Κρίση και ταξίδια στο εξωτερικό: οξύμωρο;

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν είναι ολίγον οξύμωρο από τη μία να κλαιγόμαστε περί κρίσης εκμετάλλευσης κτλ κτλ και από την άλλη να μπαίνουμε στη διαδικασία να συζητάμε για προορισμούς που είναι και εκτός χώρας με αποτέλεσμα να πλήττουν ακόμα περισσότερο την εγχώρια οικονομία? Λέω εγώ με το αφελές μυαλό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και τι θες δηλαδή αν κάποιος μαζέψει λεφτά και θέλει να πάει ταξίδι πρέπει ντε και καλά να είναι στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν είναι ολίγον οξύμωρο από τη μία να κλαιγόμαστε περί κρίσης εκμετάλλευσης κτλ κτλ και από την άλλη να μπαίνουμε στη διαδικασία να συζητάμε για προορισμούς που είναι και εκτός χώρας με αποτέλεσμα να πλήττουν ακόμα περισσότερο την εγχώρια οικονομία? Λέω εγώ με το αφελές μυαλό μου...

Σε αυτο το ποστ δν κλαιγεται κανενας. Και ενα ταξιδι στο εξωτερικο δν πληττει την εγχωρια οικονομια. Αλλωστε οι προορισμοι ειναι τελειως διαφορετικοι εκτος Ελλαδος, δν νομιζω οτι κανενας θα ειχε λεφτα να παει στο Λονδινο και ειπε ελα μωρε τι Λονδινο τι Γιαννενα, ιδιο καιρο εχουν, ας στηριξουμε την οικονομια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Σε αυτο το ποστ δν κλαιγεται κανενας. Και ενα ταξιδι στο εξωτερικο δν πληττει την εγχωρια οικονομια. Αλλωστε οι προορισμοι ειναι τελειως διαφορετικοι εκτος Ελλαδος, δν νομιζω οτι κανενας θα ειχε λεφτα να παει στο Λονδινο και ειπε ελα μωρε τι Λονδινο τι Γιαννενα, ιδιο καιρο εχουν, ας στηριξουμε την οικονομια...

