• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κύστη Κόκκυγα

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχει κανει ο δικος μου δύο φορές...την πρώτη δεν τον ήξερα καν, ηταν πριν απο δεκαετία και βάλε οπότε δεν ξέρω πως ήταν. Η δεύτερη ήταν πριν 4-5 χρόνια, έκανε το χειρουργείο, έκατσε στο νοσοκομείο 1-2 μέρες και μετά για ένα μήνα περίπου καθόταν σε μαξιλάρι "donut" και έτρωγε μαλακές τροφές. Στη δουλειά γύρισε μετά τον μήνα δηλαδή και κουβάλαγε το μαξιλαράκι μαζί του :D! Θυμάμαι περπάταγε λες και τα έχει κάνει πάνω του εκείνο το διάστημα.
Χοντρικά λοιπόν 3-4 εβδομάδες για να πεις πως είσαι εντάξει και μπορείς να κάνεις σχεδόν ο,τι έκανες και πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
εγω ταλαιπωρουμαι ενα τριμηνο τωρα ρε συ κ το μονο θεμα ουσιαστικα ειναι οτι δεν βγαζει το δερμα απο πανω , γιατι το ''κρεας'' ασ πουμε εχει βγει , και ετσι ειναι ανοιχτη η πληγη κ δεν μπορω να κανω γυμναστικη για παραδειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εκεί από όσο ξέρω δεν παίρνει ράμματα, ο δικός μου δεν είχε κάνει και ήταν ανοιχτή πληγή όπως λες, απλά περίμενε να κλείσει μόνη της. Αφήνει πάντως άσχημη ουλή μετά...και ένας πρώην μου είχε κάνει το ίδιο και η ουλή ήταν το ίδιο άσχημη: κόκκινη, ασύμμετρη και υπερυψωμένη. Μην περιμένεις δηλαδή να γίνει όπως πριν, δεν πρόκειται. Αν είναι έτσι όπως σου λέω, είσαι ΟΚ να κάνεις ο,τι θέλεις. Αν ακόμα βγάζει ζουμιά, δεν πας σε κανέναν άλλο γιατρό για δεύτερη γνώμη? Γιατι στο τρίμηνο θα πρέπει να μην βγάζει τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Σήμερα πήγα σε ενα γενικό χειρούργο για ενα άλλο θεμα με το νυχι μου και του έδειξα την ουριτσα η οποία εχει μήνες που με ενοχλεί. Μου είπε οτι ειναι κύστη κόκκυγος και να κλείσω χειρουργείο. Μάλλον θα το κανω σε κάποιον γνωστό μας στο νοσοκομείο.
Το θέμα ειναι οτι αυτός που ειναι σε εξωτερικό ιατρειο μου ελεγε οτι στο νοσοκομείο θα μου αφήσουν πληγή ανοιχτή για 2 μήνες ενώ αυτός θα κάνει κατευθείαν ράμματα .
Ειναι καλύτερα σε εξωτερικό γιατρό ;
Επίσης με απασχολεί και το κομμάτι μετά την εγχειρηση καθώς διάβασα πως πολλοί είχαν προβλήματα στον ύπνο και στο να καθονται...
Δηλαδή τί ; Θα πηγαίνω σχολείο και δε κάθομαι ; Ρεζίλια .
Επίσης οταν λέτε τρύπα εννοείται τρύπα κανονική ;;; Ξερω ηλίθια ερώτηση αλλα δε θέλω ουτε να το φανταστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Σήμερα πήγα σε ενα γενικό χειρούργο για ενα άλλο θεμα με το νυχι μου και του έδειξα την ουριτσα η οποία εχει μήνες που με ενοχλεί. Μου είπε οτι ειναι κύστη κόκκυγος και να κλείσω χειρουργείο. Μάλλον θα το κανω σε κάποιον γνωστό μας στο νοσοκομείο.
Το θέμα ειναι οτι αυτός που ειναι σε εξωτερικό ιατρειο μου ελεγε οτι στο νοσοκομείο θα μου αφήσουν πληγή ανοιχτή για 2 μήνες ενώ αυτός θα κάνει κατευθείαν ράμματα .
Ειναι καλύτερα σε εξωτερικό γιατρό ;
Επίσης με απασχολεί και το κομμάτι μετά την εγχειρηση καθώς διάβασα πως πολλοί είχαν προβλήματα στον ύπνο και στο να καθονται...
Δηλαδή τί ; Θα πηγαίνω σχολείο και δε κάθομαι ; Ρεζίλια .
Επίσης οταν λέτε τρύπα εννοείται τρύπα κανονική ;;; Ξερω ηλίθια ερώτηση αλλα δε θέλω ουτε να το φανταστώ.
Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, απλώς και του παππού μου του είχε ανοίξει πληγή στο συγκεκριμένο σημείο και θέλει εντατική περιποίηση. Αναζήτησε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο τον αντίστοιχο γιατρό και συζήτησέ το. Το σίγουρο είναι πως θα σου κάνει αυτό που πρέπει και απαιτεί η κατάστασή της πληγής σου. Αποκλείεται άλλα να κάνει ένας γιατρός ενός δημοσίου νοσοκομείου και άλλα ένας μίας ιδιωτικής κλινικής.

