Πενήντα αποχρώσεις του γκρι: το βιβλίο που λάτρεψαν οι γυναίκες

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αφορμή για το νέο θέμα όπως καταλάβατε ή όπως δεν καταλάβατε...:P είναι το βιβλίο "50 αποχρώσεις του γκρι"...


Πως προέκυψε αυτή η αφορμή..;;;;;

Σχεδόν συμπτωματικά ή καθαρά συμπτωματικά....

Αγοράζοντας "Το Βήμα" και διαβάζοντας πριν μέρες το παρακάτω άρθρο:
Μια νεαρή Αγγλίδα κρατά βιβλίο και διαβάζει δυνατά στις φίλες που συνωστίζονται κάτω από την ομπρέλα της σε παραλία της Κω. Το ειδυλλιακό στιγμιότυπο δημόσιας ανάγνωσης θυμίζει πίνακες του 19ου αιώνα, με τη διαφορά ότι οι κόρες εκείνης της εποχής θα ερυθριούσαν ως τις ρίζες των σεμνών πλεξίδων τους ακούγοντας το «Πενήντα αποχρώσεις του γκρι» της πρωτοεμφανιζόμενης βρετανίδας συγγραφέως Ε. Λ. Τζέιμς.
Τη σκηνή μάς περιέγραψε 36χρονη Αθηναία που παραθέριζε στην Κω, παρατηρώντας ότι έβλεπε παντού στο νησί το αναγνωρίσιμο σκούρο εξώφυλλο του βιβλίου, με την ασημόγκριζη γραβάτα. «Αλλαζε μόνο η γλώσσα του τίτλου. Το διάβαζαν Αγγλίδες, Ισπανίδες, Ιταλίδες». Το διάβαζε βεβαίως και η ίδια. «Αισθανόμουν μέλος ενός κλαμπ γυναικών που διαβάζουν το βιβλίο μυστικά από τους άνδρες και τους σχολιάζουν κρυφά. Κοιτούσα τους άνδρες στην παραλία και αναρωτιόμουν ποιος θα μπορούσε να είναι ο κ. Γκρέι».
«Ω μαμά, αν ήξερες. Γνώρισα έναν πάμπλουτο τύπο ο οποίος θέλει κάποιου είδους κίνκι σεξουαλική σχέση, όπου δεν θα περνάει ο λόγος μου». Σε αυτή τη σκέψη της 22χρονης Αναστάζια για τον κ. Γκρέι, έναν 27χρονο γοητευτικό μεγαλοεπιχειρηματία με σκοτεινό παρελθόν και βάναυσα γούστα, συνοψίζεται όλη η υπόθεση μιας ιστορίας που εκτυλίσσεται σε 700 σελίδες και ακολουθείται από δύο εξίσου χορταστικές συνέχειες.

Η άβγαλτη νεαρή ερωτεύεται το κελεπούρι και υποτάσσεται, εν πρώτοις, στις επιταγές του, με απώτερο σκοπό να γιατρέψει τη συναισθηματική αναπηρία του και να τον κάνει να την αγαπήσει. Πρωτοτυπία μηδέν σε αυτόν τον συγκερασμό παραμυθιού της Σταχτοπούτας, σαπουνόπερας α λα «Τόλμη και γοητεία», Αρλεκιν και σεξουαλικών αναφορών ύφους «Cosmopolitan». Γιατί πούλησε παγκοσμίως 40 εκατ. αντίτυπα, σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή, και μεταφράζεται σε 37 γλώσσες;
Προτού ακόμη κυκλοφορήσει το βιβλίο, γυναίκες, ως επί το πλείστον, από 25 ως 50 ετών στην Αθήνα, κατά μία πενταετία νεότερες στη Θεσσαλονίκη, ζητούσαν στα βιβλιοπωλεία το βιβλίο, μας πληροφόρησαν ο Στέφανος Τζίφος από την «Πολιτεία» στην Αθήνα και ο Κυριάκος Γιαλένιος από τον «Ιανό» στη Θεσσαλονίκη. Στους δυο μήνες κυκλοφορίας του πρώτου τόμου στην Ελλάδα, οι πωλήσεις του ξεπέρασαν τα 35.000 αντίτυπα και τα 230 e-books, μας ενημερώνει η Αννα Πατάκη, η οποία έσπευσε τον περασμένο Μάρτιο να αγοράσει τα δικαιώματα για την ελληνική έκδοση της τριλογίας. Το βιβλίο κυριάρχησε στα μπεστ σέλερ του καλοκαιριού, λένε οι βιβλιοπώλες, και έστειλε τις αναγνώστριες πίσω στα καταστήματα για τον δεύτερο και τον τρίτο τόμο της τριλογίας, που θα κυκλοφορήσουν στα ελληνικά τον Οκτώβριο και τον Δεκέμβριο αντίστοιχα.
πηγή
......Θυμήθηκα ότι μερικές μέρες πριν σε μια φιλική συγκέντρωση είχε ανάψει η συζήτηση για αυτό το βιβλίο και ήμουν η μόνη άσχετη.... και αμέσως μετά την αγορά της εφημερίδας και του ξεφυλλίσματος νεαρή φίλη μου με την όποια πήγαμε για καφέ μου εμπιστευόταν λες και μου έλεγε κάποιο προσωπικό μυστικό της, το πόσο καταπληκτικό είναι αυτό το βιβλίο και θα περιμένει με αγωνία να το δει στο κινηματογράφο αλλά να αγοράσει και τα αλλά δυο βιβλία που έπονται....
Και ναι συνέβη κι αυτό.... τα βιβλία ήρθαν και προχτές ενώ ήμουν σε κάποιο μεγάλο εκδοτικό οίκο και βιβλιοπωλείο χαζεύοντας τα βιβλία ...η συνέχεια είχε γίνει ανάρπαστη....10-12 άτομα μέτρησα ότι αγόρασαν τη συνέχεια στην μία ώρα που ήμουν παρούσα στον ίδιο χώρο....