Δεν είπα αυτό ούτε ονόμασα αριθμό post.Μία διαπίστωση έκανα σε συναρτήση με παρελθοντικό χρόνο. Το μας πιάνει εθνικομανία ή αντίσοιχα ξενομανία είναι εξίσου κατακριταίο για να μην παρεξηγούμαι. Δεν με ενδιαφέρει που θα πάει κάποιος και το φεγγάρι μπορεί να του φαντάζει εξίσου καλός προορισμός, αρκεί να μην κράζει τους αστροναύτες πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν είναι ολίγον οξύμωρο από τη μία να κλαιγόμαστε περί κρίσης εκμετάλλευσης κτλ κτλ και από την άλλη να μπαίνουμε στη διαδικασία να συζητάμε για προορισμούς που είναι και εκτός χώρας με αποτέλεσμα να πλήττουν ακόμα περισσότερο την εγχώρια οικονομία? Λέω εγώ με το αφελές μυαλό μου...
Όχι.
Η στήριξη της εγχώριας οικονομίας είναι δουλεία των επιχειρηματιών και επαγγελματιών. Ο καταναλωτής επιλέγει, οι επιχειρηματίες καλλιεργούν ή όχι την αγορά.
Αν λοιπόν κάθε είδους επαγγελματίας τουρισμού δεν αναγνωρίζει ακριβώς αυτό το οξύμωρο που παρατηρείς, δεν έχει καμία δουλεία να εμπλακεί ο καταναλωτής. Και συμφωνώ ότι είναι οξύμωρο, αμφιβάλλω αν υπάρχει στα ΚΤΕΛ ακριβότερο εισητήριο των 80ευρώ και αμφιβάλλω αν υπάρχει αεροπορικό εισιτήριο φθηνότερο των 80ε - παρόλα αυτά και παρόλο την κρίση προτιμούμε το εξωτερικό.
Αυτό λοιπόν είναι δικό τους πρόβλημα, εμείς αναζητούμε απλά ένα όμορφο ταξίδι και πολλές φορές περισσότερο μας νοιάζει η παρέα, παρά ο προορισμός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πολλες φορες το ταξιδι στην Ελλαδα μπορει να σου κοστισει ακριβοτερα απο ενα ταξιδι στο εξωτερικο. Ειδικα αν μπαινει στη μεση καραβι το κοστος ανεβαινει πολυ. Οπως πλεον κι αν υπαρχει μεγαλο οδικο ταξιδι λογω διοδιων. Μπορει ενα ταξιδι στην Ιταλια για παραδειγμα να ερθει πιο φθηνα και απο μεταφορικα και απο διαμονη. Κι αλλο να πας στη Ρωμη ή στο Μιλανο, αλλο στη Φλωρινα και την Καστορια (τυχαια παραδειγματα οι δυο πολεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οπως μπορει ο καθενας διαχειριζεται την κριση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Klaus θα συμφωνήσω και εγώ με τους υπόλοιπους.Οι τιμές σε κάποιες χώρες του εξωτερικού είναι πολύ καλύτερες από ελλάδα.Και όταν δεν σου τρέχουν τα λεφτά από τα πατζάκια προτιμάς να πας διακοπές σε μία άλλη χώρα παρά να πας σε ένα νησάκι και να σου φύγει το σαγόνι από τις τιμές που θα έχουν.Δεν θεωρώ αυτή τη πράξη ούτε κατακριτέα ούτε κατά του εγχώριου τουρισμού.Αν θέλουν να είναι σωστοί επαγγελματίες οι εγχώριοι να προσπαθήσουν να ανταγωνιστούν τις τιμές και την ποιότητα που προσφέρουν κάποιες άλλες χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,146 μηνύματα.
Ακριβως.Να μαθουν οι εγχωριοι κυριοι επιχειρηματιες να ειναι ανταγωνιστικοι στις τιμες και να μας συμφερει οντως να ταξιδευουμε στο εσωτερικο.Δεν μπορει να ζητας απο τον καταναλωτη να επιλεξει αυτο που δεν τον συμφερει.Τις τιμες στα καραβια τις εχετε δει ;Λες και πας οντως στο εξωτερικο.Να μην μιλησω για ξενοδοχεια,φαγητο κλπ.Και σαφως φταινε και οι κυβερνησεις βεβαια,οταν αφηνουν ελευθερες τις τιμες των εισητηριων στα καραβια κλπ.
Ενα θα σας πω.Στη Ζακυνθο για να περασεις απεναντι στην Κυλληνη,το εισιτηριο τοσα χρονια ηταν πανακριβο.Πανω απο 40 ευρω ,αν θυμαμαι καλα,μόνο το εισιτηριο για το αυτοκινητο χωρις τον οδηγο και τους επιβατες.Και εννοειται μονο για να πας.Αλλα τοσα για να ερθεις.Για διαδρομη μιας ωρας!Ξερετε γιατι;Μονοπωλιο !Ότι θελουν κανουν.Οποιος επιχειρηματιας εβαζε καραβι σε αυτες τις γραμμες,τον προσαρτουσαν στην κοινοπραξια.Μεχρι πριν απο λιγους μηνες.Ηρθε καποιος απο την κεφαλλονια νομιζω,ΔΕΝ μπηκε στην κοινοπραξια,το εισιτηριο ξερετε ποσο το ειχε για το αυτοκινητο;Κατω απο 20 ευρω δεν θυμαμαι ακειβως ποσο.Το αποτελεσμα;Και η κοινοπραξια εριξε τις τιμες,σε 14 ευρω!!!!!Ναι παρακαλω!14 ευρω,απο τουλαχιστον 40 που ηταν!Αυτο πρωτον δειχνει την αισχροκερδεια τους και δευτερον οτι τα μονοπωλια ειναι κακο πραγμα.
Και εχει και συνεχεια το πραγμα.Δειτε εδω παρακαλω για να παρετε μια ιδεα.https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26526&subid=2&pubid=113220058