Θα μπορείς να κάθεσαι σε κάποιο ειδικό μαξιλαράκι ίσως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, απλώς και του παππού μου του είχε ανοίξει πληγή στο συγκεκριμένο σημείο και θέλει εντατική περιποίηση. Αναζήτησε σε ένα δημόσιο νοσοκομείο τον αντίστοιχο γιατρό και συζήτησέ το. Το σίγουρο είναι πως θα σου κάνει αυτό που πρέπει και απαιτεί η κατάστασή της πληγής σου. Αποκλείεται άλλα να κάνει ένας γιατρός ενός δημοσίου νοσοκομείου και άλλα ένας μίας ιδιωτικής κλινικής.

Θα μπορείς να κάθεσαι σε κάποιο ειδικό μαξιλαράκι ίσως.:)

Θα κολλήσω να πω το τί με ποναει ομως χαχα.. Μακάρι να μην ταλαιπωρηθώ πολύ.. Όλο κατι παθαίνω.:-P σε ευχαριστω πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Θα κολλήσω να πω το τί με ποναει ομως χαχα.. Μακάρι να μην ταλαιπωρηθώ πολύ.. Όλο κατι παθαίνω.:-P σε ευχαριστω πάντως. :)
Ελεύθερα καλέ να το συζητήσεις μαζί τους. Κι εγώ είχα στο παρελθόν κάποιες ενοχλήσεις, αλλά μετά από επίσκεψη διαπιστώθηκε πως δεν ήταν κάτι σοβαρό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Θα κολλήσω να πω το τί με ποναει ομως χαχα.. Μακάρι να μην ταλαιπωρηθώ πολύ.. Όλο κατι παθαίνω.:-P σε ευχαριστω πάντως. :)
Κοίταξα στο γοογλε γιατί δεν ήξερα τι ακριβώς ήταν.Θα πονέσει κάπως πολύ:P και φυσικά θα έχει σημάδι τώρα εξαρτάται εν μέρει και από τον χειρούργο αυτό.Αλλά από το να το κουβαλάς και να επιδεινωθεί ή τέλος πάντων να σε ενοχλεί για πάντα ακόμα και αισθητικά δεν αξίζει να μην το κάνεις.
Κάντο ο χρόνος θα περάσει.Στο λέω εγώ που πρόσφατα πολύ έκανα μεγάλο χειρουργείο στην σπονδυλική στήλη.Με πονάει αλλά από το να βασανίζομαι προτίμησα να με ανοίξουν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σήμερα πήγα σε ενα γενικό χειρούργο για ενα άλλο θεμα με το νυχι μου και του έδειξα την ουριτσα η οποία εχει μήνες που με ενοχλεί. Μου είπε οτι ειναι κύστη κόκκυγος και να κλείσω χειρουργείο. Μάλλον θα το κανω σε κάποιον γνωστό μας στο νοσοκομείο.
Το θέμα ειναι οτι αυτός που ειναι σε εξωτερικό ιατρειο μου ελεγε οτι στο νοσοκομείο θα μου αφήσουν πληγή ανοιχτή για 2 μήνες ενώ αυτός θα κάνει κατευθείαν ράμματα .
Ειναι καλύτερα σε εξωτερικό γιατρό ;
Επίσης με απασχολεί και το κομμάτι μετά την εγχειρηση καθώς διάβασα πως πολλοί είχαν προβλήματα στον ύπνο και στο να καθονται...
Δηλαδή τί ; Θα πηγαίνω σχολείο και δε κάθομαι ; Ρεζίλια .
Επίσης οταν λέτε τρύπα εννοείται τρύπα κανονική ;;; Ξερω ηλίθια ερώτηση αλλα δε θέλω ουτε να το φανταστώ.

