Γραφικός χαρακτήρας

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
@Weak and powerless και petros κανετε πολυ ωραια γραμματα :)

@ Εδαδ δεν εχεις δει τα δικα μου γραμματα για αυτο μιλας :P!

Στο φροντιστηριο ειχα μια καθηγητρια που μπορουσε να αναλυσει τον γραφικο σου χαρακτηρα και μου ειχε πει οτι ειμαι απλη, επεξηγηματικη και ενα αλλο που δεν το θυμαμαι! Αυτο που θυμαμαι ηταν οτι μου τα ειχε εξηγησει και ειχε πεσει μεσα!!!Η συγκεκριμενη καθηγητρια μας ειχε πει οτι απο τα γραπτα μας ειχε αναλυσει τον τροπο γραφης μας ωστε να μπορει να μας προσεγγισει καλυτερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μιας και τα παιδιά έκαναν τον κόπο να μας ανεβάσουν γραπτά τους θα γράψω δύο πράγματα για το τι μου πρωτοπερνάει από το μυαλό βλέποντας τα :) Bέβαια η αλήθεια είναι ότι περισσότερο μπορώ να ερμηνεύσω τα Αγγλικά αλλά θα κάνω μια προσπάθεια και στα Ελληνικά.

@weak Καταρχήν βλέπω ότι έχεις μεν αρκετά ισορροπημένη σχέση με τον εαυτό σου αλλά ελαφρώς χαμηλή αυτό-εκτίμηση. Επίσης είσαι αρκετά ανεξάρτητος σαν χαρακτήρας και έχεις απογαλακτιστεί από την οικογένεια σου σε μεγάλο βαθμό. Εντύπωση μου κάνει η ειλικρίνεια που φαίνεται να σε χαρακτηρίζει. :) Επίσης διακρίνω ότι δεν είσαι πολύ σπάταλος για προσωπικά σου έξοδα αλλά όταν πρόκειται για άλλους είσαι αρκετά ανοιχτοχέρης. Επιπλέον να πω ότι δεν είσαι εγωιστής αλλά ένας άνθρωπος που δεν φοβάται να δοθεί στις σχέσεις του. Τέλος σε σχέση με τους άλλους ανθρώπους, η παρουσία τους είναι σημαντική για σένα και τείνεις προς την εξωστρέφεια τις περισσότερες περιόδους της ζωής σου. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εξαρτιέσαι από αυτούς μιας και είσαι αυτάρκης σαν άνθρωπος ίσως επειδή αναγκάστηκες να φροντίσεις τον εαυτό σου σε μεγάλο βαθμό.

Βέβαια μπορεί να πέφτω και έξω μιας και τα γράμματα φαίνεται να τα έχεις κάνει πολύ προσεκτικά (ίσως γι 'αυτό να φαίνεσαι και τόσο ειλικρινής) οπότε ίσως να μην φαίνονται κάποιες πτυχές του χαρακτήρα σου. :)

@Petros Καταρχήν να σου πω ότι έχεις αρκετά κοφτερό μυαλό και ότι φαίνεται ότι τα παίρνεις γρήγορα. Φαίνεται επίσης ότι εξαρτιέσαι έως ένα βαθμό από τα άτομα του περιβάλλοντος σου χωρίς όμως να είσαι εντελώς εξωστρεφής σαν άτομο μιας και αρκετές φορές προτιμάς να μείνεις μόνος σου. Είσαι πάντως γενναιόδωρο παιδί και αρκετά ειλικρινής συνήθως. Επίσης βλέπω ότι αν και στους άλλους δείχνεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι για την γνώμη των άλλων υποσυνείδητα αποζητάς την αποδοχή τους εως ένα βαθμό τουλάχιστον. Δεν μου φαίνεσαι για αγχώδης τύπος και τις φορές που αγχώνεσαι είναι μάλλον επειδή σε επηρεάζουν οι άλλοι. Δεν είσαι εγωιστής αλλά σίγουρα έχεις τον εαυτό σου πάνω από τους υπόλοιπους ανθρώπους της ζωής σου. Γιατί όμως σε βλέπω λίγο απαισιόδοξο; Κακώς. Τέλος να πω ότι φαίνεσαι άνθρωπος με φαντασία. Άστην ελεύθερη :)


Έπεσα σε τίποτε μέσα βρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
A Angie δεν ξέρω αν έπεσες μέσα, αλλά αυριο από την δουλειά θα ανεβάσω κείμενο σε ελληνικά και αγγλικά για να μου πεις!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
@Petros Καταρχήν να σου πω ότι έχεις αρκετά κοφτερό μυαλό και ότι φαίνεται ότι τα παίρνεις γρήγορα. Φαίνεται επίσης ότι εξαρτιέσαι έως ένα βαθμό από τα άτομα του περιβάλλοντος σου χωρίς όμως να είσαι εντελώς εξωστρεφής σαν άτομο μιας και αρκετές φορές προτιμάς να μείνεις μόνος σου. Είσαι πάντως γενναιόδωρο παιδί και αρκετά ειλικρινής συνήθως. Επίσης βλέπω ότι αν και στους άλλους δείχνεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι για την γνώμη των άλλων υποσυνείδητα αποζητάς την αποδοχή τους εως ένα βαθμό τουλάχιστον. Δεν μου φαίνεσαι για αγχώδης τύπος και τις φορές που αγχώνεσαι είναι μάλλον επειδή σε επηρεάζουν οι άλλοι. Δεν είσαι εγωιστής αλλά σίγουρα έχεις τον εαυτό σου πάνω από τους υπόλοιπους ανθρώπους της ζωής σου. Γιατί όμως σε βλέπω λίγο απαισιόδοξο; Κακώς. Τέλος να πω ότι φαίνεσαι άνθρωπος με φαντασία. Άστην ελεύθερη :)

