• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Βάθεμα φωνής

Πετροςζαχαριαδη

Νεοφερμένος

Ο Πετροςζαχαριαδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πολυ καλησπερα σας,
Ειμαι 21 χρονων και ονομαζομια Πετρος. Το προβλημα μου ειναι το εξης: παρολο που ειμαι σε ηλικια που εχει ολοκληρωθει η εφηβεια ,η φωνη μου αν θα τη χαρακτηριζα με τον καλυτερο τροπο θα την ελεγα μαλλον παιδικη προς γυναικεια.Ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποια φαρμακευτικη αγωγη για να ακολουθησω ωστε να γινει ανδρικη η φωνη ?μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Πολυ καλησπερα σας,
Ειμαι 21 χρονων και ονομαζομια Πετρος. Το προβλημα μου ειναι το εξης: παρολο που ειμαι σε ηλικια που εχει ολοκληρωθει η εφηβεια ,η φωνη μου αν θα τη χαρακτηριζα με τον καλυτερο τροπο θα την ελεγα μαλλον παιδικη προς γυναικεια.Ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποια φαρμακευτικη αγωγη για να ακολουθησω ωστε να γινει ανδρικη η φωνη ?μου

Καλησπέρα Πέτρο! Δεν γνωρίζω περί φαρμακευτικης αγωγής, κι επειδή δεν έχω ακούσει την φωνή σου, θα ήθελα να αποκλεισεις πρώτα ένα άλλο ενδεχόμενο πριν καταφυγεις στα φάρμακα. να ελεγξεις μήπως η φωνή σου είναι τοποθετημένη λάθος και δεν είναι θέμα ορμονών ή δεν ξέρω τι. Δηλαδή μήπως η φωνή σου βγαίνει από τη μύτη ή ψηλά από τον λαιμό. Σε αυτή την περίπτωση, με ένα δάσκαλο φωνητικής σε 5-6 μαθήματα θα έχεις μάθει να αναπνεεις διαφραγματικα και η φωνή σου να βγαίνει από βαθιά και να βαθυνει αρκετά. Απόκλεισε πρώτα αυτό το ενδεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πετροςζαχαριαδη

Νεοφερμένος

Ο Πετροςζαχαριαδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα Πέτρο! Δεν γνωρίζω περί φαρμακευτικης αγωγής, κι επειδή δεν έχω ακούσει την φωνή σου, θα ήθελα να αποκλεισεις πρώτα ένα άλλο ενδεχόμενο πριν καταφυγεις στα φάρμακα. να ελεγξεις μήπως η φωνή σου είναι τοποθετημένη λάθος και δεν είναι θέμα ορμονών ή δεν ξέρω τι. Δηλαδή μήπως η φωνή σου βγαίνει από τη μύτη ή ψηλά από τον λαιμό. Σε αυτή την περίπτωση, με ένα δάσκαλο φωνητικής σε 5-6 μαθήματα θα έχεις μάθει να αναπνεεις διαφραγματικα και η φωνή σου να βγαίνει από βαθιά και να βαθυνει αρκετά. Απόκλεισε πρώτα αυτό το ενδεχόμενο.
Δυστυχως Helium εχω απευθυνθει σε ειδικο φωνητικης και μου ανεφερε πως δε τιθεται τετοιο ζητημα,για αυτο ρωταω για αγωγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πήγαινε κάνε μια ορμονική εξέταση να δεις τι γίνεται με την τεστοστερόνη σου, μπορεί να είναι χαμηλή. Ή μπορεί απλά η φωνή σου να είναι ψηλή εκ φύσεως. Σε αυτή τη περίπτωση δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις πολλά. Ξεκίνα το τσιγάρο ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Είναι γνωστό πως βραχνιάζει τη φωνή.

Είσαι σοβαρή? Ότι τώρα πρέπει να μπω στην διαδικασία να εξηγησω τα αυτονοητα? Επειδή βαριεμαι, παραθετω με ένα απλό γκουγκαρισμα:
Το κάπνισμα έχει 50 τρόπους να σου καταστρέψει τη ζωή μέσω μιας ασθένειας και περισσότερους από 20 τρόπους για να σε οδηγήσει στο θάνατο.

