Αξίζει να εξηγείς;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
συχνά η ουσία είναι σ' αυτά που δε λέγονται αυτά που αισθάνεται και διαισθάνεται ο καθένας στη σχέση

Για μένα οι εξηγήσεις είναι υπερεκτιμημένες για σχέσεις που δεν αφορά αρχική γνωριμία,
κυρίως γιατί μοιάζει με παραγγελία συμπεριφοράς.
αν ο άλλος σε νοιάζεται θα μπει στη διαδικασία να "μπει στο πετσί σου" αυθόρμητα
αν όχι ή τουλάχιστον όχι με τρόπο που να ικανοποιεί εσένα και να σου είναι προφανές ότι σε νοιάζεται
τότε πάντα μα πάντα θα κάνει/λέει αυτό που πηγαία του βγαίνει
όσες φορές και να του εξηγήσεις το πως αισθάνεσαι

Επιπλέον η μοναδικότητα και διαφορετικότητα που μας χαρακτηρίζει κυριαρχεί στο πως βλέπουμε τα πράγματα και δεν έχει νόημα να κάνουμε ανταλλαγή εντυπώσεων για κάτι που έχει τελειώσει, είναι καλύτερα απλά να προχωράς και να διοχετεύεις την ενέργειά σου στον εαυτό σου, στο παρόν και στο μέλλον.

Καλά λέει η Ρένια, αυτές οι ρομαντικές ταινίες σας έχουν καταστρέψει. :whistle:
Αν αντιστρέψουμε τους όρους, μπορείτε να εγγυηθείτε πως καταλαβαίνετε τον άλλο δίχως να χρειαστεί να εξηγήσει;
Λιγότερο σε νοιάζεται και σ' αγαπά άραγε αυτός που αφού ακούσει προσεκτικά και καταλάβει, φροντίζει να μη σε πονάει με τη συμπεριφορά του; Είναι μικρότερο θαύμα ή μήπως απαιτεί λιγότερο κόπο να μπει στο πετσί σου αφού σε μάθει;:confused:

Δεν γνώριζα πως μόνο ως γκουρού μπορεί να έχεις κανείς τύχη σήμερα στις σχέσεις... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
νομιζω πως η wonderfool δεν είπε ότι οι εξηγήσεις προδίδουν ίσως "μικρότερο θαυμα" αλλά ότι τελικά σε ένα ζευγάρι που συνεννοείται δε μετρούν τόσο οι λέξεις όσο ένα "κατι" άλλο που χρησιμοποιεί μεν σαν εργαλείο και τις λέξεις αλλά από μόνες τους δε λένε τίποτα. τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβα και.. διάνθισα!

επίσης λέει πως όταν κατι τελειώνει - και το ξερουν και οι δύο - τα λόγια είναι περιττά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
επίσης λέει πως όταν κατι τελειώνει - και το ξερουν και οι δύο - τα λόγια είναι περιττά.
Αυτό σου το είπαμε κι εμείς. Εφόσον η σχέση τελείωσε δεν χρειάζονται εξηγήσεις. Το θέμα, έτσι όπως το άνοιξες, δεν μπορεί να κινηθεί γύρω από την προσωπική σου περίπτωση διότι δεν υπάρχουν αρκετά στοιχειά (και καλώς δεν υπάρχουν). Επεκταθήκαμε λοιπόν γενικότερα.