Παντα βεβαια υπαρχει ο κινδυνος να τα κανονισουν μεταξυ τους,να τα βρουν ,να μπει και αυτος στην κοινοπραξια και το εισιτηριο βεβαια θα παρει τα υψη!Αυτη ειναι η Ελλαδα.Οποτε κυριοι οσο σκεφτεστε και πραττετε ετσι,ο κοσμος θα προτιμαει το εξωτερικο και πολυ καλα θα κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Να απαντήσω μαζικά ότι δεν σύγκρινα τιμές εξωτερικού και εσωτερικού έθεσα ένα τελείως ηθικό ζήτημα. Διαβάστε το δεύτερο post στο θέμα και δείτε ότι δεν με ενδιαφέρει το πού θα ταξιδέψει κάποιος. Είπα απλά ότι εκνευρίζομαι με τους περιστασιακούς κλαψιάριδες που από την μία κράζουν την υπάρχουσα κατάσταση και από την άλλη επαινούν την εκροή χρημάτων προς έταιρες χώρες μέσω των ταξιδιωτικών τους προορισμών. Δεν διατύπωσα ότι με το να πας διακοπές στα Τρίκαλα θα σώσεις την Ελλάδα σε σχέση με το να πας Μιλάνο.(τυχαίες αναφορές)

Απλά διαφωνώ με την τακτική του Ελληνάρα του τύπου συμφωνώ με ότι με βολεύει. Δηλαδή από τη στιγμή που έχεις κατάστημα παρέχεις υπηρεσίες κτλ κτλ και δεν τονώνεις τον εγχώριο πιστεύω ότι αφού αντίστοιχα συμπιφέρεται και ο διπλανός σου καλό είναι να μην τον κράζεις. Δεν είναι εκμετάλλευση που και αυτός θα προτιμήσει outsourcing σε εταιρίες του εξωτερικού σε αναπτυσσόμενες χώρες για ελάχιστα δολλάρια και δεν θα σε προσλάβει είναι δικαίωμά του όπως δικαίωμά σου είναι να πας και στη Χαβάη και όπου σε φωτίσει ο Θεός, δεδομένου ότι σου έρχεται πιο φθηνά από τα δυόδια Αθηνών Θεσσαλονίκης.

Ελεύθερη αγορά δεν έχουμε άλλοστε όπως λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Περα απο ολα αυτα που ηδη αναφερθηκαν το ποσο θα ξοδεψεις εχει ν κανει και με το τι απαιτησεις εχεις κυριλε ξενοδοχειο; κυριλε πτηση; υπαρχουν πχ ατομα που αν δεν ειναι 5αστερο ξενοδοχειο δεν μπαινουν στη διαδικασια να ταξιδεψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω παλι γιατι δεν μπορω ουτε την κλαψα ουτε τη μιζερια, ουτε τον κομπλεξισμο για το "οτιδηποτε;" :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου οξύμωρο...αν κανείς σωστό προγραμματισμό και έχεις σχέδιο και πλάνο μπορείς να γυρίσεις όλο τον κόσμο... εξάλλου δεν θέλει και μια περιουσία πλέον για να πας ένα ταξίδι... βρίσκεις δωμάτιο στην Πράγα με 10€... πίνεις καφέ στην Κωνσταντινούπολη με 1,5€... πίνεις μπύρα στην Κρακοβία με 2,5€ , τρως στην Βουδαπέστη 2 πιάτα με 5€...
Λύσεις υπάρχουν...
Όλοι κάνουμε οικονομία, το θέμα είναι τι στόχους έχεις...άλλος παίρνει κινητό με 900€, άλλος παίζει στοίχημα , άλλος παίρνει ρούχα , άλλος ανοίγει μπουκάλια στο beach bar και άλλος πάει ταξίδι... σημαντική διαφορά ότι αυτός που κάνει έξοδα για να ταξιδέψει γίνεται πλουσιότερος...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,508 μηνύματα.
Δεν είναι καθόλου οξύμωρο...αν κανείς σωστό προγραμματισμό και έχεις σχέδιο και πλάνο μπορείς να γυρίσεις όλο τον κόσμο... εξάλλου δεν θέλει και μια περιουσία πλέον για να πας ένα ταξίδι... βρίσκεις δωμάτιο στην Πράγα με 10€... πίνεις καφέ στην Κωνσταντινούπολη με 1,5€... πίνεις μπύρα στην Κρακοβία με 2,5€ , τρως στην Βουδαπέστη 2 πιάτα με 5€...
Λύσεις υπάρχουν...
Όλοι κάνουμε οικονομία, το θέμα είναι τι στόχους έχεις...άλλος παίρνει κινητό με 900€, άλλος παίζει στοίχημα , άλλος παίρνει ρούχα , άλλος ανοίγει μπουκάλια στο beach bar και άλλος πάει ταξίδι... σημαντική διαφορά ότι αυτός που κάνει έξοδα για να ταξιδέψει γίνεται πλουσιότερος...


