Σχέσεις εργοδότη - υπαλλήλου

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για μένα άλλο έχω φιλικές σχέσεις και κάνω παρέα κι άλλο είμαι Φίλος. Κι εντάξει, νομίζω πως για να γίνεις Φίλος με κάποιον εργαζόμενο τον ξέρεις για χρόνια, εκτιμάς και την δουλειά του και δεν είναι και πολλές οι πιθανότητες να τον απολύσεις! Δηλ. εσύ μάλλον κατάλαβες 1 φάση ''είμαστε κολλητοί'' κι εγώ εννοούσα μάλλον κάτι άλλο.

εσύ ξεχωρίζεις αυτό, πιστέυεις πώς γίνετε; εχω συναδέλφους που μεγάλωσαν με τον εργοδότη μου, περάσαν χρόνια μαζί και όταν βρεθεί μόνος μαζί μου ο συνάδελφος αρχίζει τα καρφώματα πίσω απο την πλάτη του, "που εκείνος ΄βρήκε κάτι, που εκείνος ξωδέυει κλπκλπκλπ" και όταν είπα πώς καλά κάνει και ξωδέυει και πάει σε αγώνες σκαφών και κάνει ότι κάνει μου λέει πώς εγώ είμαι γλύφτης και ρουφιάνος:hmm: εγώ λοιπόν τι κάω τώρα; τον υποστηρίζω και ακούγομαι ρυφιάνα; συμφωνω μαζί του και το λέει του μεγάλου; και που ξέρω εγώ αυτός που βγαίνει μαζί του τι λέει; αρα κρατάω το τυπικό αςκάνει ότι θέλει γιατί ότι και να πώ λάθος ακουγετε:hmm:

Καταλαβες τώρα τι ενωω ότι ποτέ δεν ξέρεις; οι άνθρωποι που δουλέυουν και κάνουν παρέα με τα αφεντικά τους δεν πρόκειτε ποτέ να είναι ηλικρινεις μαζί τους γιατί απλά δεν θέλουν να χάσουν την δουλειά τους, ή στην καλύτερη δεν θέλουν να έχουν αντιπαραθέσεις, αρα όποιο δρόμο κιάν διαλέξεις είναι μονόδρομος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ θα είμαι σύντομος. :P Οι απόψεις μου συνοψίζονται στα εξής: μέσα στον εργασιακό χώρο, ο ένας είναι ο εργοδότης και ο άλλος είναι ο εργαζόμενος, και δεν πρέπει να είναι τίποτα παραπάνω. Η προσωπική ζωή δεν πρέπει να αναμιγνύεται στην επαγγελματική. Τώρα εκτός δουλειάς, μπορεί ο εργοδότης σου να είναι γ@μώ τα άτομα και να πηγαίνετε κάθε βδομάδα μαζί για μπύρες. Αλλά αυτό δεν πρέπει να επηρεάσει την συμπεριφορά μέσα στον εργασιακό χώρο. Είναι καλό να διατηρούνται οι αποστάσεις προς αποφυγή παρεξηγήσεων και για την καλή λειτουργία της επιχείρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
εσύ ξεχωρίζεις αυτό, πιστέυεις πώς γίνετε; εχω συναδέλφους που μεγάλωσαν με τον εργοδότη μου, περάσαν χρόνια μαζί και όταν βρεθεί μόνος μαζί μου ο συνάδελφος αρχίζει τα καρφώματα πίσω απο την πλάτη του, "που εκείνος ΄βρήκε κάτι, που εκείνος ξωδέυει κλπκλπκλπ" και όταν είπα πώς καλά κάνει και ξωδέυει και πάει σε αγώνες σκαφών και κάνει ότι κάνει μου λέει πώς εγώ είμαι γλύφτης και ρουφιάνος:hmm: εγώ λοιπόν τι κάω τώρα; τον υποστηρίζω και ακούγομαι ρυφιάνα; συμφωνω μαζί του και το λέει του μεγάλου; και που ξέρω εγώ αυτός που βγαίνει μαζί του τι λέει; αρα κρατάω το τυπικό αςκάνει ότι θέλει γιατί ότι και να πώ λάθος ακουγετε:hmm:

Καταλαβες τώρα τι ενωω ότι ποτέ δεν ξέρεις; οι άνθρωποι που δουλέυουν και κάνουν παρέα με τα αφεντικά τους δεν πρόκειτε ποτέ να είναι ηλικρινεις μαζί τους γιατί απλά δεν θέλουν να χάσουν την δουλειά τους, ή στην καλύτερη δεν θέλουν να έχουν αντιπαραθέσεις, αρα όποιο δρόμο κιάν διαλέξεις είναι μονόδρομος...

