Το αυτοκόλλητο της Microsoft: Μια νομική υπόθεση;

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
vista=Σ-vista
Στεγνά πιο ελαττωματικό λειτουργικό δε μπορεί να υπάρξει

Το ίδιο λέγανε και για τα xp.:P Δεν είμαι υπέρμαχος των vista αλλά μιλάμε για ένα λειτουργικό που εμφανίστηκε πολύ πρόσφατα και απαιτεί στην ουσία μεταβατικό λειτουργικό.(βλέπε windows 2000).
Τα λειτουργικά λοιπόν δεν γίνεται από την αρχή να είναι τέλεια.Τα windows xp έχουν φτάσει να είναι ένα καλό και σταθερό λειτουργικό μετά από 6-7 χρόνια.

Καταρχήν θεωρώ (χωρίς να έχω απτές αποδείξεις) ότι μια εγκατάσταση με ενσωματωμένα όλα τα updates από την αρχή, σε σχέση με μια εγκατάσταση όπου έγινε updated έπειτα είναι λιγότερο πιθανό να παρουσιάσει προβλήματα. Επίσης, είναι μικρότερη και πιο συμπυκνωμένη (και όχι μόνο γιατί στην updated μένουν και τα backup). Για παράδειγμα όταν θα κυκλοφορήσει έκδοση XP με ενσωματωμένο SP3 θα είναι πιο συμπυκνωμένη και προσεγμένη από το να βάλεις ένα ένα τα updates που περιέχονται στο SP3. Αλλά δεν μπορώ προς το παρόν να σας το αποδείξω :)
Τέλος, προσωπικά με ενοχλεί που στον φάκελο των windows μετά τα updates υπάρχουν συμπιεσμένοι φάκελοι με ονόματα της μορφής $NtUninstallxxxxxxx$ για την περίπτωση που θέλεις να απεγκαταστήσεις κάποια updates. Ή βγάζεις ουσιώδη updates που χρειάζονται και ο κώδικας σου είναι τέτοιος που δεν χρειάζονται backups για απεγκατάσταση, ή αλλάζεις επάγγελμα. Αυτούς τους φακέλους λοιπόν τους θεωρώ σκουπίδια. Και αν αυτό γίνεται σε αρχεία, φαντάζομαι τι θα γίνεται στην registry. :)


Το γεγονός ότι όλα αυτά τα σκουπίδια μπορώ να τα ξεφορτωθώ στο μεγαλύτερο μέρος τους (δεν δέχομαι ότι υπάρχει πρόγραμμα που να αφαιρεί όλα τα περιττά) με τρίτα προγράμματα ή με manual κινήσεις, είναι ακόμα χειρότερο για τα windows updates ;)

Για τα updates αρχικά με καλύπτει ο Πάνος.
Επιπλέον σχετικά με το sp3 έχω ακούσει κι εγώ ότι θα είναι πιο γρήγορο.Μιλάμε για αυξηση ταχύτητας κατά 10% σε σχέση με τα xp.
Θέλω ακόμα να αναφέρω το εξής.Όταν αναπτύσσεις ένα λογισμικό,στην περίπτωση που συζητάμε λειτουργικό σύστημα,είναι λογικό να βγάζεις updates.Η εξέλιξη πρέπει να λαμβάνεται υπόψη.Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς το ίδιο λειτουργικό που είχες πριν 5 χρόνια αναλοίωτο.Δεν μπορείς από την αρχή να καλύψεις όλες τις περιπτώσεις,είναι αδύνατο,οπότε όλα αυτά είναι μεσα στο παιχνίδι.Και η Microsoft και η κάθε Microsoft είναι υποχρεωμένη να βγάζει security updates γιατί αν πάθεις κάποια ζημιά εξαιτίας κάποιας τρύπας ασφαλείας που είχε το λειτουργικό , η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να σε αποζημιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πιστεύω πως πρέπει να εμφανιστεί κάτι εναλλακτικό στην αγορά ή να ισχυροποιηθεί κάτι ήδη υπάρχον.

Οι υπολογιστές της Microsoft, είναι μηχανήματα με μεγάλες απαιτήσεις, σε σχέση με τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν. Και το εξηγώ. Τα Apple που είναι ταχύτατα και υπέρ-αξιόπιστα ακολουθώντας έναν τελείως δικό τους δρόμο. Τα linux που τρέχουν σε ίδια pc με τα windows έχουν τρομερά λιγότερες απαιτήσεις σε όλα και είναι επίσης ταχύτατα και σταθερά.

Οι ασυμβατότητες κάνουν τη ζημιά..

