Υγιεινή διατροφή

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ειναι απλο. Αποφευγεις ολα τα επεξεργασμενα τροφιμα. Προτιμας παντα φρεσκα και βιολογικα αν ειναι δυνατον. Προσπαθησε επισης να περιορισεις την προσληψη ζαχαρης απο χυμους, γλυκα και αναψυκτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τι φάάάάάάσηηη με τους άντρες που τρώνε ΤΟΣΟΟΟ πολύ και δε παχαίνουν; I mean COMONNNNNNNNNNN είναι άδικο. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Είμαι το παράδειγμά σου προς πλήρη αποφυγή. Δεν προσέχω καθόλου τη διατροφή μου και τρώω ότι να'ναι αρκεί να μου αρέσει. Σουβλάκια, πίτσες, ακόμα και τα "βρώμικα" αποτελούν βασικά συστατικά της διατροφής μου. Στα γλυκά και τα παγωτά δεν έχω φρένο. Ποτέ δεν σκέφτομαι θερμίδες, χοληστερίνες και αν αυτά που τρώω κάνουν καλό. Από ποσότητα όση με ευχαριστεί. Πίνω πολλούς καφέδες και είμαι φανατικός καπνιστής.
:sick::worry::crazy::baby::'(:| Μην συνεχίζεις άλλο, σοκάρομαι. Παρ' όλα αυτά τη μοναδίτσα θα σου τη βάλω για το οξύ και εύστοχο χιούμορ σου. Ελπίζω να είναι μόνο χιούμορ και όχι η πραγματικότητα.
Τώρα βέβαια, αν σου πω τις δικές μου συνήθειες, ίσως σοκαριστείς κι εσύ μ' εμένα. Εγώ δεν πίνω ποτέ αλκοόλ και αναψυκτικά. Τρώω πολλά φρούτα, λαχανικά, όσπρια, μόνο δημητριακά ολικής άλεσης, μόνο ανάλατα τυριά, άπαχο κρέας (βραστά κυρίως), ψάρια(βραστά κυρίως) και ανάλατους ξηρούς καρπούς. Ως γλυκαντική ουσία χρησιμοποιώ μέλι, φρουκτόζη, αγάβη, σφένδαμο και στέβια και πίνω ρεβιθοκαφέ.
Δεν κάνω καμιά δίαιτα, απλώς με ενδιαφέρει η πρόληψη.
Θα μου πεις μικρή είμαι ακόμα, αλλά δεν πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τι φάάάάάάσηηη με τους άντρες που τρώνε ΤΟΣΟΟΟ πολύ και δε παχαίνουν; I mean COMONNNNNNNNNNN είναι άδικο. :'(

μη το λες... υπαρχουν πολλοι που παχαινουν εξισου ευκολα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αν παχαινουν λεει?? Κανουν μια μπακα ως απεναντι χωρις να το καταλαβουν. :D
Και μετα τρεχατε ποδαρακια μου:D
Απλως οι αντρες κανουν μεγαλυτερες καυσεις λιπους και δεν εχουν θεματα τοσο εμφανη οπως κυτταριτιδα, ραγαδες κοκ. που εμεις στην σκεψη τους μας πιανει ταση λιποθυμιας :P


Ερχεται καλοκαιρακι να σας θυμισω! :P Ωρα να ομορφυνουμε τις παραλιες γι αυτο προσεχουμε απο δω κ στο εξης! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

Nαι, έχεις δίκιο.:eek: Ταιριάζει ιδανικά με το σάντουιτς. :eek:Αντί για μαρούλι βάζεις ένα φύλλο σπανάκι.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Nαι, έχεις δίκιο.:eek: Ταιριάζει ιδανικά με το σάντουιτς. :eek:Αντί για μαρούλι βάζεις ένα φύλλο σπανάκι.:eek:

:hmm:

Πλακα θα κανεις μαλλον! :D
Αηδια ρε συ! Εγω δε θατρωγα σαντουιτσ με σπανακι, προτιμω το μαρουλακι παντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσει πολυ με σπανακι! Βαζω πολλες φορες και αλλα λαχανικα, πχ ροκα, kale, ψιλοκομμενο λαχανο, και κατι αλλα πρασινα λαχανικα που μοιαζουν με σπανακι αλλα δεν ξερω πως λεγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prinCess:
Τι φάάάάάάσηηη με τους άντρες που τρώνε ΤΟΣΟΟΟ πολύ και δε παχαίνουν; I mean COMONNNNNNNNNNN είναι άδικο.

Μεγάλη φάση πραγματικά με μένα συμβαίνει το εντελώς αντίθετο γι'αυτό είχα την γνώμη οτι οι γυναίκες τρώνε πολύ χωρίς να παχαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μεγάλη φάση πραγματικά με μένα συμβαίνει το εντελώς αντίθετο γι'αυτό είχα την γνώμη οτι οι γυναίκες τρώνε πολύ χωρίς να παχαίνουν.