Αυτό το απροσδιόριστο «κάτι» μου ακούγεται πολύ μεταφυσικό και δεν θα πόνταρα σε αυτό για μια καλή σχέση.
Όσοι υποστηρίζουν την καλή επικοινωνία ως απαραίτητο συστατικό της, δεν νομίζω ν' αναφέρονται στην τηλεπαθητική επαφή (αν και όπου είναι εφικτή, είναι φυσικά καλοδεχούμενη). :hehe:
Η συνεννόηση έτσι όπως την περιγράφεις, ως κάτι που χρησιμοποιεί τις λέξεις αλλά δεν περιορίζεται σε αυτές, δεν παραπέμπει σε απουσία επεξηγήσεων αλλά μάλλον σε εξηγήσεις που γίνονται εύκολα κατανοητές.
Τίποτα διαφορετικό δεν έχω υποστηρίξει παραπάνω:
Εκεί που υπάρχει διάθεση επικοινωνίας, οι ελάχιστες εξηγήσεις αρκούν. Η παντελής έλλειψή τους πάντως είναι για μένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας και δεν θα πόνταρα σ' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Αυτό σου το είπαμε κι εμείς. Εφόσον η σχέση τελείωσε δεν χρειάζονται εξηγήσεις. Το θέμα, έτσι όπως το άνοιξες, δεν μπορεί να κινηθεί γύρω από την προσωπική σου περίπτωση διότι δεν υπάρχουν αρκετά στοιχειά (και καλώς δεν υπάρχουν). Επεκταθήκαμε λοιπόν γενικότερα.
ναι το ξερω την τελευταια φραση μου την εβαλα οχι ως απαντηση προς εσενα αλλα επισημαίνοντας την απαντηση της γουντερ προς εμενα
(που μου αρεσε :P)
Αυτό το απροσδιόριστο «κάτι» μου ακούγεται πολύ μεταφυσικό και δεν θα πόνταρα σε αυτό για μια καλή σχέση.
Όσοι υποστηρίζουν την καλή επικοινωνία ως απαραίτητο συστατικό της, δεν νομίζω ν' αναφέρονται στην τηλεπαθητική επαφή (αν και όπου είναι εφικτή, είναι φυσικά καλοδεχούμενη). :hehe:
Η συνεννόηση έτσι όπως την περιγράφεις, ως κάτι που χρησιμοποιεί τις λέξεις αλλά δεν περιορίζεται σε αυτές, δεν παραπέμπει σε απουσία επεξηγήσεων αλλά μάλλον σε εξηγήσεις που γίνονται εύκολα κατανοητές.
ακριβως :)
Τίποτα διαφορετικό δεν έχω υποστηρίξει παραπάνω:
Εκεί που υπάρχει διάθεση επικοινωνίας, οι ελάχιστες εξηγήσεις αρκούν. Η παντελής έλλειψή τους πάντως είναι για μένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας και δεν θα πόνταρα σ' αυτό.
ε καλα σιγουρα κανεις δε μιλησε για παντελη ελλειψη εξηγησεων. το να μιλας ειναι εκ των ων ουκ ανευ. απλα δεν ειναι επαρκες μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
απλα δεν ειναι επαρκες μόνο του.
Ε όχι, τίποτα δεν είναι επαρκές από μόνο του, ούτε καν το καταπληκτικό σεξ :D
Κάποιοι άλλωστε υποστηρίζουν πως τον μεγαλύτερο ρόλο, στις μετέπειτα σχέσεις μας, τον παίζει η βρεφική και η παιδική μας ηλικία και η σχέση μας με τη μητέρα. Τρέχα γύρευε δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλά λέει η Ρένια, αυτές οι ρομαντικές ταινίες σας έχουν καταστρέψει. :whistle:
Αν αντιστρέψουμε τους όρους, μπορείτε να εγγυηθείτε πως καταλαβαίνετε τον άλλο δίχως να χρειαστεί να εξηγήσει;
Λιγότερο σε νοιάζεται και σ' αγαπά άραγε αυτός που αφού ακούσει προσεκτικά και καταλάβει, φροντίζει να μη σε πονάει με τη συμπεριφορά του; Είναι μικρότερο θαύμα ή μήπως απαιτεί λιγότερο κόπο να μπει στο πετσί σου αφού σε μάθει;:confused:

Δεν γνώριζα πως μόνο ως γκουρού μπορεί να έχεις κανείς τύχη σήμερα στις σχέσεις... :D


ρομαντική ματιά είναι και το να πιστεύεις πως πάντα με το διάλογο όλα βρίσκουν μια αίσια λύση.. :)
για μένα γι' αυτόν που σε αγαπά εξ' ορισμού δεν του είναι κόπος το να μπαίνει στο πετσί σου και αντιστρόφως
και σαφώς μια σχέση δεν είναι κάτι σταθερό που το πήρες από το σημείο Α το φτάνεις στο σημείο Δ (αφού μάθει ο ένας τον άλλο) και παραμένεις εκεί till death do you part.
Μέχρι να πεθάνουμε εξελισσόμαστε και εμείς και κάθε τι ζωντανό όπως είναι και η σχέση και σαφώς για ό,τι και όποιον αγαπάμε και νοιαζόμαστε δουλεύουμε αδιάκοπα, αλλά αν υπάρχει αμοιβαιότητα συναισθημάτων δεν το βιώνουμε ως κόπο.

