Πώς ζείτε με τα ερωτικά λάθη σας;

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
αυτό θα μπορούσε να είναι κ γενικότερο θέμα αλλά το ανοίγω με αφορμή ερωτικά μου ζητήματα.

μιλαμε για στιγμές όπου... ενταξει enough με τον κακό/κακή πρώην και την κακούργα κοινωνία...
όταν συνειδητοποιείτε τα δικα σας λάθη πως τα αντιμετωπίζετε; αν τα συνειδητοποιήσει κανείς στ αλήθεια είναι ένα πολύ πολύ δύσκολο συναίσθημα, και γενικά πιστεύω ότι όλοι μας συνήθως αρνούμαστε να τα νιώσουμε.

αλλα όταν τα νιώσετε - εάν τα έχετε νιώσει - πως ζήσατε με αυτα; πως προχωράτε μπροστά όταν έρχεστε αντιμέτωποι με τα δικά σας ψέμματα και αυταπάτες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Συνεχίζω τη ζωή μου κανονικά.
Έχω αποδεχτεί πως και λάθη και μαλακίες θα γίνουν, αρκεί να μην τα αφήσεις να σε επηρεάζουν ψυχολογικά για όλη σου τη ζωή.
Αν μένεις κολλημένος στο παρελθόν αποσπάται η προσοχή σου από το παρόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
A man takes responsibility for his actions, right or wrong. He accepts the consequences and lives with them. Every day.
- Commader W. Adama
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πως ζείτε με τα λάθη σας;

Τα ποιά;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χωρίς να υπονοώ πως είμαι ..άσφαλτη, προσπαθώ τόσο πολύ στις σχέσεις μου και σκέφτομαι τόσο πολύ που μπορεί να έκανα λάθος, που τα όποια λάθη μου, αφενός τα παραδέχομαι άμεσα μόλις τα αντιληφθώ στον σύντροφό μου και αφετέρου κάνω ό,τι μπορώ για να επανορθώσω. Προφανώς και δεν κάνω ποτέ κάτι επίτηδες, συνεπώς ακόμα κι αν δεν καταλάβω κάτι και το συνειδητοποιήσω μετά το τέλος της σχέσης, ή που θα ψάξω να βρω τον άλλον να το συζητήσω αν μπορώ ή, αν το βρίσκω άσκοπο και πάλι δεν με τρώει καμία τύψη, γιατί κατανοώ πως είναι λογικό, όσο κι αν προσπαθώ να μην είμαι τέλεια (ούτε καν εγώ, ναι το ξέρω, απίστευτο! :lol:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Τα βάζεις κάτω, τα σκέφτεσαι, όπου μπορείς ζητάς συγχώρεση από τον άνθρωπο που έθιξες. Αν δεν μπορείς να απευθυνθείς σε αυτόν που πλήγωσες, συγχωρείς ο ίδιος τον εαυτό σου και υπόσχεσαι να μην το ξανακάνεις. Μαθαίνεις έτσι ένα μάθημα και στο μέλλον ΔΕΝ το επαναλαμβάνεις. Δεν μένεις στις ενοχές γιατί αυτές σε κρατάνε δεμένο στο παρελθόν και δεν σου διδάσκουν τίποτα για το μέλλον :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Καπως στεναχωρα..μα θα βολευτουμε :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
πως προχωράτε μπροστά όταν έρχεστε αντιμέτωποι με τα δικά σας ψέμματα και αυταπάτες;

Το πραγματικό πρόβλημα προκύπτει όταν έρχεσαι αντιμέτωπος με μία πραγματικότητα που θα ήθελες να είναι αυταπάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
τα αποδέχομαι, τα κατανοώ και τα αναλύω ( γιατι έγινε?πως συνέβαλα στο να γινει ) και ειτε τα διορθώνω αν γίνεται αλλιώς προχωράω παρακάτω.. δεν εχει νοημα να τα σκέφτομαι. το παρελθόν ειναι να μας θυμίζει τα λάθη μας και να μας γεμίζει εμπειρίες οχι να μας κυριεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Όταν τα συνειδητοποίησα ήθελα να στρουθοκαμηλίσω! Το έκανα γιατί είχα και άλλα εξίσου σημαντικά προβλήματα που έπρεπε να αντιμετωπίσω .. π.χ. πτυχίο, εργασία, προσωπικές σχέσεις...
Βέβαια παρόλαυτα ποτέ δεν σταματούσα να το αναλύω μέσα στο κεφάλι μου!
Εεεε... κάποια στιγμή , σε μια πιο ήρεμη φάση, τα σκέφτηκα , τα επεξεργάστηκα και είπα ... enough is enough όπως λένε και οι φίλοι μας οι ξένοι!!
Η ουσία είναι , πέρα από το πρωτο σοκ που παθαίνεις , να λυτρώσεις και λίγο τον εαυτό σου! Δεν είναι λίγο πράγμα να ξεφεύγεις από τη "δίνη" και να σκέφτεσαι πιο πολύ με τη λογική παρά με τα συναισθήματα!
Δεν ήταν εύκολη υπόθεση μετά από 3 1/2 χρόνια που ήξερα αυτόν τον άνθρωπο να μου αναγνωρίσω ότι ναι έκανα λάθη , τα οποία με πήγαν πολύ πίσω, όμως και εκείνος μου άφηνε το πεδίο ελέυθερο!
Το θέμα είναι ότι τα λάθη γίνονται για συγκεκριμένο λόγο! Για να μάθουμε! Για να αποκτήσουμε εμπειρίες που θα μας βοηθήσουν στο μέλλον να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις!!
Το εάν πήραμε το μάθημα μας , θα φανεί στην πορεία!!
Πάντως ήταν και είναι ωραία διαδικασία το να'μαι πάλι λίγο με τον εαυτό μου και να με ανασυγκροτώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Το ελάχιστο που πρέπει να κάνω είναι να τα παραδεχτώ και να επωμιστώ όλες τις ευθύνες που μου αναλογούν. Μετά αν νιώθω ότι υπάρχει μέλλον να προσπαθήσω έμπρακτα να επανορθώσω καταβάλλοντας κάθε δυνατή προσπάθεια.

