Η Ιταλία στο εδώλιο για τους σταυρούς στις μαθητικές αίθουσες

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Το ΕΔΑΔ (Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων) με μία φασιστικού-ολοκληρωτικού τύπου απόφασή του (δε ρωτήθηκε ούτε ένας Ιταλός) αποφάσισε ότι δεν πρέπει να αναρτάται στις σχολικές αίθουσες της Ιταλίας ο Σταυρός γιατί αυτός μπορεί να ενοχλήσει τους μαθητές άλλων θρησκειών.

Έτσι οι χαρτογιακάδες και οι γραφειοκράτες των Βρυξελλών αποφάσισαν να απαγορεύσουν ένα παραδοσιακό σύμβολο του Ιταλικού πολιτισμού, που σαν τέτοιο εκφράζει και Ιταλούς που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με τη θρησκεία.

Αναρωτιέμαι άραγε αν το επόμενο θύμα θα είναι το σφυροδρέπανο, που θα απαγορευτεί σαν "τρομοκρατικό σύμβολο". (Ήδη οι φωτογραφίες του Τσε Γκεβάρα απαγορεύονται στη Μ. Βρετανία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Το ΕΔΑΔ (Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων) με μία φασιστικού-ολοκληρωτικού τύπου απόφασή του (δε ρωτήθηκε ούτε ένας Ιταλός) αποφάσισε ότι δεν πρέπει να αναρτάται στις σχολικές αίθουσες της Ιταλίας ο Σταυρός γιατί αυτός μπορεί να ενοχλήσει τους μαθητές άλλων θρησκειών.

Έτσι οι χαρτογιακάδες και οι γραφειοκράτες των Βρυξελλών αποφάσισαν να απαγορεύσουν ένα παραδοσιακό σύμβολο του Ιταλικού πολιτισμού, που σαν τέτοιο εκφράζει και Ιταλούς που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με τη θρησκεία.

Αναρωτιέμαι άραγε αν το επόμενο θύμα θα είναι το σφυροδρέπανο, που θα απαγορευτεί σαν "τρομοκρατικό σύμβολο". (Ήδη οι φωτογραφίες του Τσε Γκεβάρα απαγορεύονται στη Μ. Βρετανία).

γενικά δεν το είχα αντιληφθει το συγκεκριμένο θέμα, αλλά από ότι κατάλαβα η απόφαση είναι να ξεκρεμάσουν τους σταυρούς από τις αίθουσες των σχολείων. εγώ είμαι σύμφωνη με αυτή την απόφαση. ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά επηρεάζονται πολύ από όλα τα σύμβολα και πόσο μάλλον όταν ζουν σε χώρες όπως η Ελλάδα, Ιταλία, Ισραήλ κ.α. που είναι κρατη με τη δική τους θρησκεία και που το μεγαλύτερο ποσοστό πληθυσμού πιστευει σε ένα θρήσκευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Julius Caesar

Νεοφερμένος

Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
γενικά δεν το είχα αντιληφθει το συγκεκριμένο θέμα, αλλά από ότι κατάλαβα η απόφαση είναι να ξεκρεμάσουν τους σταυρούς από τις αίθουσες των σχολείων. εγώ είμαι σύμφωνη με αυτή την απόφαση. ας μην ξεχνάμε πως τα παιδιά επηρεάζονται πολύ από όλα τα σύμβολα και πόσο μάλλον όταν ζουν σε χώρες όπως η Ελλάδα, Ιταλία, Ισραήλ κ.α. που είναι κρατη με τη δική τους θρησκεία και που το μεγαλύτερο ποσοστό πληθυσμού πιστευει σε ένα θρήσκευμα.

1) Πέρα από το αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε για την ουσία της απόφασης νομίζω θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι ο τρόπος λήψης της απόφασης ήταν αλαζονικός και φασιστικός

2) Τα παιδιά σαφώς και επηρεάζονται από το περιβάλλον τους, πως αλλιώς θα γίνει! Από κάπου θα μάθουν! Το θέμα είναι ότι αν καταργήσουμε τους Σταυρούς, τις σημαίες, τους κοινωνικούς αγώνες, τις επετείους, θα μαθαίνουν μόνο και θα επηρεάζονται από τις διαφημίσεις, το sex and the city κτλ. το οποίο είναι και αυτό που επιδιώκουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... εγώ είμαι σύμφωνη με αυτή την απόφαση. ...