Διαφωνώ με 2 πραγματάκια τα οποία στα χω τονίσει.

1ον το 10άρικο για το δωμάτιο. Οκ μπορει να υπάρχει, δε το θεωρω αδύνατο έτσι; Αλλά η ένστασή μου ειναι στο κατα πόσον αξίζει να ζορίσει πολύ κανείς κάποιες εκφάνσεις του ταξιδιού του απλά και μόνο για να το επιτύχει.

Κακά τα ψέμματα, για μένα δεν ειναι ιδιαίτερα άνετο να μένει κανείς σε χόστελ με κοινό ουρητήριο στα 40 του κάπου στο δυτικό Γιαροσλαβλ για να μπορει να κάνει τις 3 μέρες του ταξιδιου σε 7 και να δει περισσότερα πράγματα.

Προσωπικά ένα καλό ταξίδι έχει διαφορά πως το ορίζω εγω, και πως το ορίζεις εσυ ή κάποιος άλλος.

Για μένα ένα καλο ταξίδι πχ περιλαμβάνει απαραιτήτως ένα ξενοδοχείο της προκοπής (που αυτα φτάνουν και ενα 100ρικάκι τη βραδιά) και ένα καλό γευμα σε ένα καλο εστιατόριο στο Παρίσι. Να το χω να το θυμάμαι.

Άλλος που έχει τη νοοτροπία του πρόσκοπου, μπορει να πάει με Ryanair με το μπακπακ πίσω του και να γυρισει ολη τη Γαλλία με ωτοστοπ. Εγω στα 37 μου δεν καταδέχομαι να το κάνω αυτό, θέλω άπλα και αυτοκρατορική άνεση.

Όσοι μπορουν να το κάνουν και τους αρέσει, Mazel Tov. Μπράβο τους. Θέλουν άλλα πράγματα και βάζουν άλλα πράγματα ως προτεραιότητα στο ταξίδι τους.

2ον Αντιλαμβάνομαι το τι θες να πεις με το "όποιος κάνει έξοδα για να ταξιδέψει γίνεται πλουσιότερος" αλλά ελπιζω να μου συγχωρήσεις το οτι θα το κατηγοριοποιήσω ως κλισε έκφραση.

Πρώτον γιατι κυριολεκτικά δεν γεννά έσοδο λογιστικά μιλώντας (ναι ξέρω μιλάς μεταφορικά)
Δεύτερον γιατί και μεταφορικά να το πάρουμε, και η εκμάθηση ξένης γλώσσας πχ. Γαλλικά σε φέρνει σε επαφή με τη Γαλλική κουλτούρα. Ή η επένδυση σε βιβλία και η ανάγνωσή τους.

Καταλαβαίνω ότι για σένα είναι ένας εμπλουτισμός εμπειριών και μάλιστα συμφωνω ως ένα βαθμό.

Εντούτοις όμως, δεν είναι τα έξοδα σε ταξίδι το μόνο πράγμα που σε κάνει πλουσιότερο. Άλλοι γίνονται πλουσιότεροι με το να αφιερώσουν τη ζωή τους στο Θεο και να εγκλειστούν σε Σκήτες στο Άγιον Όρος. Εμένα ούτε το ένα με πλουτίζει, ούτε το άλλο.

Για μένα πλούτος είναι πχ. η μόρφωση, αλλά δεν θέλω να εκφράσω κλισέ "τα έξοδα στη μόρφωση σε κάνουν πλουσιότερο" γιατί θα είναι σα να εξαγνίζω το πάθος μου, να το αγιοποιώ και να το βάζω πάνω απ την προσωπικη αντιληψη του κάθε ανθρώπου για το τι τον κάνει πλουσιότερο.

Ας έχει ο καθένας τη δική του κρίση και ας ξοδευει οπου ο ιδιος πιστευει πως γινεται πλουσιοτερος.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λεει ο Valder.
Εγώ θέλω να πάω ταξίδι και να κάνω φουλ καλοπέραση και με ανέσεις.
Ετσι κι αλλιώς δεν καταλαβαίνω την κρίση.Δεν είμαι και καμιά φτωχάντζα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σημαντική διαφορά ότι αυτός που κάνει έξοδα για να ταξιδέψει γίνεται πλουσιότερος...

