Η Ελληνική πραγματικότητα στην αγορά εργασίας

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να νομίζουμε ότι οι πολυεθνικές έγιναν με τις αγαθότερες των προθέσεων είναι καλύτερα...Και είπα "συνήθως".Μπορεί να υπάρχει και κάποιος που με έννομα μέσα πέτυχε ότι πέτυχε.
Σορρυ, δεν είχα δει το συνήθως... Με το συνήθως συμφωνώ... Τα Starbucks πάντως πιστευω ακράδαντα οτι ανήκουν στις εξαιρέσεις.

Μπα, μόνο αμερικάνος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο και μόνο αμερικάνοι θα μπορούσαν να αγοράσουν "ένα κομμάτι της ιστορίας του ίντερνετ"...:upside:
Υπάρχει μήπως και δεύτερο παράδειγμα αυτής της κατηγορίας?:confused:
Μην είσαι αφελής. Δεν το έκαναν για να αγοράσουν ένα κομμάτι της ιστορίας του ιντερνετ, αλλά για να διαφημιστούν, και αν κρίνω απο τα testimonials, και απο την προβολή που έτυχε το όλο εγχείρημα, καλά έκαναν.
Το οτι μόνο αμερικάνος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο που το βασίζεις;
Άλλα πραδείγματα αυτής της κατηγορίας είναι όσα sites ξεκίνησαν απο πολύ μικρά και έφτασαν τώρα να είναι χρυσωρυχεία... Και τα περισσότερα μεγάλα sites απο μικρά ξεκίνησαν. Δες ακόμα και το "δικό μας(=ελληνικό)" myphone. Ξέρεις πόσα βγάζει αυτό το μήνα; Μόνο το hosting του είχα ακούσει οτι κοστίζει 4000... Το ιντερνετ είναι μια απο τις πιο καθαρές μορφές καπιταλισμού. Αυτός που πρωτοτυπεί θα πετύχει πολύ, αυτός που δεν αξίζει και δεν πρωτουπεί θα πέσει στο κενό η προσπάθεια του.
Πάντα μιλάμε για sites που ενδιαφέρει κατα κόρον τον ιδιοκτήτη να βγάλει λεφτά απο αυτά. Πχ το e-steki τα έξοδα του να βγάζει και μου αρκεί. Κίνηση να έχει και σκασίλα μου για τα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Πωπω πολύ quoting
Μια παρένθεση μόνο Michelle.
Ο ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχει τόσο ελεύθερο χρόνο όσο νομίζεις ποια!
Και αυτό γιατί είναι σε άμεση εξάρτηση με το πελατογιο του, όπως είναι και οι εταιρείεςκαι πολλά γραφεία ποια που δεν κλείνουν ποτέ! Στην εταιρεία όμως ο υπάλληλος είναι νομοθετικά κατοχυρωμένος για την άδεια του ενώ ο Ελεύθερος επαγγελματίας ΟΧΙ!
Έχω φίλους ελεύθερους επαγγελματίες και τα ξέρω!

Get Some Loose Some!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Ε ναι, για να διαφημιστούν, αφού όμως είχε ήδη γίνει επιτυχία από απλούς χρήστες.Αν εγώ έβλεπα τη σελίδα αυτή στο ξεκίνημά της, μάλλον θα γέλαγα και σίγουρα δε θα έδινα ούτε το 1$ για να αγοράσω ένα "πίξελ".
Οι αμερικανοί είναι λίγο πιο ευκολόπιστοι στο να αγοράζουν οτιδήποτε από το ίντερνετ, σε αντίθεση με μας ας πούμε που είμαστε στο άλλο άκρο.Γι'αυτό λέω για αμερικανούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πωπω πολύ quoting
Μια παρένθεση μόνο Michelle.
Ο ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχει τόσο ελεύθερο χρόνο όσο νομίζεις ποια!
Και αυτό γιατί είναι σε άμεση εξάρτηση με το πελατογιο του, όπως είναι και οι εταιρείεςκαι πολλά γραφεία ποια που δεν κλείνουν ποτέ! Στην εταιρεία όμως ο υπάλληλος είναι νομοθετικά κατοχυρωμένος για την άδεια του ενώ ο Ελεύθερος επαγγελματίας ΟΧΙ!
Έχω φίλους ελεύθερους επαγγελματίες και τα ξέρω!