Τώρα σε σχέση με τις εξηγήσεις μετά από ένα λογικό όριο..2-3-4 (δε μιλάμε για τα παιδιά) το πρόβλημα δεν είναι σ' αυτόν που δεν καταλαβαίνει ότι το α που του έχεις εξηγήσει μια και δυο, σε ενοχλεί/πληγώνει/δυσαρεστεί.
Το πρόβλημα είναι στο ότι αδυνατείς να καταλάβεις, ότι γι' αυτόν είναι παράλογο το α να σε ενοχλεί/πληγώνει/δυσαρεστεί και μη θέλοντας να μπαίνει όποια άλλη διαδίκασία επεξηγήσεων από τη μια και την άλλη πλευρά, δείχνει να κατανοεί αυτό που του λες και να το συμμερίζεται και σου λέει/δείχνει ότι δεν έχει καμία απολύτως πρόθεση να σε ενοχλεί/πληγώνει/δυσαρεστεί.
Και κάπως έτσι μένει ο καθένας με τις εντυπώσεις του μέχρι την επόμενη φορά που θα γίνει αντικείμενο συζήτησης το ίδιο θέμα.

Το μαγικό σε μια σχέση είναι να αγαπάς τον άλλο με τα ελαττώματά του και αντιστρόφως και δεν ξέρω αν χρειάζεται να είσαι γκουρού αλλά σίγουρα χρειάζεται και τύχη για να συνεχίσει να ισχύει αυτό με την πάροδο του χρόνου και τη διαρκή εξέλιξη και των δύο και της σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia:)

Νεοφερμένος

Η georgia:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
αν αξιζει για σενα ο ανθρωπος που θελεις να του εξηγησεις κατι ....τοτε ναι πιστευω αξιζει τουλαχιστον να δοκομασεις:) οχι απαραιτητα για τα ματια των αλλων...αλλα για να δειξεις....ή μαλλον να αποδειξεις στον εαυτο σου οτι ξερεις να εκτιμας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δύο κατηγορίες:
-Αυτοί/ες που εκτιμούν και ανταποδίδουν,
-Αυτοί/ες που ούτε εκτιμούν,ούτε ανταποδίδουν...

Έπεσες στη 2η περίπτωση;Άσ'το να πάει στα διάλα!Στου κουφού την πόρτα το σαπούνι σου χαλάς!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Παντως γενικα ναι,αξιζει να εξηγεις.Ποσες και ποσες σχεσεις διαλυθηκαν απο μια εξηγηση που δε δοθηκε,απο ενα ξεκαθαρισμα που δεν εγινε,εστω απο μια κουβεντα.
Ετσι.Και γιατι;Γιατι ο εγωισμος μπηκε στη μεση.Και αν οχι παντα,στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Θες να παλεψεις για να κρατησεις μια σχεση;Εσυ τουλαχιστον εξηγεις,για να εχεις τη συνειδηση σου καθαρη.Πως θα το παρει ο αλλος ειναι δικο του θεμα.Αλλα θεωρω οτι αν δεν το κανεις δεν προσπαθεις οσο πρεπει.(γενικα μιλωντας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Παντως γενικα ναι,αξιζει να εξηγεις.Ποσες και ποσες σχεσεις διαλυθηκαν απο μια εξηγηση που δε δοθηκε,απο ενα ξεκαθαρισμα που δεν εγινε,εστω απο μια κουβεντα.
Ετσι.Και γιατι;Γιατι ο εγωισμος μπηκε στη μεση.Και αν οχι παντα,στις περισσοτερες περιπτωσεις.
Θες να παλεψεις για να κρατησεις μια σχεση;Εσυ τουλαχιστον εξηγεις,για να εχεις τη συνειδηση σου καθαρη.Πως θα το παρει ο αλλος ειναι δικο του θεμα.Αλλα θεωρω οτι αν δεν το κανεις δεν προσπαθεις οσο πρεπει.(γενικα μιλωντας).