Yπάρχει κάποια σελίδα που να εξηγεί την εδραίωση της Microsoft?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Καταρχήν θεωρώ (χωρίς να έχω απτές αποδείξεις) ότι μια εγκατάσταση με ενσωματωμένα όλα τα updates από την αρχή, σε σχέση με μια εγκατάσταση όπου έγινε updated έπειτα είναι λιγότερο πιθανό να παρουσιάσει προβλήματα. Επίσης, είναι μικρότερη και πιο συμπυκνωμένη (και όχι μόνο γιατί στην updated μένουν και τα backup). Για παράδειγμα όταν θα κυκλοφορήσει έκδοση XP με ενσωματωμένο SP3 θα είναι πιο συμπυκνωμένη και προσεγμένη από το να βάλεις ένα ένα τα updates που περιέχονται στο SP3. Αλλά δεν μπορώ προς το παρόν να σας το αποδείξω :)
;)

Στη δουλειά έχω εγκατεστημένα τα XP.
Μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να περάσω updates χωρίς να βαρέσει το PC (τουλάχιστον τα critical).
Σίγουρα μια εγκατάσταση με ενσωματωμένα όλα τα updates μου λύνει τα χέρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι εννοείς να βαρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Τι εννοείς να βαρέσει;

Μόλις τελειώσει το download και ξεκινάει να κάνει την εγκατάσταση, παγώνει ή βγάζει μύνημα "illegal operation" ή κάνει restart χωρίς φυσικά να κάνει την εγκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάτι κάνεις λάθος!
Πρώτη φορά το ακούω για κάθε update τέτοιο πρόβλημα. Προσωπικά έχω αφήσει ανοιχτό σε 5 PC το Windows Update, και πότε δεν εμφάνισε πρόβλημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κάτι κάνεις λάθος!
Πρώτη φορά το ακούω για κάθε update τέτοιο πρόβλημα. Προσωπικά έχω αφήσει ανοιχτό σε 5 PC το Windows Update, και πότε δεν εμφάνισε πρόβλημα :)

Μάλλον, αλλά τί;
Κάνω update σε όλα τα PC στη δουλειά, στο σπίτι και σε φίλους και γνωστούς. Πουθενά δεν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Τα εγκατεστημένα προγράμματα των PC στη δουλειά είναι τα ίδια. Μόνο στο δικό μου εμφανίζονται τα προβλήματα.
Τώρα θα μου πεις, εδώ περνούσαμε αυτοματοποιημένα τα Windows σε 50 ολόϊδια DELL PC και από τα 50, 1 ή 2 ήθελαν ξανά format και δεύτερη εγκατάσταση γιατί δεν άνοιγαν τα Windows, στα updates δεν θα είχα προβλήματα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μάλλον, αλλά τί;
Κάνω update σε όλα τα PC στη δουλειά, στο σπίτι και σε φίλους και γνωστούς. Πουθενά δεν αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Τα εγκατεστημένα προγράμματα των PC στη δουλειά είναι τα ίδια. Μόνο στο δικό μου εμφανίζονται τα προβλήματα.
Τώρα θα μου πεις, εδώ περνούσαμε αυτοματοποιημένα τα Windows σε 50 ολόϊδια DELL PC και από τα 50, 1 ή 2 ήθελαν ξανά format και δεύτερη εγκατάσταση γιατί δεν άνοιγαν τα Windows, στα updates δεν θα είχα προβλήματα;:)

Έψαξες καθόλου στο Google;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Έψαξες καθόλου στο Google;

Ναι, μπορεί να συμβαίνει οτιδήποτε, από ελαττωματική μνήμη μέχρι πρόβλημα στο board, κακή ψύξη, δίσκος που έχει χτυπηθεί, μεγάλος όγκος δεδομένων που δεν μπορεί να επεξεργαστεί καθώς και χίλια δύο άλλα.
Αλλά πρέπει να αρχίζω να αγοράζω ένα ένα όλα τα εξαρτήματα και να τα αλλάζω, να κάνω update και να αρχίσω να απορρίπτω μέχρι να βρω το τί φταίει. Δεν είναι πιο απλό να αγοράζω μία φορά την έκδοση με το update (με το service pack), να την περνάω και ούτε γάτα ούτε ζημιά; Αφού αυτήν τη δέχεται απροβλημάτιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Yπάρχει κάποια σελίδα που να εξηγεί την εδραίωση της Microsoft?

Τί να την κάνεις τη σελίδα;:P
Σκέψου ποιο ήταν το πρώτο σου λειτουργικό (μετά το dos).Mετά ποια ήταν τα υπόλοιπα λειτουργικά που χρησιμοποίησες (χρησιμοποιήσαμε) και μια χαρά εξηγείται η εδραίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top