Έντεχνο vs Rap

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Κράτα πάντως μια πισινή πριν αφορίσεις οτιδήποτε...
Από τις καλύτερες αφιερώσεις που μου έχουν κάνει, ούσα ερωτευμένη είναι
αυτό και αυτό !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
μη λέμε κι ο,τι θέλουμε ότι δε βγάζουν νόημα.

WTF????? :whistle:

ΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ: Μ'ΑΡΕΣΕΙ Η ΚΟΛΛΑ UHU..ΝΤΟΙΝΓΚΚΚΚ:eek:
παναγια μου, τι ακουσαν τα αυτακια μου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
WTF????? :whistle:

ΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΞΩ: Μ'ΑΡΕΣΕΙ Η ΚΟΛΛΑ UHU..ΝΤΟΙΝΓΚΚΚΚ:eek:
παναγια μου, τι ακουσαν τα αυτακια μου;;
Κοπελιά,συγνώμη,:pfff: μα δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να ειρωνευτείς τον διθυραμβικό λυρισμό των στίχων αυτών,
την αλληγορία που κρύβουν και το υπαινικτικό τους βάθος,
με μια στοχαστική , συνάμα, λεπτεπίλεπτη,φιλοσοφική, διδακτική,ηθοπλαστική, ερωτική , διανοητική...
Ξανάκουσέ το καλά,προσεκτικά, να διακρίνεις τα κρυμμένα νοήματα και το σουρεαλισμό... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Κοπελιά,συγνώμη,:pfff: μα δεν νομίζω ότι είσαι σε θέση να ειρωνευτείς τον διθυραμβικό λυρισμό των στίχων αυτών,
την αλληγορία που κρύβουν και το υπαινικτικό τους βάθος,
με μια στοχαστική , συνάμα, λεπτεπίλεπτη,φιλοσοφική, διδακτική,ηθοπλαστική, ερωτική , διανοητική...
Ξανάκουσέ το καλά,προσεκτικά, να διακρίνεις τα κρυμμένα νοήματα και το σουρεαλισμό... :hmm:

Πες μου οτι μου κανεις πλακα!
Απο το τραγουδι που ακουσα μονο εμετος μου ηρθε..ουτε κρυμμενα νοηματα, ουτε τιποτα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=O89zNqXAD04 ειναι μονοτονη αυτη η φωνη ? η ακατανοητη οι στοιχοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
λοιπόν γιατί δεν δεχόμαστε οτι η μουσικη είναι θέμα αρεσκείας? ειναι γελοίο να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον οτι αυτό που ακούει δεν είναι ποιοτικό ή δεν έχει νόημα ή οτιδήποτε άλλο! εγώ για παράδειγμα τρελαίνομαι να ακούω τον μάλαμα! είχε περάσει ένας χρόνος που άκουγα την πριγκιπέσα τουλάχιστον 4 φορές την μέρα... μετά πήρε σειρά το χαμένο ρούχο.... αλλά είναι και μέρες που θελω να ακούσω κατι το διαφορετικό! οπότε επειδή η μουσική ειναι θεμα γούστου και διάθεσης νομίζω οτι το παρόν τοπικ δεν εχει νοημα υπαρξης! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
λοιπόν γιατί δεν δεχόμαστε οτι η μουσικη είναι θέμα αρεσκείας? ειναι γελοίο να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον οτι αυτό που ακούει δεν είναι ποιοτικό ή δεν έχει νόημα ή οτιδήποτε άλλο! εγώ για παράδειγμα τρελαίνομαι να ακούω τον μάλαμα! είχε περάσει ένας χρόνος που άκουγα την πριγκιπέσα τουλάχιστον 4 φορές την μέρα... μετά πήρε σειρά το χαμένο ρούχο.... αλλά είναι και μέρες που θελω να ακούσω κατι το διαφορετικό! οπότε επειδή η μουσική ειναι θεμα γούστου και διάθεσης νομίζω οτι το παρόν τοπικ δεν εχει νοημα υπαρξης! :P
Να και μία άποψη που προσεγγίζει την πραγματικότητα!
+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ο Σωκρατης Μαλαμας ειναι ενας αταλαντος απατεωνας.Γραφει στιχους χωρις νοημα, σκορπιες λεξεις που κανουν ριμα και τους ντυνει με μονοτονη μουσικη και τραγουδαει μονοτονα. Και μετα μερικοι νομιζουν οτι αυτο ειναι τεχνη, οτι ειναι κατι ποιητικο, σουρεαλιστικο κτλ. Τιποτα δεν ειναι. Ειναι μια απατεωνια. Σε δουλεια να βρισκομαστε. Ας μου πει καποιος παρακαλω τι καταλαβαινει απο τους στιχους του τραγουδιου αυτου που εβαλα, το μεταξι. Και καλυτερα να ερθει ο ιδιος ο Μαλαμας να μας πει τι σημαινουν οι στιχοι που εγραψε. Αν το κανει αυτο, θα τον παραδεχτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ας μου πει καποιος παρακαλω τι καταλαβαινει απο τους στιχους του τραγουδιου αυτου που εβαλα, το μεταξι. Και καλυτερα να ερθει ο ιδιος ο Μαλαμας να μας πει τι σημαινουν οι στιχοι που εγραψε. Αν το κανει αυτο, θα τον παραδεχτω.
:hehe: Έχεις χιούμορ έτσι;;;; :P
Και εγώ παρακαλώ τον jim morrison και τον Άσιμο να έρθουν να μου εξηγήσουν τους στίχους τους... :pfff:
Αν το κάνουν αυτό θα τους παραδεχτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγώ πάντως στα αθώα χρόνια του δημοτικού είχα πολύ καλή παρέα:



https://www.youtube.com/watch?v=im0o-rdOFho&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=np6hJIoTZEs&feature=related


:music:

Τα Ημισκούμπρια ρε συ, δεν είναι ραπ... Είναι κωμωδία... Όλοι τα ακούγαμε!!! Αξία...

λοιπόν γιατί δεν δεχόμαστε οτι η μουσικη είναι θέμα αρεσκείας? ειναι γελοίο να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον οτι αυτό που ακούει δεν είναι ποιοτικό ή δεν έχει νόημα ή οτιδήποτε άλλο! εγώ για παράδειγμα τρελαίνομαι να ακούω τον μάλαμα! είχε περάσει ένας χρόνος που άκουγα την πριγκιπέσα τουλάχιστον 4 φορές την μέρα... μετά πήρε σειρά το χαμένο ρούχο.... αλλά είναι και μέρες που θελω να ακούσω κατι το διαφορετικό! οπότε επειδή η μουσική ειναι θεμα γούστου και διάθεσης νομίζω οτι το παρόν τοπικ δεν εχει νοημα υπαρξης! :P

Μα είναι γελοίο... Ξέρεις ποιο είναι το θέμα όμως???
Γιατί, γιατί μαμώ την τρέλα μου, μαμώ, να ανοίξεις ένα θέμα για να θάψεις τον Μάλαμα??? Είναι σαν να προκαλείς τον κόσμο να σε βρίσει...
Ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να μην του αρέσει ο Μάλαμας κι ο κάθε Μάλαμας, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να κάνει αυτό... Δεν σου αρέσει?? Μπράβο!! Keep for yourself!! Tόσο απλά...
Οπότε όσο θα μπαίνουν τέτοια άτομα για να προκαλέσουν, μόνο τέτοιες απαντήσεις, ανάλογες με αυτές που δίνουν μπορούν να παίρνουν...
Όταν δεν σέβεται ο άλλος τις προτιμίσεις μου, θα σεβαστώ εγώ πολύ λιγότερο τις δικές του...

Ο Σωκρατης Μαλαμας ειναι ενας αταλαντος απατεωνας.Γραφει στιχους χωρις νοημα, σκορπιες λεξεις που κανουν ριμα και τους ντυνει με μονοτονη μουσικη και τραγουδαει μονοτονα. Και μετα μερικοι νομιζουν οτι αυτο ειναι τεχνη, οτι ειναι κατι ποιητικο, σουρεαλιστικο κτλ. Τιποτα δεν ειναι. Ειναι μια απατεωνια. Σε δουλεια να βρισκομαστε. Ας μου πει καποιος παρακαλω τι καταλαβαινει απο τους στιχους του τραγουδιου αυτου που εβαλα, το μεταξι. Και καλυτερα να ερθει ο ιδιος ο Μαλαμας να μας πει τι σημαινουν οι στιχοι που εγραψε. Αν το κανει αυτο, θα τον παραδεχτω.

