Ποια ήταν η τελευταία ταινία που παρακολουθήσατε;

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το joker ήταν μεν καλό αλλά κάτι μου φταίει ακόμη και δεν ξέρω τι ακριβώς. Ίσως επειδή δεν ήταν ούτε τόσο "καρτουνίστικο" όσο το dark knight, αλλά ούτε και εντελώς ρεαλιστικό (αρκετά τραβηγμένο, ειδικά προς το τέλος); Ίσως επειδή πήγα με πολύ υψηλές προσδοκίες; Θα σας γελάσω, αλλά το point είναι ότι εξακολουθώ να έχω τον Heath Ledger ως τον joker της καρδιάς μου. Του βάζω ένα 8.5/10 (γενικά βαθμολογώ επιεικώς).

Τώρα η τελευταία ταινία που είδα ήταν το Scary Movie... τι ακριβώς να πω γι' αυτήν την πατάτα; Waaazzuuuuup :laugh:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ledger έπαιξε άλλο Τζόκερ τελείως από τον phoenix. Ο Τζόκερ του ledger ήταν terrorist και πιο evil genius.

Ο Τζόκερ που έπαιξε ο phoenix δεν ήταν κάποια ιδιοφυΐα, ήταν απλά ο average άνθρωπος που έχει κακοποιηθει πολύ κοινωνικά και έχει φτάσει στο breaking point.

Οι ερμηνείες ήταν και οι δύο πολύ καλές, οπότε αν σου άρεσε κάποιος περισσότερο μάλλον ήταν λόγο ρόλου.


Το scary movie κτλ εχουν εντελώς basic humor. Με αυτά γελούσα στο γυμνάσιο.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ο ledger έπαιξε άλλο Τζόκερ τελείως από τον phoenix. Ο Τζόκερ του ledger ήταν terrorist και πιο evil genius.

Ο Τζόκερ που έπαιξε ο phoenix δεν ήταν κάποια ιδιοφυΐα, ήταν απλά ο average άνθρωπος που έχει κακοποιηθει πολύ κοινωνικά και έχει φτάσει στο breaking point.

Οι ερμηνείες ήταν και οι δύο πολύ καλές, οπότε αν σου άρεσε κάποιος περισσότερο μάλλον ήταν λόγο ρόλου.


Το scary movie κτλ εχουν εντελώς basic humor. Με αυτά γελούσα στο γυμνάσιο.


Καλά το Scary Movie ούτε που ξέρω γιατί το είδα, το είχε εκεί φάτσα φόρα στο νετφλιξ.

Συμφωνώ ότι είναι τελείως διαφορετικές οι δύο προσεγγίσεις, απλά κάτι με χάλασε στην ίδια την ταινία, όχι τον χαρακτήρα.
Νομίζω είναι αυτό που διάβασα μόλις και σε μια κριτική:

"Χωρίς να πρόκειται για αριστούργημα, το γενικό αποτέλεσμα είναι αξιοθαύμαστο, και ταυτόχρονα υπερβολικά σοβαρό και ασφυκτικά καταθλιπτικό, κάπως άνισο, ιδεολογικά μπερδεμένο, και εν τέλει σχετικά επιφανειακό στο πώς πραγματεύεται το θέμα του. [...]

Όπως μερικοί από τους αχρείαστα επεξηγηματικούς διαλόγους, το Joker είναι σαν να προσπαθεί πάρα πολύ. Επίσης, είναι πολύ ‘στα μούτρα σου’ (αγγλιστί ‘in your face’), από κάθε άποψη. Περισσότερη ασάφεια και αβεβαιότητα θα έκανε καλό στην ταινία, και στον χαρακτήρα (που ήταν ανέκαθεν ασαφής)."
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αλλά ούτε και εντελώς ρεαλιστικό (αρκετά τραβηγμένο, ειδικά προς το τέλος);

Ίσα ίσα, ήταν ιδιοφυές επειδή ο τρόπος που χτίστηκε ο χαρακτήρας (και η τρέλα του) ήταν τρομακτικά ρεαλιστικός. Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, υπάρχουν τέτοιες ασθένειες, υπάρχει κόσμος που ζει έτσι. Ακόμα και η φάση με τους κλόουν στο τέλος, πόσο απέχει αλήθεια από αυτό ή την υποστήριξη προς τον Simpson;
Δεν χρειάζεται σύγκριση μεταξύ των 2 joker (προσπερνάμε τον Λίτο για ευνόητους λόγους), γιατί ο ρόλος τους δεν είχε τίποτα κοινό πέραν του ότι ήταν και οι δύο ο joker. Είναι σαν να διαβάζουμε 2 διαφορετικά κόμικ. :P
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ίσα ίσα, ήταν ιδιοφυές επειδή ο τρόπος που χτίστηκε ο χαρακτήρας (και η τρέλα του) ήταν τρομακτικά ρεαλιστικός. Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι, υπάρχουν τέτοιες ασθένειες, υπάρχει κόσμος που ζει έτσι. Ακόμα και η φάση με τους κλόουν στο τέλος, πόσο απέχει αλήθεια από αυτό ή την υποστήριξη προς τον Simpson;
Δεν χρειάζεται σύγκριση μεταξύ των 2 joker (προσπερνάμε τον Λίτο για ευνόητους λόγους), γιατί ο ρόλος τους δεν είχε τίποτα κοινό πέραν του ότι ήταν και οι δύο ο joker. Είναι σαν να διαβάζουμε 2 διαφορετικά κόμικ. :P