Έπεσα σε τίποτε μέσα βρε παιδιά;
Δε μπορώ να πω πως έπεσες έξω :clapup::clapup::clapup:
(εκτός από την πρώτη πρόταση :redface: )

Πως ερμηνεύονται αυτά; :hmm::hmm::hmm:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τι υπέροχα γράμματα που κάνεις weak!
(αυτό σαν αποτυχημένο καμάκι ακούστηκε, λολ :lol: )

Αν μου υποσχεθείς Angie οτι θα κάνεις τέτοια ανάλυση και για τα δικά μου, θα ανεβάσω κι εγώ :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα στο παρελθόν και βασιζόμενη και στην προσωπική εμπειρία μου (ερμηνεύοντας γραφικούς χαρακτήρες) αλλά και σε επιστημονικές έρευνες μπορώ να πω ότι η γραφολογία είναι κατά 90-95% ακριβής αν και σίγουρα μπορείς να πέσεις έξω.

Τώρα σχετικά με την εγκυρότητα της, υπάρχουν κάποιοι που δεν πιστεύουν στη ανάλυση του γραφικού χαρακτήρα και τον παρομοιάζουν για παράδειγμα με την αστρολογία ενώ άλλοι το θεωρούν σοβαρή επιστήμη. Στην ουσία είναι στην κρίση του καθενός αν θα πιστέψει η όχι κάτι τέτοιο. Από τους περισσότερους πλέον θεωρείται αναγνωρισμένη επιστήμη και υπαρχουν και αρκετά degrees πάνω στο αντικέιμενο. Πάντως δεν είναι και λίγες οι επιχειρήσεις στο εξωτερικό που λαμβάνουν σοβαρά υπ' όψην τους τον γραφικό χαρακτήρα για την πρόσληψη ενός εργαζομένου.
Γενικότερα το όλο θέμα προκύπτει από το ότι για να γράψουμε το κάθε γράμμα η εντολή έρχεται από διαφορετικό σημείο του εγκεφάλου.
Nα πω κατι για τα υπογραμμισμενα :

1.Και η αστρολογια μπορει να πεφτει τοσο μεσα, αλλά αυτο οφειλεται στο οτι μπορει να παραλληριστει με το να ριχνει βελακι σε ενα στοχο 10 στρεματα (ή με το να ριχνει σε ενα στοχο για βελακια...με κανονι) :P

2.Η γραφολογία, χρησημοποιειται απο εταιριες κλπ, και υπαρχουν μελετες υπερ. Αλλα υπαρχουν και κατα, και μαλιστα, δεν θεωρειται αποδεικτικο στοιχειο στα δικαστηρια, ενω δεν υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις εγκυρες και αποδεκτες απο την πλειοψηφια.

3.Οτιδηποτε κανουμε ερχεται απο καποιο σημειο του εγκεφαλου. Και το περπατημα, και το μπουσουλημα, και η μάσηση. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι συσχετιζονται, με καποιο αλλο χαρακτηριστικό της προσωπικοτητας.


Σιγουρα, φαινεται να υπαρχουν ενδειξεις οτι ισως στατιστικά, καποια στοιχεια γραφικου χαρακτηρα, απαντωνται περισσοτερο σε μια ομαδα προσωπικοτητων, παρα σε αλλη. Αλλα μεχρι εκει εχει προχωρησει το θεμα, απο πλευρας επιστημης.
Απο κει και περα, ερχεται το "πιστευω".

2 "αλλα" λινκς :
Graphology facts
Graphology - Encyclopedia of the Paranormal
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Επειδή λέτε για άσχημα γράμματα (βρε weak and powerless αυτά είναι άσχημα ;; ) είναι κρίμα να μη δείτε τα δικά μου :P. Στο δημοτικό έκανα πιο ωραία :worry:.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • letters1.jpg
    letters1.jpg
    75.1 KB · Εμφανίσεις: 681

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έγραψα τους στίχους από το τραγούδι που άκουγα πριν λίγο. Παλιότερα έκανα καλύτερα γράμματα, αλλά πλέον έχω συνηθίσει να γράφω μόνο στο πισί! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • keimeno.jpg
    keimeno.jpg
    23 KB · Εμφανίσεις: 536

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
@Lorien, δεν νομίζω να είπα εγώ κάτι διαφορετικό ;) Απλώς παρουσίασα την μία πλευρά του θέματος. Από εκεί και πέρα σχετικά με το περπάτημα, το μάσημα και τα λοιπά που αναφέρεις φυσικά και οτιδήποτε κάνουμε έρχεται από κάποιο σημείο του εγκεφάλου. Και νομίζω ότι κάποιος μπορεί να καταλάβει πολλά για κάποιον άλλον από τον τρόπο που περπατάει, από τον τρόπο που τρώει κτλ.