Ε οχι δα! Πρωτη φορα το ακουω αυτο!!:eek:


Εμενα μου αρεσει πολυ με σπανακι! Βαζω πολλες φορες και αλλα λαχανικα, πχ ροκα, kale, ψιλοκομμενο λαχανο, και κατι αλλα πρασινα λαχανικα που μοιαζουν με σπανακι αλλα δεν ξερω πως λεγονται.

Εγω παλι στο σαντουιτς οοοοποτε τρωω απεξω, βαζω τυρι, ζαμπον, πατατες, ντοματα, καμμια μαγιονεζουλα, μπορει και μπεικον στις τρελες πεινες ή φετα αντι κιτρινο τυρι, μαρουλακι βεβαια μην ειναι στεγνο:whistle:

Το πρωι λιοτοδιαιτα παιδια, τοστακι γαλοπουλα τυρακι αντε και λιγο ντοματα
ΑΛΛΑ! Σπανια τρωω πρωινο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Ε οχι δα! Πρωτη φορα το ακουω αυτο!!

Μπορεί να ισχύει και αυτό που λέτε γιατί γνωρίζω και γω άντρες που τρώνε το καταπέτασμα και παραμένουν οδοντογλυφίδες αλλά γίνεται σε μερικούς όχι σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δίνω ιδέα για τονωτικό και γευστικό σάντουιτς.
2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης πολύσπορο (τύπου Βαυαρίας)
1 πιπεριά (επιλέξτε το χρώμα της προτίμησής σας, όλες είναι εξίσου ωφέλιμες)
1 φέτα μαρούλι ή σπανάκι
λίγες ανάλατες ελιές (θρούμπες κατά προτίμηση)
2-3 λιαστές ντομάτες με όσο το δυνατό λιγότερο αλάτι (υπάρχουν σε βαζάκια).
3 καρύδια
1 φέτα άπαχο έμενταλ (πλούσιο σε ασβέστιο, φτωχό σε νάτριο);)
Καλή σας όρεξη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πωπω πως βαριεμαι να ανοιγω το ψυγειο πρωι πρωι με την τσιμπλα στο ματι και να φτιαχνω ολαυτα.... Καφε και παλι καφε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν ειναι και τοσο καλο να μην παιρνεις ευκολα κιλα το λεω απο εμπειρια.. Μπορω να φαω για μια εβδομαδα οτι πιο λυπαρο υπαρχει και στο τελος να μην εχω παρει 10 γραμμαρια! Παρακαλαω να παρω κανα κιλο να δω ασπρη μερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Τι φάση με τους άντρες που τρώνε ΤΟΣΟΟΟ πολύ και δε παχαίνουν;
οι γυναίκες τρώνε πολύ χωρίς να παχαίνουν.
Υπάρχουν και άντρες και γυναίκες που τρώνε το καταπέτασμα και δεν παχαίνουν. Όμως αυτό γίνεται κατά τη νεανική ηλικία, τα λιποκύτταρα δημιουργούνται και μετά από κάποια χρόνια έχουμε τους χοντρούς και τις χοντρές που κάθε Δευτέρα αρχίζουν δίαιτα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Υπάρχουν άντρες όπως και γυναίκες που ανήκουν το ίδιο και στις δυο περιπτώσεις κακώς τραβήχτηκε το πρόβλημα προς την μια πλευρά, δεν είναι μόνο η ηλικία πιθανώς στις ασυνήθιστες περιπτώσεις να φταίει και κάποια αρρώστια όπως ο θυροειδής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εμένα με συγκλονίζει ότι μερικοί άνθρωποι απλά δεν τους κάνει αίσθηση το φαγητό. Μια τηγανιτή πατάτα δεν θα τους συγκινήσει. :P

Εγώ θέλω να προσέχω, και ψωνίζω υγιεινά κτλ κτλ, αλλά μου λείπει η αίσθηση και του λιπαρού φαγητού, την έχω τη λιγούρα, αντιστέκομαι με το ζόρι σχεδόν! :redface:

Επίσης, αυτό με τα δημητριακά ολικής άλεσης, granola και τέτοια, γιατί έχουν τόσες θερμίδες; :/ Παίρνω τα Jordans country crisp που βρίσκω εδώ στην Αγγλία, γιατί τα Kellogs τα έχω σκυλοβαρεθεί και έχουν και 209 θερμίδες.. να σταματήσω απλά να παίρνω και να πάρω κάτι άλλο ή να δίνω και λίγη σημασία στην ενέργεια που λέει πάνω στο κουτί;
Συνήθως για πρωί με γιαούρτι τα τρωω ή και το βράδυ αν πεινάωω.