Ήταν σίγουρα πολύ φιλόδοξο γιατί προσπαθούσε και να κρατήσει κάποια βασικά στοιχεία της πλοκής του Μπάτμαν και να είναι ρεαλιστικό και να περάσει κοινωνικά-πολιτικά μηνύματα και να συμπονέσεις τον κεντρικό χαρακτήρα, αλλά στο τέλος κάπου το έχανε. Γνώμη μου πάντα, έτσι; Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έγινε τόσος ντόρος με την ταινία, απλά εγώ θεωρώ ότι έχω δει και καλύτερες.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήταν σίγουρα πολύ φιλόδοξο γιατί προσπαθούσε και να κρατήσει κάποια βασικά στοιχεία της πλοκής του Μπάτμαν και να είναι ρεαλιστικό και να περάσει κοινωνικά-πολιτικά μηνύματα και να συμπονέσεις τον κεντρικό χαρακτήρα, αλλά στο τέλος κάπου το έχανε. Γνώμη μου πάντα, έτσι; Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί έγινε τόσος ντόρος με την ταινία, απλά εγώ θεωρώ ότι έχω δει και καλύτερες.

Συζήτηση κάνουμε εννοείται, δεν θα σου επιβάλλω την άποψή μου κι ας είναι η σωστή.
Η μόνη νύξη προς τον Μπάτμαν ήταν η χρήση του ονόματος Γούειν και η δολοφονία του ζευγαριού, θα μπορούσαν να τον ονομάσουν "Τζέιμς" και να μην υπάρχει καμία σύγχυση, θα μπορούσε να μην υπάρχει καν στην ταινία και δεν θα έχανε τίποτα. Προσωπικά μου άρεσε που το έβαλαν, ήταν μια υπενθύμιση ότι βρισκόμαστε ακόμα στο σύμπαν της DC, ένας φίλος μου το βρήκε περιττό.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
αλλά στο τέλος κάπου το έχανε.


διαφωνω
φουλ ρεαλιστικο για μενα το τι επιρροη μπορει να εχει ενας τετοιος ανθρωπος σε πολυ κοσμο οταν το επιτρεπουν οι συνθηκες
ο τζοκερ εν μερη ειναι ο καθε καταπιεσμενος ανθρωπος που θελει ενα " πρασινο φως" για να σταματησει να καταπιεζει την οργη του, και οταν εχεις μια μαζα να ταυτιζεται τοτε ειναι πολυ ευκολο να γινουν τετοια πραγματα, δεν ειναι πλεον ο Γιαννης, ο Πετρος, ο Κωστας που καταστρεφουν, καινε, θα σκοτωσουν αμα λαχει, ειναι ενα κινημα, ειναι οι clowns, οταν βγαινεις απο το τρυπακι του "ειμαι μεμονομενα ο εαυτος μου και οι πραξεις μου" και ανηκεις σε μια ομαδα σου δινεται εν μερη μια ψευδαισθηση ενος "αλοθι" στο να κανεις πραγματα που μονος δεν θα μπορουσες να κανεις ποτε οσο κι αν θα το ηθελες
πιστευω ανετα αν υπηρχε ενας τζοκερ εκει εξω ή καποιος που να μπορει να εκμεταλλευτει μια "ιδεα τυπου Τζοκερ" ή ενα περιστατικο και μονο θα μπορουσε να εχει επιρροη σε τετοιο βαθμο και εχουν συμβει τετοια πραγματα πολλες φορες
και υπαρχουν αναλογες περιπτωσεις αν το σκεφτεις (π.χ. Μανσον. δεν το συγκρινω αλλη προσωπικοτητα και αλλοι σκοποι τελειως αλλα ειναι και αυτο μια περιπτωση επιρροης σε καταπιεσμενους ανθρωπους σε μια κοινωνια που οι αξιες της αμφισβητουνται για πλακα)
επισης σε πολλες αμερικανικες αιθουσες την ταινια την ειδε κοσμος μαζι με ποπκορν και τα μπατσικα για την αποφυγη επισοδειων