(ευχαριστούμε και για τα λινκ)

Πως ερμηνεύονται αυτά; :hmm::hmm::hmm:

Πρώτα από όλα όταν βλέπεις ένα γραπτό σου δημιουργείται μια αίσθηση για αυτόν που το έχει γράψει. Από εκεί και πέρα γνωρίζοντας την σημασία του τρόπου γραφής των γραμμάτων, της απόστασης μεταξύ τους, το πόσο πλαγιαστά είναι κτλ βγάζεις περαιτέρω συμπεράσματα. Παλιότερα, που με ενδιέφερε πολύ άρχισα να παρατηρώ τους γραφικούς χαρακτήρες των ανθρώπων γύρω μου και να τους κατηγοριοποιώ κατά κάποιο τρόπο καθώς και να αναγνωρίζω κοινά σημάδια με ανθρώπους που έμοιαζαν στον χαρακτήρα. Τώρα πια δεν ασχολούμαι και τόσο μιας και αν και σίγουρα μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα από τον γραφικό χαρακτήρα πάντα μπορεί να έχεις πέσει και έξω. :)

Ας πούμε το ότι έχεις κοφτερό μυαλό το συμπέρανα από 3 πράγματα κυρίως. Από το ότι φαίνεται ότι γράφεις γρήγορα, από το ότι έχεις καλή ροή στις σκέψεις σου και το ότι εμφανίζεται συχνά στο γραπτό σου ένας τρόπος ένωσης των γραμμάτων που συχνά το υποδηλώνει.

Αν μου υποσχεθείς Angie οτι θα κάνεις τέτοια ανάλυση και για τα δικά μου, θα ανεβάσω κι εγώ :P :redface:

Φυσικά αν το θέλεις μπορώ να τα αναλύσω ;)
Aν θέλεις στείλε μου και πμ.
Πάντως για το αν η ανάλυση θα είναι σωστή ή αρλούμπες δεν μπορώ να το εγγυηθώ :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@Lorien, δεν νομίζω να είπα εγώ κάτι διαφορετικό ;) Απλώς παρουσίασα την μία πλευρά του θέματος.
Βρε, πως γινεται να ανεφερες την μια πλευρα εσυ, την αλλη εγω, ....και να ειπαμε τα ιδια ; :P

Ειπαμε πολυ διαφορετικα πραγματα. Για τα υπογραμμισμενα που ειπες, ειπα σχεδον τα αντιθετα πχ. :)

Από εκεί και πέρα σχετικά με το περπάτημα, το μάσημα και τα λοιπά που αναφέρεις φυσικά και οτιδήποτε κάνουμε έρχεται από κάποιο σημείο του εγκεφάλου. Και νομίζω ότι κάποιος μπορεί να καταλάβει πολλά για κάποιον άλλον από τον τρόπο που περπατάει, από τον τρόπο που τρώει κτλ.
Θα ειναι εικασιες ομως, οχι επιστημονικα αποδεδειγμενα συμπερασματα :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Βρε, πως γίνεται να ανέφερες την μια πλευρά εσύ, την άλλη εγώ, ....και να ειπαμε τα ιδια ; :P

Ειπαμε πολυ διαφορετικα πραγματα. Για τα υπογραμμισμενα που ειπες, ειπα σχεδον τα αντιθετα πχ. :)

Μπορεί να αναφέρω την μία πλευρά όμως ξεκάθαρα αναφέρω το ότι αν θα πιστέψει ή όχι κάποιος στην γραφολογία είναι στην κρίση του καθενός μιας και πολλοί (όπως και εσύ ίσως) παρομοιάζουν αυτή την επιστήμη με την αστρολογία. Έτσι νομίζω ότι έδειξα ότι υπάρχει και άλλη πλευρά στο θέμα για την οποία εσύ μας διαφώτισες περισσότερο. :)

Και για να μην σε αφήσω παραπονεμένο. :)

Nα πω κατι για τα υπογραμμισμενα :

1.Και η αστρολογια μπορει να πεφτει τοσο μεσα, αλλά αυτο οφειλεται στο οτι μπορει να παραλληριστει με το να ριχνει βελακι σε ενα στοχο 10 στρεματα (ή με το να ριχνει σε ενα στοχο για βελακια...με κανονι) :P

Όταν λέω ότι ή γραφολογία είναι κατά 90-95% ακριβής πρόκειται προφανώς για την δική μου άποψη που όπως γράφω διαμορφώθηκε από την προσωπική μου εμπειρία και από έρευνες που διάβασα. Μιλάω όμως για το τι πιστεύω εγώ και όχι για το κατά πόσο αυτό το ποσοστό τελικά είναι ακριβές από τύχη ή από καθαρή πρόβλεψη. Ούτε και είπα για το αν είναι εύκολο να πέσεις μέσα ή όχι. Άρα εδώ δεν λέμε κάτι το αντίθετο. Απλώς εσύ μιλάς σχετικά με την τυχαιότητα των προβλέψεων ενώ εγώ για την προσωπική μου άποψη πάνω στο ποσοστό επιτυχίας των προβλέψεων άσχετα με το αν αυτές είναι τυχαίες ή όχι. Δεν πρόκειται για αντίθετα πράγματα απλώς για διαφορετικά.