Get Some Loose Some!
Πότε είπα οτι έχει πολύ ελευθερο χρόνο; Επειδή μίλησα για διακοπές; Δεν λέω να πηγαίνει κάθε λίγο, αλλά σπάνια κάποιες περιόδους που δεν υπάρχει δουλειά. Πχ τον Αύγουστο που όλοι ούτως ή άλλως λείπουν διακοπές.
Ελευθερος χρόνος ίσα ίσα που υπάρχει πολύ λιγότερος απο τον μέσο υπάλληλο που τελειώνει το οχταωράκι του και μετά είναι χαλαρός. Το βλέπω και σε μένα τις περιόδους που έχω δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Πότε είπα οτι έχει πολύ ελευθερο χρόνο; Επειδή μίλησα για διακοπές; Δεν λέω να πηγαίνει κάθε λίγο, αλλά σπάνια κάποιες περιόδους που δεν υπάρχει δουλειά. Πχ τον Αύγουστο που όλοι ούτως ή άλλως λείπουν διακοπές.
Ελευθερος χρόνος ίσα ίσα που υπάρχει πολύ λιγότερος απο τον μέσο υπάλληλο που τελειώνει το οχταωράκι του και μετά είναι χαλαρός. Το βλέπω και σε μένα τις περιόδους που έχω δουλειά.

8ωράκι???? Ποιό 8ωράκι? Μόνο στο δημόσιο υπάρχει το 8ωρο στις περισσότερες ιδιωτικές 10 και βλέπουμε, και όχι για τα στελέχη αλλα για τις χαμηλότερες θέσεις.
Άσε που σαν ελέυθερος επαγγελματίας θα πρέπει να καβατζώσεις λεφτά για τα διαστήματα που δεν έχει δουλειά καλοκαίρι γιορτές κτλ και φυσικά ξεχνάς το ενδεχόμενο να παίρνεις δώρα, επιδόματα αυξήσεις κτλ.
Έχει δουλειά, βγάζεις δεν έχει .... πεινάς!

Και κάτι άλλο σαν ελευθερος επαγγελματίας μιλάς για τι εταιρεία ακριβώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιάννη έχω αρχίσει να πιστευω οτι είσαι τόσο προκατειλημμένος οτι δεν ξέρω που παν τα τέσσερα που κοιτάς απο που θα πιαστείς για να μου "ανοίξεις τα μάτια".
Το οχταωράκι είναι τρόπος του λέγειν, τι ήθελες να πω, δεκαωράκι ή ντουζινωράκι; Το θέμα είναι οτι ο υπάλληλος μετά το πέρας του ωραρίου του είναι klein mein, ενώ ο ελευθερος επαγγελματίας ακριβώς για τους λόγους που είπες, δουλέυει πολύ περισσότερο. Αυτά που αναφέρεις για τους ελεύθερους επαγγελματίες απο που ακριβώς συμπέρανες οτι δεν τα γνωρίζω ή δεν τα έχω σκεφθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Γιάννη έχω αρχίσει να πιστευω οτι είσαι τόσο προκατειλημμένος οτι δεν ξέρω που παν τα τέσσερα που κοιτάς απο που θα πιαστείς για να μου "ανοίξεις τα μάτια".
Εδώ την σταματάω την συζήτηση για αυτό το θέμα για να σου πώ την αλήθεια. Είμαι 13 χρόνια στην αγορά εργασίας και πρίν ξεκινήσω και εγώ έκανα όνειρα, ειλικρινά δεν έχω καμία όρεξη να το παίξω δάσκαλος σε κανένα γιατί πίστεψε με δεν αξίζει κιόλας.
Πιστεύεις κάποια πράγματα ξέρω κάποια άλλα και τελειώνει εδώ το θέμα. Άλλωστε αργά η γρήγορα θα τα δεις και απο μόνη σου, εσύ το λες προκατάληψη εγώ στο λέω πραγματικότητα.

