Μαστορέματα κι επισκευές: Είναι θέμα φύλου;

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Οι γυναίκες μπορούν και παραμπορούν να τα κάνουν όλα. Απλά, βολεύονται με το στερεότυπο "τα μαστορέματα είναι ανδρικές δουλειές" και κάνουν την πάπια. Όμως, όταν βρεθούν στην ανάγκη, τα πετυχαίνουν όλα μια χαρά. Έχω παράδειγμα στην οικογένειά μου. Ο πατέρας μου έλειπε μεγάλα χρονικά διαστήματα στο εξωτερικό. Έτσι, από πολύ μικρό παιδί, συχνά έβλεπα τη μητέρα μου με το κατσαβίδι, το σφυρί ή το Black & Decker στο χέρι, να τοποθετεί διακόπτες, να επισκευάζει βρύσες, να κρεμάει κουρτινόξυλα, να βάφει και άλλα πολλά. (Βέβαια, καθώς μεγάλωνα οι δουλειές αυτές πέρασαν σε μένα).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καποιες γυναίκες εχουν πιστέψει τα στερεότυπα του τύπου "τα μαστορέματα ειναι ανοδικές δουλειές" και νομίζουν οτι δεν μπορούν να τα καταφέρουν. Οποτε θεωρούν πως πρεπει ο άνδρας να τα κανει αυτα. Ή άλλες φορες,οταν δοκιμάζουν να επισκευάσουν κατι, οι άντρες κανουν σχόλια όπως "τι θες και ασχολείσαι με αυτα,αυτα ειναι αντρικές δουλειές" και αποθαρρύνονται. Μονο και μονο για κατι τετοια σχόλια,εγω πείσμωνω :hehe: Εχω δοκιμάσει να διορθώσω διαφορα χαλασμένα αντικείμενα/συσκευές ή να συναρμολογησω κάποιο αντικείμενο και τα κατάφερα, απλα μας εχουν κανει να πιστέψουμε οτι δεν μπορουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά είναι προκαταλήψεις της κοινωνίας. Προσωπικά έφτιαξα σε πολύ μικρή ηλικία ένα παλιό, χαλασμένο ξυπνητήρι της γιαγιάς μου. :crazy: Δεν ξέρω όμως αν λειτουργεί ακόμη... :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Εγώ τελικά έχω πειστεί ότι είναι θέμα ενασχόλησης του παιδιού κατά τα παιδικά του χρόνια. Πχ πως είναι δυνατόν να μαστορέψει ένα κοριτσάκι πάνω στα κοριτσίστικα παιχνίδια του τα οποία σπάνια έχουν μηχανισμούς μέσα, ενώ τα αγορίστικα είναι κατευθυνόμενα ακριβώς προς τα εκεί. :P

Εγώ πχ από τα παιχνίδια μου βοηθήθηκα στο να είμαι καλός στα μαστορέματα και τις επισκευές. Αν δεν υπήρχαν τα παιχνίδια εμένα και του αδελφού μου (του οποίου τα έκανα όλα βίδες ή τα ξεκοίλιαζα, τα ξανά βίδωνα και του τα επέστρεφα :redface:) στο σπίτι, το πιο πιθανό είναι να μην ασχολιόμουν και με μαστορέματα αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top