2.Η γραφολογία, χρησημοποιειται απο εταιριες κλπ, και υπαρχουν μελετες υπερ. Αλλα υπαρχουν και κατα, και μαλιστα, δεν θεωρειται αποδεικτικο στοιχειο στα δικαστηρια, ενω δεν υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις εγκυρες και αποδεκτες απο την πλειοψηφια.

Δεν νομίζω να είπα πουθενά στο ποστ μου ότι έχει γίνει αποδεκτή σαν επιστήμη από όλους. Και για να χρησιμοποιηθεί στα δικαστήρια πρέπει να υπάρχει κοινή αποδοχή. Πάντως εδώ μόνο υπάρχει ένα σημείο που διαφωνούμε μιας και εσύ θεωρείς ότι η πλειοψηφία δεν αποδέχεται την γραφολογία ενώ προσωπικά πιστεύω ότι πλειοψηφία αποτελούν αυτοί που θεωρούν ότι μπορεί να έχει έγκυρα αποτελέσματα.

3.Οτιδηποτε κανουμε ερχεται απο καποιο σημειο του εγκεφαλου. Και το περπατημα, και το μπουσουλημα, και η μάσηση. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι συσχετιζονται, με καποιο αλλο χαρακτηριστικό της προσωπικοτητας.

Δεν νομίζω να διαφώνησα με αυτό κάπου στο ποστ μου. Απλώς αναφέρθηκα ξεχωριστά στην γραφολογία. Πάντως σχετικά με αυτό το θέμα γενικότερα παίζει ρόλο το αν πιστεύεις ότι οι κινήσεις που κάνουμε επηρεάζονται από το ποιοι είμαστε. Σίγουρα δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά για κάποιον από το περπάτημα του προσωπικά όμως μπορώ να καταλάβω αν είναι χαρούμενος/λυπημένος, αν νιώθει ευχαριστημένος με τον εαυτό του και αν έχει αυτοπεποίθηση. Άλλο ένα παράδειγμα, παρατηρώντας κάποιον που τρώει μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για την σχολαστικότητα του, την απληστία του κτλ.

Σίγουρα, φαίνεται να υπάρχουν ενδείξεις ότι ίσως στατιστικά, κάποια στοιχειά γραφικού χαρακτήρα, απαντώνται περισσότερο σε μια ομάδα προσωπικοτητων, παρά σε άλλη. Άλλα μέχρι εκεί έχει προχωρήσει το θέμα, από πλευράς επιστήμης.
Απο κει και περα, ερχεται το "πιστευω".

+1
Μην ξεχνάμε όμως όπως ξαναείπα υπάρχουν 'πτυχία' γραφολογίας είτε είναι αναγνωρισμένα είτε όχι. Άρα δεν πρόκειται και για τόσο περιφρονημένη επιστήμη όσο λες.

Παρότι μας έγραψες σχετικά με το τι άποψη υπάρχει στον κόσμο δεν μας είπες ξεκάθαρα, ποια είναι η δική σου γνώμη. ;) Μπορεί να υπάρξουν έγκυρα αποτελέσματα από την γραφολογία ή την βάζεις στην ίδια κατηγορία με την αστρολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.

Δυστυχώς δε παίζει scanner για την ώρα...
Αλλά δε χρειάζεται, φαίνονται και με χάλια ποιότητα πόσο άθλια είναι :P
Btw το γραπτό του weak προοριζόταν για μένα :clapup: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Όταν λέω ότι ή αστρολογία είναι κατά 90-95% ακριβής πρόκειται προφανώς για την δική μου άποψη που όπως γράφω διαμορφώθηκε από την προσωπική μου εμπειρία και από έρευνες που διάβασα. Μιλάω όμως για το τι πιστεύω εγώ και όχι για το κατά πόσο αυτό το ποσοστό τελικά είναι ακριβές από τύχη ή από καθαρή πρόβλεψη. Ούτε και είπα για το αν είναι εύκολο να πέσεις μέσα ή όχι. Άρα εδώ δεν λέμε κάτι το αντίθετο.
Τοτε ζητω συγνωμη, απλα ο τροπος που το εγραψες δεν εδειχνε "προσωπικό πιστευω" αλλά περισσοτερο "ευρεως αποδεκτη αληθεια". Και φυσικα δε συμφωνω με το 2ο :)