Συμφωνείς δηλαδή, φίλη μου, με κάποιους που αποφασίζουν για σένα, χωρίς εσένα; Ή μήπως θαρρείς, πως αυτοί που "αποφάσισαν" έτσι, νοιάζονται περισσότερο για την "ουσία της απόφασής" τους, παρά για τον αν θα βρεθούν κάποιοι να συμφωνήσουν( έτσι, όπως εσύ εν προκειμένω) μαζί τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Δλδ ποιος θα επρεπε να αποφασισει?

Το ευρωπαικο δικαστηριο ανθρωπινων δικαιωματων υπαρχει γι'αυτο το λογο..Για να βλεπει που θιγονται τα δικαιωματα καποιων..

Και εννοειτε οτι συμφωνω με αυτην την αποφαση..Η θρησκεια δεν πρεπει να εχει καμια σχεση με την παιδεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δλδ ποιος θα επρεπε να αποφασισει?

Το ευρωπαικο δικαστηριο ανθρωπινων δικαιωματων υπαρχει γι'αυτο το λογο..Για να βλεπει που θιγονται τα δικαιωματα καποιων..

Και εννοειτε οτι συμφωνω με αυτην την αποφαση..Η θρησκεια δεν πρεπει να εχει καμια σχεση με την παιδεια..

Μήπως γνωρίζεις να μας πεις, φίλε jrot6, κάτι σχετικά με την ταυτότητα αυτού του Δικαστηρίου; Έχει συσταθεί πχ, επειδή το αποφάσισαν οι ευρωπαϊκοι λαοί με κάποιες δημοκρατικές διαδικασίες; Γιατί, για θεσμούς που αφορούν τους λαούς, βασικά αποφασίζουν οι ενδιαφερόμενοι λαοί, με πόλεμο ή με δημοκρατικές διαδικασίες. Το συγκεκριμένο Δικαστήριο; (Από όσα μπορώ να γνωρίζω πάντως, το συγκεκριμένο Δικαστήριο δεν έχει αναγωριστεί πχ από το Κογκρέσο των ΗΠΑ, για αδικήματα αμερικανών πολιτών!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.


https://troktiko.blogspot.com/2009/06/blog-post_6776.html

Η εκλογή της Τουρκικής καταγωγής Μαχινούρ Οζντεμίρ ως υποψήφια με το Χριστιανοδημοκρατικό κόμμα"Vallon" στις περιφερειακές εκλογές τις 7ης Ιουνίου που διεξήχθησαν στο Βέλγιο συγκεντρώνοντας σχεδόν τρεις χιλιάδες ψήφους δεν θα είχε κανένα ενδιαφέρον εάν η νεαρή νεόκοπη βουλευτίνα δεν ήταν η πρώτη γυναίκα σε Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο η οποία θα φορούσε την... παραδοσιακή Μουσλουμανική μαντίλα.Εάν στην υπόλοιπη Ευρώπη η ελεύθερη έκφραση της θρησκευτικής διαφορετικότητας παραμένει ένα ακανθώδες πρόβλημα για κάποιους το Βέλγιο θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ο παράδεισος των θρησκευτικών ελευθεριών,αφού το Βελγικό σύνταγμα δεν απαγορεύει την χρήση θρησκευτικών και φιλοσοφικών συμβόλων όπως και την ελεύθερη έκφραση της θρησκευτικής διαφορετικότητας ,παρά μόνον με κάποιες μικρές εξαιρέσεις στον δημόσιο τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζεις να μας πεις, φίλε jrot6, κάτι σχετικά με την ταυτότητα αυτού του Δικαστηρίου; Έχει συσταθεί πχ, επειδή το αποφάσισαν οι ευρωπαϊκοι λαοί με κάποιες δημοκρατικές διαδικασίες; Γιατί, για θεσμούς που αφορούν τους λαούς, βασικά αποφασίζουν οι ενδιαφερόμενοι λαοί, με πόλεμο ή με δημοκρατικές διαδικασίες. Το συγκεκριμένο Δικαστήριο; (Από όσα μπορώ να γνωρίζω πάντως, το συγκεκριμένο Δικαστήριο δεν έχει αναγωριστεί πχ από το Κογκρέσο των ΗΠΑ, για αδικήματα αμερικανών πολιτών!).

Δεν γνωριζω να σου πω την αληθεια..Λογικα οπως ολοι οι θεσμοι της Ε.Ε. θα δημιουργηθηκε με αποφαση των ηγετων των κρατων-μελων..

