Θρησκευτικός προσηλυτισμός

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο σχετικό με το τόπικ εδώ. Απλά είδα ένα ποστ παραπάνω και πιστεύω πως ταιράζει λίγο.
Απ' ό,τι μου είπε η γιαγιά μου, όταν ήταν μικρή στη Μ. Ασία, οι Τούρκοι τους είχαν πει: τη γλώσσα σας ή την πίστη σας.
Όσοι κράτησαν τη γλώσσα δλδ μιλούσαν ελληνικά αλλά γίναν μουσουλμάνοι, μετά μείναν και στην Τουρκία και ζήσαν σαν Τούρκοι. Αντίθετα, όσοι κρατήσαν την πίστη τους, δλδ ήταν Χριστιανοί αλλά μιλούσαν τουρκικά, κρατήσαν και τον οτι ήταν Έλληνες και μετά με την ανταλλαγή επέστρεψαν στην Ελλάδα.
Τα συμπεράσματα δικά σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά, ποτέ δεν κατάλαβα πως είναι δυνατόν να αλλάξει κάποιος πίστη με το ζόρι... Πχ αν ερχόταν ένας χριστιανός και μου έβαζε το μαχαίρι στο λαιμό να γίνω χριστιανή, ε θα του έλεγα οκ έγινα και απο μέσα μου θα ήμουν ακόμα άθεη... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Σκέψου μια τουρκοκρατούμενη Μ. Ασία πριν 90 χρόνια. Ο Κεμάλ στα ντουζένια του κλπ.
Αν σου παίρναν το παιδί σου και το πηγαίναν κάθε μέρα στο τζαμί δεν είχε και πολλές πιθανότητες να γίνει Χριστιανός. Αν σε απειλούσαν πως 8α σε σκοτώσουν αν δεν παίρνεις μέρος στις δικές τους τελετές, αν ο νόμος για σένα ήταν πιό βαρύς αν ήσουν Χριστιανός και πολλά άλλα τέτοια "προνόμια" αν δεν άλλαζες την πίστη σου, πόσες πιθανότητες υπήρχαν να μην την αλλάξεις?

Το νόημα αυτών που θέλω να πω, είναι πως η θρησκεία του κάθε λαού, -τουλάχιστον τότε- είχε να κάνει με την εθνική συνείδηση του καθενός, και αν άλλαζες την πίστη σου ουσιαστικά άλλαζε και αυτό που θεωρούσες πατρίδα.

ΥΓ: Ιστορικά δεν ξέρω να υπήρχαν εκστρατείες Χριστιανών για προσυλιτισμό με τη βία, πόσο μάλλον με το μαχαίρι στο λαιμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Σκέψου μια τουρκοκρατούμενη Μ. Ασία πριν 90 χρόνια. Ο Κεμάλ στα ντουζένια του κλπ.
Αν σου παίρναν το παιδί σου και το πηγαίναν κάθε μέρα στο τζαμί δεν είχε και πολλές πιθανότητες να γίνει Χριστιανός. Αν σε απειλούσαν πως 8α σε σκοτώσουν αν δεν παίρνεις μέρος στις δικές τους τελετές, αν ο νόμος για σένα ήταν πιό βαρύς αν ήσουν Χριστιανός και πολλά άλλα τέτοια "προνόμια" αν δεν άλλαζες την πίστη σου, πόσες πιθανότητες υπήρχαν να μην την αλλάξεις?

Το νόημα αυτών που θέλω να πω, είναι πως η θρησκεία του κάθε λαού, -τουλάχιστον τότε- είχε να κάνει με την εθνική συνείδηση του καθενός, και αν άλλαζες την πίστη σου ουσιαστικά άλλαζε και αυτό που θεωρούσες πατρίδα.

ΥΓ: Ιστορικά δεν ξέρω να υπήρχαν εκστρατείες Χριστιανών για προσυλιτισμό με τη βία, πόσο μάλλον με το μαχαίρι στο λαιμό.

Νομίζω ότι η Μισέλ αναφερόταν στα προσωπικά πιστεύω του καθενός,μέσα του και όχι τι θα μπορούσε να δείξει.Anyway,δεν ξέρω κιόλας.

Πάντως for the record υπήρξαν υπερ-βίαιες εκστρατείες χριστιανών πασίγνωστες και με το τσουβάλι,για να μην σου πω ότι στο όνομα του Χριστού έχει χυθεί το περισσότερο αίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν είπα οτι δεν καταλαβαίνω γιατί να μην "γίνει", αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μπορούν να τον κάνουν μουσουλμάνο με τη βία και στα πιστευω του. Δηλαδή, προσωπικά, στην παραπάνω υποθετική περίπτωση, όσο και να πήγαινα πχ σε χριστιανικές λειτουργίες κλπ, απο μέσα που πάλι αθεη θα ήμουν, ασχέτως τι θα έδειχνα στους χριστιανούς. Όσο για παιδί μου, οκ αλλά όσο και να πήγαινε σε χριστιανικές τελετές, κατηχητικά ακόμα κλπ, αν μέσα στο σπίτι δεν του μάθαινα αυτή τη θρησκεία (και μάλιστα όταν έφτανε σε μια ηλικία που θα μπορούσε πλέον να κρατήσει μυστικά) του εξηγούσα τα δικά μου πιστευω, δεν το θεωρώ και πολύ πιθανό να γινόταν χριστιανό. Εδώ δεν έγινα εγώ, παρ'ότι μεγάλωσα με χριστιανούς γονείς (η μητέρα μου πιστευει οτι έχει μπει ο διάολος μέσα μου και είμαι άθεη :lol: ).