Η συμβίωση με τα λάθη είναι σαφώς πιο δυσβάσταχτη όταν είσαι θύτης παρά θύμα. Εκτός και αν πρόκειται για μια ιστορία που τελικά δεν σε ένοιαζε. Όταν όμως μιλάμε για μια σχέση που έχει σημαδέψει την ζωή σου και φτάσεις στο σημείο να μην σου έχει απομείνει τίποτε άλλο παρά μόνο η αποδοχή του μεγαλύτερου βάρους των ευθυνών, η κατάσταση είναι δύσκολη. Και γίνεται δυσκολότερη για κάποιους ανθρώπους για τους οποίους, εκ των πραγμάτων, οι μεγάλοι ταιριαστοί έρωτες είναι ελάχιστοι.

Όσο δύσκολο και αν είναι όμως πρέπει πάση θυσία να μην σταματάς να προσπαθείς και να ελπίζεις ατενίζοντας το μέλλον με αισιοδοξία άλλη συνταγή δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena fee

Νεοφερμένος

Η elena fee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τ λαθη ειναι μεροσ τησ ζωησ μασ!Αν δεν τα κανμε δν θα μαθαιναμε τιποτα,δεν θα ειχαμε εμπειριεσ.....Συνεπωσ οφειλουμε να μαθουμε να ζουμε με αυτα και να αποδεχτουμε οτι στο κατω κατω ανθρωποι ειμαστε οχι αγγελοι!!Επισειςσ τα ερωτικα λαθη ειναι συνηθωσ επιλογες μασ ...δεν θα επρεπε να μετανιωνουμε για αυτεσ αλλα να μαθαιναμε απο αυτες:) Ειναι καλο να ζηταμε συγνωμη και απο τον συντροφο μασ και απο τον εαυτο μας ετσι γινομαστε καλυτεροι ανθρωποι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Πώς ζείτε με τα ερωτικά λάθη σας;
Αγκαλίτσα...

Για να γίνουν τα λάθη θα υπήρχε λόγος...άλλωστε από τα λάθη μαθαίνεις και κατανοείς και τον εαυτό σου
αλλά και την συμπεριφορά των άλλων όταν πια φιλτραριστούν οι καταστάσεις...
Αποστασιοποιημένα κοιτάς " μελετάς" και λες οκ...έγινε γι αυτό το λόγο...
Θα ήταν ανουσιο να μην καναμε λάθη...ακόμη και στον ερωτικό τομέα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eld

Νεοφερμένος

Η eld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δυσκολα, ειδικα εαν ο αλλος εχει πληγωθει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αποδέχεσαι και μαθαίνεισ να συγχωρείς κι εσένα και τους άλλους. Και λέω μαθαίνεις, γιατί η συγχώρεση είναι επιλογή και όχι συναίσθημα. Οταν συνειδητοποιησεις πως ανθρωπος εισαι κι οχι μηχανη και κανεις λάθη, και το ίδιο ισχύει και για τους ανθρώπους γύρω σου, τότε νομίζω είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα. Όσο για τα λάθη, δεν τα διαχωρίζω σε ερωτικά και άλλα. Τα ίδια είναι πάντα, λάθη. Αυτός που είναι παραπάνω απόσο του πρέπει αυστηρός, καταβάλλει υπερδιπλάσια προσπάθεια να συγχωρέσει τον εαυτό του και κατ επέκταση τους άλλους. Το να συγχωρείς και μα λυτρώνεσαι, δε σημαίνει πως ξεχνάς. Αλλά ζεις με αυτό και προχωράς παρακάτω ουσιαστικά. Προσοχή! Δε μιλώ για στασιμότητα- το πνίγω και προχωράω, μιλώ για ουσιαστική μετάβαση παρακάτω κι αυτό επιτύγχανεται μόνο μέσω της συγχώρεσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μουτζώνομαι και γελάω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bonjovicat

Νεοφερμένος

Η Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
αρκετα χειροτερα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top