Αυτά που αναφέρεις για τους ελεύθερους επαγγελματίες απο που ακριβώς συμπέρανες οτι δεν τα γνωρίζω ή δεν τα έχω σκεφθεί.
Τι μπορει να ξέρεις ρε Λια για τους ελευθερους επαγγελματίες αφού ακόμα δεν δουλευεις ? Η μητέρα σου και μαγκιά της μπορεί να έχει πετύχει αλλα δεν σημαίνει ότι όλα είναι εύκολα στην αγορά είμαι και τώρα και βλέπω τα κανόνια και τα λαμόγια και πόσο "ευκολα" κάνεις δουλειά αν δεν έχει πλάτη κάποιον μεγάλο. Δες και τις 2 πλευρές τα θετικά και τα αρνητικά τους και μετά κρίνε τι είναι καλύτερο στην θεωρία όλα έυκολα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δουλευω Γιάννη. Απλά όχι τόσο για βιοπορισμό ακόμα.
Κάτι έχω δει κι εγώ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δουλευω Γιάννη. Απλά όχι τόσο για βιοπορισμό ακόμα.
Κάτι έχω δει κι εγώ. ;)

Ναι οκ, το ίδιο είναι, τέσπα κάνε ότι θες ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει!
Μακάρι να πετύχεις και να τα πας καλά ειλικρινά το ευχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ναι οκ, το ίδιο είναι,

Χελόου??
Με ποιόν ακριβώς τρόπο είναι το ίδιο;
Δεν ξέρεις τόσο καλά τη δουλειά μου για να το λες αυτό. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Χελόου??
Με ποιόν ακριβώς τρόπο είναι το ίδιο;
Δεν ξέρεις τόσο καλά τη δουλειά μου για να το λες αυτό. :mad:

Σου λέω ότι δουλευω 13 χρόνια και μου λες ότι δουλευεις και εσύ αλλα όχι για βιοποριστικούς λόγους, για αυτό λέω ότι είναι το "ίδιο"!
Τι σχέση έχει η δουλειά σου?
Χαλάρωσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είπα όχι τόσο για βιοποριστικούς λόγους. Δηλαδή ναι μεν δεν μπορώ να περάσω μόνο με τα λεφτά των γονιών μου, αλλά τουλάχιστον θα επιβιώσω.
Με την ίδια λογική και 10 χρόνια να δούλευα θα έλεγες οτι εσύ δουλεύεις 13 και ξέρεις καλύτερα. Και σόρρυ αλλά δεν δέχομαι οτι είναι το ίδιο με το να μην είχα βγάλει δεκάρα τσακιστή στη ζωή μου, ή το πολύ να είχα δουλέψει σερβιτόρα κανένα καλοκαίρι όπως ο μέσος φοιτητής.

Γιατί στην ελλάδα πάντα αντι να αντικρούσουμε απόψεις προσπαθούμε να υποτιμήσουμε και να μειώσουμε τον "αντίπαλο" (αντίπαλο με την έννοια του debate);. Και δεν μιλάω μόνο για το παρόν θέμα. Το έχω παρατηρήσει γενικότερα σε διαφωνίες και όχι μόνο εδώ ούτε μόνο όταν είμαι εγώ ο ένας απο τους διαφωνούντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
μονοι οι ευατοι μας ξερουμε τι εχουμε προσφερει!

Καλά... τότε αφού μόνοι εμείς ξέρουμε τι έχουμε προσφέρει, δεν ισχύει η παρατήρησή σου, γιατί δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι έχει προσφέρει ο καθένας και γιατί "δεν πέτυχε".;)