Δεν είπα βρε Μαικ (τη μύγα που την κρύβεις; :P) οτι έγιναν τέτοιες εξτρατείες χριστιανών, ως παράδειγμα το ανέφερα μιας και είναι ο,τι πιο κοντινό σε αυτό που αποτελούσαν οι μουσουλμάνοι τότε για τους χριστιανούς της εποχής (δλδ ζούν ανάμεσα μας, είναι πολλοί, ενίοτε προσπαθούν να μας προσυλητίσουν, ελέγχουν ακόμα και το κράτος κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Νομίζω ότι η Μισέλ αναφερόταν στα προσωπικά πιστεύω του καθενός,μέσα του και όχι τι θα μπορούσε να δείξει.

Ακριβώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Ρε Μισέλ ούτε μέσα στο μυαλό σου να ήμουν,δες πιο πάνω τι έγραψα!!!:hmm:

Πάντως επαναλαμβάνω ότι εκστρατείες αιματηρές κάναν οι χριστιανοί,μη γελιόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πως το λες.;) Πολλοί ήταν αυτοί που παρέμειναν κρυπτοχριστιανοί, αλλά όσοι άλλαξαν μετά αφομοιώθηκαν από την εκεί κοινωνία. Τώρα πως ακριβώς έγινε ο προσυλιτισμός δεν ξέρω.. Απλά σκέφτομαι τις πολιτισμένες μεθόδους μεταλαμπάδευσης του Μουσουλμανικού πνεύματος που χρησιμοποιήθηκαν:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πάντως επαναλαμβάνω ότι εκστρατείες αιματηρές κάναν οι χριστιανοί,μη γελιόμαστε...


Αν εννοείς Σταυροφορίες, δεν λέω όχι. Απλά Χριστιανισμός διαχωρίζεται σε Ορθόδοξο και Καθολικό και οι Σταυροφορίες ήταν της Καθολικής Εκκλησίας.
Ξέρεις κάτι ανάλογο για την Ορθόδοξη, γιατί πραγματικά δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως επαναλαμβάνω ότι εκστρατείες αιματηρές κάναν οι χριστιανοί,μη γελιόμαστε...

Δεν διαφωνώ, αλλά μην τους τσιγκλάς και δεν λυθεί ποτέ η απορία μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πως το λες.;) Πολλοί ήταν αυτοί που παρέμειναν κρυπτοχριστιανοί, αλλά όσοι άλλαξαν μετά αφομοιώθηκαν από την εκεί κοινωνία. Τώρα πως ακριβώς έγινε ο προσυλιτισμός δεν ξέρω.. Απλά σκέφτομαι τις πολιτισμένες μεθόδους μεταλαμπάδευσης του Μουσουλμανικού πνεύματος που χρησιμοποιήθηκαν:P



Έχω ακούσει περι κρυπτοχριστιανών, αλλά γιατί δεν έγιναν όλοι έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Έχω ακούσει περι κρυπτοχριστιανών, αλλά γιατί δεν έγιναν όλοι έτσι;

Προφανώς θα είχε να κάνει με τη συνείδηση του καθενός και το κατα πόσο θα είχε τη διάθεση να το κάνει και να ζει στον φόβο να αποκαλυφθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αν εννοείς Σταυροφορίες, δεν λέω όχι. Απλά Χριστιανισμός διαχωρίζεται σε Ορθόδοξο και Καθολικό και οι Σταυροφορίες ήταν της Καθολικής Εκκλησίας.
Ξέρεις κάτι ανάλογο για την Ορθόδοξη, γιατί πραγματικά δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο.:)

Όχι,η αλήθεια είναι ότι δεν είχα αυτόν τον διαχωρισμό στο μυαλό μου,κυρίως όμως γιατί για εμένα Καθολικη και Ορθόδοξη εκκλησία είναι αποχρώσεις του ίδιου χρώματος.Και οι δύο το όνομα του Χριστού ευαγγελίζονται και οι Σταυροφορίες αλλά και η Ιερά Εξέταση καθώς και άλλα extra bonus όπως πχ το κάψιμο της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας και η πλήρης απαξίωση και καταστροφή του αρχαιοελληνικού πολιτισμού (που έχω την εντύπωση btw ότι ήταν πριν το σχίχμα αυτά),μόνο πικ-νικ δεν ήταν,αλλά αντιθέτως ο ορισμός του βίαιου προσηλυτισμού.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Είναι αποχρώσεις του ίδιου χρώματος, αλλά η μία είχε Σταυροφορίες, Ιερά Εξέταση, βασανιστήρια.. Μόνος σου το είπες.