Λοιπον επαθα πριν λιγο διαστημα και τα ξερω αρκετα καλα.

Καταρχας αν εχεις μαζεψει πυον, αρα ποναει κιολας, βαλε σε μια λεκανη ζεστο->καυτο νερο και Betadine και κατσε μεσα κανα 10λεπτο με τεταρτο για μερικες μερες. Αυτο θα αρχισει να μαλακωνει και να βγαζει το πυον. Δεν μπορει να σε εγχειρισει με πυον γιατι δν πιανει η αναισθησια. Αν στο ανοιξει χωρις να εχει μαλακωσει και κανει τρυπα απο μονο του, θα βελαξεις απο τον πονο. Εδω εμενα με πεθανε κι ας ειχε τρυπησει μονο του.

Το χειρουργειο θελει περιπου 5 μερες ξαπλα και για αρκετο καιρο θα εχεις ανοιχτη πληγη, θα πρεπει να κανεις αλλαγες κλπ. Αν την κλεισουν ειναι 1/4 να ξαναμαζεψει. Επειδη εμενα το εσκισε και εβγαζε περισσοτερο απο οσο μπορουσε να μαζεψει, αδειασε και μου περασε. Δεν το εχω χειρουργησει και θα σε συμβουλευα αν σου περασει ο πονος να μην πας εθελοντικα να μαχαιρωθεις. Εχει μεγαλη ταλαιπωρια. Πεταξα ηδη ενα μηνα περισυ με αλλη εγχειρηση, δν θελω αλλον ενα φετος. Αν ξαναμαζεψει, τοτε θα το εγχειρησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι γενικά καλύτερο θεωρείται να μην την κλείνουν για να αποφεύγεται ο κίνδυνος να ξανά μαζέψει ( αν και έχει έτσι περισσότερη ταλαιπωρία ). Το πόσο θα πονέσει και πόσο καιρό θα πάρει να κλείσει η πληγή εξαρτάται υποθέτω από το πόσο καιρό το έχεις αφήσει και πόσο μεγάλο είναι το συρίγγιο. Το μέσο είναι κάπου ένας μήνας εμένα τόσο πήρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Λοιπον επαθα πριν λιγο διαστημα και τα ξερω αρκετα καλα.

Καταρχας αν εχεις μαζεψει πυον, αρα ποναει κιολας, βαλε σε μια λεκανη ζεστο->καυτο νερο και Betadine και κατσε μεσα κανα 10λεπτο με τεταρτο για μερικες μερες. Αυτο θα αρχισει να μαλακωνει και να βγαζει το πυον. Δεν μπορει να σε εγχειρισει με πυον γιατι δν πιανει η αναισθησια. Αν στο ανοιξει χωρις να εχει μαλακωσει και κανει τρυπα απο μονο του, θα βελαξεις απο τον πονο. Εδω εμενα με πεθανε κι ας ειχε τρυπησει μονο του.