Ρε φίλε, τι δεν μπορείς να καταλάβεις???
Ένα τραγούδι, είναι ένα ποίημα... Κι αυτός που το γράφει παίρνει αφορμή, από ένα συναίσθημα της στιγμής... Αυτό μπορεί να είναι το πιο ρηχό και γελοίο που γίνεται να υπάρξει... Μπορεί να πήρε αφορμή, από μια μύγα που πετούσε μέσα στο δωμάτιο εκείνη την ώρα στην τελική... Μπορεί να το καταλάβει το μυαλό σου αυτό???
Τώρα, η όλη ουσία στο να ακούσεις ένα τραγούδι ή ένα ποίημα, η όλη μαγεία της υπόθεσης είναι ότι θα βγάλει τόσο διαφορετικά συναισθήματα και μνήμες στον καθένα που το ακούει... Ό,τι κι αν είναι αυτά... Κάθε τέτοια δημιουργία είναι σαν ένα βιβλίο διηγημάτων, που καθένας μπορεί να τα ανοίξει σε μία μόνο σελίδα και να διαβάσει την ιστορία που γράφει εκεί... Και συνήθως θα είναι αυτή που θα αγγίξει την καρδιά του... Υπάρχουν και άτομα που μπορούν να το ανοίξουν σε περισσότερες από μία σελίδες... Και δύστυχώς και άτομα που είναι ανίκανα να δουν έστω και το εξώφυλλο...

Οπότε, αν δεν μπορείς να βγάλεις νόημα, πρόβλημά σου... Μην περιμένεις να καθόμαστε να σου εξηγούμε τι ήθελε να πει ο Μάλαμας... Δεν έχουμε ιδέα... Ξέρουμε μόνο τι είπε σε μας... Κι αυτό προφανώς δεν είναι για τα δικά σου μάτια και αυτιά, γιατί δεν φαίνεσαι ικανός να το εκτιμίσεις...

Δεν θα σχολιάσω καν, αυτά που λες περί μουσικής και τρόπου που τραγουδάει... Δεν έχω λόγο να το κάνω... Και είναι και υπερβολικά υποκειμενικό...

Καλή σου μέρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lautreamont

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ας μου πει καποιος παρακαλω τι καταλαβαινει απο τους στιχους του τραγουδιου

Αρχίζω:



Γυάλινη πόλη κι ένας άνεμος αλάνι

η πόλη είναι από γυαλί και το αγέρι αλητήριο.



σκόνη στους πάγκους

οι πάγκοι είναι σκονισμένοι κι απελπισμένοι



στις βιτρίνες και στα ράφια

το ίδιο και τα καπλάνια και τα ράφια



γίναν τα τάστα της κιθάρας μου ξυράφια

τα παίρνω contra με τάστα κιθάρας γιατί τα ζιλέτ ξυρίζουν σε τιμή



κι εσύ έχεις χρόνια να κατέβεις στο λιμάνι.

αυτή, έχει αρκετό καιρό να δει τη θέα του λιμανιού
και να περπατήσει κατα μήκος της προβλήτας.
Ο φάρος ορφανός



Σαν το διαμάντι το γυαλί μ' έχει χαράξει

ακούω τζοαν μπαεζ και μελαγχολώ ολίγον τι



ήρθα και φεύγω μ' αδειανά τα δυο μου χέρια

πήγα και έφυγα άπραγος.

Τα χέρια μου σαν τα ταμεία του ΙΚΑ και των Δήμων.



θέλει αστέρι μου ατέλειωτα νυχτέρια

χρειάζεται νύχτες δίχως τέλος για την Πούλια του.


να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι.

η μεταμόρφωση της κάμπιας σε μεταξοσκώληκα
και η επιθυμία για μετάξι υπερβαίνει το αχόρταγο
για φύλλα.
Ίσως να πρόκειται για κάμπια σε κλιμακτήριο



Λερά σεντόνια σε δωμάτια νοικιασμένα

μπιχλώδη υφάσματα σε σπίτι που μισθώθηκε



Άργος, Μυκήνες, Σαντορίνη και Μαντείο

φυσικά σαπούνια ελαιολάδου, τοματίνια και χρησμοί,
το τρίπτυχο του καλού τουρίστα για να ζήσει το μύθο του ιν γκρις.


