Επίδομα Ανεργίας

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Καλημέρα,

σας ρωτώ από εδώ για να πάρω μια πρώτη εικόνα, αν και έχω σκοπό να αποτανθώ στον ΟΑΕΔ.

Λοιπόν, εμένα λήγει η σύμβασή μου στο τέλος Ιουλίου. Έχω διαβάσει ότι επίδομα ανεργίας δικαιούνται "Μισθωτοί των οποίων καταγγέλθηκε από τον εργοδότη ή έληξε η σύμβαση εργασίας και που έχουν ασφαλισθεί στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ μπορούν με ορισμένες προϋποθέσεις να εισπράξουν από τον ΟΑΕΔ επίδομα ανεργίας."

Εγώ μπορώ να πάρω το επίδομα αν ζητήσω να μην ανανεωθεί η σύμβασή μου ή για να το πάρω θα πρέπει να μην την ανανεώσουν οι ίδιοι;;;;

Όσο για τα ένσημά μου έχω 187,5 από το 2006 και από το 2007 περίπου 170. Τα τελευταία 150 έγιναν σε άλλη εταιρία και τα πρώτα στην προηγούμενη. Το τελευταίο 14μηνο εργάζομαι.

Ξέρει κανείς;;;;

Ευχαριστώ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ μπορώ να πάρω το επίδομα αν ζητήσω να μην ανανεωθεί η σύμβασή μου ή για να το πάρω θα πρέπει να μην την ανανεώσουν οι ίδιοι;;;;

Σίγουρη δεν είμαι (το τονίζω αυτό) αλλά πολύ φοβάμαι πως όχι.
Αν ζητήσεις να μην ανανεωθεί η σύμβαση σου πιστεύω ότι είναι οικειοθελής αποχώρηση από την εταιρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ απ' όσο ξέρω θέλει χαρτί απόλυσης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Εγώ απ' όσο ξέρω θέλει χαρτί απόλυσης..

Ακριβώς χαρτί απόλυσης και βεβαίωση λήξης σύμβασης από τον εργοδότη που είναι ειδική για να την δώσεις στον ΟΑΕΔ.
Επίσης θέλεις τα ένσημα που σου έχει περάσει ο εργοδότης στο ΙΚΑ επικυρωμένα επίσης από τον ίδιο.... (και προηγούμενα αν έχεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
anyway, ρωτησες οαεδ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top