Empty rooms where...

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Σας το δίνω σαν θέμα,έτσι όπως υπάρχει γραμμένο σε κάποιο τραγούδι.
"Αδεια δωμάτια που μάθαμε να ζούμε χωρίς αγάπη" Το ένοιωσε κανείς,έστω κι αν το δωμάτιο δεν είναι άδειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
οοοοοοοουυυυυυυυυ!!! μόνο μια φορά?!?

Είναι χειρότερο το συναίσθημα όταν το δωμάτιο... δεν ειναι άδειο....
Γιατι ενώ υπάρχει κόσμος... αναρωτιεσαι τι λάθος έκανες και νοιωθεις τοσο κενος ενω υπαρχει κοντα σου άνθρωπος...

όταν ειναι άδειο το δωματιο, μπορεις εύκολα να πεις οτι... ειναι επιλογή μου ....

Χιλιες φορες σε άδειο δωμάτιο κι απο αγάπη κι απο κοσμο.... παρα σε δωματιο με κοσμο αλλα χωρις αγαπη....

Η ουσια παντως κατα την αποψη μου ειναι να καταφερνει κανεις να στεκεται στα ποδια του πρωτα απ ολα, απ ότι φαση κι αν βγαινει, και μετα θα ερθει και η αγαπη... αρκει να αγαπήσουμε πρωτα τον εαυτο μας... γιατι αν δεν αγαπαμε πρωτα απ ολα εμεις εμας... τοτε πως να μας αγαπήσουν οι αλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατι πρεπει ολοι οι γνωστοι μας να μας αγαπανε; Πιστευω οτι στην ζωη δεν θα υπαρξουν ποτε πανω απο 2-3 ατομα στον καθενα που θα νιωθει για αυτους αγαπη! Η αγαπη ειναι κατι πολυτιμο ωστε να υπαρχει σε τοσο μεγαλες ποσοτητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
και το νερό είναι πολύτιμο και υπάρχει παντού... ευτυχώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το νερο ειναι κατι βασικο ... η αγαπη οχι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
οοοοοοοουυυυυυυυυ!!! μόνο μια φορά?!?

Είναι χειρότερο το συναίσθημα όταν το δωμάτιο... δεν ειναι άδειο....
Γιατι ενώ υπάρχει κόσμος... αναρωτιεσαι τι λάθος έκανες και νοιωθεις τοσο κενος ενω υπαρχει κοντα σου άνθρωπος...

όταν ειναι άδειο το δωματιο, μπορεις εύκολα να πεις οτι... ειναι επιλογή μου ....

Χιλιες φορες σε άδειο δωμάτιο κι απο αγάπη κι απο κοσμο.... παρα σε δωματιο με κοσμο αλλα χωρις αγαπη....

Η ουσια παντως κατα την αποψη μου ειναι να καταφερνει κανεις να στεκεται στα ποδια του πρωτα απ ολα, απ ότι φαση κι αν βγαινει, και μετα θα ερθει και η αγαπη... αρκει να αγαπήσουμε πρωτα τον εαυτο μας... γιατι αν δεν αγαπαμε πρωτα απ ολα εμεις εμας... τοτε πως να μας αγαπήσουν οι αλλοι...
:D :D Δηλαδή; δάσκαλε που δίδασκες & νόμο δέν εκράτεις !!!καλά,μα το Θεό τα λές,αλλά πώς ένοιωσες τόσο μόνη; παλιά,όχι τώρα; αν νοιώσει κανείς μόνος γκρεμίζεται τελικά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γκρεμίζεται για να ξανασηκωθεί πάλι πιο δυνατός....

Λατρεύω αυτές τις στιγμές....Που πονάω, νιώθω κενή, κλαίω και αναπολώ....
Και λατρεύω την επόμενη μέρα που θα με βρει με μάτια πλέον ξηρά, με το φως να μπαίνει από τα παράθυρα και με εμένα να υπόσχομαι ότι όντως είναι μια νέα μέρα για εμένα....Και αν μπορώ να έχω την αγάπη μου πίσω θα την έχω...Αν όχι θα βρώ κάποια πιο δυνατή, πιο παντοτινή....Και θα ξαναγαπήσω πιο δυνατά, ποιο αληθινά πιο μοναδικά! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Ωραίο thread, η Αρβανιτάκη τραγουδά σχετικά σε ένα καταπληκτικό κομμάτι:

"Τα δώρα που μου χάρισες κοιτώ
στο ράφι δούρειοι ίπποι αραδιασμένοι.
Απ΄ έξω γράφουνε το σ΄ αγαπώ
μα μέσα η αλήθεια είναι κρυμμένη.
Ο έρωτας δε μένει πια εδώ."

Άδειο δωμάτιο μπορεί να είναι επειδή η αγάπη έφυγε αλλά και επειδή δεν ήρθε ποτέ. Ίσως δε τη φέραμε, ίσως μας γλίστρησε μέσα από τα χέρια.
Αν στο δωμάτιο έχει ανθρώπους μπορεί να είναι κλειστές οι δίοδοι επικοινωνίας των καρδιών και να περιμένουν να ανοίξουν, μπορεί να άνοιξαν κάποτε και να γκρεμίστηκαν ή μπορεί απλά να μην υπάρχουν..