Συμφωνώ απόλυτα! Ποτέ δεν πρέπει να μένει κάτι άλυτο σε μια σχέση.
Βέβαια πρέπει πάντοτε και η άλλη πλευρά να είναι δεκτική στις εξηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mayram999

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πίστεψέ με,δεν αξίζει.Ένα άτομο το οποίο έχει κάποια συγκεκριμένα πιστεύω δεν μπορείς εσύ να του τα αλλάξεις με δυο κουβέντες.Βασικά...τι δυο κουβέντες?Και να του το λες ξανά και ξανά ο άνθρωπος δεν αλλάζει τόσο εύκολα ή δεν αλλάζει και καθόλου.Αποτέλεσμα?Θα σπάσουν και τα δικά σου νεύρα και τα δικά του,θα χάσεις τον χρόνο σου και θα χαραμίσεις το σάλιο σου ενώ τελικά ο άλλος δεν θα βάλει μυαλό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πιστευω πως σε ολους τους ανθρωπους με τους οποιους συναναστρεφομαστε αξιζει να
εξηγουμε ειτε πως αισθανομαστε ειτε αν κατι μας ενοχλει!
Πολλες φορες αποφευγουμε να ερθουμε σε μια τετοια θεση γτ ειτε φοβομαστε οτι δικαιολογουμαστε
σε κατι που ισως μπορει να φταιμε,ενω να μην ισχυει,ειτε περιμενουμε απο τον αλλον να κανει το πρωτο βημα!
Επειδη οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι εγωιστες ή αρκετα εσωστρεφεις δεν κανουν ιδιαιτερες προσπαθειες στο
να δινουν εξηγησεις με αποτελεσμα να αφηνουν τις οποιες σχεσεις με τους αλλους μετεωρες ωστε καποια στιγμη
να τελειωνουν κ να φερονται σαν ξενοι!
Προσωπικα με στεναχωρει οταν καποιος εχει κατι μαζι μου κ δεν μου το λεει...Ενω ειναι τοσο εμφανες η αλλαγη
της συμπεριφορας του,κανει πως δεν εχει κατι κ βρισκει ασχετες δικαιολογιες!Εκει ακομα κ αν καταλαβαινω μια
τετοια σταση,ενω δεν ξερω γτ φερεται ετσι,προσπαθω να ειμαι οσο πιο θετικη κ καλοπροαιρετη κ να μην αλλαξω την δικη μου!
.....παρολο που μεσα μου πικραινομαι!τετοιες καταστασεις συνηθως εχουν αποτελεσμα ενα χωρισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Αν κάποιο άτομο θέλει εξηγήσεις και δεν μπορεί να τις έχει τι γίνετε τότε? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εξαρτάται πόσο σημαντικό και "αυτονόητο" είναι για σένα αυτό που προσπαθείς να εξηγήσεις. Αν σε καίει βέβαια, πρέπει πάντα να μιλάς, γιατί σου κάνει χειρότερο κακό να τα κρατάς μέσα σου, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως θα καταλήγεις να μαλώνεις με τον άλλον. Αλλά αν δεις πως τελικά είναι πολλά και σημαντικά αυτά που πρέπει να εξηγείς, ίσως πρέπει να αναρωτηθείς αν αυτό το άτομο σου κάνει. Γιατί σε γενικές γραμμές οι άνθρωποι δεν αλλάζουν δραματικά, άρα ή θα πρέπει να αποδεχτείς πως είναι σε άλλη συχνότητα για διάφορα θέματα και δεν θα δίνεις σημασία ή πρέπει να τον αφήσεις.

Πάντως νομίζω πως τουλάχιστον στην αρχή της σχέσης πρέπει να εξηγείς και να δίνεις ευκαιρίες, γιατί κανείς δεν είναι ίδιος με τον άλλον και χρειάζεται πάντα χρόνος μέχρι να βρεθούν οι ισορροπίες. Και να θυμάσαι πάντα μία από τις μεγαλύτερες σοφίες του κόσμου: Δεν υπάρχουν αυτονόητα στην πραγματικότητα, ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την δική του σκοπιά και καμία σκοπιά δεν είναι λάθος. Τέλος να θυμάσαι πως κανένας συνειδητοποιημένος άνθρωπος δεν κάνει ό,τι κάνει για να σε εκνευρίσει, να σου σπάσει τα νεύρα ή να σε φουντώσει - συνεπώς η καλή διάθεση πάντα βοηθά. Αν δεις πως σου έχει τελειώσει, καλύτερα απλά να απομακρύνεσαι μέχρι (αν) σου ξανάρθει :)

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω (Oralee-kajira :) = σταθερή αξία από άλλα φόρα όταν έγραφα με φόρα) ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα και για μένα.