Πολλές ιατρικές καταστάσεις συνδεόμενες με το κάπνισμα μπορεί να προκαλέσουν χρόνια προβλήματα υγείας. Αυξημένος κίνδυνος για τους καπνιστές, ασθένεια ούλων, μυϊκές βλάβες, κυνάγχη, πόνος λαιμού, πόνος στην πλάτη, νύστα - υπνηλία (ανώμαλη κίνηση ματιών), Buerger's ασθένειες (βαριά ασθένεια του κυκλοφορικού), οφθαλμικές, μυκητομολύνσεις, καταρράκτης, οστεοπόρωση, πολύποδας παχέος εντέρου, οστεοαρθρίτιδα, Crohn's Χρόνιες παθήσεις, ανικανότητα στύσης, κατάθλιψη, PVD, διαβήτης, πνευμονία, απώλεια ακοής, ψωρίαση, γρίπη, ρυτίδωση δέρματος, ανικανότητα, στομαχικό έλκος, οπτική νευροπάθεια, ρευματοειδής αρθρίτιδα, τραυματισμοί συνδέσμων, πληγές στους τένοντες, εκφυλισμός κηλίδας, αμβλυωπία καπνού (απώλεια όρασης), φυματίωση, απώλεια δοντιών.
Λειτουργίες που υποβαθμίζονται στους καπνιστές. Εκσπερμάτωση (απώλεια όγκου), μείωση ποσότητας σπέρματος, γονιμότητα, μείωση κινητικότητας σπέρματος, ανοσοποιητικό σύστημα, μικρότερη ικανότητα σπέρματος να εισχωρήσει στο ωάριο, εμμηνόπαυση (πρόωρη έναρξη), αυξάνουν οι σπερματικές ανωμαλίες.
Σοβαρότερα συμπτώματα: άσθμα, σοβαρές ασθένειες, χρόνια ρινίτιδα (φλεγμονή της μύτης) MS, διαβήτης αμφιβληστροειδούς χιτώνα (μάτια), οπτική νευρίτιδα.
Εκδήλωση ασθενειών σε βαρύτερη μορφή στους καπνιστές. Κοινό κρυολόγημα, πνευμονία, νόσος του Crohn, φυματίωση, γρίπη.
Θνησιμότητα. Ένας στους δύο μακροχρόνιους καπνιστές θα πεθάνει πρόωρα εξ αιτίας του καπνίσματος και οι μισοί από αυτούς σε μέση ηλικία. Οι περισσότεροι πεθαίνουν από μία εκ των τριών ασθενειών που συνδέονται με το κάπνισμα, όπως ο καρκίνος των πνευμόνων, η χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια (βρογχίτιδα και εμφύσημα) και οι χρόνιες καρδιακές παθήσεις.
Σεξουαλική ζωή και Αναπαραγωγή. To κάπνισμα μπορεί να επηρεάσει τη γονιμότητα γυναικών και ανδρών, τη σεξουαλική λειτουργία των ανδρών, την υγεία των εγκύων, την υγεία των εμβρύων, των νεογνών και των μικρών παιδιών. Εκτιμάται ότι η γονιμότητα των γυναικών που καπνίζουν μπορεί να μειωθεί κατά 28% σε σύγκριση με τις μη καπνίστριες. Το κάπνισμα αυξάνει τον κίνδυνο ανικανότητας των ανδρών κατά 50%. Το κάπνισμα σε συνδυασμό με τη χρήση αντισυλληπτικών χαπιών αυξάνει στο 10πλάσιο τον κίνδυνο εμφάνισης καρδιοαγγειακών παθήσεων.
Επίδραση του καπνίσματος στην εμφάνιση. Το κάπνισμα προσβάλλει σοβαρά όχι μόνο τα εσωτερικά όργανα αλλά και την εμφάνιση (παρουσιαστικό) του καπνιστού αλλοιώνοντας το δέρμα, το ατομικό βάρος και τη μορφή.
Κάπνισμα και δέρμα. Το κάπνισμα επιδρά στο δέρμα με δύο τρόπους: Το περιβάλλον με καπνό τσιγάρου έχει ξηραντική επίδραση επί της επιδερμίδας. Το κάπνισμα μειώνει τη ροή του αίματος προς το δέρμα, περιορίζοντας το οξυγόνο με αποτέλεσμα να του στερεί τις ουσιαστικές θρεπτικές ουσίες. Επίσης επηρεάζει το δέρμα δημιουργώντας ρυτίδες γύρω από τα μάτια και το στόμα και κιτρινίλα στα δάχτυλα, νύχια και δόντια.
Κάπνισμα και σωματικό βάρος. Όταν κάποιος διακόψει το κάπνισμα αυξάνει το βάρος του κατά 2 με 3 κιλά. Η ακριβής αιτία του φαινομένου αυτού είναι άγνωστη, αλλά μπορεί εν μέρει να συνδεθεί με το ότι το κάπνισμα αυξάνει το μεταβολισμό. Άλλωστε, η νικοτίνη δρα ως κατασταλτικό της όρεξης. Οι καπνιστές φαίνεται να συγκρατούν μεγαλύτερες ποσότητες λίπους στο σώμα τους, οδηγούμενοι σε αυξημένο κίνδυνο για διαβήτη, καρδιοαγγειακά νοσήματα, υψηλή πίεση, προβλήματα χοληδόχου κύστης και καρκίνο της μήτρας.