όλη η ζωή μου καλώς ήρθες και αντίο

φύγε συ έλα συ
(η κατάχρηση εμπιστοσύνης κι η ραδιουργία
οδηγούν σε συσσώρευση εμπειριών της απόσυρσης)


σκόρπια στιχάκια σε πακέτα πεταμένα.

στίχοι σε τσιγαρόκουτα ατάκτως ερριμμένα.



Μορφές αγίων σ' έναν τοίχο μαυρισμένο

simulacra οσιομαρτύρων με κοιλιές έξτρα λαρτζ στους σατανικούς τοίχους.


στον Ιορδάνη τους τα λόγια μου βαφτίζω

στο ποτάμι βαφτίζω τα παραμιλητά μου



βλέπω τα αρώματα, τα χρώματα μυρίζω

διακρίνω τη μυρτώ, μυρίζω τέμπερες



κι όλο προσμένω ένα πλοίο βυθισμένο.

περιμένω εναγωνίως στη μέση του ωκεανού
το ερείπιο ενός ναυαγημένου πλοίου.
tip: κάτι ψάρια πετάγονται σα τορπίλες προς τα πάνω
χρησιμοποιώντας τη σκουριασμένη του άγκυρα για εξέδρα




να ερθει ο ιδιος ο Μαλαμας να μας πει τι σημαινουν οι στιχοι που εγραψε. Αν το κανει αυτο, θα τον παραδεχτω.

γεια.
Είμαι ο σωκράτης.
Από μικρός παιδί μάλαμα, εξού και το επίθετο
(κι ας με προδίδει η αγριόφατσα, η ζωή φέρεται γλυκά
στους αγριομούτσουνους, τι να πω :))
Μπήκα για να σου πω ότι αν οι ανησυχίες σου εξαντλούνται
στην εξασφάλιση της αφομοίωσης των νοημάτων που
δεν σου έρχονται μόνα τους,
καλύτερα μείνε ήσυχος να σου΄ρθουν αυτά,
απρόσκλητα.
Καλύτερα ήσυχος...

Οι απαιτήσεις του πνεύματος διαφέρουν για όλους μας
γιατί άλλη απαίτηση εσύ άλλη εγώ,
και φυσικά διαφέρουν και τα πνεύματα.
Όλο αυτό το εναρκτήριο ποστ για το ακατανόητο
του μεταξιού, μου μοιάζει να μαρτυρά ότι το πνεύμα σου είναι ώριμο
για άλλα πράγματα από τις ευλογημένες χαρές που γενικά εξασφαλίζεις
για τον εαυτό σου.
Κράτα κειμίλιο ο,τι σε ευχαριστεί και πούλα με εμένα αλλά ...
..μη με καταδεικνύεις τρομερά επειδή τα΄χα σου διασπώ το πνεύμα
γιατί διάσπαση του πνεύματος σημαίνει το να αδικήσεις και να αδικηθείς
επειδή δεν φάνηκες ικανός για λεπτολογία της αξιοπρέπειας.

Μη με απαγχονίσεις, όχι πριν φτιάξω ένα τραγουδάκι
για να σε κάνω δικό μου...





Αν το κανει αυτο, θα τον παραδεχτω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Κι αυτό προφανώς δεν είναι για τα δικά σου μάτια και αυτιά, γιατί δεν φαίνεσαι ικανός να το εκτιμίσεις....
Εσυ δεν εισαι ικανος να ακουσεις την ποιοτικη μουσικη της ραπ

Τα δικα σου ματια και αυτια περιοριζονται μονο σε μυγες που πετανε στα δωματια και τους στοιχους της ραπ δεν εισαι ικανος να το εκτιμισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εσυ δεν εισαι ικανος να ακουσεις την ποιοτικη μουσικη της ραπ

Τα δικα σου ματια και αυτια περιοριζονται μονο σε μυγες που πετανε στα δωματια και τους στοιχους της ραπ δεν εισαι ικανος να το εκτιμισεις

Seriously now???:worry:
Θα αντιπαρέλθω το γελοιωδέστατον του πράγματος κι αντί να κοροϊδέψω την παιδικότητα της απάντησης σου, που δυστυχώς δεν γίνεται να μην σχολιάσω, θα προβάλλω επιχειρηματολογία...