και αλλο ενα πραγμα
για μενα η ταινια δειχνει λιγο οοολους τους χαρακτηρες του Τζοκερ αλλα ακομα σε πρωιμη μορφη γιατι η ταινια εχει να κανει με το πως ο Αρθουρ γινεται σιγα σιγα Τζοκερ, δεν εχουμε εναν ετοιμο Τζοκερ (οπως ο Λετζερ)
εχουμε τον Αρθουρ που σιγα σιγα ανακαλυπτει οτι μεταμορφωνεται σε Τζοκερ και στην ταινια εχουμε μικροστοιχεια απο coming-to-life trickster, madman, philosopher and terrorist
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά. Καταλαβαίνω τι θέλει να δείξει η ταινία και δεν είπα ότι είναι κακή, προς Θεού 8.5 της έβαλα. Ακολουθούν σποιλερς γι αυτό αν δεν την έχετε δει προσπεράστε το σχόλιο.

Όταν λέω ότι μου φάνηκε τραβηγμένη σε κάποια σημεία, εννοώ εκεί που ήταν στο περιπολικό και τον φυγάδευσαν οι άλλοι, η τεχνική ευκολία με την οποία οπλοφορούσε και σκότωνε (στο στούντιο, στο μετρό, στο ψυχιατρείο) και γενικά σημεία της σκηνοθεσίας που δεν ήταν τόσο ρεαλιστικά, ενώ η υπόλοιπη ταινία κυμαινόταν σε πολύ καθημερινό πλαίσιο. Δεν είπα ότι ο άνθρωπος αυτός δεν υπάρχει ανάμεσά μας, αλίμονο. Αλλά όταν θες να φτιάξεις μια ταινία με τόσο σοβαρό και περίπλοκο περιεχόμενο, απαιτείται προσοχή στην παραμικρή λεπτομέρεια, αλλιώς κινδυνεύει να χάσει το βάθος της. Για εμένα, θα ήθελα είτε να είναι όλη η ταινία πιο τραβηγμένη από άποψη σκηνοθεσίας και δράσης, είτε να είναι 100% πεζή, καθημερινή. Να έχει μια πιο ξεκάθαρη ταυτότητα.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Παιδιά. Καταλαβαίνω τι θέλει να δείξει η ταινία και δεν είπα ότι είναι κακή, προς Θεού 8.5 της έβαλα. Ακολουθούν σποιλερς γι αυτό αν δεν την έχετε δει προσπεράστε το σχόλιο.

Όταν λέω ότι μου φάνηκε τραβηγμένη σε κάποια σημεία, εννοώ εκεί που ήταν στο περιπολικό και τον φυγάδευσαν οι άλλοι, η τεχνική ευκολία με την οποία οπλοφορούσε και σκότωνε (στο στούντιο, στο μετρό, στο ψυχιατρείο) και γενικά σημεία της σκηνοθεσίας που δεν ήταν τόσο ρεαλιστικά, ενώ η υπόλοιπη ταινία κυμαινόταν σε πολύ καθημερινό πλαίσιο. Δεν είπα ότι ο άνθρωπος αυτός δεν υπάρχει ανάμεσά μας, αλίμονο. Αλλά όταν θες να φτιάξεις μια ταινία με τόσο σοβαρό και περίπλοκο περιεχόμενο, απαιτείται προσοχή στην παραμικρή λεπτομέρεια, αλλιώς κινδυνεύει να χάσει το βάθος της. Για εμένα, θα ήθελα είτε να είναι όλη η ταινία πιο τραβηγμένη από άποψη σκηνοθεσίας και δράσης, είτε να είναι 100% πεζή, καθημερινή. Να έχει μια πιο ξεκάθαρη ταυτότητα.


