νόημα έχει να διδάσκεσαι την κλασσική φωτογραφία, εφόσον χρησιμοποιούμε ψηφιακές μηχανές? :confused:

Πολλοί δήμοι διοργανώνουν τέτοια σεμινάρια, αλλά υπάρχουν και πολλά ιδιωτικά εργαστήρια. Εγώ πήγαινα σε ένα και κανείς δεν ασχολούταν επαγγελματικά, τώρα αν το σκέφτονταν δεν ξέρω.

Όσο για την αναλογική έχει άλλη μαγεία και μερικά πράγματα (όπως σκοτεινό θάλαμο) δεν μπορείς να τα κάνεις με ψηφιακή. Εγώ προσωπικά κουβαλάω σχεδόν πάντα μαζί μου μια μικρή ψηφιακή, αλλά όταν λέω ότι θα πάω να φωτογραφίσω παίρνω την αναλογική μου που είναι πολύ καλύτερη ποιοτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Όσο για την αναλογική έχει άλλη μαγεία και μερικά πράγματα (όπως σκοτεινό θάλαμο) δεν μπορείς να τα κάνεις με ψηφιακή. Εγώ προσωπικά κουβαλάω σχεδόν πάντα μαζί μου μια μικρή ψηφιακή, αλλά όταν λέω ότι θα πάω να φωτογραφίσω παίρνω την αναλογική μου που είναι πολύ καλύτερη ποιοτικά.

Γενικα το digital ειναι "κουραστικο".
Μια καλη εμφανιση ενος καλου φιλμ δινει πολυ ομορφοτερο αποτελεσμα απο τις καλυτερες Digital.
(το κακο ειναι οτι προς το digital βαδιζουμε...ακριβως οπως εγινε με το βινυλιο που αντικατασταθηκε απο το cd)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια καλη εμφανιση ενος καλου φιλμ δινει πολυ ομορφοτερο αποτελεσμα απο τις καλυτερες Digital.
Δική σου διαπίστωση είναι ή είναι γενικό το "κακό";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αν εννοεις το αν πολλοι υποστηριζουν αυτο που λεω,

ναι ειναι πολλοι (δυστυχως ή ευτυχως).
Οπως πολλοι ειναι αυτοι που το ξαναγυρναν στο βινυλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με την φωτογραφία και αυτό μόνο σε ψηφιακή μου φαίνεται πολύ παράλογο μια dSLR να βγάζει πιο χάλια φωτογραφία με μια με film
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δε βγαζει χειροτερες.
Απλα οπως ειπα "κουραστικες".
Δλδ ειναι καπως πιο σκληρες για το ματι - ισως τα χρωματα λιγο ψευτικα.

Μπορεις να το δεις αυτο σε μια φωτογραφια που περιεχει πολλες αποχρωσεις του ιδιου χρωματος.
Πχ ενα δασος εχει πολλες αποχρωσεις του πρασινου.
Μια ΚΑΛΗ αναλογικη, θα δωσει πολυ πιο απαλα τις διακυμανσεις του πρασινου.

Και σιγουρα οι εμφανισεις που γινονται εδω στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα. Μου εχουν καταστρεψει ολοκληρα φιλμ.
Πρεπει δλδ να δεις καλη εμφανιση με καλο φιλμ για να εχεις στοιχεια για συγκριση.
(για να καταλαβεις, εψαχνα στη Θεσ/νικη περιπου 3 χρονια για να καταληξω σε ενα συγκεκριμμενο φωτογραφειο. Και μεσα σ'αυτα τα 3 χρονια, τα φιλμ που εκλαψα μπορει να ειναι και καμμια 20ρια. Αλλοι δεν ξερουν τι τους γινεται, αλλοι κανουν οικονομια στα χημικα κτλ κτλ. Μπαχαλο. Μονο οταν εμφανιζα Γερμανια οι εκτυπωσεις ηταν παντα απο πολυ καλες μεχρι αριστες - και πιο φτηνα απο Ελλαδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αχα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γι' αυτό καλύτερα έξω με το φυσικό φως στην αρχή.
Και τράβα με την ψυχή σου! (Ελπίζω να έχεις ψηφιακή...).
Γνώμη μου είναι να τραβάς και δυό και τρείς και δέκα φώτο από το ίδιο θέμα (γι' αυτο είπα ψηφιακή!...)