Το χειρουργειο θελει περιπου 5 μερες ξαπλα και για αρκετο καιρο θα εχεις ανοιχτη πληγη, θα πρεπει να κανεις αλλαγες κλπ. Αν την κλεισουν ειναι 1/4 να ξαναμαζεψει. Επειδη εμενα το εσκισε και εβγαζε περισσοτερο απο οσο μπορουσε να μαζεψει, αδειασε και μου περασε. Δεν το εχω χειρουργησει και θα σε συμβουλευα αν σου περασει ο πονος να μην πας εθελοντικα να μαχαιρωθεις. Εχει μεγαλη ταλαιπωρια. Πεταξα ηδη ενα μηνα περισυ με αλλη εγχειρηση, δν θελω αλλον ενα φετος. Αν ξαναμαζεψει, τοτε θα το εγχειρησω.
5 μέρες ξάπλα; Έπρεπε να χω πάει απο το καλοκαίρι.Δε με πονάει..Με πονούσε πριν κανένα μήνα.Τώρα απλά ματώνει καμία φορά..Μου φαίνεται ότι θα ναι ταλαιπωρία αν κάνω χειρουργείο και τώρα είμαι full φροντιστήρια και σχολείο.Θα μείνω μια βδομάδα πίσω δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
5 μέρες ξάπλα; Έπρεπε να χω πάει απο το καλοκαίρι.Δε με πονάει..Με πονούσε πριν κανένα μήνα.Τώρα απλά ματώνει καμία φορά..Μου φαίνεται ότι θα ναι ταλαιπωρία αν κάνω χειρουργείο και τώρα είμαι full φροντιστήρια και σχολείο.Θα μείνω μια βδομάδα πίσω δηλαδή;

Kαι ας δίνεις Πανελλήνιες φέτος σκέψου πρώτα την υγεία σου :).
Μπροστά στην υγεία τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Κι εγώ πριν 3 χρόνια είχα το ίδιο πρόβλημα. Πήγα σε έναν γιατρό, μας έκλεισε χειρουργείο σε μια ιδιωτική κλινική, και ολα κομπλέ.
Το χειρουργείο ούτε 1 ωρα κρατάει. (Πήγα 10 το πρωί, το μεσημέρι είχα φύγει) Σε εμένα έκανε τοπική αναισθησία, σε έναν άλλο φίλο μου έκανε ολική νάρκωση.
Την πρώτη εβδομάδα θα έχεις πρόβλημα και θα πονάς λιγάκι. Επίσης θα δυσκολεύεσαι να κάθεσαι γιατί θα έχεις γάζες αρκετές :P
Εγώ το είχα κάνει Χριστούγεννα, οπότε δεν είχα θέμα με το σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
5 μέρες ξάπλα; Έπρεπε να χω πάει απο το καλοκαίρι.Δε με πονάει..Με πονούσε πριν κανένα μήνα.Τώρα απλά ματώνει καμία φορά..Μου φαίνεται ότι θα ναι ταλαιπωρία αν κάνω χειρουργείο και τώρα είμαι full φροντιστήρια και σχολείο.Θα μείνω μια βδομάδα πίσω δηλαδή;

5 μερες μπρουμυτα εννοουσα. Ετσι τουλαχιστον μου ειπαν εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Tωρα τη Δευτέρα θα πάω στο νοσοκομείο..Έχουμε κατάληψη οπότε απουσίες δε θα πάρω.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες..Ελπίζω να μην είναι υπερβολικά επώδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tωρα τη Δευτέρα θα πάω στο νοσοκομείο..Έχουμε κατάληψη οπότε απουσίες δε θα πάρω.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες..Ελπίζω να μην είναι υπερβολικά επώδυνο.