Διαφωνώ. Δεν είσαι ο Μάρκο Πόλο που πάει να προσκυνήσει στην αυλή του Κουμπλάι Χαν και ταξίδευε με τα πόδια επί δύο χρόνια μέσα από ερήμους και βουνά, ούτε ο Κορτέζ που πάθαινε σκορβούτο μέσα σε ένα καράβι για να υποδουλώσει ιθαγενείς στο Μεξικό. Είσαι και είμαι ο μέσος τύπος που παίρνει ένα αεροπλάνο και σε μιάμιση ώρα είναι στην Γαλλία όπου μπαίνει σε ένα μαγαζί και αγοράζει γαλλικό κρουασάν και καφέ για να τον φάει στο απέναντι παγκάκι. Το ταξίδι είναι ψυχαγωγία σήμερα και τρόπος να αποσυμφορήσεις λίγο τον εαυτό σου από την καθημερινή ρουτίνα και το στρες, αλλά το να λέμε ότι σε κάνει πλουσιότερο και σε καλλιεργεί επειδή είπες μια μέρα μπονζούρ ή επειδή είδες το κολοσαίο από κοντά είναι υπερβολή. Κάποια πρόοδο θα σου προσφέρει μόνο αν δεν έχεις βγει από το χωριό σου και πρέπει να βγεις από τα νερά σου για να ανέβεις σε αεροπλάνο και να πας γενικά κάπου, αλλά και αυτό μετά την πρώτη, δεύτερη φορά γίνεται κάτι το φυσιολογικό.

"Πλουσιότερο", ωριμότερο και ικανότερο σε κάνουν οι έντονες και δυσάρεστες εμπειρίες που ζεις, ξέρεις αυτές που το στομάχι σου αρχίζει να ανακατεύεται και θέλει να αποβάλει τα πάντα γιατί έχεις βγει τόσο εκτός comfort zone που η κορτιζόλη χορεύει τανγκό με την αδρεναλίνη στις φλέβες σου, πράγμα που δεν πρόκειται να βιώσεις σε κανένα σημερινό ταξίδι, εκτός και αν το ταξίδι σου αφορά λαθρεμπόριο διαμαντιών στην Σιέρα Λεόνε. Εγώ θα ήθελα να ζήσω για λίγο καιρό στην χώρα του ανατέλλοντος ηλίου, να δυσκολευτώ με την γλώσσα, να προσπαθήσω να προσαρμοστώ σε μια εντελώς ξένη κουλτούρα μακρυά από την δική μου κτλ. Αυτό σίγουρα κάτι θα άφηνε πίσω, αλλά το να έπαιρνα το αεροπλάνο και να πήγαινα απλά μια βδομάδα να δω το βουνό Φίτζι, ε απλά διακοπές για χαλάρωση θα ήτανε, όχι κάποια μορφωτική εμπειρία.

Τα ταξίδια στους παλιούς καιρούς προσφέρανε αλλαγή, πρώτον γιατί ήταν πολύ δύσκολο να ταξιδέψεις, καθώς ή θα πήγαινες με τα πόδια ή με κανένα άλογο, και δεύτερον γιατί σου προσφέρανε επαφή με διάφορα άτομα που μπορεί να είχανε γνώση, όπως έκανε ο Ηρόδοτος που ταξίδεψε για να γνωρίσει διάφορους σοφούς. Ε αυτή η γνώση σήμερα είναι στην παλάμη του χεριού σου, και το ταξίδι τόσο εύκολο και ανώδυνο που το κάνεις πλέον για αναψυχή.

Αν είσαι δηλαδή σε ένα τροπικό νησί με μια γκόμενα σε ένα θέρετρο ε σίγουρα το λες μια πολύ καλή εμπειρία που αξίζει παραπάνω από ένα κινητό των 800$, αλλά δεν πάει να είναι απλά μια χαλαρωτική εμπειρία και όχι μια μορφωτική εμπειρία.
 

ManosC4

Νεοφερμένος

Ο ManosC4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Διαφωνώ με 2 πραγματάκια τα οποία στα χω τονίσει.