Plus, και τα ξηροκαρπάκια είναι θρεπτικά από όσο ξέρω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εμένα με συγκλονίζει ότι μερικοί άνθρωποι απλά δεν τους κάνει αίσθηση το φαγητό. Μια τηγανιτή πατάτα δεν θα τους συγκινήσει. :P

Εγώ θέλω να προσέχω, και ψωνίζω υγιεινά κτλ κτλ, αλλά μου λείπει η αίσθηση και του λιπαρού φαγητού, την έχω τη λιγούρα, αντιστέκομαι με το ζόρι σχεδόν! :redface:

Επίσης, αυτό με τα δημητριακά ολικής άλεσης, granola και τέτοια, γιατί έχουν τόσες θερμίδες; :/ Παίρνω τα Jordans country crisp που βρίσκω εδώ στην Αγγλία, γιατί τα Kellogs τα έχω σκυλοβαρεθεί και έχουν και 209 θερμίδες.. να σταματήσω απλά να παίρνω και να πάρω κάτι άλλο ή να δίνω και λίγη σημασία στην ενέργεια που λέει πάνω στο κουτί;
Συνήθως για πρωί με γιαούρτι τα τρωω ή και το βράδυ αν πεινάωω.

Plus, και τα ξηροκαρπάκια είναι θρεπτικά από όσο ξέρω. :D
Γενικά οι υδατάνθρακες έχουν πολλές θερμίδες. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουμε να τρώμε π.χ. πατάτες (στις βραστές αναφέρομαι, όχι στις τηγανητές :P) και ρύζι. Ιδίως αν γυμνάζεσαι, ο οργανισμός σου τους έχει ανάγκη τους υδατάνθρακες. Αυτό που έχει περισσότερη σημασία από τις θερμίδες ανά 100 g είναι το ποσοστό ζάχαρης και το είδος των λιπαρών. Πολλοί θεωρούν υγιεινά τα δημητριακά και τα muesli, αλλά κατά κανόνα έχουν πολλή ζάχαρη.

Οι ανάλατοι ξηροί καρποί είναι καλή επιλογή για σνακ, αρκεί να τρως 20 g κι όχι 200 g. Για παράδειγμα τα cashews περιέχουν περίπου 580 θερμίδες ανά 100 g, οι περισσότερες εκ των οποίων προέρχονται από ακόρεστα λιπαρά, που είναι αναγκαία στη διατροφή μας. Αλλά ακόμα και με τα ακόρεστα λιπαρά πρέπει να προσέχουμε μην το παρακάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

HarissonFord

Νεοφερμένος

Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
:sick::worry::crazy::baby::'(:| Μην συνεχίζεις άλλο, σοκάρομαι. Παρ' όλα αυτά τη μοναδίτσα θα σου τη βάλω για το οξύ και εύστοχο χιούμορ σου. Ελπίζω να είναι μόνο χιούμορ και όχι η πραγματικότητα.
Τώρα βέβαια, αν σου πω τις δικές μου συνήθειες, ίσως σοκαριστείς κι εσύ μ' εμένα. Εγώ δεν πίνω ποτέ αλκοόλ και αναψυκτικά. Τρώω πολλά φρούτα, λαχανικά, όσπρια, μόνο δημητριακά ολικής άλεσης, μόνο ανάλατα τυριά, άπαχο κρέας (βραστά κυρίως), ψάρια(βραστά κυρίως) και ανάλατους ξηρούς καρπούς. Ως γλυκαντική ουσία χρησιμοποιώ μέλι, φρουκτόζη, αγάβη, σφένδαμο και στέβια και πίνω ρεβιθοκαφέ.
Δεν κάνω καμιά δίαιτα, απλώς με ενδιαφέρει η πρόληψη.
Θα μου πεις μικρή είμαι ακόμα, αλλά δεν πειράζει.


Ειλικρινά τρώω τα ακριβώς αντίθετα από εσένα!!!
Και όλα όσα αναφέρεις ούτε καν που τα αγγίζω...ή για να τα αγγίξω θα πρέπει να με στήσεις στον τοίχο με το πιστόλι στον κρόταφο... :P
Ξέρω ότι αυτό που κάνω είναι μέγιστο σφάλμα,αλλά τι να κάνω...Δεν μπορώ...Κακές συνήθειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εχω παρατηρησει σε πολλα μηνυματα την λεξη "απαχο". Γιατι συνεχιζει να υπαρχει αυτη η δαιμονοποιηση των λιπαρων εφοσον νεες ερευνες εχουν δειξει το αντιθετο; Προσωπικα δεν παιρνω τιποτα που να εχει πανω την λεξη light ή να εχει μειωμενα λιπαρα. Το λιπος ειναι μια παρα πολυ καλη πηγη βιταμινων και ενεργειας. Φυσικα δεν λεω να τρωμε μονο λιπος, αλλα ουτε πρεπει να το αποκλειουμε και απο την διατροφη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top