αφού το Βελγικό σύνταγμα δεν απαγορεύει την χρήση θρησκευτικών και φιλοσοφικών συμβόλων όπως και την ελεύθερη έκφραση της θρησκευτικής διαφορετικότητας ,παρά μόνον με κάποιες μικρές εξαιρέσεις στον δημόσιο τομέα.

Μηπως και οι σταυροι και οι εικονες στα σχολεια ειναι καποιες απο τις μικρες εξαιρεσεις??

Εγω δεν ισχυριζομαι οτι πρεπει να απογορευτει η μαντιλα ή ο σταυρος απο τα ατομα ή στα σπιτια..Αλλα στα σχολεια πρεπει..Οπως ειπα και πιο πανω για μενα πρεπει να υπαρχει πληρης διαχωρισμος θρησκειας και παιδειας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πφφφφφ

Αν και κατ' αρχήν συμφωνώ με την απαγόρευση του σταυρού στις σχολικές αίθουσες αφού εκτός από καθολικά παιδιά στα σχολεία υπάρχουν άθεα παιδιά και μουσουλμανάκια, το ευρωπαϊκό δικαστήριο ανθρώπινων δικαιωμάτων δυστυχώς θα δημιουργήσει έριδες αντί να βοηθήσει την κατάσταση. Βέβαια, είναι παράλογα αυτά περί φασιστικής μεθόδου (δεν έστειλαν και μπράβους για να την επιβάλλουν), έτσι και αλλιώς οι Κεντροδεξιοί θα προσβάλλουν την απόφαση, αν δεν το έχουν κάνει ήδη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Ιταλός θα χάσει μέρος της κληρονομιάς του εαν από τα σχολεία αφαιρεθεί ο σταυρός...

Τώρα σε αυτό που λέει ο Mittenwald, δυστυχώς το Europe επηρεάζεται από το America, έτσι αντί να δίνεται κίνητρο στην διαφορετικότητα αντιμετωπίζεται σαν άβολη κατάσταση. Με αυτό τον τρόπο θεωρείται κακή η μαντίλα και ο σταυρός στα άτομα. Αυτό είναι γελοίο αλλά δεν είναι το ίδιο με τον σταυρό στο σχολείο. Δεν σημαίνει όμως το ότι επειδή εμένα μου αρέσει να φοράω σταυρό θα πρέπει να υπάρχει και στο σχολείο μου πάνω από τον πίνακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Συμφωνείς δηλαδή, φίλη μου, με κάποιους που αποφασίζουν για σένα, χωρίς εσένα; Ή μήπως θαρρείς, πως αυτοί που "αποφάσισαν" έτσι, νοιάζονται περισσότερο για την "ουσία της απόφασής" τους, παρά για τον αν θα βρεθούν κάποιοι να συμφωνήσουν( έτσι, όπως εσύ εν προκειμένω) μαζί τους;

1) Πέρα από το αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε για την ουσία της απόφασης νομίζω θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι ο τρόπος λήψης της απόφασης ήταν αλαζονικός και φασιστικός

2) Τα παιδιά σαφώς και επηρεάζονται από το περιβάλλον τους, πως αλλιώς θα γίνει! Από κάπου θα μάθουν! Το θέμα είναι ότι αν καταργήσουμε τους Σταυρούς, τις σημαίες, τους κοινωνικούς αγώνες, τις επετείους, θα μαθαίνουν μόνο και θα επηρεάζονται από τις διαφημίσεις, το sex and the city κτλ. το οποίο είναι και αυτό που επιδιώκουν...


φίλοι μου καλοί δυστυχώς ότι γίνεται σε αυτόν τον κόσμο τη δεδομένη στιγμή δεν έχουν γίνει με την ψήφο μου και ούτε ποτέ θα γίνει. εάν αυριο αποφασίσει η κυβέρνηση να κάνει πόλεμο π.χ. για αντίστιχο περιστατικό με τα Ίμια θα γινεί... δε θα με ρωτήσουν...
αποφάσισαν π.χ. να απαγορεύσουν το κάπνισμα στα μαγαζιά ανω των 70 τ.μ. δεν με ρώτησαν αν θα έπρεπε να το απαγορεύσουν ανεξαρτήτα από τα πόσα τ.μ. θα είναι το μαγαζί.
απαγόρευσαν τις κουκούλες, βάλανε παντού κάμερες ασφαλείας, στο τέλος θα μας ελεγχουν και στη τουαλέτα... για το μόνο που ρωτάνε τη γνώμη μας τον καθένα ξεχωριστά είναι για τον ποιον θέλουμε στην κυβέρνηση, από εκεί και μετά κάνουν ότι θέλουν.
ναι συμφωνώ με αυτήν την απόφαση γιατί υποστηρίζει περισσότερο την ανεξιθρησκεία. αν είνα να υπάρχουν σταυροί, τότε να υπάρχουν και άλλα σύμβολα θρησκειών στις αίθουσες, ανάλογα με το θρήσκευα των μαθητών.
εξάλλου το δικαστήριο ανθρωπίνων δικαιωμάτων υπάρχει για αυτό το λόγο. εξάλλου δεν ξέρουμε αν κάνανε αίτηση Ιταλοί από άλλες θρησκείες, πέρα απο την καθολικη, έχοντας ως αίτημα το συγκεκκριμένο θέμα.;)