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Οσοι δεν πετυχαν και πιστευουν οτι δεν ειχαν το κατάλληλο θειο για εμενα απλως δεν ειχαν τιποτα να προσφέρουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Λία δεν είναι το ίδιο για βιοποριστικούς και μη λόγους!
Όλοι όσοι το κάνουν θα στο πουν.
Βασικότερη διαφορά η πλάτη στον τοίχο + ότι όταν μεγαλώνεις υπάρχουν και άλλες ευθύνες και μια από αυτές είναι το μέλλον!
Όσον αφορά τις διακοπές των ελευθερων επαγγελματιών υπάρχει εδώ και μια ψυχή που θα σου πει για διακοπές επειδή όλα λείπουν! Το Το αύγουστο όλα πεθάναν έχει περάσει ανεπιστρεπτή και αυτό γιατί αλλιώς δεν μπορεί να ακολουθήσει τις ξένες οικονομίες η χώρα! (κάτι είπα τώρα για λόγο)!
Επίσης οι αναδουλειές είναι τέτοιες που τους περισσότερους δεν τους παίρνει να εξαφανιστούν.
Ώραια και αισιόδοξα τα λέτε και όμορφα είναι αλλά τα παιδιά που στα λένε στα λένε γιατί έχουν εμπειρία στην πιάτσα ενώ εσύ πρακτικά απλά την περιτριγυρίζεις χωρίς να είναι κακό! Μακάρι και άλλοι φοιτητές να μην τα ξύναν μόνο!
Και εγώ την περιτριγύριζα δύο χρόνια πριν δουλέψω! Αλλά όταν όλα τα έξοδα πέσαν απάνω μου ήταν αλλιώς!
Αν πιστεύεις ότι εσύ θα το κάνεις αλλιώς ένα ΜΑκΑΡΙ να σου ευχηθώ και τίποτα άλλο!
Αλλά άκου και λίγο τους παλιούς όπως λένε και στον στρατό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Είπα όχι τόσο για βιοποριστικούς λόγους. Δηλαδή ναι μεν δεν μπορώ να περάσω μόνο με τα λεφτά των γονιών μου, αλλά τουλάχιστον θα επιβιώσω.
Με την ίδια λογική και 10 χρόνια να δούλευα θα έλεγες οτι εσύ δουλεύεις 13 και ξέρεις καλύτερα. Και σόρρυ αλλά δεν δέχομαι οτι είναι το ίδιο με το να μην είχα βγάλει δεκάρα τσακιστή στη ζωή μου, ή το πολύ να είχα δουλέψει σερβιτόρα κανένα καλοκαίρι όπως ο μέσος φοιτητής.

Γιατί στην ελλάδα πάντα αντι να αντικρούσουμε απόψεις προσπαθούμε να υποτιμήσουμε και να μειώσουμε τον "αντίπαλο" (αντίπαλο με την έννοια του debate);. Και δεν μιλάω μόνο για το παρόν θέμα. Το έχω παρατηρήσει γενικότερα σε διαφωνίες και όχι μόνο εδώ ούτε μόνο όταν είμαι εγώ ο ένας απο τους διαφωνούντες.

Αυτό το σκάλωμα γενικά το έχεις εσύ ρε Λια και νομίζεις ότι όταν σου λέει κάτι ο άλλος στο λέει για να υποτιμήσει την ηλικία και τις γνώσεις σου τι δηλαδή δεν πρέπει να χρησιμοποιώ επιχειρήματα γιατί γεννήθηκα 21 χρόνια πριν απο εσένα?
Κάθεσαι και μου πλάθεις ένα σενάριο και σου εξηγώ ότι δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα και ότι τα έχω ζήσει και τα ζώ εδώ και 13 χρόνια και εσύ το παίρνεις πάλι στραβά.
Ποιός προσπαθεί να μειώσει σε αυτή την περίπτωση τον άλλο εμείς εσάς η εσείς εμάς που χωρίς να έχεται δουλέψει ακόμα συντηρόντας σπίτια και οικογένειες κάθεστε και μας παρουσιάζεται ότι απο επιλογή μας και μόνο δεν γίναμε πλούσιοι και ότι θα έρθετε εσείς που έχετε όρεξη και θα καταφέρετε τα πάντα.
Αν εσυ θίγεσαι γιατί σου λένε την πραγματικότητα σκέψου πως μπορεί να θιχτούν και άλλα άτομα εδω μέσα με το να ισοπεδώνεις την καθημερινό αγώνα που κάνουν γιατί δεν το ξέρεις αλλα είναι αγώνας να προσπαθείς να βγάλεις λεφτά και να συντηρήσεις την οικογένεια σου.
Άσε λοιπόν την καραμέλα ότι τελειώνουμε τις συζητήσεις με την φράση οτι εσύ είσαι μικρός δεν ξέρεις και διάβασε τι πραγματικά προσπαθούμε να σου πούμε αρκετές γραμμές τώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Είπα όχι τόσο για βιοποριστικούς λόγους. Δηλαδή ναι μεν δεν μπορώ να περάσω μόνο με τα λεφτά των γονιών μου, αλλά τουλάχιστον θα επιβιώσω.
Με την ίδια λογική και 10 χρόνια να δούλευα θα έλεγες οτι εσύ δουλεύεις 13 και ξέρεις καλύτερα. Και σόρρυ αλλά δεν δέχομαι οτι είναι το ίδιο με το να μην είχα βγάλει δεκάρα τσακιστή στη ζωή μου, ή το πολύ να είχα δουλέψει σερβιτόρα κανένα καλοκαίρι όπως ο μέσος φοιτητής.