Το βιβλίο έχει μεταφραστεί σε 38 γλώσσες και έχει πουληθεί σε πάνω από 40.000.000 αντίτυπα σε έξι μήνες....
Έχει ξεπεράσει σε ρεκόρ πωλήσεων και τον Harry Potter και τον Κώδικα Da Vinci.... πολλοί υποστηρίζουν ότι πρόκειται για φαινόμενο....

Και μάλιστα καταλήξαμε και σε τριλογία όπως προέγραψα...




Τελικά είναι γκρι όλο αυτό το φαινόμενο;;;;


Δεν θα ήθελα να συζητήσουμε αν σας αρεσε ή όχι το βιβλίο....αυτό θα ήταν το εύκολο.....
Αν βεβαια θέλετε να κάνετε μόνο τούτο κι αυτό ευπρόσδεκτο...;)
θα προτιμούσα να συζητήσουμε γύρω από το φαινόμενο και κατά πόσο είναι γκρι....
Κοινωνιολογικά... ηθικά.... καλλιτεχνικά....
Τι είναι αυτό που κάνει άντρες και γυναίκες να συγκινούνται από ένα χιλιογραμμένο Αρλεκιν ή soft πορνογράφημα....ή ένα απλό ερωτικό μυθιστόρημα που συγκίνησε χιλιάδες κόσμο;;;;
Τι είναι αυτό που δεν έχουμε ξεπεράσει και μας κάνουν ακόμη εντύπωση light ιστορίες τύπου Μαρκήσιου Ντε Σαντ... και μας διεγείρουν οπτικο-φαντασιακά;;;;;;;

Φαινόμενο μιας κοινωνίας που στα ιλουστρασιόν χαρτιά των περιοδικών και των εφημερίδων φαίνεται σεξουαλικά απελευθερωμένη.. ή προσπαθούν να την απελευθερώσουν αλλά παραμένει κλεισμένη πίσω από ταμπού και προκαταλήψεις;;;;



Η συγγραφέας

E.L.James



«Καλέ μου κύριε ή καλή μου κυρία, το “Πενήντα αποχρώσεις του γκρι” μάς τελείωσε»
Βιβλιοπωλείο Ατλαντίς στην Οία της Σαντορίνης
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κινδυνεύω να βγω off topic, αλλά είναι μια ευχάριστη νότα ελπίδας για νέους συγγραφείς.
Μπορείς όντως να γράψεις κάτι που θα κριθεί ως αριστούργημα, και ναι, να αποκτήσεις καταξιωση.

Δεν το χω διαβάσει, αλλά σίγουρα θα το πάρω άμεσα.

Νομίζω ότι όλοι μας, γοητευόμαστε από την αίσθηση της κλειδαρότρυπας.
Το να μαθαίνουμε τα μυστικά των άλλων.
Φαντάζομαι πως αυτό χαρίζει αυτό το βιβλίο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κινδυνεύω να βγω off topic, αλλά είναι μια ευχάριστη νότα ελπίδας για νέους συγγραφείς.
Μπορείς όντως να γράψεις κάτι που θα κριθεί ως αριστούργημα, και ναι, να αποκτήσεις καταξιωση.