Απλώς εσύ μιλάς σχετικά με την τυχαιότητα των προβλέψεων ενώ εγώ για την προσωπική μου άποψη πάνω στο ποσοστό επιτυχίας των προβλέψεων άσχετα με το αν αυτές είναι τυχαίες ή όχι. Δεν πρόκειται για αντίθετα πράγματα απλώς για διαφορετικά.
Δε μιλω μονο για την τυχαιοτητα, αλλα και για τη συχνοτητα. Γιαυτο και το παραδειγμα με τα βελάκια. Το πόσο συχνα πεφτεις μεσα για κατι, δεν εχει νοημα απο μονο του, αλλά μονο λαμβανοντας υποψιν σου ολες τις παραμετρους. Αν σε βαλω να σκεφτεις ενα αριθμο απο το 1 ως το 100, και σου πω οτι μπορω να τον βρισκω θα εντυπωσιαστεις γιατι η πιθανοτητα ειναι 1% και μικροτερη αν τον βρισκω συνεχεια. Αν σου πω ομως οτι ο αριθμος που θα σκεφτεις πρεπει να ειναι 2ψηφιος με μονο ζυγα ψηφια, τοτε αμεσως αμεσως σου εχω αποκλεισει τους περισσοτερους αριθμους και εχω εκτοξευσει την πιθανοτητα να τον βρω, στα υψη. Για να πεις οτι κατι "δουλευει" γιατι "πεφτει πολυ συχνα μεσα" , πρεπει να γινει με ελεγχομενη μελετη, οχι επιπολαια, ετσι δεν ειναι ; Παντως για την αστρολογια που λες, θα με ενδιεφερε στο τοπικ της, να μου δειχνες καποια απο τις μελετες που εχεις διαβασει.

Δεν νομίζω να είπα πουθενά στο ποστ μου ότι έχει γίνει αποδεκτή σαν επιστήμη από όλους. Και για να χρησιμοποιηθεί στα δικαστήρια πρέπει να υπάρχει κοινή αποδοχή. Πάντως εδώ μόνο υπάρχει ένα σημείο που διαφωνούμε μιας και εσύ θεωρείς ότι η πλειοψηφία δεν αποδέχεται την γραφολογία ενώ προσωπικά πιστεύω ότι πλειοψηφία αποτελούν αυτοί που θεωρούν ότι μπορεί να έχει έγκυρα αποτελέσματα.
Ουτε γω το ειπα. Ειπες ομως "απο τους περισσοτερους". ;) Επισης για να χρησημοποιθει στα δικαστηρια, θα ελεγα οτι χρειαζεται να αποδειχθει (αχετα τι πιστευει ο κοσμος). Και αντιστοιχα, ασχετα αν ο κοσμος πιστευει οτι δουλευει, δε μπορει να χρησημοποιηθει αν δεν αποδειχθει.

+1
Μην ξεχνάμε όμως όπως ξαναείπα υπάρχουν 'πτυχία' γραφολογίας είτε είναι αναγνωρισμένα είτε όχι. Άρα δεν πρόκειται και για τόσο περιφρονημένη επιστήμη όσο λες.
Πτυχία απο ποιους ; Αναγνωρισμενα και εγκυρα..απο ποιον ; Για πολλα πραγματα υπαρχει ενα κομματι χαρτι που "πιστοποιει" οτι γνωριζεις κατι (και εχεις πληρωσει γιαυτο βεβαια). Δε σημαινει κατι. Αποδειξεις χρειαζονται.

Παρότι μας έγραψες σχετικά με το τι άποψη υπάρχει στον κόσμο δεν μας είπες ξεκάθαρα, ποια είναι η δική σου γνώμη. ;) Μπορεί να υπάρξουν έγκυρα αποτελέσματα από την γραφολογία ή την βάζεις στην ίδια κατηγορία με την αστρολογία;
I didnt ?

"Σίγουρα, φαίνεται να υπάρχουν ενδείξεις ότι ίσως στατιστικά, κάποια στοιχειά γραφικού χαρακτήρα, απαντώνται περισσότερο σε μια ομάδα προσωπικοτητων, παρά σε άλλη. Άλλα μέχρι εκεί έχει προχωρήσει το θέμα, από πλευράς επιστήμης.
Απο κει και περα, ερχεται το "πιστευω"."


Να ξεκαθαρισουμε κατι. Αλλο το να ελεγχεις το γραφικο χαρακτηρα για να βρεις ποιος εγραψε τι, (το οποιο ειναι ευρεως αποδεκτο), και αλλο να κρινουμε και να λεμε οτι ξερουμε για το χαρακτηρα καποιου απο το ποση αποσταση βαζει αναμεσα στα γραμματα του. Το 2ο δεν εχει πολυ μεγαλα ποσοστα επιτυχιας, και μερος απο οσα εχει τα εχει επειδη προσεγγιζει το θεμα με την γενικοτητα της αστρολογιας. Τα υπολοιπα ισως οντως να σχετιζονται με τυπους χαρακτηρων, αλλα θεωρω ανηθικο να πιστευουμε σε αυτα και να κρινουμε τον κοσμο, χωρις να ειμαστε σιγουροι. Στις ΗΠΑ ειχε γινει και φασαρια νομιζω, επειδη θεωρηθηκε ρατσιστικο μεσο. Και φυσικα αφου δεν υπηρχε επαρκες επιστημονικο υποβαθρο, δεν την επετρεψαν και δεν της εχουν δωσει πολυ βαρος. Αν αποδειχθει κατι και επαληθευευται σταθερα, ευχαριστως να την χρησημοποιησουμε , μπορει να μας βοηθησει (με σωστη χρηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αχ τι ωραια!!! πρεπει να βαλω κιε γω αμεσααααα!

angie ann απλα λες αυτα που σου βγαζουν? η το χεις ψαξει και λιγο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Όταν λέω ότι ή αστρολογία είναι κατά 90-95% ακριβής....

