Οι φίλοι και ο/η "φίλος/η"...

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Στους περισσότερους από εμάς έχει συμβεί κάποια στιγμή, οι φίλοι να μην έχουν και την καλύτερη γνώμη για τον ερωτικό σύντροφό μας.. Είτε γιατί θεωρουν οτι δεν είναι ο κατάλληλος/η για εμάς, είτε γιατί δεν τον εκτιμούν, είτε γιατί απλά δεν κάνουν καλή παρέα μαζί του/της. Επίσης σε ορισμένες περιπτώσεις συμβαίνει και το αντίστροφο, ο ερωτικός σύντροφος δηλαδή δεν συμπαθεί την παρέα ή κάποια άτομα από αυτην.. Και δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπου έχει προηγηθεί κάποια διαμάχη μεταξύ τους..

Σας έχει τύχει ποτέ;; Και αν ναι, πώς αντιδράσατε;
Περιμένω να ακούσω τις ιστορίες σας! :)


p.s. Ελπίζω να είμαι στο σωστό section :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καμια φορα οι φιλοι, επειδη ακριβως δεν εχουν την ελξη που εχεις εσυ(γενικο αυτο...οχι εσυ...αλλα ο καθε εσυ) ισως βλεπουν καποια πραγματα που εσυ δεν μπορεις να τα δεις η εθελοτυφλεις να τα δεις. Ισως παλι μπορει να νοιωθουν οτι τους στερει χρονο που αλλιως θα τον περνουσαν μαζι σου...Δηλαδη ζηλευουν.

Τωρα στην περιπτωση που ο φιλος σου ειναι εχθρικος στην παρεα σου και σου λεει οτι πρεπει να μην κανετε παρεα. Γνωμη μου ειναι οτι δεν μπορει να εκφερει αποψη. Οι φιλοι σου ηταν εκει πριν ερθει αυτος στην ζωη σου, στις περισσοτερες των περιπτωσεων. Αλλα απο την αλλη επειδη ακριβως ειναι ουδετερος ισως παρατηρησει πραγματα που εσυ δεν μπορεις.

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να κρατησεις την ψυχραιμια σου και να μην διαλεγεις στρατοπεδα. Μιλα και στις δυο πλευρες, ακου τις αποψεις τους, τους λογους που συμπεριφερονται ετσι,(το δεν μου αρεσει η φατσα του και λοιπες γενικοτητες δεν ειναι λογικοι λογοι οποτε αγνοοισε τα, ανηκουν στην κατηγορια της ζηλιας). Και εξηγησε τους πως εαν πραγματικα νοιαζονται για εσενα θα πρεπει να κανουν στην ακρη τις διαφορες τους...Τουλαχιστον οταν ειστε και οι 3 πλευρες στο ιδιο μερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Καλά πλάκα κάνεις?το αγόρι μου αντιπαθεί τους φίλους μου στην πλειοψηφία τους και οι φίλοι μου το αγόρι μου...μιλάμε βγαίνουμε όλοι μαζί και ο ένας εξαπολύει κατάρες στον άλλο!!!πλέον μετά από τόσο καιρό γελάω απλά μαζί τους και όταν αρχίζουν τις κακίες σε μένα(να τις λένε εννοώ ο ένας για τον άλλο) απλά δεν τους ακούω είναι σαν να πατάω Mute αυτοί μιλάνε αλλά εγώ δεν ακούω!!!
πραγματικά είναι απελπιστικό και απαίσιο...η μόνη λυσή κατ εμέ είναι να ξεκαθαρίσεις τη σχέση σου εξ αρχής...δηλαδή:"οι φίλοι μου είναι δικό μου θέμα και δεν σου πέφτει λόγος σε θέλω,είμαι ερωτευμένη,σ αγαπάω,με νοιάζει η γνώμη σου αλλά αυτή είναι μια επιλογή που θα κάνω εγώ"
και αντίστοιχα:
"σ αγαπάω σε λατρεύω είμαστε τόσα χρόνια φίλοι ξέρεις πόσο υπολογίζω την άποψή σου αλλά εγώ θα κοιμάμαι μαζί του όχι εσύ"
καλό είναι επίσης να προσπαθείς να μην τους φέρνεις και πολύ σε επαφή αν υπάρχει χοντρό πρόβλημα αν και το καλύτερο ειδικά αν υπάρχει χοντρό πρόβλημα είναι το ακριβώς αντίθετο...συχνή επαφή ώστε να συνηθήσουν...
εγώ προσωπικά πάντως έχω αντιμετωπίσει απίστευτα προβλήματα με αυτό το θέμα..δεν φαντάζεστε :(:(
απλά δεν δίνεις σημασία και διατηρείς την δική σου ψυχική υγεία..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μου εχει τυχει στο αντιθετο, δλδ να μην εχω καλη γνωμη για την κοπελα φιλου. Αλλα απο οπια μερια και αν τυχει, αν ο φιλος ειναι πραγματικος φιλος και με τηην σχεση υπαρχει κατι σοβαρο, ολα παιρνουν τον δρομο τους.
Ολα συζιτιουνται, και ο καθενας καταλαβενει ποτε πρεπει να κανει πισω... Στην δικη μου περιπτωση πχ, ο φιλος μου ξερει τι αποψη εχω για την συγκεκριμενη κοπελα, θεωρει οτι σε καπια απο αυτα εχω δικαιο και οτι σε αλλα υπερβαλω, και οτι κανενα απο αυτα δεν επιρεαζουν τον ιδιο η την σχεση τους, οποτε αδιαφορει. Και αφου εγω τα εχω συζιτισει μαζι του, τα ξερει και εχει κανει τις επιλογες του, εγω ενοειτε οτι δεχομαι τις επιλογες του και απο εκει και περα δεν τρεχει τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top