Δλδ ποιος θα επρεπε να αποφασισει?

Το ευρωπαικο δικαστηριο ανθρωπινων δικαιωματων υπαρχει γι'αυτο το λογο..Για να βλεπει που θιγονται τα δικαιωματα καποιων..

Και εννοειτε οτι συμφωνω με αυτην την αποφαση..Η θρησκεια δεν πρεπει να εχει καμια σχεση με την παιδεια..

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

2) Τα παιδιά σαφώς και επηρεάζονται από το περιβάλλον τους, πως αλλιώς θα γίνει! Από κάπου θα μάθουν! Το θέμα είναι ότι αν καταργήσουμε τους Σταυρούς, τις σημαίες, τους κοινωνικούς αγώνες, τις επετείους, θα μαθαίνουν μόνο και θα επηρεάζονται από τις διαφημίσεις, το sex and the city κτλ. το οποίο είναι και αυτό που επιδιώκουν...

τα παιδιά επηρεάζονται από παντού, αλλά δεν θεωρώ σωστό επειδή στην Ελλάδα το θρήσκευμα είναι ο ορθόδοξος χριστιανισμός να υπάρχουν σε όλες τις αίθουσες εικόνες ....
δεν είμαι κατά σε αυτά που πιστευουν οι άνθρωποι.
και όχι δεν αναφέρομαι σε σημαίες κοινωνικούς αγώνες, επετείους.
ολοκληρώνοντας μην ξεχνάμε πως το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνικοποίησης μας γίνεται μέσα στην ίδια την οικογένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οσο φασιστικο ειναι να αναγκαζεις ενα κρατος να αφαιρεσει απο τα σχολεια του ενα συμβολο, αλλο τοσο φασιστικο ειναι να αναγκαζεις παιδια που δεν πιστευουν σε αυτο το συμβολο να το εχουν πανω απο το κεφαλι τους ολη την μερα...

Γενικα το θεμα με τα συμβολα ειναι μεγαλο, και δεν τελιωνει ποτε... Αλλα ιδικα για τα σχολεια και τα θρησκευτικα συμβολα, εγω πιστευω πως δεν πρεπει στο σχολειο να υπαρχουν συμβολα! Και εκτος τον συμβολων, γιατι να ειμαι αναγκασμενος να πηγενω στην προσευχη, και αν καθομαι στην ταξη μου, η στην αλλη πλευρα της αυλης να ακουω κατσαδες και απειλες για αποβολη;.. Ακομα και αν ειμαι χριστιανος, μπορει να μην γουσταρω να προσευχομαι μαζι με αλλα 300-400 ατομα, γιατι θεωρω την προσευχη κατι το προσωπικο...
Και ιδικα στην "ελευθερη" ευρωπη που θελουν να μας επιβαλουν, και ηδη εχουν αρχισει τα σημαδια αυτης της ελευθεριας (δλδ τα παιδια απο διαφορες χωρες μεσα στα σχολεια), δεν μπορουμε να αναγκαζουμε το οπιοδηποτε παιδι να τρωει στην μαπα εναν στραυρο και το προσωπο του χριστου... Ακομα και εγω που ειμαι Ελληνας, και τυπικα χριστιανος ορθοδοξος (μπορει να μην το λεει στην ταυτοτιτα μου, αλλα καπου μεσα στο χαρτομανι το λεει) δεν γουσταρω να εχω πανω απο τον πινακα την αγιογραφια με την Χριστο η την Παναγια... Και φετος που δεν υπαρχει στην ταξη μου, αν και δεν κανει ουσιαστικη διαφορα, και δεν ξερω αν ειναι λογο αυτου του μετρου η αν απλα ετυχε, καπου μεσα μου χαιρομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Φασιστικό επίσης, δεν είναι να καταπιέζεις την πλειοψηφία χάριν της μειοψηφίας; Με τα δικαιώματα των Ιταλών πολιτών που είναι καθολικοί τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Καλά το να μην υπάρχουν θρησκευτικά σύμβολα στο σχολείο, το καταλαβαίνω. Φαίνεται να είναι μέτρο προς την κατεύθυνση της ανεξιθρησκείας.