:redface::redface: Τυπογραφικό από απροσεξία Γραφολογία εννοούσα. Πάω να το διορθώσω. Και εκεί που μου έλεγες για την αστρολογία μ' αρέσει που σκέφτηκα. Μα καλά τι λέει εδώ αυτός θα μας τρελάνει; :lol:

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα αγαπητέ Lorien,

Πάνω σε τι στηρίζεις ότι είναι τόσο εύκολο να πέσεις μέσα στις προβλέψεις του κάποιους; Δεν διαφωνώ καθόλου με το παράδειγμα σου όμως πως το στηρίζεις ότι ταριάζει στην συγκεκριμένη περίπτωση;

Επίσης ρώτησα τη γνώμη σου μιας και λες '"Απο κει και περα, ερχεται το "πιστευω"." και δεν διευκρινίζεις τα δικά σου πιστεύω ;) (η τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ)

Σχετικά με τα πτυχία όπως λες και εσύ δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι είναι απαραίτητα και αναγνωρισμένα. Τόσα και τόσα πτυχία δίνονται στις μέρες μας... Παρόλ' αυτά μπορούν να σου χρησιμεύσουν για να βρεις δουλειά.

Τέλος για αυτά που αναφέρεις σχετικά με την γραφολόγια δεν έχεις άδικο. Αλίμονο αν την παίρναμε τόσο σοβαρά ;) Και αυτές οι αναλύσεις που έκανα προηγουμένως σίγουρα όπως είπα και εγώ μπορεί να ήταν εντελώς εσφαλμένες. Απλώς για μένα από τη στιγμή που ένα γραμμένο κείμενο αποτελεί δημιούργημα του ανθρώπου και είναι ξεχωριστό για καθένα μπορεί να σου δώσει στοιχεία για αυτόν που το έγραψε, λίγα ή πολλά. Και όταν λέω ότι είναι κατά 90-95% ακριβής δεν εννοώ ότι μπορούμε να κρίνουμε έναν άνθρωπο με βάση αυτής (αν είναι εγκληματίας για παράδειγμα) αλλά ότι κάποια στοιχεία του χαρακτήρα ενός ανθρώπου μπορείς να τα συμπεράνεις από εκεί με αυτό το ποσοστό επιτυχίας. Μερικά μάλιστα συμπεράσματα βγαίνουν με βάση την κοινή λογική παρατηρώντας το γραπτό κάποιου και όχι από το πως ακριβώς γράφει ένα γράμμα.

αχ τι ωραια!!! πρεπει να βαλω κιε γω αμεσααααα!

angie ann απλα λες αυτα που σου βγαζουν? η το χεις ψαξει και λιγο?:P

Βασικά το είχα ψάξει παλιά..Όχι ότι τώρα σταμάτησα να πιστεύω αλλά σίγουρα δεν δίνω και τόση σημασία στο θέμα για τους λόγους που αναφέρει και ο Lorien (περί ρατσισμού κτλ) Τώρα με βάζετε και ψάχνω κάτι παλιά κείμενα που είχα γράψει σχετικά (καλά μην φανταστείς τίποτε τρομερό) Πάντως δεν τα λέω στην τύχη ούτε και μόνο βασισμένη σε αυτά που βρήκα στο internet μιας και όταν ασχολήθηκα παρατηρούσα τους γραφικούς χαρακτήρες φίλων και γνωστών για κανένα χρόνο και έβγαλα και κάποια συμπεράσματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάνω σε τι στηρίζεις ότι είναι τόσο εύκολο να πέσεις μέσα στις προβλέψεις του κάποιους. Δεν διαφωνώ καθόλου με το παράδειγμα σου όμως πως το στηρίζεις ότι ταριάζει στην συγκεκριμένη περίπτωση;
Πεφτεις πιο ευκολα μεσα, οταν γενικευεις, οταν συναπτεις στοιχεια που απαντωνται σε πολλα ατομα (ομως το υποκειμενο το βλεπει σαν εντυπωσιακο που επεσε μεσα για αυτον), οταν οι επιλογες απο τις οποιες μπορεις να διαλεξεις ειναι πολυ λιγοτερες απο οσες ο κοσμος νομιζει. Πανω κατω οπως και με την αστρολογια. Προχτες εβαλε ενας πρωιναδικη εκπομπη και ειχε αστρολογο. Ειδα απο περιεργεια ολα τα ζωδια. Ε δεν ειπε ΟΥΤΕ ΕΝΑ συγκεκριμενο στοιχειο για καποιο ζωδιο, ή για καποιο οποιοδηποτε θεμα της ζωης, ...που να μην ειναι ειτε αυτονοητο, ειτε να μην ταιριαζει σε οποιοδηποτε ανθρωπο και ζωδιο. Τα γνωστα δλδ :P