βγαίνω οφφ τοπ, αλλά στα νειάτα μου "νέος συγγραφέας" σήμαινε "υποσχόμενος λογοτέχνης" :P

τώρα, και ο νταν μπράουν απέκτησε καταξίωση, αλλά τα βιβλία του δεν διαβάζονται πάνω από μία φορές (και αυτή με το ζόρι :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ακόμα στα νειάτα σου είσαι βρε Ρεμπεσκάκο.
Πάντως ναι, δίκιο έχεις.
Έγιναν όλοι Χέμινγουέη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο αθώα μου vvv που σπάνε ταμεία όλες οι σαχλοαμερικανιές με πιστολίδια και ασήκωτους πρωταγωνιστές, τους οποίους τους συνοδεύει σε επικίνδυνες αποστολές κάποια γκόμενα, που ακόμα κι αν έχει καταστραφεί όλος ο κόσμος γύρω της το λιπ γκλος της μένει σταθερό.

Είναι το εύπεπτο: Το "δε θέλω να απασχολήσω το νου μου με βαθύτερα νοήματα"/ το "διαβάζω ένα βιβλίο ή βλέπω μια ταινία για να περάσει απλά η ώρα μου".
Δεν το κατακρίνω. Αλλά είναι μια αλήθεια. Και δεν τη μάθαμε με το 50 αποχρώσεις του Γκρι δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο αθώα μου vvv που σπάνε ταμεία όλες οι σαχλοαμερικανιές με πιστολίδια και ασήκωτους πρωταγωνιστές, τους οποίους τους συνοδεύει σε επικίνδυνες αποστολές κάποια γκόμενα, που ακόμα κι αν έχει καταστραφεί όλος ο κόσμος γύρω της το λιπ γκλος της μένει σταθερό.

Είναι το εύπεπτο: Το "δε θέλω να απασχολήσω το νου μου με βαθύτερα νοήματα"/ το "διαβάζω ένα βιβλίο ή βλέπω μια ταινία για να περάσει απλά η ώρα μου".
Δεν το κατακρίνω. Αλλά είναι μια αλήθεια. Και δεν τη μάθαμε με το 50 αποχρώσεις του Γκρι δυστυχώς.

Το διάβασες δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Το είδα πρόσφατα σε πάγκο προσφορών σε βιβλιοπωλείο και χάρηκα που τους ξέμειναν και τα δίνουν «τσάμπα». :P

Δε χρειάζεται να το διαβάσεις για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Όπως δε χρειάζεται να διαβάσεις τη σειρά twilight και άλλες πολλές για να καταλάβεις ότι πρόκειται για παραμυθάκια που έχουν γραφτεί σε πολλές παραλλαγές από πολλούς άλλους.

Συμφωνώ πως δεν είναι απαραίτητα κατακριτέο, απλώς δείχνει τη στροφή στην ελαφρότητα. Ίσως φταίνε και οι καιροί. Η ζωή μας είναι αρκετά επιβαρυμένη, ψάχνουμε παραθυράκια να ξεφύγουμε από έγνοιες και η εύκολη λύση είναι σαφώς ένα ελαφρό θέαμα, ανάγνωσμα ή και άκουσμα. Έχουμε κάνει στροφή σε ό,τι εύκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το λέω γιατί μια φίλη που το διάβασε, είπε ότι δεν είναι αυτό που λέμε "ελαφρύ" και σε καμία περίπτπωση δεν είναι ισάξιας κατηγορίας με την τύπισσα που ενώ σώνει τον κόσμο, έχει στο τέλος το τέλειο μαλλί και το lip gloss στα χείλη.
Μου το περιέγραψαν ως σοβαρό.

Παρ όλα αυτά, δεν το χω διαβάσει ακόμα, οπότε δεν έχω δική μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Τι είναι αυτό που δεν έχουμε ξεπεράσει και μας κάνουν ακόμη εντύπωση light ιστορίες τύπου Μαρκήσιου Ντε Σαντ... και μας διεγείρουν οπτικο-φαντασιακά;;;;;;;


Η σύγκρισις της μαντάμ χοντρής με τον Ντε Σαντ είναι ατυχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η σύγκρισις της μαντάμ χοντρής με τον Ντε Σαντ είναι ατυχής.
Πρεπει να διαβαζεις καλύτερα αγαπητε....ισα ισα αυτό είναι που δεν εκανα ΣΥΓΚΡΙΣΗ..είπα light ιστορίες τύπου.... αρα φαινεται αν τους συγκρινω σαν όμοιους ή ανόμοιους... ;)

Το βουτυρο τυπου Κερκυρας...δεν το κάνει αυθεντικό Κερκύρας....
Μην πάει ο νους σας στο πονηρό με το βούτυρο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το λέω γιατί μια φίλη που το διάβασε, είπε ότι δεν είναι αυτό που λέμε "ελαφρύ" και σε καμία περίπτπωση δεν είναι ισάξιας κατηγορίας με την τύπισσα που ενώ σώνει τον κόσμο, έχει στο τέλος το τέλειο μαλλί και το lip gloss στα χείλη.
Μου το περιέγραψαν ως σοβαρό.