Ένα δωμάτιο μπορεί να γεμίσει αλλά μπορείς και να πας σε κάποιο άλλο γεμάτο ή που θα μπορείς να γεμίσεις πιο εύκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Θεόδωρος:
:D :D Δηλαδή; δάσκαλε που δίδασκες & νόμο δέν εκράτεις !!!καλά,μα το Θεό τα λές,αλλά πώς ένοιωσες τόσο μόνη; παλιά,όχι τώρα; αν νοιώσει κανείς μόνος γκρεμίζεται τελικά;:hmm:

ναι παλια... κι όχι τωρα ευτυχως :)
πως τα καταφερα? με λάθος επιλογες! ;)
το τι παθαινει όποιος νοιωθει μονος, ειναι διαφορετικό για τον καθενα...
αλλοι αντεχουν, άλλοι οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Επισης υπαρχει ενα ακομη τραγουδι, που λεει:

"Μες στο κλειστό δωμάτιο υπάρχουν όλα αν έχεις μάτια να τα δεις, αν έχεις χέρια να τα αγγίξεις
Μπορείς να βρεις κλειδί να ξεκλειδώσεις τη σιωπή τους
Αρκεί να πας, αρκεί να πας ολάνοιχτος
γυρεύοντας τα, γυρεύοντας τα.."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το νερο ειναι κατι βασικο ... η αγαπη οχι!

Γιατί το λες αυτό? Εγώ νιώθω πως είναι εξίσου σημαντική.
ΟΚ, χωρίς νερό δε ζεις, αλλά και χωρίς αγάπη μπορεί να συνεχίζεις να αναπνέεις, αλλά ζεις?
Νομίζω η αγάπη είναι που δίνει ποιότητα στη ζωή. Όπως και η τέχνη. Κάνει τη ζωή αισθητά καλύτερη!

Και για να απαντήσω στο ερώτημα, παρόλο που πιστεύω πως σπουδάζουμε τη μοναξιά μας, πότε δεν κατάφερα να μαθώ να ζω χωρίς την αγάπη.
Η αγάπη είναι η ενέργεια της ψυχής. Όπως το αυτοκίνητο χρειάζεται βενζίνη για να κινείται, η Isiliel χρειάζεται αγάπη για να δημιουργεί. Αγάπη για ζωή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Kαι για εμενα η αγαπη ειναι εξισου σημαντικη με το νερο... αλλα ο ανθρωπος μπορει να ζησει χωρις αγαπη ... βεβαια θα χασει τα 2/3 της ομορφιας της ζωης ... αλλα μπορει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Το νερο ειναι κατι βασικο ... η αγαπη οχι! :)

Δεν έχουμε μόνο ανάγκες επιβίωσης έχουμε και συναισθηματικές.
Και ναι χωρίς να νερό δεν θα μπορούσαμε να επιβιώσουμε ενώ αντίθετα χωρίς αγάπη θα μπορούσαμε.......να επιζήσουμε όμως χωρίς ποιότητα ζωής. Ακριβώς όπως όταν κάποιος είναι σε κόμμα και έχει όλες τις λειτουργίες του οργανισμού αλλά μόνο αυτές.

Πίσω στα δωμάτια τώρα, άδεια ή γεμάτα.
Για μένα η μοναξιά(το χω ξαναγράψει αυτό) έχει δύο μορφές την φυσική μοναξιά (είμαι μόνος μου χωρίς κανένα δίπλα μου) και την συναισθηματική μοναξιά (είμαι μόνος με χιλιάδες κόσμο πλάι μου). Τα έχω βιώσει και τα δύο.Το δεύτερο δεν το αντέχω και το βιώνω πιο συχνά.
Αυτή τη στίγμη είμαι στο σπίτι μόνη μου.Κυριολεκτικά σε ένα άδειο δωμάτιο αφού στερούμαι οποιαδήποτε φυσικής παρουσίας άλλου. Είναι το δωμάτιο μου όμως άδειο απο αγάπη;Γύρω μου έχω παντού φωτογραφίες όλων των προσώπων που έχω αφήσει στην Αθήνα, διάφορα στιγμιότυπα της ζωής μας, ακόμη και χειρόγραφα σημειώματα τους και νοιώθω πως αυτό το δωμάτιο ξεχειλίζει απο αγάπη...."όλη μας η αγάπη την κάμαρα γεμίζει" ένα τραγούδι και απο μένα.:)

Ειλικρινά στην συγκεκριμένη φάση της ζωής μου άδεια δωμάτια είναι όλα τα γεμάτα κόσμο μέρη όπου πηγαίνω, συναντώντας γνωστούς και συνεργάτες, που δεν μπορούν και δεν απαιτώ να με νοιώσουν που δεν μπορώ και δεν θέλω να δεθώ μαζί τους.
Έχω "ξαναμπεί" άπειρες φορές στο παρελθόν σε "άδεια δωμάτια" πνιγμένα στον κόσμο, κόσμο που φλυαρεί,γελάει αλλά του λείπει κάτι. Δεν ξέρω τι...τι είναι αυτό που προσδιορίζει το δέσιμο και την αγάπη που υπάρχει μεταξύ κάποιων ανθρώπων, τι είναι αυτό που όταν κοιτάς μια παρέα ή ένα ζευγάρι σε κάνει αυτόματα να σκέφτεσαι "αγάπη".Ότι κι αν είναι αυτό το απροσδιόριστο όταν λείπει τότε κάθε δωμάτιο φαντάζει άδειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παναγιώτης

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το νερο ειναι κατι βασικο ... η αγαπη οχι!

Μιλάς σοβαρά ? Ότι είναι για το σώμα το νερό , είναι για την ψυχή η αγάπη :redface: :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top