Πάντως στην 1η μου δουλειά που είχα πολύ καλή σχέση με το αφεντικό, συζητούσαμε για πολλά και υπήρχε φιλελεύθερο και πολύ φιλικό κλίμα δεν εκμεταλλεύτηκα τίποτα και ήμουν ειλικρινής. Είναι θέμα προσωπικότητας και προσωπικής οπτικής. Από το σημείο αυτό και μετά και οι 2 πλευρές κοιτάζουν πόσο στενή θα γίνει η σχέση και μπορούν και οι 2 να οριοθετήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μπορείς να ορίσεις τι εννοείς καλές σχέσεις;

είπα ότι προφανώς πρέπει να υπάρχει ευγένεια
και προφανώς πρέπει να υπάρχουν καλές σχέσεις
απλά μάλλον εννοούμε διαφορετικά το "καλές σχέσεις"

Δεν εννοώ πάντως να συζητάμε τα προσωπικά μας, αν και αν προκύψει τέτοια οικειότητα ευπρόσδεκτη είναι. Εννοώ να μην υπάρχει τυπικότητα, να μην δουλεύουν οι υπάλληλοι μόνο και μόνο επειδή έτσι πρέπει και να μην είναι έτοιμος ο εργοδότης να τους κάνει ρεζίλι σε όλο το γραφείο επειδή ξέφυγαν. Να υπάρχει συνεργασία και κατανόηση. Να φροντίζει ο εργοδότης όσο περνάει από το χέρι του να είναι άριστες οι συνθήκες εργασίας και ευτυχισμένοι οι υπάλληλοι, να μην τους κόβει παροχές που δικαιούνται (και να τους δίνει και περισσότερες αν είναι εφικτό), να έχει κατανόηση για τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Από τη μεριά τους οι υπάλληλοι να νοιάζονται πραγματικά για την καλή πορεία της εταιρείας, να μην ψάχνουν ευκαιρία να λουφάρουν και να μην τον θάβουν με τους υπόλοιπους υπαλλήλους. Να μην αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον ως αντίπαλοι, αλλά ως συνεργάτες που προσπαθούν για έναν κοινό σκοπό.

Ξέρω ότι ακούγονται υπερβολικά ουτοπικά τα παραπάνω, αλλά προσωπικά αυτός είναι ο στόχος μου, αν ποτέ αποκτήσω υπαλλήλους. Άλλωστε θεωρώ ότι οι καλές εργασιακές σχέσεις ωφελούν και την παραγωγικότητα της επιχείρησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πάντως στην 1η μου δουλειά που είχα πολύ καλή σχέση με το αφεντικό, συζητούσαμε για πολλά και υπήρχε φιλελεύθερο και πολύ φιλικό κλίμα δεν εκμεταλλεύτηκα τίποτα και ήμουν ειλικρινής. Είναι θέμα προσωπικότητας και προσωπικής οπτικής. Από το σημείο αυτό και μετά και οι 2 πλευρές κοιτάζουν πόσο στενή θα γίνει η σχέση και μπορούν και οι 2 να οριοθετήσουν.

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου, αλλα έχεις αλλάξει 2 δουλειές, αν αλλάξεις αρκετές ή όπως εδώ έιναι πολλοι υπάλληλοι είναι δύσκολο, ο δικός μου είχε κάποιο νεαρό, τον έφερε απο Αλβανία, του έυτιαξε τα χαρτιά τον έμαθε να χειρήζετε γερανούς και μηχανήματα, του νοικιασε γκαρσονιέρα σε πολλύ χαμηλή τιμή, τον είχε σαν τα μάτια του και εκείνος τον πούλησε μετά απο 4-5 χρόνια συνεργασίας, άρχησε να γίνετε κτιτικός και να τον βρήζει πίσω απο την πλάτη του ότι δεν τον πληρώνει καλά ενώ πίστεψε με για 25 χρονών μουλάρι ήταν πολλύ καλά χρήματα, εσύ λοιπόν δεν είσαι άτομο που θα εκμεταλευόταν, ξέρεις πόσοι όμως μπορούν να το κάνουν; όταν εσύ είχες όλα αυτά απο κάποιο εργοδότη δεν θα εκμεταλευόσουν εκείνος όμως το έκανε, όπως πολλοι Ροδίτες που δουλέυουν εδώ στην εταιρεία...

Λυπάμε που το λέω αλλα πολλοι υπάλληλοι όταν βρήσκουν καλό αφεντικό το εκμεταλέυοντε και όταν βρούν κακό αφεντικό είναι σούζα, ξέρω τι σου λέω, τα έχω δεί απο πολλύ κοντά.

Πάντως χέρομαι που έχεις καλές εμπειρίες απο δουλειές, είναι καλό να έχεις τύχη πάνω στον εργασιακό τομέα, μακάρι να είμασταν όλοι έτσι και να ήταν τα πάντα αρμονικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Σχέσεις εργοδότη/υπαλλήλου

Κάθε φορά που το αφεντικό σου κάνει τη ζωή δύσκολη, να θυμάσαι:
χρειάζονται σαρανταδύο μύες για να κατσουφιάσεις αλλά μόνο τέσσερις
για να σηκώσεις το μεσαίο σου δάχτυλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς...
αλλά εγώ έχω τις καλύτερες σχέσεις.
Είναι πολύ συμαντικό ότι η Αφεντικίνα μου είναι η Δευτερη μάνα μου.
Το γραφείο είναι πλέον σαν δικό μου.
Δουλευω εδώ 12 χρόνια και είμαι πολύ καλά. βεβαια δεν εχω βαρεθει να κάνω αυτό που κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top