Τα νέα παιδιά δεν έχουν ιδέα από παλιά παιχνίδια

super_deal

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έχω πάντως έχω ιδέα από παλιά παιχνίδια, αλλα μου αρέσουν μονο τα παλιά λούτρινα και τις παλιές κούκλες. Τα μονα παλιά παιχνίδια που δεν μου αρέσουν είναι τα ηλεκτρονικά (Amiga, commodore etc).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Ένα σούρουπο πριν λίγες μέρες έπινα τον φραπέ μου στη Βάρκιζα κοντά στη θάλασσα. Εκεί κοντά υπήρχαν 7-8 πιτσιρίκια (ηλικίας μέσα δημοτικού). Κάποια στιγμή ένα κοριτσάκι λέει: "Παίζουμε κρυφτό?" και πήρε απαντήσεις "τι είναι αυτό?" , "πώς παίζεται?" , "θα μας μάθεις?". Έμεινα έκπληκτος. Δηλαδή, υπάρχουν παιδιά που δεν ξέρουν κρυφτό ! Πόσο φυλακισμένα τα έχουν τα καημένα που δεν έμαθαν να παίζουν το παιχνίδι που μάθαμε από όταν πρωτοπερπατήσαμε και μας δίδαξε την προπαίδεια του 5? (Για την ιστορία, το κρυφτό παίζεται εδώ και χιλιάδες χρόνια με τους ίδιους κανόνες σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Πλακα πλακα, ο ρυθμος απο το 5 10 15 20 25 και απο εναν ρυθμο που μας εμαθε η δασκαλα στα αγγλικα για την αλφαβητα δεν θα τις ξεχασω ποτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
τσαφ τσουφ το τρενο περνα μεσα εξω μεσα πατα :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ένα σούρουπο πριν λίγες μέρες έπινα τον φραπέ μου στη Βάρκιζα κοντά στη θάλασσα. Εκεί κοντά υπήρχαν 7-8 πιτσιρίκια (ηλικίας μέσα δημοτικού). Κάποια στιγμή ένα κοριτσάκι λέει: "Παίζουμε κρυφτό?" και πήρε απαντήσεις "τι είναι αυτό?" , "πώς παίζεται?" , "θα μας μάθεις?". Έμεινα έκπληκτος. Δηλαδή, υπάρχουν παιδιά που δεν ξέρουν κρυφτό ! Πόσο φυλακισμένα τα έχουν τα καημένα που δεν έμαθαν να παίζουν το παιχνίδι που μάθαμε από όταν πρωτοπερπατήσαμε και μας δίδαξε την προπαίδεια του 5? (Για την ιστορία, το κρυφτό παίζεται εδώ και χιλιάδες χρόνια με τους ίδιους κανόνες σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης).

Νομίζω υπερβολικός είσαι και δε ξέρω αν αυτό που περιγράφεις ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή είναι μυθοπλασία δική σου. Δε το πιστεύω οτι υπάρχει παιδί που δε ξέρει πως παίζεται «το κρυφτό». Είναι απ' τα πρώτα παιχνίδια που μαθαίνουν τα παιδιά στα πάρκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βάζω στοίχημα πως ξέρουν το LoL :worry:

Κρίμα γιατί το κρυφτό είναι από τα καλύτερα παιχνίδια. Αναμνήσεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Νομίζω υπερβολικός είσαι και δε ξέρω αν αυτό που περιγράφεις ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή είναι μυθοπλασία δική σου. Δε το πιστεύω οτι υπάρχει παιδί που δε ξέρει πως παίζεται «το κρυφτό». Είναι απ' τα πρώτα παιχνίδια που μαθαίνουν τα παιδιά στα πάρκα.
Ούτε κι εγώ θα το πίστευα αν μου το έλεγαν πριν 20 μέρες και μάλλον θα αντιδρούσα όπως κι εσύ με αμφιβολίες. Έτσι όπως το παρουσίασα εμφανίζει κάποια υπερβολή. Η πραγματικότητα είναι ότι από τα 8 παιδιά, δεν ήξεραν να παίζουν κρυφτό τα 2. Όμως και τα 2 πολλά είναι και αυτή ήταν η έκπληξή μου. Πόσο σίγουρος είσαι ότι όλα τα παιδιά της Αθήνας τα πηγαίνουν στα πάρκα για να παίξουν?
Βάζω στοίχημα πως ξέρουν το LoL
Σίγουρα αυτό το ξέρουν, όπως είναι και σαΐνια στο PS κλπ.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
παιδια κι εγω τα θυμαμαι ολα!
λιωσιμο με καρτες και ταπες ποκεμον,χλαπατσες,τρελομπαλα,γκειμποι,σεγκα,αυτο με τις πλαστελινες ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤΑΚΙ!!!!!!!!!!!!:clapup::yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.
Τα πιο πολλά παιχνίδια των σημερινών παιδιών είναι κομπιουτερικά.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ένα σούρουπο πριν λίγες μέρες έπινα τον φραπέ μου στη Βάρκιζα κοντά στη θάλασσα. Εκεί κοντά υπήρχαν 7-8 πιτσιρίκια (ηλικίας μέσα δημοτικού). Κάποια στιγμή ένα κοριτσάκι λέει: "Παίζουμε κρυφτό?" και πήρε απαντήσεις "τι είναι αυτό?" , "πώς παίζεται?" , "θα μας μάθεις?". Έμεινα έκπληκτος. Δηλαδή, υπάρχουν παιδιά που δεν ξέρουν κρυφτό ! Πόσο φυλακισμένα τα έχουν τα καημένα που δεν έμαθαν να παίζουν το παιχνίδι που μάθαμε από όταν πρωτοπερπατήσαμε και μας δίδαξε την προπαίδεια του 5? (Για την ιστορία, το κρυφτό παίζεται εδώ και χιλιάδες χρόνια με τους ίδιους κανόνες σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης).

Αυτο δεν λεει κατι. Και για χιλιαδες χρονια πιστευανε οτι οι ασθενειες ειναι καταρα των θεων , (or something) αλλα δεν ηταν ετσι τα πραματα. Μην ειμαστε προσκολημενοι στο παρελθον.
Pokemon Gold>>>κρυφτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
τσαφ τσουφ το τρενο περνα μεσα εξω μεσα πατα :bye:
αχ,αυτό δεν το κατάφερνα ποτέ :(
και επίσης το να κάνω σκοινάκι με άλλους παρέα,μόνο μόνη μου μπορούσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top