Παρ όλα αυτά, δεν το χω διαβάσει ακόμα, οπότε δεν έχω δική μου άποψη.


Επειδή με ρώτησες αν το έχω διαβάσει, όχι δεν το έχω διαβάσει και δε χρειάζεται να μπω στον ΚΟΠΟ να διαβάσω ένα βιβλίο, που ξέρω ότι ΔΕ θα μου αρέσει και θα χάσω απλά τον χρόνο μου με ανούσιες υπεραναλύσεις ερωτικών σχέσεων που η γυναικεία ψυχοσύνθεση αποζητά τόσο πολύ.
Αν έχεις διαβάσει μια φορά βιβλίο αυτού του είδους, μπορείς να ξέρεις αν σε ενδιαφέρει ή όχι εκ των προτέρων. Το θετικό είναι ότι στην εφηβεία, την πιο κρίσιμη ηλικία προτιμούσα να καταπίνω εν μια νυκτί Τολστόι παρά να ψάχνω μασημένες ερωτικές εμπειρίες σε άρλεκιν και όταν πια τα γούστα μου είχαν διαμορφωθεί, διάβασα ένα βιβλίο της Λένας Μαντά πριν 2 καλοκαίρια επειδή μου το είχαν κάνει δώρο και σκεφτόμουν : πόσο χάλια να είναι πια;!
Ε ήταν τόσο χάλια, που δεν μπόρεσα ποτέ να το ολοκληρώσω.


Δε μου κάνει εντύπωση όλος αυτός ο πανικός για το βιβλίο. Εκτός από το "εύπεπτο" είναι και αυτή η αλλοπρόσαλλη γυναικεία συμπεριφορά που την ξέρουμε όλες. Ένα πονηρό βλέμμα από το άλλο φύλλο και ένα άγγιγμα ή και κάτι περισσότερο μεγεθύνεται και παίρνει άλλες διαστάσεις σε μια γυναικεία παρέα, με συζητήσεις να μονοπωλούν το ενδιαφέρον για το αν όταν σε κοίταξε φορούσε μπλε πουκάμισο, γιατί το μπλε φέρνει τύχη ή όταν σε άγγιξε ένιωσες το μικρό δαχτυλάκι γιατί αυτό σημαίνει ότι ενδιαφέρεται για σοβαρή σχέση.
Είναι και το άλλο. Η εξιδανίκευση της ερωτικής συνουσίας. Ξέρεις από αυτά που δεν μπορείς να συζητήσεις ούτε με την κολλητή σου ή από αυτά που δεν μπορεί να σου εκμυστηρευτεί ο σύντροφός σου κατά την πράξη γιατί θα τον πεις φλώρο. Φαντάζεσαι να σου 'λεγε κατά τη διάρκεια της πράξης "η μυρωδιά του κορμιού σου μου θυμίζει τις γαρδένιες που είχα μυρίσει κάποτε σε μια αυλή, σε ένα λόφο.. κάπου μακρινά. θέλω να ρουφήξω τη μυρωδιά σου να την πιω, να την νιώσω, σε μυρίζω κι ερεθίζομαι. Οι μπουκλες των μαλλιών σου πόσο όμορφα παίζουν με τις ρόγες σου, που είναι σαν κεράσια και θυμάμαι τι ωραία που είναι τα κεράσια τον Μάη εκεί σε μια αυλή, σε ένα λόφο, κάπου μακρινά. [...]" και μετά της τον φοράει κι αυτή λιώνει.
Ναι, θα τον έλεγες φλώρο, αλλά θες να τα διαβάζεις.

Χαμένος ρομαντισμός; Λειψά συναισθήματα;
Μπορεί και να είμαι ισοπεδωτική, τι να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Επειδή με ρώτησες αν το έχω διαβάσει, όχι δεν το έχω διαβάσει και δε χρειάζεται να μπω στον ΚΟΠΟ να διαβάσω ένα βιβλίο, που ξέρω ότι ΔΕ θα μου αρέσει και θα χάσω απλά τον χρόνο μου με ανούσιες υπεραναλύσεις ερωτικών σχέσεων που η γυναικεία ψυχοσύνθεση αποζητά τόσο πολύ.
Αν έχεις διαβάσει μια φορά βιβλίο αυτού του είδους, μπορείς να ξέρεις αν σε ενδιαφέρει ή όχι εκ των προτέρων. Το θετικό είναι ότι στην εφηβεία, την πιο κρίσιμη ηλικία προτιμούσα να καταπίνω εν μια νυκτί Τολστόι παρά να ψάχνω μασημένες ερωτικές εμπειρίες σε άρλεκιν και όταν πια τα γούστα μου είχαν διαμορφωθεί, διάβασα ένα βιβλίο της Λένας Μαντά πριν 2 καλοκαίρια επειδή μου το είχαν κάνει δώρο και σκεφτόμουν : πόσο χάλια να είναι πια;!
Ε ήταν τόσο χάλια, που δεν μπόρεσα ποτέ να το ολοκληρώσω.