Αρχικά, αντιλαμβάνομαι ότι κάποιοι δυσκολεύονται με την ποιητική λειτουργία του λόγου, κι επομένως δεν μπορούν να καταλάβουν την μεταφορά περί μύγας και νιώθω χρέος μου να απολογηθώ... Όπως κι επίσης ότι δυσκολεύονται να αντιληφθούν πως θα μπορεί να νιώσει ένας ποιητής, ακόμη και γι' αυτό το φαινομενικά ασήμαντο πλάσμα, που είναι η μύγα...
Δυστυχώς για σένα, κι ακόμη περισσότερο για μένα, ακούγοντας ένα ραπ "τραγούδι", μπορώ να καταλάβω τον "στίχο" του, κι έχοντας ακούσει αρκετά ραπ κομμάτια, λόγω ενός συμφοιτητή, έχω σχηματίσει μια σχετικά ακριβή γνώμη(βέβαια, δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, δεν έχω ακούσει όλα τα κομμάτια του είδους)... Η βασική μου αντίρρηση είναι ότι ο στίχος τους, που πρακτικά είναι και το μόνο που έχουν, είναι υπερβολικά μονοδιάστατος και πάει να οδηγήσει το μυαλό σε συγκεκριμένα μονοπάτια, δεν του επιτρέπει να ταξιδέψει με το "τραγούδι", να μπορέσει να το εντάξει ο ακροατής στην ζωή του, με τον τρόπο που εκείνος θέλει, ακόμη κι αν είναι φαινομενικά άσχετος με αυτό που είχε στο μυαλό του ο δημιουργός... Στα "τραγούδια" αυτά, "μπορείς να καταλάβεις τι είχε στο μυαλό του ο δημιουργός"(εντός εισαγωγικών, γιατί όλα είναι σχετικά)... Ενώ, όπως είπαμε κι άλλες φορές στο θέμα, είναι αδύνατο να καταλάβεις τι σκεφτόταν ο Μάλαμας γράφοντας το τραγούδι... Προσωπικά, δεν με έχει αγγίξει κανένα ραπ κομμάτι,από τα πολλά που έχω ακούσει... Ελάχιστη εντύπωση μου έχουν κάνει...
Κι αυτή η μονολιθικότητα που παρουσιάζουν σε συνδυασμό με την έλλειψη μελωδικότητας και ερμηνείας, οριακά μπορεί να αποκαλέσει κανείς ρυθμική ανάγνωση, ειλικρινά με ενοχλεί ηχητικά και δεν θα το ακούσω καθόλου ευχάριστα...
Τώρα αν αυτή η απλοϊκότητα της "σύνθεσης" αυτής, κρύβει κάποια βαθύτερα νοήματα, τα οποία είμαι ανίκανος να αντιληφθώ, δεν μπορώ να το πω... Ίσως πραγματικά, να έχει κάτι να πει... Ίσως να είμαι εγώ το πρόβλημα... Αλλά βλέπω και πολλούς πολλούς άλλους να διαφωνούν...:worry::/:

Θα κλείσω με μια εμπειρία μου...
Πέρσι συμμετέχοντας στην ομάδα επιχειρήματολογίας του σχολείου μου, χρειάστηκε να ανέβω στο βήμα και να μιλήσω υπέρ της ραπ μουσικής... Η μαγεία στην όλη υπόθεση αυτών των αγώνων, είναι ότι θα χρειαστεί να υποστηρίξεις θέσεις, για της οποίες είσαι ριζικά αντίθετος και να αγγίξεις το θέμα από μία διαφορετική λογική, να διευρύνεις τους ορίζοντες σου... Έτσι λοιπόν, χάρηκα που είχα αυτήν την θέση, ελπίζοντας πως θα καταφέρω να βρω κάτι άξιο εκτίμισης στην ραπ μουσική... Πάνω στην έξαψη και το πάθος του αγώνα, καταφέραμε να στήσουμε επιχειρηματολογία-αν και ποτέ δεν ήταν δυσκολότερο, παιδιά που ξέραν μουσική, δεν μπορούσαν να ορθώσουν ένα μουσικό επιχείρημα- και να δείξουμε μία φαινομενικά καλή είκονα στον αγώνα... Βλέποντας όμως τα χαρτιά του αγώνα λίγο αργότερα, αντιλήφθηκα την φαιδρότητα των επιχειρημάτων στα οποία στηριχτήκαμε, τα οποία δεν αποδείκνυαν την θέση μας, αντίθετα αποτελούσαν λεκτικά παιχνίδια, για να μας βγάλουν από την δύσκολη θέση που μας έβαζε αυτό που είχαμε να υποστηρίξουμε...

Έτσι δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τι βρίσκετε γενικώς στη ραπ, ούτε και τι νόημα έχει όλη αυτή η συζήτηση...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Κι αυτή η μονολιθικότητα που παρουσιάζουν σε συνδυασμό με την έλλειψη μελωδικότητας και ερμηνείας, οριακά μπορεί να αποκαλέσει κανείς ρυθμική ανάγνωση, ειλικρινά με ενοχλεί ηχητικά και δεν θα το ακούσω καθόλου ευχάριστα...
Τώρα αν αυτή η απλοϊκότητα της "σύνθεσης" αυτής, κρύβει κάποια βαθύτερα νοήματα, τα οποία είμαι ανίκανος να αντιληφθώ, δεν μπορώ να το πω... Ίσως πραγματικά, να έχει κάτι να πει... Ίσως να είμαι εγώ το πρόβλημα... Αλλά βλέπω και πολλούς πολλούς άλλους να διαφωνούν...:worry::/:

Θα κλείσω με μια εμπειρία μου...
Πέρσι συμμετέχοντας στην ομάδα επιχειρήματολογίας του σχολείου μου, χρειάστηκε να ανέβω στο βήμα και να μιλήσω υπέρ της ραπ μουσικής... Η μαγεία στην όλη υπόθεση αυτών των αγώνων, είναι ότι θα χρειαστεί να υποστηρίξεις θέσεις, για της οποίες είσαι ριζικά αντίθετος και να αγγίξεις το θέμα από μία διαφορετική λογική, να διευρύνεις τους ορίζοντες σου... Έτσι λοιπόν, χάρηκα που είχα αυτήν την θέση, ελπίζοντας πως θα καταφέρω να βρω κάτι άξιο εκτίμισης στην ραπ μουσική... Πάνω στην έξαψη και το πάθος του αγώνα, καταφέραμε να στήσουμε επιχειρηματολογία-αν και ποτέ δεν ήταν δυσκολότερο, παιδιά που ξέραν μουσική, δεν μπορούσαν να ορθώσουν ένα μουσικό επιχείρημα- και να δείξουμε μία φαινομενικά καλή είκονα στον αγώνα... Βλέποντας όμως τα χαρτιά του αγώνα λίγο αργότερα, αντιλήφθηκα την φαιδρότητα των επιχειρημάτων στα οποία στηριχτήκαμε, τα οποία δεν αποδείκνυαν την θέση μας, αντίθετα αποτελούσαν λεκτικά παιχνίδια, για να μας βγάλουν από την δύσκολη θέση που μας έβαζε αυτό που είχαμε να υποστηρίξουμε...