Θα μιλήσω πρώτα γενικά (δλδ όχι για το συγκεκριμένο μήνυμα), αλλά και αυτό...

Οκ, καλό είναι να είσαι αισιόδοξος και να ονειρεύεσαι ότι θα τα καταφέρεις (δε αναφέρομαι σε κάποιο πρόσωπο από εδώ μέσα), αλλά όταν δεν έχεις δει ουσιαστικά τίποτα, καλό είναι να κρατάς και κάποια πισινή, ότι τέλος πάντων βρε παιδί μου, οι πιο παλιοί (και δε βάζω εμένα μέσα στους παλιούς, γιατί και την πισινή των γονιών μου έχω και δε μένω μόνη και δε δουλεύω πολύ καιρό σοβαρά - και αυτό το σοβαρά το τονίζω, γιατί την προηγούμενη δουλειά μου πριν 2 χρόνια την είχα πάρει στην πλάκα και εγώ, νομίζοντας ότι όλα είναι ωραία και καλά και ότι "και να φύγω, θα βρω αλλού") κάτι ξέρουν παραπάνω και κάτι περισσότερο θα έχουν δει... γιατί παρατηρώ ένα "πεταγμα στα σύννεφα" να το πω... Όπως επίσης και κάτι απόλυτες φράσεις που λές και έχουν την 100% σιγουριά και απόλυτη εμπειρία των λόγων.

Όσο για το συγκεκριμένο μήνυμα, άλλο το "έχω δουλέψει 30 χρόνια και εσύ 33" και άλλο το "δουλεύω 2 χρόνια σαν χόμπυ περίπου και εσύ 10 χρόνια σοβαρά". Έχει κάποια διαφορά νομίζω έτσι Michelle; Και το ότι δεν κ*λοβαράς όπως άλλοι φοιτητές, μπράβο σου, αλλά δε λέει και κάτι...

Προσωπικά δε θεώρησα ποτέ ότι είμαι κάτι το τρομερό εγώ που δούλευα 1 χρόνο παράλληλα με τις σπουδές σε ιδιωτική ετιαρία. Και να σου ξαναπώ ότι τότε όταν έφυγα από τη δουλειά είπα ότι θα βρω πάλι εύκολα. Πού να ήξερα ότι θα πήγαινα σε 20 συνεντεύξεις για να καταλήξω σε αυτή που είμαι τώρα, περνώντας από τη σάρα και τη μάρα; Και να εύχομαι να είχα μείνει στην προηγούμενη (κατά τη διάρκεια της αναζήτησης εργασίας);;;

Όσον αφορά στους ελέυθερους επαγγελματίες, το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και μόνο αν έχεις γερό στήριγμα από πίσω νομίζω ότι μπορείς να το πάρεις (το ρίσκο). Εκτός αν έχεις μεγάλο κεφάλαιο και ανοίξεις κανένα franchise Tim π.χ. πού εκεί το ρίσκο μειώνεται, αλλά δεν εξαλείφεται πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για τις διακοπές που κολλήσατε όλοι, είπα "αν πηγαίνουν καλά". Δεν μίλησα γενικώς, ούτε για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες.
Περιτριγυρίζω απλώς την πιάτσα επειδή με ενισχύουν οικονομικά οι γονείς μου; Άλλοι το κάνετε αυτό στα 30βάλε και έχω πολλά παραδείγματα υπόψιν.