Δε μου κάνει εντύπωση όλος αυτός ο πανικός για το βιβλίο. Εκτός από το "εύπεπτο" είναι και αυτή η αλλοπρόσαλλη γυναικεία συμπεριφορά που την ξέρουμε όλες. Ένα πονηρό βλέμμα από το άλλο φύλλο και ένα άγγιγμα ή και κάτι περισσότερο μεγεθύνεται και παίρνει άλλες διαστάσεις σε μια γυναικεία παρέα, με συζητήσεις να μονοπωλούν το ενδιαφέρον για το αν όταν σε κοίταξε φορούσε μπλε πουκάμισο, γιατί το μπλε φέρνει τύχη ή όταν σε άγγιξε ένιωσες το μικρό δαχτυλάκι γιατί αυτό σημαίνει ότι ενδιαφέρεται για σοβαρή σχέση.
Είναι και το άλλο. Η εξιδανίκευση της ερωτικής συνουσίας. Ξέρεις από αυτά που δεν μπορείς να συζητήσεις ούτε με την κολλητή σου ή από αυτά που δεν μπορεί να σου εκμυστηρευτεί ο σύντροφός σου κατά την πράξη γιατί θα τον πεις φλώρο. Φαντάζεσαι να σου 'λεγε κατά τη διάρκεια της πράξης "η μυρωδιά του κορμιού σου μου θυμίζει τις γαρδένιες που είχα μυρίσει κάποτε σε μια αυλή, σε ένα λόφο.. κάπου μακρινά. θέλω να ρουφήξω τη μυρωδιά σου να την πιω, να την νιώσω, σε μυρίζω κι ερεθίζομαι. Οι μπουκλες των μαλλιών σου πόσο όμορφα παίζουν με τις ρόγες σου, που είναι σαν κεράσια και θυμάμαι τι ωραία που είναι τα κεράσια τον Μάη εκεί σε μια αυλή, σε ένα λόφο, κάπου μακρινά. [...]" και μετά της τον φοράει κι αυτή λιώνει.
Ναι, θα τον έλεγες φλώρο, αλλά θες να τα διαβάζεις.

Χαμένος ρομαντισμός; Λειψά συναισθήματα;
Μπορεί και να είμαι ισοπεδωτική, τι να πω..

Αχ βρε Ηρώ μου, δεν θα τον έλεγα φλώρο.
Το αντίθετο μάλιστα.
Ρομαντικό θα τον έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αχ βρε Ηρώ μου, δεν θα τον έλεγα φλώρο.
Το αντίθετο μάλιστα.
Ρομαντικό θα τον έλεγα.


οκ, σκέψου τώρα
πως λέει τα ίδια σε όλες,
γιατί από όλες θέλει μόνο ένα πράγμα
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
οκ, σκέψου τώρα
πως λέει τα ίδια σε όλες,
γιατί από όλες θέλει μόνο ένα πράγμα
:P

Ναι αυτό θα τον έκανε γελοίο.. :(:(:(
Ο παλιο σατανάς, ο υποκτριτής, ο ποταπός!!! :mad::mad::mad: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μεχρι προχτες δεν ηξερα καν για την υπαρξη αυτου του βιβλιου, ποσο μαλλον το λεγομενο "φαινομενο πωλισεων". Αυτο που "καταλαβα" μολις εμαθα για αυτο το βιβλιο, ειναι οτι απλος περιεχει σεξ (και ως γνωστων οτι εχει να κανει με σεξ πουλαει) και οτι εχει καλο μαρκετινγκ. Αυτα τα δυο νομιζω φτανουν!
Δεν το εχω διαβασει, και ουτε σκεφτομαι να το κανω, ισως τσουβαλιαζω η μειωνω το βιβλιο χωρις να του αξιζει, δεν με ενδιαφερει ομως να διαβασω να ματσο σελιδες που εχουν να κανουν με το σεξ, οσο καλογραμμενες και αν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina Kar

Νεοφερμένος

Η Katerina Kar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γιατί οι γυναίκες λατρεύουν τις «Πενήντα αποχρώσεις του γκρι»