Όμως πού σταματάει η δικαστική παρέμβαση επί των συμβόλων;

Κάποτε απαγορεύτηκε η χρήση της Σβάστικας, λόγω της προηγούμενης κατάχρησής της από τους Ναζί, αν και πρόκειται για ένα από τα αρχαιότερα και με παγκόσμια διάδοση σύμβολα της ανθρωπότητας, πάντοτε δε με ευνοϊκή σημασία.

Τώρα πάνε να απαγορεύσουν και το σφυροδρέπανο λέει; Με ποιο δικαίωμα. Πάλι οι νικητές ενός πολέμου, έστω και ψυχρού, θα δαιμονοποιήσουν τους ηττημένους;

Την μαντήλα από τα κεφάλια των μουσουλμάνων γυναικών, την απαγόρευσαν λέει "για το δικό τους καλό", όμως κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα είδος πολιστικής επιβολής, του στυλ "δεν γουστάρουμε στις χώρες μας να βλέπουμε ανθρώπους ντυμένους σύμφωνα με το δικό σας κατώτερο πολιτισμό ρε!!".

Αλήθεια, εάν αύριο καταργηθεί και η Ελληνική σημαία από τα σχολεία, επειδή λέει "υπάρχουν και μαθητές που κατάγονται από άλλες χώρες και ενοχλούνται", οι προοδευτικοί θα το δεχτούν έτσι άνετα, όπως άνετα δέχονται το να καίγεται η σημαία αυτή στους δρόμους;

Μερικές φορές, πίσω από φαινομενικά προοδευτικά μέτρα, υποκρύπτονται άλλα κίνητρα και άδηλες προεκτάσεις. Στο τέλος θα μπούμε όλοι μαζί στο μίξερ του "Brave New World" και κάθε μορφής διαφορετικότητα, ιστορικότητα και πολιτισμική παράδοση θα καταργηθεί διά νόμου.

Τροφή για σκέψη τα παραπάνω, έχω σοβαρές αμφιβολίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Φασιστικό επίσης, δεν είναι να καταπιέζεις την πλειοψηφία χάριν της μειοψηφίας; Με τα δικαιώματα των Ιταλών πολιτών που είναι καθολικοί τι γίνεται;

μα δεν κατάργησαν το σταυρό ως σύμβολο...
απλά θα το βγάλουν από τις αίθουσες των σχολείων... κάπου όπου περνούν το 1/3 της μέρας τους τα παιδιά.
αν τα κράτη και γενικά η εκπαίδευση διαχωρίζοταν από τη θρησκεία τότε δεν θα βάζανε τα διάφορα σύμβολα στα σχολεία.

Το ΕΔΑΔ (Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων) με μία φασιστικού-ολοκληρωτικού τύπου απόφασή του (δε ρωτήθηκε ούτε ένας Ιταλός) αποφάσισε ότι δεν πρέπει να αναρτάται στις σχολικές αίθουσες της Ιταλίας ο Σταυρός γιατί αυτός μπορεί να ενοχλήσει τους μαθητές άλλων θρησκειών.

Έτσι οι χαρτογιακάδες και οι γραφειοκράτες των Βρυξελλών αποφάσισαν να απαγορεύσουν ένα παραδοσιακό σύμβολο του Ιταλικού πολιτισμού, που σαν τέτοιο εκφράζει και Ιταλούς που δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με τη θρησκεία.

Αναρωτιέμαι άραγε αν το επόμενο θύμα θα είναι το σφυροδρέπανο, που θα απαγορευτεί σαν "τρομοκρατικό σύμβολο". (Ήδη οι φωτογραφίες του Τσε Γκεβάρα απαγορεύονται στη Μ. Βρετανία).