Γενικα το digital ειναι "κουραστικο".
Μια καλη εμφανιση ενος καλου φιλμ δινει πολυ ομορφοτερο αποτελεσμα απο τις καλυτερες Digital.
(το κακο ειναι οτι προς το digital βαδιζουμε...ακριβως οπως εγινε με το βινυλιο που αντικατασταθηκε απο το cd)

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο bisbiriko. Οι ψυφιακές μοιάζουν κάπως "άψυχες" όσο καλή και να είναι η μηχανή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο bisbiriko. Οι ψυφιακές μοιάζουν κάπως "άψυχες" όσο καλή και να είναι η μηχανή.:)

δεν γνωρίζω και δεν έχω ιδέα!
απλά μου δημιουργήθηκε απορία και είπα να σας ρωτήσω

αυτό είναι βέβαιο ότι οφείλεται στην μηχανή και όχι στον τρόπο εκτύπωσης τους?
μήπως τα νέα υλικά εκτύπωσης δημιουργούν αυτό το κακό?
το χαρτί, το υγρό, τα μηχανήματα κλπ?

κάποτε ήξερα για σκοτεινό θάλαμο και έναν σκυφτό φωτογράφο....
σήμερα υπάρχουν μόνο μηχανήματα....
κατά πόσο παίζουν κι αυτά το ρόλο τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ψηφιακές και μη τυπώνονται επάνω στο ίδιο χαρτί με τη χρήση των ίδιων χημικών.
Φυσικά στην περίπτωση του φίλμ υπάρχει επιπλέον το στάδιο της εμφάνισης. (Η διαδικασία για να πάρουμε στα χέρια μας το αρνητικό).

Άρα όπως καταλαβαίνεις χημικά και χαρτί δεν παίζουν κανένα ρόλο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Καλα τα λεει η Isiliel.
Φαινεται ετσι και οτι η εμφανιση ειναι ενα επιπλεον "μειον" της αναλογικης για να βγει σωστη η φωτογραφια.
Κοινως, θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις κατι ικανοποιητικο γιατι οι περισσοτεροι στην Ελλαδα εκμεταλλευονται την αγνοια του κοσμου και παρουσιαζουν μετριες εμφανισεις κι εκτυπωσεις.


Να προσθεσω εδω οτι σε μια συζητηση που ειχα με γνωστο μου φωτογραφο που ασχολειται πολυ με το hardware, μου ελεγε οτι πρεπει η αναλυση της ψηφιακης να φτασει περιπου στα 27 MP για να πουμε οτι ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ την αναλυση της αναλογικης.
(οχι οτι η αναλυση παιζει το μεγιστο ρολο βεβαια αλλα ειναι ενα σημαντικο χαρακτηριστικο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να κάνω την σούπερ ντούπερ ηλίθια ερώτηση ? :redface:


δεν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να περάσεις τις φωτογραφίες της ψηφιακής σε φίλμ αναλογικής και μετά να εκτυπώσεις?
ναι αντιλαμβάνομαι ότι κάτι τέτοιο θα ανέβαζε τα κόστη σε τρελά ύψη, αλλά αναρωτιέμαι εγκυκλοπαιδικά κυρίως για όσους το θέμα ποιότητα είναι ζωτικής σημασίας....
ένας καλλιτέχνης φωτογράφος ας πούμε δεν λειτουργεί όπως ένας απλός κοινός θνητός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Κατ'αρχην,
η μονη ηλιθια ερωτηση ειναι αυτη που δε ρωτηθηκε ποτε.

Δεν υπαρχει λογος να τις περασεις. Παλι θα εχεις τις γνωστες απωλειες.
Το προβλημα ειναι στο πως "βλεπει" και αποθηκευει η ψηφιακη την εικονα που τραβαει.