Είναι είναι το γρηγορότερο σε πωλήσεις βιβλίο για ενήλικες όλων των εποχών και μάλιστα το περιεχόμενο του είναι καθαρά για ενήλικες! Γιατί άραγε εκατομμύρια γυναικών έχουν σαγηνευτεί από τις Πενήντα αποχρώσεις του γκρι, ένα ερωτικό βιβλίο, από τη συγγραφέα E L James, που έχει χαρακτηριστεί ως «πορνό για μαμάδες» και το «Twilight» για ενήλικες, έχει ξελογιάσει τις γυναίκες σε όλο τον κόσμο; «Ναι, αυτό είναι το βιβλίο για το οποίο μιλούν όλοι». Στο Ηνωμένο Βασίλειο είναι το βιβλίο που πωλείται γρηγορότερα στην έντυπη και την ηλεκτρονική μορφή. Είναι το γρηγορότερο σε πωλήσεις βιβλίο για ενήλικες όλων των εποχών. Εννοώντας με αυτό ότι είναι το γρηγορότερο που δεν είναι ο Harry Potter. Το περιεχόμενό του ωστόσο είναι καθαρά για ενήλικες.

Η πλοκή της τριλογίας σύμφωνα με το ABC News είναι η εξής:
«Η Αναστασία Στιλ, εικοσιενός ετών και παρθένα φοιτήτρια, δεν μπορεί να αντισταθεί στον εικοσιεπτάχρονο Κρίστιαν Γκρέυ, ο οποίος επιμένει να υπογράψει η Αναστασία ένα συμφωνητικό που του επιτρέπει να την υποβάλλει σε κάθε σαδομαζοχιστική του επιθυμία. Στην πρώτη σεξουαλική τους συνάντηση, ο Γκρέυ λύνει την ασημί γραβάτα του και τη δένει κόμπο τους καρπούς της και η Στιλ κάνει όπως της έχει πει. Επιπλέον είναι απίστευτα πλούσιος, μεγιστάνας των τηλεπικοινωνιών, και χρησιμοποιεί τον πλούτο του για να τη φροντίζει σαν καλομαθημένη πριγκίπισσα. Η «Άνα», όπως την αποκαλεί, με τη θέλησή της και με ενθουσιασμό συμφωνεί να τη μαστιγώνει και να τη φιμώνει, με αντικείμενα όπως πάγος, σχοινί, ταινία – μία γκάμα βγαλμένη από εγχειρίδιο του BDSM (δεσμά, πειθαρχία, κυριαρχία και υποταγή). Ο Γκρέυ την καθοδηγεί να τον αποκαλεί «κύριο» και θέτει κανόνες για τα πάντα, από τη διατροφή της μέχρι τις πιο προσωπικές της συνήθειες».

Το βιβλίο δε σε αφήνει να το αφήσεις γιατί θες να μάθεις μέχρι πού θα το πάει και πόσο θα την πιέσει πνευματικά και σωματικά, αρκετά συχνά προσπαθεί να ελέγξει την ποσότητα φαγητού που λαμβάνει κάτι που φαίνεται τρομακτικό, αλλά δυστυχώς συμβαίνει και στην πραγματικότητα. Στη Νέα Υόρκη υπάρχουν σύζυγοι στις πλούσιες γειτονιές που μαλώνουν δημοσίως τις αποσκελετωμένες γυναίκες τους να μη φάνε επιδόρπιο για να μην πάρουν βάρος. Υπάρχουν και σύζυγοι που καυχούνται: «Η γυναίκα μου είναι επτά μηνών έγκυος και έχει πάρει μόνο πέντε κιλά». Πολλές γυναίκες, οι περισσότερες από αυτές μητέρες και σύζυγοι, έχουν ένα βασανισμένο βλέμμα καθώς παλεύουν για να φαίνονται αρεστές. Συνεπώς αυτό που κάνει ο Γκρέυ δεν είναι και τόσο σπάνιο.

Στελέχη των εκδοτικών οίκων λένε πως ο από στόμα σε στόμα ενθουσιασμός που συνοδεύει τις Πενήντα αποχρώσεις του γκρι θυμίζει αυτόν που συνόδευε μυθιστορήματα όπως ο Κώδικας Ντα Βίντσι και το Eat, Pray, Love. Το βιβλίο το χαρακτηρίζει και κάτι άλλο: εισάγει τις γυναίκες που συνήθως διάβαζαν την κοινή λογοτεχνία ή τα εμπορικά μυθιστορήματα σε παραστατικό soft πορνό. Σε πόλεις των ΗΠΑ όπως το Ντένβερ, η Μινεάπολη, η Νέα Υόρκη με τα προάστιά της, οι γυναίκες που έχουν καταβροχθίσει τα βιβλία λένε ότι νιώθουν τα ευχάριστα αποτελέσματα στο σπίτι. Ο Lyss Stern, ιδρυτής του DivaMoms.com επισημαίνει: «Έχει φουντώσει τη φλόγα σε πολλούς γάμους. Νομίζω σε κάνει να νιώθεις ξανά σέξι, όταν διαβάζεις τα βιβλία». Μία γυναίκα από το Long Island, που επέμενε να κρατήσει την ανωνυμία της για να μην ντροπιάσει τον εργοδότη της, είπε ότι το βιβλίο έχει κερδίσει φανατικούς οπαδούς ανάμεσα στις φίλες της και ήταν το πρώτο ερωτικό μυθιστόρημα για το οποίο είχαν ποτέ συζητήσει. «Οι γυναίκες αισθάνονται ότι είναι Ο.Κ. να το διαβάζουν», είπε. «Είναι ταμπού για τις γυναίκες να παραδέχονται ότι διαβάζουν πορνογραφία, αλλά για κάποιο λόγο είναι Ο.Κ. να παραδέχονται ότι διαβάζουν αυτό το βιβλίο».