αλήθεια, η πηγή σου που είναι; :hmm: ελπίζω να μην τα λέμε αυτά στον αέρα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Οι Ιταλοί όμως θεωρούν το σταυρό ως ένα σύμβολο της παράδοσής τους γενικότερα (όπως λένε) κι όχι απλά ένα θρησκευτικό σύμβολο. Ποιός δίνει το δικαίωμα σε τρίτους να επέμβουν για το πώς θα διαχειρίζονται οι Ιταλοί τον πολιτισμό τους;
Η ουσία είναι ότι ελήφθη μια απόφαση για ένα κράτος, χωρίς να ερωτηθεί καν η ηγεσία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
https://catchthefire.com.au/blog/200...heir-beliefs-in-discussion-with-muslim-guest/

Christian Hotel Owners Hauled Before Court After Defending Their beliefs In discussion With Muslim Guest


By Jonathan Petre - 20th September 2009 A Christian couple have been charged with a criminal offence after taking part in what they regarded as a reasonable discussion about religion with guests at their hotel.
Ben and Sharon Vogelenzang were arrested after a Muslim woman complained to police that she had been offended by their comments.
They have been charged under public order laws with using ʽthreatening, abusive or insulting wordsʼ that were ʽreligiously aggravatedʼ.
Facing trial: Christian hoteliers Ben and Sharon Vogelenzang believed the religious discussion was reasonable and deny their comments were threatening.
The couple, whose trial has been set for December, face a fine of up to £5,000 and a criminal record if they are convicted.
Although the facts are disputed, it is thought that during the conversation the couple were challenged over their Christian beliefs.
It is understood that they suggested that Mohammed, the founder of Islam, was a warlord and that traditional Muslim dress for women was a form of bondage.
They deny, however, that their comments were threatening and argue that they had every right to defend and explain their beliefs.
Mrs Vogelenzang, 54, who has run the Bounty House Hotel near Aintree racecourse in Liverpool with her husband Ben, 53, for six years, said: ʽNothing like this has happened to us before. We are completely shocked.ʼ
She added that the episode had damaged their business and they had been forced to lay off staff and run the nine-bedroom hotel by themselves, leaving them exhausted.
Sources said that a number of guests staying at the hotel, which charges £92 a night for a double room, were having breakfast in its restaurant on March 20 when comments were made about religion.
One of those involved was the Muslim woman, who was staying at the hotel while she received treatment at a hospital nearby.
The couple, who are members of the Bootle Christian Fellowship, and their solicitor, David Whiting, said they could not discuss the content of the conversation for legal reasons. But the independent lobby group, the Christian Institute, which has seen both the prosecution and defence legal papers, is supporting their defence.
Mr Whiting, who last year successfully defended street preacher Anthony Rollins in Birmingham, said: ʽThere is a dispute as to the facts of the allegations, but Ben and Sharon do not accept they were threatening, abusive or insulting.
ʽThey are committed Christians and it is the defenceʼs contention that they have every right to defend their religious beliefs and explain those beliefs to others who do not hold similar views.ʼ
After the incident, the couple voluntarily attended St Anneʼs Street police station in Liverpool, where they were interviewed under caution.
In July they were arrested and charged under Section 5 of the Public Order Act 1986 and Section 31 (1) (c) and (5) of the Crime and Disorder Act 1998.
They appeared briefly at Liverpool Magistrates Court on Friday to hear the date of their trial before magistrates, and were granted bail on the condition that they did not approach any of the witnesses expected to appear.
The use by the police of the Public Order Act to arrest people over offensive comments has dismayed a number of lawyers, who say the legislation was passed to deal with law and order problems in the streets.
Neil Addison, a prominent criminal barrister and expert in religious law, said: ʽThe purpose of the Public Order Act is to prevent disorder, but Iʼm very concerned that the police are using it merely because someone is offended.
ʽIt should be used where there is violence, yobbish behaviour or gratuitous personal abuse. It should never be used where there has been a personal conversation or debate with views firmly expressed.
ʽIf someone is in a discussion and they donʼt like what they are hearing, they can walk away.ʼ
He added that the police had a legal duty under the Human Rights Act to defend free speech ʽand I think they are forgetting thatʼ.
A number of Church leaders in Liverpool have written to Keir Starmer, the Director of Public Prosecutions, voicing their concerns and pressing for the case to be dropped.
Christian Institute spokesman Mike Judge said ʽimportantʼ issues of religious liberty were at stake.
ʽIn recent years, we have backed several cases where Christians have suffered unfair treatment because of their faith,ʼ he said. ʽWe have detected a worrying tendency for public bodies to misapply the law in a way that seems to sideline Christianity more than other faiths.ʼ
A spokesman for Merseyside Police said: ʽIt would be inappropriate to comment as this is an ongoing case.


