Γυναίκες και γεωμετρία

ΚωνσταντίνοςZ

Νεοφερμένος

Ο ΚωνσταντίνοςZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσει πιο πολυ η αλγεβρα.Η γεωμετρια μου αρεσει επισης αλλα οταν παλευεις μια ασκηση ποση ωρα και δεν την λυνεις αλλα η λυση ειναι απλη και δεν την βλεπεις τοτε λιγακι με νευριαζε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Κι εγώ δεν είχα τις καλύτερες σχέσεις με τη Γεωμετρία στο Λύκειο... Και αυτό επειδή όλες οι ασκήσεις που έχει δεν είναι δύσκολες, αλλά έξυπνες, και στηρίζονται στην απλή σκέψη (κάτι που ποτέ σχεδόν δεν έκανα:))
Η Άλγεβρα, επειδή στηριζόταν σε τύπους και μεθοδολογία μου άρεσε περισσότερο σα μάθημα...
Την αξία της Γεωμετρίας όμως την κατάλαβα στο Πανεπιστήμιο, όπου μας έλεγαν οι καθηγητές για τρισδιάστατα επίπεδα κλπ και εμείς δεν είχαμε αντίληψη του χώρου, γιατί δεν είχαμε κάνει τα απαραίτητα στο σχολείο.
Γενικά όμως στη χώρα μας προτιμούμε στο σχολείο να μαθαίνουμε Οικιακή Οικονομία (δεν έχω κάτι με το μάθημα) και όχι Γεωμετρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Υποτιμάς την άλγεβρα με αυτό που λες.
Υπάρχουν πολύ έξυπνες ασκήσεις άλγεβρας, μην βλέπεις που δεν διδάσκονται στα σχολεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Υποτιμάς την άλγεβρα με αυτό που λες.
Υπάρχουν πολύ έξυπνες ασκήσεις άλγεβρας, μην βλέπεις που δεν διδάσκονται στα σχολεία...


Σε καμία περίπτωση δεν την υποτιμώ, και συγγνώμη αν αφήνω να εννοηθεί κάτι τέτοιο στο μήνυμά μου.
Απλά ήθελα να δείξω ότι τα πήγαινα καλύτερα στην άλγεβρα :)

Άλλωστε Michelle εσύ έχεις σίγουρα γνώσεις που εγώ δεν έχω στην άλγεβρα και ξέρεις καλύτερα.
Δεν αμβισβητώ ότι έχεις δίκιο και σίγουρα δεν ήθελα να υποτιμήσω την άλγεβρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άλλωστε Michelle εσύ έχεις σίγουρα γνώσεις που εγώ δεν έχω στην άλγεβρα και ξέρεις καλύτερα.

Όχι πλέον :P
Στην ηλικία σου ίσως...
My memory is a memory :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Γενικά όμως στη χώρα μας προτιμούμε στο σχολείο να μαθαίνουμε Οικιακή Οικονομία (δεν έχω κάτι με το μάθημα) και όχι Γεωμετρία...

Είσαι σίγουρος; Γνωρίζεις τα προγράμματα σπουδών των άλλων χωρών και το λες αυτό; Ψάξε αν θέλεις να δεις αν καμία δυτική χώρα κάνει τόσο δύσκολη ή και περισσότερη Γεωμετρία/Μαθηματικά στο σχολείο και λιγότερη οικιακή οικονομία από εμάς. (Που στο Λύκειο δεν κάνουμε και καθόλου) Άσχετα με το αν αυτό είναι καλό η κακό... Μιας και κατά τη γνώμη μου η Οικιακή Οικονομία όταν διδάσκεται σωστά, μέσω πρακτικής δηλαδή όπως και γίνεται σε κάποιες χώρες είναι πολύ πιο χρήσιμο μάθημα για τον μέσο μαθητή από τη Γεωμετρία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Η Γεωμετρία ήταν απ' τα καλύτερά μου μαθήματα! Μου άρεσε πάρα πολύ ήθελε φαντασία, όχι ξερούς υπολογισμούς!
η Γεωμετρία έχει σχέση με την τέχνη και την αισθητική απόλαυση του χώρου, προχωρά και σε συγκεκριμένες προτάσεις για το πώς θα μπορούσε να είναι κάτι ;)
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Αχ, λατρευω τις γυναικες που ασχολουνται με τη γεωμετρια!
Κατι καμπυλες που μπορουν να φτιαχνουν...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ, λατρευω τις γυναικες που ασχολουνται με τη γεωμετρια!
Κατι καμπυλες που μπορουν να φτιαχνουν...


Λυπαμε που στο χαλάω αλλά οι καμπύλες που σε φτιάχνουν γίνονται με τη μαγειρική όχι με τη γεωμετρία.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Λυπαμε που στο χαλάω αλλά οι καμπύλες που σε φτιάχνουν γίνονται με τη μαγειρική όχι με τη γεωμετρία.
Κοιτα, αν ειναι καλη κοπελα, τις καμπυλες απο τη μαγειρικη θα τις κανω εγω
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,506 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top