1ον το 10άρικο για το δωμάτιο. Οκ μπορει να υπάρχει, δε το θεωρω αδύνατο έτσι; Αλλά η ένστασή μου ειναι στο κατα πόσον αξίζει να ζορίσει πολύ κανείς κάποιες εκφάνσεις του ταξιδιού του απλά και μόνο για να το επιτύχει.

Κακά τα ψέμματα, για μένα δεν ειναι ιδιαίτερα άνετο να μένει κανείς σε χόστελ με κοινό ουρητήριο στα 40 του κάπου στο δυτικό Γιαροσλαβλ για να μπορει να κάνει τις 3 μέρες του
ταξιδιου σε 7 και να δει περισσότερα πράγματα.

Προσωπικά ένα καλό ταξίδι έχει διαφορά πως το ορίζω εγω, και πως το ορίζεις εσυ ή κάποιος άλλος.

Για μένα ένα καλο ταξίδι πχ περιλαμβάνει απαραιτήτως ένα ξενοδοχείο της προκοπής (που αυτα φτάνουν και ενα 100ρικάκι τη βραδιά) και ένα καλό γευμα σε ένα καλο εστιατόριο στο Παρίσι. Να το χω να το θυμάμαι.

Άλλος που έχει τη νοοτροπία του πρόσκοπου, μπορει να πάει με Ryanair με το μπακπακ πίσω του και να γυρισει ολη τη Γαλλία με ωτοστοπ. Εγω στα 37 μου δεν καταδέχομαι να το κάνω αυτό, θέλω άπλα και αυτοκρατορική άνεση.

Όσοι μπορουν να το κάνουν και τους αρέσει, Mazel Tov. Μπράβο τους. Θέλουν άλλα πράγματα και βάζουν άλλα πράγματα ως προτεραιότητα στο ταξίδι τους.

2ον Αντιλαμβάνομαι το τι θες να πεις με το "όποιος κάνει έξοδα για να ταξιδέψει γίνεται πλουσιότερος" αλλά ελπιζω να μου συγχωρήσεις το οτι θα το κατηγοριοποιήσω ως κλισε έκφραση.

Πρώτον γιατι κυριολεκτικά δεν γεννά έσοδο λογιστικά μιλώντας (ναι ξέρω μιλάς μεταφορικά)
Δεύτερον γιατί και μεταφορικά να το πάρουμε, και η εκμάθηση ξένης γλώσσας πχ. Γαλλικά σε φέρνει σε επαφή με τη Γαλλική κουλτούρα. Ή η επένδυση σε βιβλία και η ανάγνωσή τους.

Καταλαβαίνω ότι για σένα είναι ένας εμπλουτισμός εμπειριών και μάλιστα συμφωνω ως ένα βαθμό.

Εντούτοις όμως, δεν είναι τα έξοδα σε ταξίδι το μόνο πράγμα που σε κάνει πλουσιότερο. Άλλοι γίνονται πλουσιότεροι με το να αφιερώσουν τη ζωή τους στο Θεο και να εγκλειστούν σε Σκήτες στο Άγιον Όρος. Εμένα ούτε το ένα με πλουτίζει, ούτε το άλλο.

Για μένα πλούτος είναι πχ. η μόρφωση, αλλά δεν θέλω να εκφράσω κλισέ "τα έξοδα στη μόρφωση σε κάνουν πλουσιότερο" γιατί θα είναι σα να εξαγνίζω το πάθος μου, να το αγιοποιώ και να το βάζω πάνω απ την προσωπικη αντιληψη του κάθε ανθρώπου για το τι τον κάνει πλουσιότερο.

Ας έχει ο καθένας τη δική του κρίση και ας ξοδευει οπου ο ιδιος πιστευει πως γινεται πλουσιοτερος.

1) Τα χοστελ έχουν εξελιχθεί:
- υπάρχουν χοστελ πιο καθαρά από ξενοδοχείο
- υπάρχουν χοστελ με 2 κρεβάτια

Μην εστιάσεις στο ποσό. Υπάρχουν κ ξενοδοχεία 3-4 αστέρων με αρκετά προσιτές τιμές.
Έχω μείνει σε δίκλινο στην Στοκχόλμη με 40€ την βραδιά μαζί με πρωινό.
Στην Ρώμη με 33€ / την βραδιά.
Δεν αναφέρομαι στο άτομο αλλά οι παραπάνω τιμές είναι για το δωμάτιο, άρα 16,5€ το άτομο αν είστε ζευγάρι.