Χμμμμμμμ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συμφωνείς δηλαδή, φίλη μου, με κάποιους που αποφασίζουν για σένα, χωρίς εσένα;

Για μένα πάντως που δεν ήθελα (λόγω ιδεολογίας και πεποιθήσεων) να κάνω προσευχή και ακολούθως μάθημα με μια εικόνα μέσα στην τάξη (να μην μιλήσω για το γυμνάσιο και τον υποχρεωτικό -με απουσίες- εκκλησιασμό) αποφάσισα εγώ και δεν το θυμάμαι? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Για μένα πάντως που δεν ήθελα (λόγω ιδεολογίας και πεποιθήσεων) να κάνω προσευχή και ακολούθως μάθημα με μια εικόνα μέσα στην τάξη (να μην μιλήσω για το γυμνάσιο και τον υποχρεωτικό -με απουσίες- εκκλησιασμό) αποφάσισα εγώ και δεν το θυμάμαι? :confused:

Εσύ, ολοφώτεινο μου Σύννεφο, καλά έκανες. Εσύ είσαι "λαός", φορέας δικαιωμάτων και φυσικός χρήστης της ελεύθερης επιλογής, ένας "θεσμός" όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτές τις μέρες διάβασα και για μια άλλη περίπτωση:
(Πηγή: foxnews 7 Οκτωβρίου 2009)

Στο Ανώτατο Δικαστήριο των ΗΠΑ οδηγείται μια μακροχρόνια νομική μάχη που αφορά ένα μεγάλο σταυρό που έχει στηθεί εδώ και 75 χρόνια σε δημόσια γη σε ένα απομακρυσμένο μέρος της Καλιφόρνιας των ΗΠΑ και αποτελεί μνημείο για τους στρατιώτες που έπεσαν κατά την διάρκεια του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου.



Ο σταυρός, που βρίσκεται σε μια απότομη πλευρά - μέσα στην έρημο - που είναι γνωστή ως Sunrise Rock στο Mojave National Preserve, έχει καλυφθεί από κόντρα πλακέ τα τελευταία χρόνια, μετά από την έκδοση δικαστικών αποφάσεων ότι παραβιάζεται η απαγόρευση της πρώτης τροπολογίας του Συντάγματος των ΗΠΑ (First Amendment) σύμφωνα την οποία απαγορεύεται η κυβέρνηση να υιοθετήσει κάποια θρησκεία.



Η υπόθεση ξεκίνησε όταν ένας πρώην εργαζόμενος στην Εθνική Υπηρεσία Πάρκων, ο οποίος εκπροσωπείται από την "Αμερικανική Ένωση Πολιτικών Ελευθεριών", (American Civil Liberties Union - ACLU) κατέφυγε στα Δικαστήρια με την απαίτηση να αφαιρεθεί ο σταυρός ή να καλυφθεί, όταν η Υπηρεσία αρνήθηκε να επιτρέψει την ανέγερση ενός βουδιστικού μνημείου κοντά στο σημείο που βρίσκεται ο σταυρός.

Ο Frank Buono, ο οποίος δηλώνει καθολικός, ισχυρίζεται ότι δεν έχει καμία αντίρρηση στα θρησκευτικά σύμβολα, αλλά αποφάσισε να δράσει όταν η διεύθυνση αποφάσισε να επιτρέψει την παρουσία μόνο του χριστιανικού συμβόλου.

Η λειτουργία του πρωινού της Κυριακής του Πάσχα (Easter Sunrise Service) πραγματοποιείται στο συγκεκριμένο χώρο εδώ και δεκαετίες.

Δικαστήριο στο Σαν Φρανσίσκο έχει επανειλημμένως αποφανθεί υπέρ του Buono.

Το Κογκρέσο όμως έχει παρέμβει για λογαριασμό του σταυρού, απαγορεύοντας την Υπηρεσία Πάρκων να δαπανήσει χρήματα για την απομάκρυνση του σταυρού, τον οποίον θεωρεί ότι είναι εθνικό μνημείο και τελικά πρότεινε το συγκεκριμένο κομμάτι η γης να δοθεί σε ιδιώτες.

Το εφετείο όμως ακύρωσε την μεταβίβαση της γης το 2004, λέγοντας ότι «το να χαράξεις ένα μικρό ιδιωτικό αγροτεμάχιο εν μέσω αυτής της τεράστιας έκτασης - όπως ένα ντόνατς με τρύπα - με τον σταυρό στην κορυφή, δεν θα κάνει μειώσει την ανεπίτρεπτη κυβερνητική υποστήριξη για το θρησκευτικό σύμβολο.

