11χρονος σκότωσε την αρραβωνιαστικιά του πατέρα του

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Την οποία όμως την μαθαίνει αγαπητέ Νωέα. ...

Το ζήτημα, αγαπητέ μου φίλε, είναι πότε την αποκτάς (την αυτοκυριαρχία)...Μπορεί κανείς να τη διδάσκεται καθ' όλο τον βίο του και, τελικά, να μην καταφέρει και πολλά πράγματα. Δεν είναι τυχαίο που ο Ι.Χ. φέρεται να νουθετούσε: " ...εγώ όμως σας λέγω, να μην οργίζεσθαι καθόλου...". Διαβάζω δε σχετικά και στο βιβλίο του Oswald Wirth " Le Maitre" (σελ. 170, έκδ. Τετρακτύς 1998) "Έσω κύριος του εαυτού σου"! Δεν είναι επίσης τυχαίο, που αρχαιόθεν ακόμη η σοφία έθεσε σχετικά το προαπαιτούμενο: "Γνώθι σαυτόν"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι τα παιδιά είναι αθώα. Αθώα με την έννοια (γιατί υπό άλλες έννοιες ίσως και να είναι αθώα) ότι έχουν μονάχα καλά αισθήματα μέσα τους και δεν έχουν φθαρεί από την "σκληρότητα" του κόσμου. Δεν ξέρω για σας αλλά θυμάμαι πολύ ξεκάθαρα εμένα και το μικρόκοσμό μου στο δημοτικό και τι έκανα εγώ ως παιδί και τι μου 'καναν εμένα ως παιδί.

Κάτι που πολλοί δεν καταλαβαίνουν είναι ότι η οπλοκατοχή καλώς ή κακώς είναι μέρος της αμερικάνικης ιστορίας και κουλτούρας, ιδαίτερα για τους ανθρώπους της υπαίθρου. Είναι απολύτως φυσιολογικό γι' αυτούς να μαθαίνουν να χειρίζονται όπλα από μικρές ηλικίες (εξίσου φυσιολογικό είναι και σε άλλες κουλτούρες ή σε άλλες ιστορικές περιόδους). Φυσικά και τίθεται το θέμα της επιτήρησης που δυστυχώς παραλείφθηκε στην προκειμένη περίπτωση αλλά το γεγονός ότι το παιδί είχε άμεση πρόσβαση σε όπλο δε δικαιολογεί την πράξη. Σχεδόν δεν αποτελεί παράγοντα κατ' εμέ. Αν σκότωνε την κοπέλα με μπαστούνι του baseball ή με κουζινομάχαιρο τι θα λέγαμε;

Όπως είπε η Resident Evil, δεν πιστεύω ότι αυταπόδεικτη η ύπαρξη ενός δυσλειτουργικού οικογενειακού περιβάλλοντος. Ο Χ είναι καλός άνθρωπος επειδή οι γονείς του τον μεγάλωσαν σωστά; Πιθανότατα να υπάρχει θετική συσχέτιση αλλά οπωσδήποτε ΟΧΙ σχέση αιτίου-αιτιατού. Όλοι μας έχουμε παραδείγματα ανθρώπων που μεγάλωσαν σε άθλιες συνθήκες και όμως εξελίχθηκαν σε κατά βάση καλούς ανθρώπους (ή τουλάχιστον όχι σε δολοφόνους).

Η κοινωνία μήπως φταίει; Δεν είναι λίγο αφηρημένος αφορισμός; Ποιο ακριβώς κομμάτι της κοινωνίας όπως αφομοιώνεται από ένα παιδί είναι αυτό που μπορεί να το μετατρέψει σε δολοφόνο; Η τηλεόραση; Να θυμίσω πόσα εκατομμύρια παιδιών εκτίθενται στα ίδια ερεθίσματα ή σε τι είδους ερεθίσματα εκτίθεντο παιδιά άλλων εποχών (ρωτήστε τους παππούδες σας τι εικόνες τους έμειναν από την Κατοχή).

Δε με ικανοποιούν συνεπώς τα υπάρχοντα επιχειρήματα. Κάνω μία υπόθεση όμως. Βιολογικοί παράγοντες (προδιάθεση) ή ιδιαίτερη εγκεφαλική φυσιολογία που οδηγεί διαστρεβλωμένη γνωστική επεξεργασία των εισιόντων (θυμίζει το μοντέλο της σχιζοφρένειας αλλά για μένα είναι η καλύτερη βάση για να ξεκινήσει κανείς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι τα παιδιά είναι αθώα. Αθώα με την έννοια (γιατί υπό άλλες έννοιες ίσως και να είναι αθώα) ότι έχουν μονάχα καλά αισθήματα μέσα τους και δεν έχουν φθαρεί από την "σκληρότητα" του κόσμου...

Αυτό που αντιλαμβάνομαι λοιπόν, αγαπητή μου φίλη, από το απόσπασμά σου αυτό, είναι ότι απλά δεν υπάρχουν πια παιδιά στον "σκληρό κόσμο" μας, αλλά μόνον βρέφη (ή, αν θέλεις, "μωρά"). Γιατί κάποτε τα παιδιά ήταν αθώα εξ ορισμού της παιδικότητας...Ο Καιάδας έμεινε στην ιστορική μνήμη, ως σκάνδαλο και όχι προς μίμηση, νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top