Τι γνώμη έχετε για τη βάπτιση ως μυστήριο και το νηπιοβαπτισμό;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κοινωνικές εκδηλώσεις Darling. :( Άλλα μην το λυπάσαι το νινί, δεν καταλαβαίνει πολλά.
Μόλις μεγαλώσει δεν θα του έχει κάνει τόσο μεγάλο bad η βάπτιση.
Μετά θα διαβάσει και θα ανοίξουν τα κουταβίσια ματάκια του.

Τελικό συμπέρασμα: Όλοι οι άθεοι που γνωρίζω, είναι βαπτισμένοι.
Άχρηστες κοινωνικές εκδηλώσεις. Ανούσιες τελείως.

Νταξυ απλά πιστεύω ότι η επιλογή θρησκείας είναι δικαίωμα και με αυτό το "έθιμο" παραβιάζεται. Τραβηγμένη άποψη αλλά οκ. Και εγώ όσοι άθεοι ξέρω είναι βαπτισμένοι(μέσα σε αυτούς και εγώ). Όλοι χριστιανοί στα χαρτιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
αν και οταν κανω παιδι (βασικα η μητερα του θα το κανει εγω απλα θα δωσω ενα σπερματοζωαριo :P) δεν θα το βαφτισω.

δεν θα το κανω αυτο στο παιδακι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
:worry: παιδιά όλες οι θρησκείες έχουν παρόμοια μυστήρια είναι καλό να σεβόμαστε την Πίστη του καθενός
Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
παιδιά όλες οι θρησκείες έχουν παρόμοια μυστήρια είναι καλό να σεβόμαστε την Πίστη του καθενός


Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη!

Γιατι? Γιατι πρεπει να σεβομαστε την πιστη καποιου που θεωρει οτι το να σκοτωσει παιδια αυτοκτονοντας θα τον στειλει στο παραδεισο?

Γιατι πρεπει να σεβομαστε την πιστη καποιου που θεωρει οτι οι gay ειναι μιασματα και δεν αξιζουν ισης μεταχειρησης τοσο κοινωνικα οσο και νομικα?

Γιατι πρεπει να σεβομαστε την πιστη αυτου που θεωρει οτι η περιοδος των γυναικων τις κανει αμαρτωλες η αναξιες να περπατησουν σε ενα κοματι πατωμα.

Γιατι πρεπει να σεβομαστε την πιστη αυτου που θεωρει οτι ενα νεογεννητο παιδι θα παει στην κολαση οπου θα βασανιζεται στην αιωνιοτητα επειδη ειναι αμαρτωλο?

Δεν σεβομαστε την αποψη του χιτλερ οτι ολοι οσοι δεν ειναι ψηλοι και ξανθοι πρεπει να παιθανουν, ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αφού o κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέξει θρησκεία γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση να επιβάλουν σε ένα μικρό παιδί που ούτε καν ξέρει τι είναι η έννοια θεός, που δεν σκέφτεται καν μια θρησκεία με το ζόρι; Είναι καλό αυτό που γίνεται;

Οεο; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Αφού o κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέξει θρησκεία γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση να επιβάλουν σε ένα μικρό παιδί που ούτε καν ξέρει τι είναι η έννοια θεός, που δεν σκέφτεται καν μια θρησκεία με το ζόρι; Είναι καλό αυτό που γίνεται;

Οεο; :worry:

γιατι καπως πρεπει να βγαλει και αλλα χρηματα η εκκλησια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
γιατι καπως πρεπει να βγαλει και αλλα χρηματα η εκκλησια :hmm:
Όπως πάντα.. Γιατί σε μη σχολιάσουμε ότι αν ξεχωρίσουμε τους πιστούς στα χαρτιά από τους κανονικούς πιστούς θα είχε τόση δύναμη η εκκλησία;

Νομίζω όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
γιατι καπως πρεπει να βγαλει και αλλα χρηματα η εκκλησια

Ιt aint about money. Και αυτο ειναι το επικυνδηνο με τους ιδεολογους, δεν μπορουν να εξωγοραστουν η να λογικευθουν. Το χρημα πολλοι εμισησαν την δοξα ουδης κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Άλλο σημαίνει "ΑΘΕΟΣ" και άλλο "ΑΘΡΗΣΚΟΣ"

ΔΕΝ είμαι βαφτισμένος, άρα δεν μπορεί η "εκκλησία" να με προσθέτει στο ποσοστό των Χ.Ο. που ισχυρίζεται. Οι γονείς μου απλά πήγαν στο δημαρχείο και συμπλήρωσαν μια δήλωση ότι το όνομα αυτού του (υπέροχου, καταπληκτικού, πανέμορφου) παιδιού είναι "Τάδε". Δεν με λάδωσαν, δεν μου έκοψαν μια τούφα μαλλιά και δεν έχω νονά. Επίσης οι γονείς μου έχουν παντρευτεί με πολιτικό γάμο. Τα παραπάνω γεγονότα έκαναν τη (θεούσα) γιαγιά μου να βγάζει αφρούς και να αποκαλέι μοιχαλίδα τη μητέρα μου και εμένα παιδί του σατανά. Έτσι μια μέρα η μητέρα μου την έστειλε εκεί που έπρεπε και για 5 χρόνια δεν ξαναμιλήσανε.