Η δημότικότητά του προκάλεσε έκπληξη στους εκδότες, που νόμιζαν ότι ήξεραν τι ήθελαν οι γυναίκες, δηλαδή το ρομαντικό μυθιστόρημα και τα άρλεκιν. Είναι σαν να είσαι παντρεμένος με κάποιον 20 χρόνια και ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι του αρέσουν οι μπουνιές. Οι λάτρεις της τεχνολογίας το εξηγούν λέγοντας πως οι γυναίκες ούτε νεκρές δε θα διάβαζαν τέτοιες βρωμιές στο μετρό, τώρα μπορούσαν να το διαβάσουν στο e-book τους και αυτό αύξησε τις πωλήσεις παγκοσμίως. Το απροσδόκητο γεγονός είναι πως η ντροπή για τα ερωτικά μυθιστορήματα είναι στη φαντασία μας, και αφού ο κόσμος το είχε διαβάσει, ένιωθε χαρούμενος να συζητάει γι’ αυτό ανοιχτά. Η διάδοση από στόμα σε στόμα, έχοντας διαβάσει το e-book πολύς κόσμος, βοήθησε να αυξηθούν οι πωλήσεις και στην έντυπη μορφή του βιβλίου. Τώρα βλέπουμε να κυκλοφορεί ευρέως ένα βιβλίο που θα ντρεπόσουν να διαβάσεις στο μετρό.

Οι σεξουαλικές σκηνές δεν είναι δευτερευούσης σημασίας, είναι το ψαχνό της πλοκής, η καρδιά της διαμάχης, το κλειδί σε τουλάχιστον έναν ή και πιθανόν και στους δύο κεντρικούς ήρωες. Είναι ένα σεξουαλικό βιβλίο και όχι ένα βιβλίο που έχει μέσα σεξ. Η Γαλλίδα συγγραφέας Catherine Millet έγραψε: «Κατά τη γνώμη μου, ένα πορνογραφικό βιβλίο είναι λειτουργικό καθώς βοηθά να σε διεγείρει. Αν θες να μιλήσεις για σεξ σε ένα μυθιστόρημα σήμερα, στον 21º αιώνα, πρέπει να εκφράζεσαι άμεσα. Δεν μπορείς πλέον να γράφεις μεταφορικά». Και η συγγραφέας του βιβλίου, E L James, έχει πιάσει το νόημα να μην εκφράζεται μεταφορικά.

Ωστόσο η τριλογία έχει τους επικριτές της. Σχολιαστές έχουν εξευτελίσει τα βιβλία αυτά για την απερίφραστη βία τους και την απαρχαιωμένη συμπεριφορά στις γυναίκες, πράγμα που φαίνεται ξεκάθαρα στην περίπτωση της Αναστασίας, αδέξια αφελής που συμφωνεί να παρακολουθείται, να χαστουκίζεται και να μαστιγώνεται.

«Αυτό που με συναρπάζει είναι πως υπάρχουν όλες αυτές οι σούπερ δραστήριες, πανέξυπνες και καλλιεργημένες γυναίκες που λένε ότι αυτό ήταν το σπουδαιότερο πράγμα που έχουν διαβάσει», λέει ο Meg Lazarus, ένας τριανταοχτάχρονος πρώην δικηγόρος, που οι φίλες του και οι γνωστές του έχουν παθιαστεί με το βιβλίο. «Δεν καταλαβαίνω. Υπάρχει τόση πολλή βία και αυτός ο τύπος είναι αποτροπιαστικός κάποιες φορές».