Προσπαθείς να εξηγήσεις στον άλλο, πάντα με καλή διάθεση, αλλά να ακούσεις και τον αντίλογο σε αυτά που ενδεχομένως έχει να σου πει. Ειδάλλως αν ο καθένας λέει τα δικά του δίχως να προσπαθεί να καταλάβει και τον άλλο άκρη δεν βγαίνει. Από εκεί και πέρα εξαρτάται φυσικά από τις συνθήκες και το στάδιο της σχέσης, δεν μπορεί να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις που είχες σε μια μακρόχρονη σχέση με κάποια που είναι ακόμα στην αρχή, και φυσικά αν διαπιστωμένα και επανειλημμένα δεις ότι οι εξηγήσεις δεν γίνονται κατανοητές, διευκρινίζεις ότι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζετε να το κουράζετε αφού υπάρχει προφανώς αδυναμία συνεννόησης, χαιρετάς, παίρνεις το καπελάκι σου και πας σε άλλη γη σε άλλα μέρη.

Όμως η σιωπή είναι στην σχέση μια οπή ( ενίοτε και πολλές εξ ου και η σχέση γραβιέρα)

Αν κάποιο άτομο θέλει εξηγήσεις και δεν μπορεί να τις έχει τι γίνετε τότε? :/

Αυτό είναι πάρα πολύ απλό και θα στο απαντήσω εγώ.

Το άτομο που θέλει εξηγήσεις οφείλει να εξασκήσει στο έπακρο την αίσθηση της όσφρησης των ονύχων.

Αν είναι γυναίκα μια καλή περίπτωση εξάσκησης αποτελεί ο καθαρισμός κρεμμυδιών με γυμνά χέρια, τα οποία ως γνωστόν βοηθούν στην αβίαστη παραγωγή δακρύων άρα και συναισθηματικής αποφόρτισης, η έντονη μυρωδιά των οποίων μπορεί να οδηγήσει στην ως δια μαγείας εμφάνισης οφθαλμοφανών απαντήσεων στα πιο καίρια ερωτήματα που την απασχολούν. Προσοχή μόνο ώστε οι εισπνοές-εκπνοές να γίνονται επαναλαμβανόμενα και ρυθμικά μέχρι ώτου να προκύψουν τα επιθυμητά αποτελέσματα. Εάν η παραπάνω διαδικασία δεν αποδώσει καρπούς συνεχίστε με σκόρδα (αν μη τι άλλο δεν θα σας πιάνει το μάτι αλλά και τίποτε άλλο βέβαια, γενικά μια απόσταση θα την νιώσετε).

Για τους άντρες συνιστώ να δοκιμάσουν με κάποιο γυναικείο μανό, ώστε μυρίζοντας το να προσπαθήσουν να μπουν στην γυναικεία ψυχολογία και τον τρόπο σκέψης, αλοίψτε λοιπόν μια γενναία δόση στα νύχια, κατά προτίμηση όχι στα δικά σας εκτός και αν θέλετε να λάβετε απαντήσεις από άλλους άρρενες μελλοντικά οπότε προτιμήστε αδερφή ή φίλη όχι μαμά-γιαγιά, και πάρτε γεμάτες τζούρες μην το μυρίζετε από το μπουκαλάκι δεν θα πετύχετε πολλά, δεν είναι το ίδιο.

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φαντάζομαι δεν μιλάμε για την εξήγηση της αιτίας χωρισμού, αλλά για καθημερινά, ή όχι, θέματα που ταλαιπωρούν οποιοδήποτε σχέση.

Νιώθω ότι πότε δεν χρειάστηκε να εξηγήσω κάτι. Είμαι αυτός που είμαι και όλες οι πράξεις μου πηγάζουν προφανώς από το χαρακτήρα μου. Φροντίζω όμως σε κάθε συζήτηση και σε κάθε αφορμή να καθιστώ σαφές το ποίος είμαι, πως αντιλαμβάνομαι την πραγματικότητα, ποία είναι τα συναισθήματα μου και γενικότερα ποία είναι τα χούγια μου. Το ίδιο περιμένω και προσπαθώ, μέσα από την απλή μέθοδο της μαιευτικής, και από την σύντροφο μου. Οι εκπλήξεις τέτοιου είδους δεν τις θεωρώ καν ηθικές, αν και ίσως είναι αναμενόμενες στην αρχή μιας οποιαδήποτε γνωριμίας.

Για εμένα, όλο το νόημα μιας οποιαδήποτε σχέσης είναι το αίσθημα οικειότητας μέσα στην άβυσσο της ανθρώπινης ψυχής των εμπλεκόμενων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top