Μια απορία μου:
Η βάπτιση λέγεται και βαφτίσια. Ο γάμος?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Τελικό συμπέρασμα: Όλοι οι άθεοι που γνωρίζω, είναι βαπτισμένοι.

τελικό συμπέρασμα: βαπτισμένος γίνεσαι, δε γεννιέσαι :P


το αν θα βαπτιστείς ή όχι ξέρεις δεν εξαρτάται από εσένα τις περισσότερες φορές :worry:
γιατί π.χ. γίνεται σε ηλικία που ούτε καν το θυμάσαι.
βέβαια αυτός δεν είναι ο μόνος λόγος, τες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
εγω εχω αλλη απορια...
αυτοι που βαφτιζονται σατανιστες τους βουτανε σε καζανια με φλογες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
απλα οι γονεις λογω των δικων τους θρησκευτικων πιστευω (σαν χριστιανοι πχ στη συγκεκριμενη περιπτωση ) τελουν το μυστηριο της βαπτιστης στο παιδι δινοντας του ετσι και το ονομα . δεν απαγορευει κανεις μετα στο παιδι ουτε να το αλλαξει , ουτε να αλλαξει θρησκεια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
δε πιστεύω ότι θα βαφτίσω τα παιδια μου και ούτε θα παρουν ονοματα απο γονεις,παππουδες,γιαγιαδες,θειους,νονες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
δε πιστεύω ότι θα βαφτίσω τα παιδια μου και ούτε θα παρουν ονοματα απο γονεις,παππουδες,γιαγιαδες,θειους,νονες. :P
Τουλάχιστον μην τα βάλεις Αλέξανδρο ή Νεφέλη, τα συγκεκριμένα έχουν παραφορεθεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
δε πιστεύω ότι θα βαφτίσω τα παιδια μου και ούτε θα παρουν ονοματα απο γονεις, παππουδες, γιαγιαδες, θειους, νονες.
Οι γονείς μου δεν με βάφτισαν, αλλά μου έδωσαν το όνομα κάποιου παππού με σκοπό να τον τιμήσουν. Δεν το βρίσκω κακό, αλλά θα προτιμούσα να έχω άλλο όνομα, καθώς το (πραγματικό) δικό μου είναι αρκετά συνηθισμένο.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Τουλάχιστον μην τα βάλεις Αλέξανδρο ή Νεφέλη, τα συγκεκριμένα έχουν παραφορεθεί :P

ορφεας:inlove:

Οι γονείς μου δεν με βάφτισαν, αλλά μου έδωσαν το όνομα κάποιου παππού με σκοπό να τον τιμήσουν. Δεν το βρίσκω κακό, αλλά θα προτιμούσα να έχω άλλο όνομα, καθώς το (πραγματικό) δικό μου είναι αρκετά συνηθισμένο.



και το παναγιωτης ειναι συνηθισμενο και ειναι υπεροχο! δεν νομιζω οτι εχει σχεση για το αν ειναι συνηθισμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα αρχαιοπρεπή έχουν γίνει της μόδας τα τελευταία χρόνια. Αν πας σε μια παιδική χαρά θα βρεις Ορέστηδες, Μενέλαους, Αίαντες (χωρίς πλάκα), Πολυκράτηδες, Αριστοτέληδες... χαμός γίνεται. Το Ορέστης ειδικά είναι το νέο Αλέξανδρος.

Γιώργος, Γιάννης, Κώστας έχουν αρχίσει να σπανίζουν :P

Το Παναγιώτης προσωπικά μου αρέσει πολύ, αλλά οι γνώμες διίστανται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
και το παναγιωτης ειναι συνηθισμενο και ειναι υπεροχο! δεν νομιζω οτι εχει σχεση για το αν ειναι συνηθισμενο..
Γούστα είναι αυτά. Από το Παναγιώτης (δύο μπλιαχ) προτιμώ το δικό μου Νίκος (ένα μπλιαχ). Αν μπορούσα να αλλάξω όνομα, θα διάλεγα το Δίας που τυχαία προέκυψε στο ischool.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι Νίκος είναι ΤΕΛΕΙΟ όνομα και αρκετά σπάνιο.

Τα αρχαιοελληνικά τα έχω βαρεθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Γούστα είναι αυτά. Από το Παναγιώτης (δύο μπλιαχ) προτιμώ το δικό μου Νίκος (ένα μπλιαχ). Αν μπορούσα να αλλάξω όνομα, θα διάλεγα το Δίας που τυχαία προέκυψε στο ischool.



ε ναι αυτο εννοώ,γουστα είναι! απλα γενικα προτιμω τα ονοματα να μην ειναι αναγκαστικο να προερχονται απο παππουδες,κ.τ.λ αλλα να βασιζεται στις προτιμησεις του ζευγαριου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top