εξακολουθει να μου φαινεται ρεαλιστικοτατο :P Ι mean σκεψου σε ποσα mall θεριζουν κοσμο ετσι ανετα ή εφηβοι σε σχολεια χωρις να κρυφτουν καν και χωρις να ειναι βαμμενοι ουτε τιποτα
μετα τη φαση απο το στουντιο τον πιασανε ουτως ή αλλως δεν εφυγε χαλαρα και ωραια
πλας η Γκοθαμ ειναι ενα μερος που υποτιθεται υπαρχει η εγκληματικοτητα, στο μετρο μπορει απειρες φορες να ειχαν γινει τετοια σκηνικα,ειδικα το βραδυ, το θεμα ειναι οτι ο σαλος δεν γινεται οταν σκοτωνεται ο οποιοσδηποτε, θα μπορουσε ανετα στο μετρο να ειναι ο Αρθουρ ο νεκρος αν δεν σηκωνε οπλο
αλλα εκει δεν θα αντιδρουσε κανεις, ισως να μην γινοταν καν γνωστο το γεγονος, γιατι ποιος ειναι ο Αρθουρ? αλλος ενας απλος ανθρωπος who cares
αν ομως γινει καποιο εγκλημα εις βαρους ενος προσωπου της κυβερνησης, της τηλεορασης κλπ τοτε ναι ξαφνικα αυτος ο θανατος ειναι σημαντικος και αποτροπαιος, ειναι οπως λεει και σε καποια φαση "Comedy is subjective Murray, isn't that what they say? All of you, the system that knows so much: you decide what's right or wrong the same way you decide what's funny or not."
το θεμα ειναι οτι ψαχναν εναν κλοουν θα μπορουσε να ειναι ο οποιοσδηποτε δεν ειχαν στοιχεια ως τοτε για να τον πιασουν
αν ηταν φουλ ρεαλιστικο και πεζο και τον πιανανε δεν θα πετυχαινε και το σκοπο του
εχεις εναν ανθρωπο που τον σκοτωνει η κοινωνια καθε μερα και κανεις δεν ενδιαφερεται, τι γινεται οταν αυτος αποφασιζει να αντιστρεψει τους ρολους και το πετυχαινει στο επακρο? αυτο ειναι το ενδιαφερον της ολης πλοκης αν δεν υπηρχε αυτο και ειχαμε ενα τζοκερ που τον μπουζουριαζανε με τον πρωτο φονο imo δεν θα προλαβαινε να εχει ουτε τοσο μεγαλη εξελιξη χαρακτηρα, ουτε κοινωνικο αντικτυπο
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Joker
Γεμάτη η μεγάλη αίθουσα του Αθήναιου που σπάνια συμβαίνει. Το σενάριο της ταινίας κακό και η πλοκή αναμενόμενη. Ο πρωταγωνιστής πάει άνετα για όσκαρ 1ου ανδρικού ρόλου όπως και η σκηνοθεσία που ήταν σε άριστα επίπεδα. Η ταινία συγκρίνεται με το αριστούργημα του νολαν και ούτε δικαιολογια το χαμό που έγινε γύρο από το ονομά της. Παρόλα αυτά δεν είναι κακή ταινία. Εγώ θα τη βαθμολογούσα με 7.5 σύμφωνα με την κλίμακα του imdb. To 8.9 που έχει τώρα είναι overated.
 

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εμένα το Joker μου άρεσε.

Παίδες δεν έχει σχολιάσει ακόμα κανείς πόσο γαμάααααααααααατο ήταν το soundtrack. Πέραν των κομματιών που επιλέχθηκαν, μιλάω πιο πολύ για το φίλερ του τσέλου. Έπιασα τον εαυτό που πολλές φορές να σκέφτεται που σκατά έχω ακούσει παρόμοιο στυλ σε σύνθεση.
Δεν μου 'κοψε.
Το έψαξα μετά και ήταν η ίδια composer με το chernobyl
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Godzilla: King of the Monsters :'(


1000 φορές πιο "αληθινή" από το τζόκερ που ξεφούσκωσε μετά την φρενίτιδα σαν φούσκα, βγάζοντας εκείνο το γνωστό....χαρακτηριστικό ήχο :mpliaks:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τον τζόκερ είδα. Ενθουσιάστηκα με την ερμηνεία του Φοινιξ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η τελευταία ταινία που είδα ήταν το The Pirates of Somalia. Βιογραφική, καλοστημένη αρκετά, με σοβαρό περιεχόμενο χωρίς να είναι τραβηγμένη. Τη συστήνω σε όσους ενδιαφέρονται γενικά για ταινίες που παρουσιάζουν αληθινά γεγονότα με ρεαλιστικό τρόπο. Από εμένα 7/10.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Στο ίδιο θέμα, με καθηλωτική προσέγγιση και σαφώς όχι αφηγητικού χαρακτήρα που πιστεύω είναι το μείον της παραπάνω​



Υγ Α και δεν αντέχω τον Πατσίνο, ούτε με νάρκωση :no:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Στο ίδιο θέμα, με καθηλωτική προσέγγιση και σαφώς όχι αφηγητικού χαρακτήρα που πιστεύω είναι το μείον της παραπάνω​



Υγ Α και δεν αντέχω τον Πατσίνο, ούτε με νάρκωση :no:

Καλά αυτή είναι φοβερή, της έχω βάλει 10/10, απλά... Δεν είναι η τελευταία ταινία που είδα· πάει κανας χρόνος. :lol:
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
πάει κανας χρόνος. :lol:
Δεν είναι συγκλονιστική, και ο Χανκ απίστευτος!
Όποτε έχεις χρόνο ----> https://tainio-mania.co/load/perip_teia/-u-96-das-boot-1981/8-1-0-22873
Κάτω αριστερά κάνε κλικ στο μικρό εικονίδιο play ;)

Υγ πέρασε κιόλας ένας χρόνος που έφυγες και είμαι μόνος :'(
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top