Επίσης ρώτησα τη γνώμη σου μιας και λες '"Απο κει και περα, ερχεται το "πιστευω"." και δεν διευκρινίζεις τα δικά σου πιστεύω ;) (η τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ)
Περα απο τη γνωμη που εγραψα για το θεμα, δε πιστευω σε κατι παραπανω. Δε μουρχεται, ουτε το βιάζω. Αφηνω ανοιχτο το ενδεχομενο να αποδειχθει και μεχρι τοτε δεν την εμπιστευομαι. Και δεν υπαρχει και λογος ετσι; Εχουμε τοσους άλλους τροπους να κρινουμε, δε ειμαστε και τοσο απελπισμενοι :P

Σχετικά με τα πτυχία όπως λες και εσύ δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι είναι απαραίτητα και αναγνωρισμένα. Τόσα και τόσα πτυχία δίνονται στις μέρες μας... Παρόλ' αυτά μπορούν να σου χρησιμεύσουν για να βρεις δουλειά.
Τα ανεφερες για να στηριξεις την αξια της γραφολογιας ομως. Αν δεν ειναι αναγνωρισμενα αλλα εχουν βγει λογω αλλων συμφεροντων, τοτε δεν βοηθαει αυτο στην εγκυροτητα της και τοσο, γιαυτο το σχολιασα. :)

Τέλος για αυτά που αναφέρεις σχετικά με την γραφολόγια δεν έχεις άδικο. Αλίμονο αν την παίρναμε τόσο σοβαρά ;) Και αυτές οι αναλύσεις που έκανα προηγουμένως σίγουρα όπως είπα και εγώ μπορεί να ήταν εντελώς εσφαλμένες. Απλώς για μένα από τη στιγμή που ένα γραμμένο κείμενο αποτελεί δημιούργημα του ανθρώπου και είναι ξεχωριστό για καθένα μπορεί να σου δώσει στοιχεία για αυτόν που το έγραψε, λίγα ή πολλά. Και όταν λέω ότι είναι κατά 90-95% ακριβής δεν εννοώ ότι μπορούμε να κρίνουμε έναν άνθρωπο με βάση αυτής (αν είναι εγκληματίας για παράδειγμα) αλλά ότι κάποια στοιχεία του χαρακτήρα ενός ανθρώπου μπορείς να τα συμπεράνεις από εκεί με αυτό το ποσοστό επιτυχίας. Μερικά μάλιστα συμπεράσματα βγαίνουν με βάση την κοινή λογική παρατηρώντας το γραπτό κάποιου και όχι από το πως ακριβώς γράφει ένα γράμμα.
Ελα ομως που οι Γραφολογοι υποστηριζουν οτι ΔΕΝ δινουν καμια σημασια στο περιεχομενο ενος κειμενου, αλλα μονο στο πως ειναι σχεδιασμενα τα γραμματα, τα κενα τους κλπ.
Οσο για το υπογραμισμενο : εχει γινει καποια μελετη μεγαλης κλιμακας, που να εχει επιτυχια 90-95 % στο να βρισκει εστω καποια χαρακτηριστικα ενος χαρακτηρα ; Θα με ενδιεφερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Οσο για το υπογραμισμενο : εχει γινει καποια μελετη μεγαλης κλιμακας, που να εχει επιτυχια 90-95 % στο να βρισκει εστω καποια χαρακτηριστικα ενος χαρακτηρα ; Θα με ενδιεφερε.

Αυτό για το 90-95 % , νομίζω ότι το τονίζω παντού και από το πρώτο ποστ που έκανα στο θέμα ότι αυτό το ποσοστό αποτελεί την προσωπική μου εκτίμηση και όχι κάτι κοινά αποδεκτό. Αφού λέω ότι είναι βασισμένο και σε προσωπική μου εμπειρία και όχι αποκλειστικά σε έρευνες. Από εκεί και πέρα αν ενδιαφέρεσαι έχω κάνει εγώ μελέτη που το αποδεικνύει Όταν την δημοσιεύσω φυσικά θα κάνει πάταγο.:P

Για τους γραφολόγους που αναφέρεις δεν είπα ποτέ ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί τους απλώς ότι βασισμένη σε έρευνες τους και δικές μου έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα.

Επίσης κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να την συγκρίνουμε την αστρολογία με την γραφολογία γιατί:
  • βασίζεται μόνο στην ημερομηνία/ώρα κτλ γέννησης κάποιου και όχι σε κάτι που είναι δημιούργημα του ίδιου του ανθρώπου όπως ένα γραπτό κείμενο.
  • ασχολείται με την πρόβλεψη του μέλλοντος κάτι που σε καμία περίπτωση δεν γίνεται στην γραφολογία και σίγουρα η πρόβλεψη του μέλλοντος είναι πολύ πιο αμφιλεγόμενη σαν θέμα.
  • πολλές φορές σκοπό έχει την εξαπάτηση κάτι που δεν συμβαίνει με την γραφολογία.
  • το μόνο κοινό τους είναι ότι πρόκειται για αμφιλεγόμενες επιστήμες
Για τα υπόλοιπα νομίζω ότι είμαστε οκ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αν η ερευνα σου δεν εχει πανω απο 1000 ατομα, δε μετραει :P

(για την αστρολογια, ας μη μπουμε σε συγκρισεις, ειμαι σιγουρος οτι οι φανς της και οι αστρολογοι, θα εχουν διαφορα επιχειρηματα "υπερ" ).