Μια από τις αιτίες εμφάνισης κύστης κόκκυγα είναι η καθιστική ζωή (πολύωρο καθισιό σε καρέκλα) και η μη εκτενής περιποίηση και η μη καθαριότητα του σημείου αυτού κατά το πλύσιμο (π.χ. μπάνιο). Ο ιδρώτας, η παχυσαρκία, η έντονη τριχοφυϊα των οπισθίων είναι μερικοί παράγοντες που συντελούν. Γενικά και μετά την επέμβαση, θα θέλει εκτενή περιποίηση και καθαριότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Μια από τις αιτίες εμφάνισης κύστης κόκκυγα είναι η καθιστική ζωή (πολύωρο καθισιό σε καρέκλα) και η μη εκτενής περιποίηση και η μη καθαριότητα του σημείου αυτού κατά το πλύσιμο (π.χ. μπάνιο). Ο ιδρώτας, η παχυσαρκία, η έντονη τριχοφυϊα των οπισθίων είναι μερικοί παράγοντες που συντελούν. Γενικά και μετά την επέμβαση, θα θέλει εκτενή περιποίηση και καθαριότητα.
Το πολύωρο καθισιό σε καρέκλα δε μπορώ να το αποφύγω. :P
Για την καθαριότητα φροντίζω έτσι κι αλλιώς. Τα έχω διαβάσει τα συγκεκριμένα γιατί έψαχνα συνέχεια αυτές τις μέρες.Ευχαριστώ πάντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το πολύωρο καθισιό σε καρέκλα δε μπορώ να το αποφύγω. :P
Για την καθαριότητα φροντίζω έτσι κι αλλιώς. Τα έχω διαβάσει τα συγκεκριμένα γιατί έψαχνα συνέχεια αυτές τις μέρες.Ευχαριστώ πάντως.:)

Ναι...γιατί ανοίγει το δέρμα. Αν κρίνω από το προφίλ σου που δηλώνεις μαθήτρια Γ' Λυκείου, λογικά δεν μπορείς να αποφύγεις το καθισιό. Όμως προσπάθησε να μην κάθεσαι συνεχώς παρά μόνο όταν έχεις δουλειά. Το παραπάνω που έγραψα ισχύει περισσότερο για την ανάρρωση αλλά και για να μην υποτροπιάσει μετά από καιρό και ξαναχρειαστείς νυστέρι. Είχα παρόμοια περίπτωση και με την παραπάνω φροντίδα, κλείνω περίπου 10ετία πλέον υγείας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ναι...γιατί ανοίγει το δέρμα. Αν κρίνω από το προφίλ σου που δηλώνεις μαθήτρια Γ' Λυκείου, λογικά δεν μπορείς να αποφύγεις το καθισιό. Όμως προσπάθησε να μην κάθεσαι συνεχώς παρά μόνο όταν έχεις δουλειά. Το παραπάνω που έγραψα ισχύει περισσότερο για την ανάρρωση αλλά και για να μην υποτροπιάσει μετά από καιρό και ξαναχρειαστείς νυστέρι. Είχα παρόμοια περίπτωση και με την παραπάνω φροντίδα, κλείνω περίπου 10ετία πλέον υγείας. :)
Ναι Γ' Λυκείου είμαι φέτος.Aν κάνω χειρουργείο και επανεμφανιστεί δε θα τ' αντέξω.Φέτος όλο κάτι μου τυχαίνει...
Θα προσπαθήσω να προσέχω πολύ κατά τη διάρκεια της ανάρρωσης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ναι Γ' Λυκείου είμαι φέτος.Aν κάνω χειρουργείο και επανεμφανιστεί δε θα τ' αντέξω.Φέτος όλο κάτι μου τυχαίνει...
Θα προσπαθήσω να προσέχω πολύ κατά τη διάρκεια της ανάρρωσης.:)

Ναι και μετά. Γενικά να είσαι σχολαστική στην καθαριότητα του σώματός σου. Όσο και αν ακούγεται κάπως. :P :redface: Δεν υπάρχουν ντροπές σε τέτοια θέματα υγείας. Όλοι είμαστε άνθρωποι και φθαρτοί από το ίδιο υλικό. Σημασία έχει ο καθένας να βοηθάει όπως μπορεί τον συνάνθρωπό του. Το λέω γιατί νομίζω ότι κάπου είπες ότι θα νιώθεις άβολα στην παρέα σου. Αν είναι αληθινή η παρέα σου, θα σε αποδεχτεί όπως είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top