Εκεί που θέλω να εστιάσω είναι ότι πλέον δεν χρειάζεται να χαλάσεις μια περιουσία για να πας εξωτερικό. (Εκτός αν πας εκτός Ευρώπης)

2) Έχει δίκιο. Δεν είναι το μόνο έξοδο...αλλά ένα απ' τα έξοδα που σε κάνει πλουσιότερο. Προφανώς και το λέω μεταφορικά καθώς πλούτος δεν είναι μόνο τα χρήματα.

Όσο αφορά αυτό που μου είπες τότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί το βλέπουμε τελείως διαφορετικά. Δεν θα πω ότι ένας απ' τους δυο μας το βλέπει λάθος, αλλά σίγουρα το βλέπουμε διαφορετικά.
Δεν θα δώσω 140€ για ένα γεύμα σε ένα καλό εστιατόριο. Θα προτιμήσω με τα ίδια χρήματα να πάω στο Λούβρο και στην Disneyland ή να πάρω ένα τραίνο και να πάω στην Μασσαλία.

Ας μην θέλουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτατο.
Ο δημιουργός του ποστ ρώτησε αν είναι οξύμωρο το να πας ταξίδι ενώ υπάρχει κρίση και του απάντησα ΌΧΙ.
Αν θέλεις κιριλε εστιατόρια (κάθε βράδυ) με φόντο το Παρίσι και ένα μπουκάλι κρασί τότε με τον μισθό του μέσου Έλληνα δεν μπορείς να το κάνεις...όχι εύκολα τουλάχιστον, θα πρέπει να κάνεις οικονομία 2 χρόνια...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διαφωνώ. Δεν είσαι ο Μάρκο Πόλο που πάει να προσκυνήσει στην αυλή του Κουμπλάι Χαν και ταξίδευε με τα πόδια επί δύο χρόνια μέσα από ερήμους και βουνά, ούτε ο Κορτέζ που πάθαινε σκορβούτο μέσα σε ένα καράβι για να υποδουλώσει ιθαγενείς στο Μεξικό. Είσαι και είμαι ο μέσος τύπος που παίρνει ένα αεροπλάνο και σε μιάμιση ώρα είναι στην Γαλλία όπου μπαίνει σε ένα μαγαζί και αγοράζει γαλλικό κρουασάν και καφέ για να τον φάει στο απέναντι παγκάκι. Το ταξίδι είναι ψυχαγωγία σήμερα και τρόπος να αποσυμφορήσεις λίγο τον εαυτό σου
από την καθημερινή ρουτίνα και το στρες, αλλά το να λέμε ότι σε κάνει πλουσιότερο και σε καλλιεργεί επειδή είπες μια μέρα μπονζούρ ή επειδή είδες το κολοσαίο από κοντά είναι υπερβολή. Κάποια πρόοδο θα σου προσφέρει μόνο αν δεν έχεις βγει από το χωριό σου και πρέπει να βγεις από τα νερά σου για να ανέβεις σε αεροπλάνο και να πας γενικά κάπου, αλλά και αυτό μετά την πρώτη, δεύτερη φορά γίνεται κάτι το φυσιολογικό.

"Πλουσιότερο", ωριμότερο και ικανότερο σε κάνουν οι έντονες και δυσάρεστες εμπειρίες που ζεις, ξέρεις αυτές που το στομάχι σου αρχίζει να ανακατεύεται και θέλει να αποβάλει τα πάντα γιατί έχεις βγει τόσο εκτός comfort zone που η κορτιζόλη χορεύει τανγκό με την αδρεναλίνη στις φλέβες σου, πράγμα που δεν πρόκειται να βιώσεις σε κανένα σημερινό ταξίδι, εκτός και αν το ταξίδι σου αφορά λαθρεμπόριο διαμαντιών στην Σιέρα Λεόνε. Εγώ θα ήθελα να ζήσω για λίγο καιρό στην χώρα του ανατέλλοντος ηλίου, να δυσκολευτώ με την γλώσσα, να προσπαθήσω να προσαρμοστώ σε μια εντελώς ξένη κουλτούρα μακρυά από την δική μου κτλ. Αυτό σίγουρα κάτι θα άφηνε πίσω, αλλά το να έπαιρνα το αεροπλάνο και να πήγαινα απλά μια βδομάδα να δω το βουνό Φίτζι, ε απλά διακοπές για χαλάρωση θα ήτανε, όχι κάποια μορφωτική εμπειρία.