Δαπανηρή Συνήθεια

Τέλος το κάπνισμα εκτός των άλλων αποτελεί μία δαπανηρή συνήθεια. Είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι καπνιστές καταναλώνουν από ένα έως δύο πακέτα την ημέρα. Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία, το μεγαλύτερο μερίδιο πωλήσεων στη χώρα μας το έχουν οι ξένες μάρκες. Ένα πακέτο τσιγάρα στοιχίζει περίπου 3 ευρώ. Τα χρήματα που ξοδεύει ένας συνηθισμένος καπνιστής σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο και σε δέκα χρόνια είναι περίπου :

Καπνιστής ενός πακέτου την ημέρα: 3 ευρώ x 30 ημέρες = 90 ευρώ το μήνα, 90 ευρώ x 12 μήνες = 1080 ευρώ το χρόνο, 1080 ευρώ x 10 χρόνια = 10.800 ευρώ τη δεκαετία.
Καπνιστής δύο πακέτων την ημέρα: 6 ευρώ x 30 ημέρες = 180 ευρώ το μήνα,180 ευρώ x 12 μήνες = 2160 ευρώ το χρόνο, 2160 ευρώ x 10 χρόνια = 21.600 ευρώ τη δεκαετία
Εκτός του ότι, τι να την κάνεις την βραχνη φωνή αν έχεις καρκίνο, για να βραχνιασει η φωνή θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια καπνίσματος και δεν θα βαθυνει κιόλας η φωνή. Τι να την κάνει μια γυναικεία βραχνη φωνή και δώρο καρκίνο? Πριν δώσουμε συμβουλές σκεφτομαστε και λίγο τι επιπτώσεις μπορεί να έχουν αυτά που λέμε στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Η άλλη λέει να ξεκινήσει το τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Παιδιά κι εγώ έχω ψηλή φωνή (παρά την ηλικία μου), αλλά στη δική μου περίπτωση, πέρα του ότι μπορεί να είναι έτσι από φυσικού μου, είμαι και βαρήκοος (κατά 50 με 65%) στις μπάσες συχνότητες και λίγο στις μεσαίες, οπότε αναγκαστικά (βάσει του δεδομένου ότι ό,τι μπορείς να ακούσεις, μπορείς να αναπαράγεις σε επίπεδο συχνοτήτων), το αποτέλεσμα είναι μια ψηλή φωνή.

Δεν λέω ότι ο συνονόματος Πέτρος έχει απαραίτητα θέμα ακοής, απλά το θέτω σαν παράμετρο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πετροςζαχαριαδη

Νεοφερμένος

Ο Πετροςζαχαριαδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δυστυχως ουτε προβλημα ακοης εχω, και οι εξετασεις που εκαναν παλιοτερα εδειξαν ικανοποιητικες ποσοτητες τεστοστερονης.....και δυστυχως καπνιζω απι τα 16 μου:(.Παντως σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δυστυχως ουτε προβλημα ακοης εχω, και οι εξετασεις που εκαναν παλιοτερα εδειξαν ικανοποιητικες ποσοτητες τεστοστερονης.....και δυστυχως καπνιζω απι τα 16 μου:(.Παντως σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας

Τότε το πιθανότερο είναι απλά να έχεις γενετικά λεπτή φωνή. Σε αυτή τη περίπτωση το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το αποδεχθείς, κανείς δεν είναι τέλειος έτσι κι αλλιώς, όλοι έχουμε πράγματα που δεν μπορούμε να αλλάξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δυστυχως ουτε προβλημα ακοης εχω, και οι εξετασεις που εκαναν παλιοτερα εδειξαν ικανοποιητικες ποσοτητες τεστοστερονης.....και δυστυχως καπνιζω απι τα 16 μου:(.Παντως σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας
Αν το θέμα είναι στις φωνητικές χορδές, διορθωνεται με εγχείρηση απ'οτι ξέρω. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο. Πάντως αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις φωνητικές χορδές, μια τέτοια εγχείρηση νομίζω είναι μεγάλος μπελας. Εσύ ξέρεις αν θα αξιζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top