Έτσι δεν μπορώ να καταλάβω ούτε τι βρίσκετε γενικώς στη ραπ, ούτε και τι νόημα έχει όλη αυτή η συζήτηση...:/:
Έχεις δίκιο στα περισσότερα που λες...αλλά δεν είναι και απόλυτο.Μπορείς να βρεις χιπ-χοπ κομμάτια(πιο soft από αυτά που ανεβάζει ο γιαννουτας,πχ χιπ χοπ μπαλάντες) που έχουν κάτι να πουν,έχουν μελωδικότητα και εφράζουν συναισθήματα.(δες αυτό).Συμφωνώ πάντως ότι τα περισσότερα είναι αυτό που περιγράφεις.Αλλά σε κάθε κανόνα,υπάρχουν και εξαιρέσεις.Όπως μπορώ να σου βρω έντεχνη μουσική που να σκέφτεσαι ''τι χαζομάρες ακόυω?'' έτσι και με το χιπ-χοπ(εντάξει,δέχομαι ότι οι πιθανότητες να βρεις σαβούρα τραγούδι είναι μεγαλύτερες ;))
Δε βρίσκω λόγο να συνεχιστεί αυτή η κόντρα,ο καθένας ακούει ό,τι τον εκφράζει.Προσωπικά ακούω και έντεχνη και επιλεκτικά κάποια χιπ χοπ που θεωρώ ότι έχουν κάτι να προσφέρουν,το καθένα βέβαια προκαλεί διαφορετικά συναισθήματα.Αλλά το να προσπαθείς να συγκρίνεις 12ο πίθηκο(:confused::eek:) με Μάλαμα είναι...(στολίστε με ό,τι επίθετο θέλετε) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Έχεις δίκιο στα περισσότερα που λες...αλλά δεν είναι και απόλυτο.Μπορείς να βρεις χιπ-χοπ κομμάτια(πιο soft από αυτά που ανεβάζει ο γιαννουτας,πχ χιπ χοπ μπαλάντες) που έχουν κάτι να πουν,έχουν μελωδικότητα και εφράζουν συναισθήματα.(δες αυτό).Συμφωνώ πάντως ότι τα περισσότερα είναι αυτό που περιγράφεις.Αλλά σε κάθε κανόνα,υπάρχουν και εξαιρέσεις.Όπως μπορώ να σου βρω έντεχνη μουσική που να σκέφτεσαι ''τι χαζομάρες ακόυω?'' έτσι και με το χιπ-χοπ(εντάξει,δέχομαι ότι οι πιθανότητες να βρεις σαβούρα τραγούδι είναι μεγαλύτερες ;))
Δε βρίσκω λόγο να συνεχιστεί αυτή η κόντρα,ο καθένας ακούει ό,τι τον εκφράζει.Προσωπικά ακούω και έντεχνη και επιλεκτικά κάποια χιπ χοπ που θεωρώ ότι έχουν κάτι να προσφέρουν,το καθένα βέβαια προκαλεί διαφορετικά συναισθήματα.Αλλά το να προσπαθείς να συγκρίνεις 12ο πίθηκο(:confused::eek:) με Μάλαμα είναι...(στολίστε με ό,τι επίθετο θέλετε) :P

Μα εννοείται... Γι' αυτό διευκρίνησα ότι μιλάω με όσα έχω ακούσει και δεν μπορώ να εκφράσω απόλυτη άποψη... Το κομμάτι που έβαλες, είναι συμπαθητικό, από τα καλύτερα του είδους, τουλάχιστον όσο έχω ακούσει έγω(είναι και FF.C), αλλά δεν με άγγιξε... Τέσπα αυτό είναι δικό μου θέμα όμως...
Σαφέστατα βέβαια, δεν ισχυρίστηκα ότι δεν υπάρχουν μαλακίες έντεχνα τραγούδια, μην δουλευόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Μα είναι γελοίο... Ξέρεις ποιο είναι το θέμα όμως???
Γιατί, γιατί μαμώ την τρέλα μου, μαμώ, να ανοίξεις ένα θέμα για να θάψεις τον Μάλαμα??? Είναι σαν να προκαλείς τον κόσμο να σε βρίσει...
Ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να μην του αρέσει ο Μάλαμας κι ο κάθε Μάλαμας, αλλά δεν έχει το δικαίωμα να κάνει αυτό... Δεν σου αρέσει?? Μπράβο!! Keep for yourself!! Tόσο απλά...
Οπότε όσο θα μπαίνουν τέτοια άτομα για να προκαλέσουν, μόνο τέτοιες απαντήσεις, ανάλογες με αυτές που δίνουν μπορούν να παίρνουν...
Όταν δεν σέβεται ο άλλος τις προτιμίσεις μου, θα σεβαστώ εγώ πολύ λιγότερο τις δικές του...