Τα ταξίδια στους παλιούς καιρούς προσφέρανε αλλαγή, πρώτον γιατί ήταν πολύ δύσκολο να ταξιδέψεις, καθώς ή θα πήγαινες με τα πόδια ή με κανένα άλογο, και δεύτερον γιατί σου προσφέρανε επαφή με διάφορα άτομα που μπορεί να είχανε γνώση, όπως έκανε ο Ηρόδοτος που ταξίδεψε για να γνωρίσει διάφορους σοφούς. Ε αυτή η γνώση σήμερα είναι στην παλάμη του χεριού σου, και το ταξίδι τόσο εύκολο και ανώδυνο που το κάνεις πλέον για αναψυχή.

Αν είσαι δηλαδή σε ένα τροπικό νησί με μια γκόμενα σε ένα θέρετρο ε σίγουρα το λες μια πολύ καλή εμπειρία που αξίζει παραπάνω από ένα κινητό των 800$, αλλά δεν πάει να είναι απλά μια χαλαρωτική εμπειρία και όχι μια μορφωτική εμπειρία.

Φίλε μου δεν χρειάζεται να είσαι ο Μάρκο Πόλο για να μορφωθεις και να μάθεις νέα πράγματα σε κάποιο ταξίδι σου...

Το θέμα είναι ότι βιώνεις εμπειρίες.
Μπορεί να μην σου προσφέρει μόρφωση ένα ταξίδι αλλά σίγουρα θα δεις νέα πράγματα και νέες κουλτούρες.

Ένιωσα πολύ έντονα όταν πήγα στο Άουσβιτς και είδα τους φούρνους που έβαζαν τους Εβραίους , στην Αγία Σοφιά όταν είδα τοιχογραφίες 2 διαφορετικών θρησκειών δίπλα δίπλα , όταν είδα το αρχαιότερο πολεμικό πλοίο των Βίκινγκς στην Στοκχόλμη , όταν έφαγα ντόπια φαγητά στην Βουδαπέστη , όταν περπάτησα τα κανάλια της Ουτρέχτης , όταν είδα την αρχιτεκτονική της Βιέννης , όταν μπήκα στο Κολοσσαίο , όταν είδα τον Δούναβη , όταν έκανα πρωτοχρονιά με 120.000 Πολωνούς σε μια πλατεία με -19 βαθμούς κ.α.

Όλα αυτά είναι βιώματα που δεν θα τα ξεχάσω...εάν αγοράσω ένα κινητό σε 5 χρόνια θα το έχω αλλάξει...και αν με ρωτήσεις τι κινητό είχες το 2013 πχ ούτε θα θυμάμαι αλλά ούτε κ θα με νοιάζει...

Αυτό ήταν το πόιντ, μην ξεφεύγουμε.
Με οικονομία κ θέληση μπορείς να κάνεις πολλά ταξίδια με τον μισθό ενός Έλληνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Αν είσαι δηλαδή σε ένα τροπικό νησί με μια γκόμενα σε ένα θέρετρο ε σίγουρα το λες μια πολύ καλή εμπειρία που αξίζει παραπάνω από ένα κινητό των 800$, αλλά δεν πάει να είναι απλά μια χαλαρωτική εμπειρία και όχι μια μορφωτική εμπειρία.
Ποσες μερες μπορεις να κατσεις σε ενα θερετρο ρε μαν χωρις να βαρεθεις?
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,801 μηνύματα.
Αν κάποιος έχει πλεονάζων χρήματα πρώτα πρέπει να σκεφτεί την υγεία του. Μία ιδιωτική ασφάλιση για παράδειγμα ή να αγοράζει καλύτερης ποιότητας τροφή (βιολογικά προϊόντα, φρέσκα, υψηλής θρεπτικής αξίας, κλπ.) Αν μετά από αυτά περισσέψουν, ωραία είναι και τα ταξιδάκια κυρίως τα round trips με καλή παρέα. Από φίλους που έχω συζητήσει οι διακοπές που σου μένουν αξέχαστες πάντα έχουν και ένα στοιχείο αλληλεπίδρασης με άλλους ανθρώπους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top