Παντως θα εχεις προσεξει ποσο μπορει να αλλαξει η εικονα που διαγραφεται μεσω της γραφολογιας, οταν το ατομο γραψει κατι αργα και ηρεμα, απο οταν το γραψει με βιασυνη.Αυτο ηδη εξασθενει καπως το πραμα. Εγω γραφω τελειως διαφορετικα οταν βιαζομαι, γιατι απλουστατα γραφω τα γρμματα ετσι ωστε απλα μολις να διαβαζονται (αρα με το συντομοτερο τροπο). Και δεν εννοω οτι γραφω τα ιδια γραμματα αλλα πιο ασχημα. Εννοω αρκετα διαφορετικα.Χωρις να ξεκιναω να γραψω ενα γραμμα εντελως διαφορετικα. Απλα το τελικο σχημα διαφερει αισθητα. Κατα καιρους εχω αλλαξει και καλλιγραφια. Ειμαι πολλαπλη προσωπικοτητα ιατρε μου ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Παντως θα εχεις προσεξει ποσο μπορει να αλλαξει η εικονα που διαγραφεται μεσω της γραφολογιας, οταν το ατομο γραψει κατι αργα και ηρεμα, απο οταν το γραψει με βιασυνη.Αυτο ηδη εξασθενει καπως το πραμα. Εγω γραφω τελειως διαφορετικα οταν βιαζομαι, γιατι απλουστατα γραφω τα γρμματα ετσι ωστε απλα μολις να διαβαζονται (αρα με το συντομοτερο τροπο). Και δεν εννοω οτι γραφω τα ιδια γραμματα αλλα πιο ασχημα. Εννοω αρκετα διαφορετικα.Χωρις να ξεκιναω να γραψω ενα γραμμα εντελως διαφορετικα. Απλα το τελικο σχημα διαφερει αισθητα. Κατα καιρους εχω αλλαξει και καλλιγραφια. Ειμαι πολλαπλη προσωπικοτητα ιατρε μου ; :P


Εσένα παιδί μου δεν χρειάζεται να δούμε τον γραφικό σου χαρακτήρα για να ανησυχήσουμε...:P Θα εξετάσω την περίπτωση σου αν είναι πάντως. Βέβαια θα χρειαστώ 2 δείγματα :P

Πάντως αυτό που αναφέρεις ισχύει για τους περισσότερους ανθρώπους. Όμως δεν είναι τόσο το πως ακριβώς γράφεις ένα γράμμα που έχει σημασία ή το αν αλλάζει η γενική εικόνα αλλά για παράδειγμα η διαφορά ύψους κεφαλαίων μικρών, το κατά πόσο στρογγυλεμένα είναι (που δεν επηρεάζεται από την ταχύτητα), το αν γέρνουν ή είναι ευθυτενή ( για όσους το αλλάζουν αυτό όταν γράφουν αργά και γρήγορα υπάρχει και για εσάς εξήγηση πουλάκια μου :P ) και πολλά άλλα...Επίσης δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ με το που αντικρίζω τα γράμματα κάποιου πριν καν αρχίζω να επεξεργάζομαι το τι σημαίνει το καθετί δημιουργώ μια πρώτη εικόνα για αυτό το άτομο είτε αυτά είναι βιαστικά είτε όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν η ερευνα σου δεν εχει πανω απο 1000 ατομα, δε μετραει :P

(για την αστρολογια, ας μη μπουμε σε συγκρισεις, ειμαι σιγουρος οτι οι φανς της και οι αστρολογοι, θα εχουν διαφορα επιχειρηματα "υπερ" ).

Παντως θα εχεις προσεξει ποσο μπορει να αλλαξει η εικονα που διαγραφεται μεσω της γραφολογιας, οταν το ατομο γραψει κατι αργα και ηρεμα, απο οταν το γραψει με βιασυνη.Αυτο ηδη εξασθενει καπως το πραμα. Εγω γραφω τελειως διαφορετικα οταν βιαζομαι, γιατι απλουστατα γραφω τα γρμματα ετσι ωστε απλα μολις να διαβαζονται (αρα με το συντομοτερο τροπο). Και δεν εννοω οτι γραφω τα ιδια γραμματα αλλα πιο ασχημα. Εννοω αρκετα διαφορετικα.Χωρις να ξεκιναω να γραψω ενα γραμμα εντελως διαφορετικα. Απλα το τελικο σχημα διαφερει αισθητα. Κατα καιρους εχω αλλαξει και καλλιγραφια. Ειμαι πολλαπλη προσωπικοτητα ιατρε μου ; :P

Αυτό είναι το κουσούρι που σου αφήνουν οι σχολές στις οποίες πρέπει να γράφεις Ο,ΤΙ λέει ο καθηγητής σε real time, αλλά χειρόγραφα! :P (το ΄χω κι εγώ αυτό, στο κειμενάκι πάνω έγραψα με τα "καλά" μου γράμματα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top