Υπάρχουν και οι απόψεις των βαθιά θρησκευόμενων, όπως της Karen Yates που είναι κήρυκας του Ιησού και είναι μητέρα τριών παιδιών. Φοβάται πως αυτό είναι μάλλον μόνο η αρχή. Θα υπάρξει πλήρης διείσδυση στις ζωές μας. Μία εισβολή αυτού του βιβλίου και τα επακόλουθά του σύντομα θα επηρεάσουν γάμους, φιλίες, κοινότητες και επιχειρήσεις. Δε θα μπορείτε να το αποφύγετε. Τα δεκατετράχρονα θα μπαίνουν κρυφά στο δωμάτιο της μαμάς τους και θα διαβάζουν τις σελίδες του. Το κατέβασμα μέσω ίντερνετ και οι αγορές πορνογραφικού υλικού θα αυξηθούν. Ο μισογυνισμός θα συσσωρευτεί καταστρέφοντας την αδερφή σας, την ξαδέρφη σας και την καλύτερη φίλη σας. Οι άντρες (όχι όλοι) θα εκμεταλλευτούν τη νεο-ανακαλυφθείσα σεξουαλική αυτοπεποίθηση των αναγνωστριών. Οι γυναίκες θα πιστέψουν ότι μία συναισθηματική σεξουαλική σχέση περιλαμβάνει σχοινιά, μαστίγια και παιχνίδια κυριαρχίας. Οι σαραντάρες θα συμβιβάζονται λέγοντας πως «λίγη φαντασία δεν έβλαψε κανένα» και ίσως ακόμη και να σκεφτούν πως «αυτό έχει βοηθήσει στην πραγματικότητα το γάμο μου» (εννοώντας πως επιτέλους θέλουν να κάνουν σεξ). Ως μητέρα, μεγαλώνω τους γιους μου να είναι οι εραστές μιας κοπέλας, σύζυγοι, γονείς και οι καλύτεροι φίλοι. Η κόρη μου, επίσης, μαθαίνει πώς να είναι η σύζυγος του άντρα της. Και γύρω τους υπάρχει άφθονο επικίνδυνο σεξουαλικό περιεχόμενο. Υπάρχει στην τηλεόραση, το ραδιόφωνο, τα βιβλιοπωλεία, τα γήπεδα και δίπλα στις τσίχλες Trident στο ταμείο του Σούπερ Μάρκετ.

Τέλος, η Teresa Tomeo, συγγραφέας και μέλος της Ένωσης Καθολικών παρουσιαστών talk show, αναρωτιέται πώς το να διαβάζεις για μια γυναίκα που μαστιγώνεται από έναν βάναυσο βαθιά διεστραμένο ήρωα μπορεί να αποτελεί ευχάριστο ανάγνωσμα. Θεωρεί πως γίνεται πολύ ντόρος σχετικά με τον παράγοντα «ευχάριστο ανάγνωσμα». Δεν είναι όλα όμως μίζερα και απογοητευτικά. Όπως μας λέει ο Απόστολος Παύλος στην επιστολή προς Ρωμαίους 5:20, «όπου η αμαρτία αφθονεί, η θεία χάρη αφθονεί περισσότερο». Η E L James ίσως είναι υπεύθυνη που έφερε στην επικαιρότητα το θέμα του πορνό μαζί με την αντιμετώπιση της γυναίκας ως αντικείμενο και προκαλεί επείγουσες συζητήσεις πάνω στο θέμα στον Καθολικό κόσμο και αλλού. Γι’ αυτό το λόγο συνεχίστε να μιλάτε. Συνεχίστε να μπλοκάρετε και να αναφέρετε στον κύκλο επιρροών σας της διδασκαλίες της Καθολικής Εκκλησίας. Αν βλέπουμε τα πάντα γκρι, τότε δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε την αντικειμενική αλήθεια. Όπως μας υπενθυμίζει ο Dr. Kreeft, η Εκκλησία είναι το λαμπερό φως που μας δείχνει τα αληθινά χρώματα του βιβλίου Πενήντα αποχρώσεις του γκρι και άλλων επιδράσεων που επιζητούν την προσοχή μας και ουσιαστικά την ψυχή μας.

Απόδοση κειμένων των:
Zoe Williams, The Guardian
Julie Bosman, New York Times
Vicky Ward, HuffingtonPost
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
«Είναι ταμπού για τις γυναίκες να παραδέχονται ότι διαβάζουν πορνογραφία, αλλά για κάποιο λόγο είναι Ο.Κ. να παραδέχονται ότι διαβάζουν αυτό το βιβλίο».
«Η πορνογραφία και η αισχρολογία είναι απελευθερωτικές δυνάμεις όχι για άλλον λόγο, αλλά γιατί ο κομφορμισμός μας δεσμεύει»
Ηλίας Πετρόπουλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οι διαλογοι του βιβλιου ειναι επιπεδου Λαμψη: Γιαγκος Δρακος, Βιρνα etc.

YΓ. Μηνυμα 666, σατανικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ότι έχει πολλές πωλήσεις,δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι και καλό.
Οι διάλογοι είναι άθλιοι,οι περιγραφές αστείες.
Η όλη ιστορία ξεκίνησε σαν φάν φίξιον του twilight(Αυτό απο μόνο του λέει πολλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top