Παντως, πολλα μπορει να γλυτωσει καποιος με τα σλαιντς.
Αρκετοι επαγγελματιες χρησιμοποιουν ακομα σλαιντς αν και το digital εχει σαφες προβαδισμα λογω ευκολιων και οικονομιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχα! οκ τώρα κατάλαβα επ ακριβώς που είναι το "πρόβλημα"


tks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leica

Νεοφερμένος

Η Ιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δουλεύω μόνο με αναλογικές και κυρίως μεγάλου φορμά μοντέλα και δεν σκοπεύω να αλλάξω κάτι σε αυτό. Θεωρώ ότι καμία ψηφιακή δεν μπορεί να μου δώσει καλύτερη ποιότητα από φιλμ καλοεκτυπωμένο και καλοσκαναρισμένο. Τώρα από κει και πέρα όπως την βρίσκει κανείς...Προσωπικά δεν μου αρέσει η "χροιά" αν μου επιτρέπεται η έκφραση της ψηφιακής. Όλες τους έχουν στην τελική ποιότητα που με χαλάει. Δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Κάνει την εικόνα πιο κρυσταλιζέ. Πάσχει από αδυναμία να αποδώσει ικανοποιητικά το βάθος πεδίου. Αποδίδει τα χρώμματα με τρόπο που δεν μου αρέσει και εν παση περιπτώση δεν με εκφράζει να δουλεύω έτσι. Είμαι απο αυτούς που τους αρέσει να μυρίζει το μπάνιο τους χημικά.


Δε βγαζει χειροτερες.
(για να καταλαβεις, εψαχνα στη Θεσ/νικη περιπου 3 χρονια για να καταληξω σε ενα συγκεκριμμενο φωτογραφειο. )

Επειδή δεν με παίρνει πλέον λόγω έλειψης χρόνου να εμφανίζω στο χέρι,θα ήθελα αν είναι δυνατόν χωρίς πρόθεση διαφήμισης να μου προτείνεις ένα καλό φωτογραφείο..Προς το παρόν δίνω τα φιλμάκια μου στον CapaPhot..Για slide ούτε λόγος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Άλλωστε (σε αντίθεση με όσα λέει η Isiliel) η ψηφιακή φωτογραφία όχι απλά έχει αντικαταστήσει επιτυχώς τα χρώματα των παλιών φωτογραφικών μηχανών, αλλά τα έχει ξεπεράσει κιόλας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άλλωστε (σε αντίθεση με όσα λέει η Isiliel) η ψηφιακή φωτογραφία όχι απλά έχει αντικαταστήσει επιτυχώς τα χρώματα των παλιών φωτογραφικών μηχανών, αλλά τα έχει ξεπεράσει κιόλας. :)
Αυτό που αναφέρω είναι η προσωπική μου άποψη και καλώς ή κακώς, δεν την διαπραγματεύομαι. Η ζεστασιά που πηγάζει από μια αναλογική φωτογραφία, για μένα, είναι αναντικατάστατη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
. Άλλωστε (σε αντίθεση με όσα λέει η Isiliel) η ψηφιακή φωτογραφία όχι απλά έχει αντικαταστήσει επιτυχώς τα χρώματα των παλιών φωτογραφικών μηχανών, αλλά τα έχει ξεπεράσει κιόλας. :)

Μην τρελαθουμε...η ψηφιακη φωτογραφια εχει ακομα μελλον ωσπου να φτασουμε να λεμε οτι εχει ξεπερασει την αναλογικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μην τρελαθουμε...η ψηφιακη φωτογραφια εχει ακομα μελλον ωσπου να φτασουμε να λεμε οτι εχει ξεπερασει την αναλογικη!
Να τρελαθείτε, γιατί τα γεγονότα σας διαψεύδουν. Ακόμα και οι επαγγελματίες πλέον στρέφονται στις ψηφιακές. Μόνο οι ρομαντικοί μένουν στις αναλογικές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top