Αλήθεια πιστεύετε ότι όσοι έχουν πετύχει πραγματικά, πίστεψαν ποτέ όσους τους έλεγαν πόσες δυσκολίες θα αντιμετωπίσουν;

Παρεπιπτόντως θυμάμαι μια περίπτωση, άσχετη με την αγορά εργασίας μεν, αλλα σχετική με το "κόψιμο των φτερών" που πάντα επιχειρούν μερικοί και τις μικρές πιθανότητες που μπορεί να έχει κάποιος για ένα εγχείρημα.
Θυμάμαι όταν ήμουν στο σχολείο, που ασχολιόμουν με τα μαθηματικά, και εκτός σχολείου και έδινα στους διαγωνισμούς της ΕΜΕ. Στην 2α και 3η λυκείου είχα βραβευτεί με δεύτερο πανελλήνιο βραβείο για τη 2η φάση του διαγωνισμού. Κάθε χρόνο, σε κάθε συγκεκριμένη τάξη (πχ Β λυκείου) δίνουν περίπου 3000 παιδιά. Αυτά που βραβεύονται με 1ο ή 2ο βραβείο, για τη δεύτερη φάση του διαγωνισμού, είναι κατά μέσο όρο 4-5 (συνήθως μοιράζονται σε 2-3, εγώ την πρώτη χρονιά το είχα μοιραστεί με άλλους δύο, και τη δεύτερη με άλλον έναν). Η πιθανότητα δηλαδή ήταν 5/3000 = 1/600, δηλαδή κάτι λιγότερο απο 0,2%. Επίσης, στην 3η λυκείου ήμουν μέσα στους 15 απο λύκειο που πέρασαν και την 3η φάση, δηλαδή απο 9000 περίπου παιδιά που έδωσαν(3*3000), άρα πιθανότητα 15/9000=1/600 επίσης. Αν είχα ακούσει όσους με αποθάρρυναν, προτάσσοντας πιθανότητες ως επιχείρημα, όσους έδωσαν και τα βρήκαν παλούκια ακόμα και της πρώτης φάσης, δεν θα είχα προσπαθήσει καν. Προφανώς δεν υπάρχει απόλυτη ομοιότητα με την αγορά εργασίας, και το παραπάνω αποτελεί απλά ένα παράδειγμα για να δείξω τι εννοώ. Μην αρχίσει να μου προτάσσεις κανείς διαφορές του παραπάνω με την αγορά εργασίας, ξέρω οτι υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αλήθεια πιστεύετε ότι όσοι έχουν πετύχει πραγματικά, πίστεψαν ποτέ όσους τους έλεγαν πόσες δυσκολίες θα αντιμετωπίσουν;
Κατά τη γνώμη μου, ναι, τους έχουν ακούσει και θα ήταν τεράστιο λάθος τους να μην τους είχαν ακούσει.Γιατί όσοι λένε τις δυσκολίες σε κάποιον σκοπό έχουν όχι να τον αποθαρρύνουν, αλλά να τον προσγειώσουν και να τον προειδοποιήσουν ώστε να προετοιμαστεί καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Για τις διακοπές που κολλήσατε όλοι, είπα "αν πηγαίνουν καλά". Δεν μίλησα γενικώς, ούτε για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες.
Περιτριγυρίζω απλώς την πιάτσα επειδή με ενισχύουν οικονομικά οι γονείς μου; Άλλοι το κάνετε αυτό στα 30βάλε και έχω πολλά παραδείγματα υπόψιν.

Έχεις δηλαδή παραδείγματα απο ελευθερους επαγγελματίες που στα 30 και βάλε απλά περιτριγηρίζουν την πιάτσα και κάθεσε και μας λες τόση ώρα πόσο ρόδινα έιναι τα πράγματα και το πόσο αν το πιστέψεις θα τα καταφέρεις!
Αφού έχεις και παραδείγματα απο εμάς που τα κάνουμε για πέστα ρε Λια ξαφνικά δηλαδή συγκρίνεις την εμπειρία σου με κάποιον απο εμάς στα 30 του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλά... τότε αφού μόνοι εμείς ξέρουμε τι έχουμε προσφέρει, δεν ισχύει η παρατήρησή σου, γιατί δεν είσαι σε θέση να ξέρεις τι έχει προσφέρει ο καθένας και γιατί "δεν πέτυχε".;)
Εννοω οτι αν σε κρινει καποιος που σε ζηλευει ή σε θεωρει εχθρο του κτλ κτλ ... δεν θα του αναγνωρισεις τπτ απο οσα εχει προσφερει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top