Οργανώσεις βετεράνων του πολέμου εκφράζουν την ανησυχία τους ότι και άλλα θρησκευτικά σύμβολα που χρησιμεύουν ως μνημεία πολέμου θα μπορούσαν να απειληθούν από μια απόφαση υπέρ του Buono.
Αντίθετα, Εβραίοι και μουσουλμάνοι βετεράνοι, θεωρούν ότι ο σταυρός ως μνημείο τιμάει τους χριστιανούς βετεράνους αποκλείοντας όλους τους άλλους.

Από την πλευρά της η κυβέρνηση επιθυμεί το δικαστήριο να αποφανθεί ότι o Buono δεν είχε δικαίωμα να καταθέσει αγωγή, διότι, ως χριστιανός, δεν υφίσταται καμία βλάβη από τον σταυρό. Ο κύριος ισχυρισμός του είναι ότι οι άλλοι μπορεί να νιώθουν αποκλεισμένοι, λέει η κυβέρνηση.

Εναλλακτικά, η κυβέρνηση λέει ότι η μεταβίβαση της γης σε ιδιώτες θα λύσει οποιοδήποτε πρόβλημα με την Πρώτη Τροπολογία.

Η υπόθεση ονομάζεται Salazar κατά Buono, 08-472.
Ο διαχωρισμός θρησκείας και παιδείας και η κατάργηση της υποχρεωτικής χριστιανικής προσευχής στα σχολεία με βρίσκει σύμφωνη αφού θεωρώ σημαντικό το σεβασμό προς τις μοναδικές και διαφορετικές πίστεις των ανθρώπων. Η αποκαθήλωση του όποιου συμβόλου όμως φοβάμαι ότι μπορεί να πάρει ανεξέλεγκτες διαστάσεις. Σήμερα αφαιρείται ο σταυρός από την αίθουσα διδασκαλίας, αύριο θα αφαιρείται κι από το λαιμό των πιστών; Θυμηθείτε τι έγινε με τη μαντήλα...
Διαβλέπω μια γενικότερη τάση υπερβολής και αναρωτιέμαι που θα οδηγήσει. :hmm:

Στο άρθρο που παρέθεσα παραπάνω, το άτομο που ξεκίνησε την ιστορία, δεν αγωνίστηκε για να αρθεί η απαγόρευση της ανέγερσης του βουδιστικού μνημείου, πράγμα που θα ενίσχυε την ανεξιθρησκεία, αντίθετα ζήτησε από το δικαστήριο να καλυφθεί ή να αφαιρεθεί και το υπάρχον χριστιανικό μνημείο.
Αλλά και το δικαστήριο προτίμησε να αποφανθεί υπέρ του Buono και να σκεπάσει το μνημείο!!!! :worry:

Μήπως τελικά οδεύουμε προς την απαγόρευση κάθε θρησκευτικής εκδήλωσης και τη δίωξη της διαφορετικότητας; :hmm:

EDIT: Από πλευρά αισθητικής πάντως, προτιμούσα το σταυρό στη Mojave, παρά αυτό το αισχρό κουτί που μοιάζει με ξεχασμένη πινακίδα στη μέση της ερήμου... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εσύ, ολοφώτεινο μου Σύννεφο, καλά έκανες. Εσύ είσαι "λαός", φορέας δικαιωμάτων και φυσικός χρήστης της ελεύθερης επιλογής, ένας "θεσμός" όμως;

my point was ότι και "πριν" κάποιος άλλος αποφάσιζε για μας (επειδή, αναφερόμενος στη
zanin μίλησες για το πώς συμφωνεί με κάτι που κάποιος άλλος αποφάσισε για αυτήν) .

Για μένα, ως "λαό", πράγματι τα πράγματα είναι όπως τα λες, όμως τελικά η ερώτηση μου είναι
-μήπως τόσο η υποχρεωτική μαντήλα/ η υποχρεωτική εικόνα στις αίθουσες και η απαγόρευση κάθε θρησκευτικής έκφρασης είναι απλώς οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος?
-Και μήπως αυτό το νόμισμα είναι [από όποια πλευρά και αν το κοιτάζεις] η λιγότερη ελευθερία και δυνατότητα αυτοδιάθεσης μας?

Τhat was my point.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top