εγω παλι νομιζω οτι ειναι θεμα παιδείας! αν ο αλλος εχει κατανοησει οτι δεν γινεται ολο το συμπαν γυρω του να εχει τα ιδια γουστα και τις ιδιες αποψεις τοτε ισως κατι κανουμε! εγω προσωπικα οταν ερθω σε επαφη με ενα ατομο το οποιο δεν μπορει να κατανοησει οτι ο καθενας εχει διαφορετικες αποψεις απλα θα προσπαθησω να τον πεισω οτι δικαιωμα του να πιστευει οτι θελει αλλα πρεπει να σεβαστει καθε αντιθετη αποψη....αν δω οτι δεν συνεννοουμαστε τοτε τον αφηνω να λεει τα δικα του! και οταν αποκτήσει την απαραιτητη παιδεια ετσι ωστε να ειναι σε θεση να κανει εναν εποικοδομητικό διαλογο χωρις παρωπίδες τοτε τα ξαναλεμε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
εγω παλι νομιζω οτι ειναι θεμα παιδείας! αν ο αλλος εχει κατανοησει οτι δεν γινεται ολο το συμπαν γυρω του να εχει τα ιδια γουστα και τις ιδιες αποψεις τοτε ισως κατι κανουμε! εγω προσωπικα οταν ερθω σε επαφη με ενα ατομο το οποιο δεν μπορει να κατανοησει οτι ο καθενας εχει διαφορετικες αποψεις απλα θα προσπαθησω να τον πεισω οτι δικαιωμα του να πιστευει οτι θελει αλλα πρεπει να σεβαστει καθε αντιθετη αποψη....αν δω οτι δεν συνεννοουμαστε τοτε τον αφηνω να λεει τα δικα του! και οταν αποκτήσει την απαραιτητη παιδεια ετσι ωστε να ειναι σε θεση να κανει εναν εποικοδομητικό διαλογο χωρις παρωπίδες τοτε τα ξαναλεμε! :D

Μπράβο σου;)...
Εγώ πάλι, δεν μπορώ να ακούω εντελώς αβάσιμες προσβολές και να το αφήνω έτσι...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
εγω παλι νομιζω οτι ειναι θεμα παιδείας! αν ο αλλος εχει κατανοησει οτι δεν γινεται ολο το συμπαν γυρω του να εχει τα ιδια γουστα και τις ιδιες αποψεις τοτε ισως κατι κανουμε! εγω προσωπικα οταν ερθω σε επαφη με ενα ατομο το οποιο δεν μπορει να κατανοησει οτι ο καθενας εχει διαφορετικες αποψεις απλα θα προσπαθησω να τον πεισω οτι δικαιωμα του να πιστευει οτι θελει αλλα πρεπει να σεβαστει καθε αντιθετη αποψη....αν δω οτι δεν συνεννοουμαστε τοτε τον αφηνω να λεει τα δικα του! και οταν αποκτήσει την απαραιτητη παιδεια ετσι ωστε να ειναι σε θεση να κανει εναν εποικοδομητικό διαλογο χωρις παρωπίδες τοτε τα ξαναλεμε! :D

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι υποκριτικό να μην κατακρίνεις ένα είδος μουσικής που στο 85% παράγει σκουπίδια και επιφανειακές ανοησίες με ηθικοπλαστικά νοήματα της πλάκας στο όνομα του δήθεν σεβασμού για τη τέχνη.

Επίσης, το να θεωρείς ότι η μελωδική φωνή του Μάλαμα συγκρίνεται στο ελάχιστο με την αγριοφωνάρα του 12ου πίθηκου (ή άλλων ράπερζζζζζζ) είναι έλλειψη καλαισθησίας και θα έπρεπε να διώκεται ποινικά.

Τέλος, η διαφορά των στίχων βρίσκεται ότι ενώ στο μάλαμα ακούς λέξεις με κάποια εσωτερική ομορφιά τα τραγούδια των περισσότερων ράπερζζζζζζ στελεχώνονται από λεξιλόγιο που έχουν τα παιδάκια στο γυμνάσιο και στο λύκειο. Είναι οκ αυτό, κανένα πρόβλημα.

Οι διαφορετικές απόψεις είναι αποδεκτές αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα δέχονται και την ανάλογη ειρωνεία όταν καταλήγουν να διαλύουν κάθε έννοια αισθητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top