Τώρα όσο για τον Αρχαίο Πολιτισμό ξέρω πως στο Άγιο Όρος έχουν σωθεί αρχαία χειρόγραφα στις βιβλιοθήκες εκεί. Επίσης η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε από τον Χριστιανισμό ήταν τα Αρχαία ελληνικά και όχι Ιουδαϊκά, Εβραϊκά ή ό,τι άλλο υπήρχε τότε. Προφανώς εννοείς πως ο Αρχαίος Πολιτισμός απαξιώθηκε λόγω 12θεου? Γιατί δεν βρίσκω άλλο λόγο. Εκτός αν εννοείς πως δεν άφησαν τον κόσμο να έρθει σε επαφή με τον Αρχαίο Πολιτισμό και έτσι πιθανόν αφήσει το Χριστιανισμό.

Επίσης δεν ξέρω κάτι για το κάψιμο της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας:confused:

Όσο για τον προσυλιτισμό, εφ' όσον το επίσημο θρήσκευμα της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας ήταν Ορθδοξία, για ποιό προσυλητισμό μιλάμε και μάλιστα βίαιο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακριβώς Άλεξ. Κι εμένα αυτή η δικαιολογία περι καθολικής εκκλησίας μου ακούγεται λίγο σαν τα αδέρφια που όταν κάνουν μια σκανταλιά λένε "ο άλλος το έκανεεεε" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μα ιστορικά δεν υπάρχει κάτι που να λέει πως στις Σταυροφορίες πήραν μέρος και Ορθόδοξοι ή πως υπήρχαν πυρές στο Βυζάντιο. Πιστεύω πως υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στις εκκλησίες και μάλιστα μεγάλος, τουλάχιστον στις πρακτικές τους
Μην ξεχνάτε πως οι Σταυροφόροι κατέλαβαν και την Κωνσταντινούπολη. Φιλικά το κάνανε?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εφόσον η θρησκεία αποτελεί προσωπική επιλογή του καθενός, δεν μπορείς να αλλάξεις με το ζόρι. Άρα κατά την άποψή μου δεν γίνεται να σου πουν πουχου "Από σήμερα θα είσαι Χριστιανός" και να αλλάξεις όλα τα πιστεύω σου. Αυτή η αλλαγή, αν και όταν συμβεί, έρχεται συνήθως μετά από σκέψεις, προβληματισμούς και αμφισβήτηση των όσων έχεις ακούσει ή μάθει από τους δικούς σου ή των ίδιων των σκέψεών σου. Το τι δείχνεις στους έξω μπορεί να είναι άσχετο με τα πιστεύω σου. :)


Κάποιες φορές αναγκάζεσαι να δείξεις άλλα πιστεύω προς τα έξω, συνήθως γιατί το περιβάλλον στο οποίο ζεις δεν μπορεί να δεχτεί τα πιστεύω της μειοψηφίας. Το πώς το επιβάλλει: ή με τη βία ή με άλλους έμμεσους τρόπους (πουχου η στάση πολλών Ελλήνων απέναντι στους μη-Χ.Ο.)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Είναι αποχρώσεις του ίδιου χρώματος, αλλά η μία είχε Σταυροφορίες, Ιερά Εξέταση, βασανιστήρια.. Μόνος σου το είπες.

Τώρα όσο για τον Αρχαίο Πολιτισμό ξέρω πως στο Άγιο Όρος έχουν σωθεί αρχαία χειρόγραφα στις βιβλιοθήκες εκεί. Επίσης η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε από τον Χριστιανισμό ήταν τα Αρχαία ελληνικά και όχι Ιουδαϊκά, Εβραϊκά ή ό,τι άλλο υπήρχε τότε. Προφανώς εννοείς πως ο Αρχαίος Πολιτισμός απαξιώθηκε λόγω 12θεου? Γιατί δεν βρίσκω άλλο λόγο. Εκτός αν εννοείς πως δεν άφησαν τον κόσμο να έρθει σε επαφή με τον Αρχαίο Πολιτισμό και έτσι πιθανόν αφήσει το Χριστιανισμό.

Επίσης δεν ξέρω κάτι για το κάψιμο της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας:confused:

Όσο για τον προσυλιτισμό, εφ' όσον το επίσημο θρήσκευμα της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας ήταν Ορθδοξία, για ποιό προσυλητισμό μιλάμε και μάλιστα βίαιο?:)

Ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός απαξιώθηκε από την εκκλησία με την λογική ότι οτιδήποτε είχε να κάνει με αυτόν ήταν ειδωλολατρικό (μία εντελώς λανθασμένη και κουτή άποψη).Αυτή είναι η επίσημη εκδοχή.Η αλήθεια είναι ότι επειδή τότε είχαμε όντως πολιτισμό με φρύδια,με μεγάλη άνθηση της επιστήμης,αξιών και πνεύματος,ως γνωστόν καμία θρησκεία δεν την συμφέρει να έχει ένα ποιμνίο που αναζητά την γνώση μανιωδώς,αν με πιάνεις.;)

Τέλος,η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας,ένας ανεπανάληπτος για την εποχή θησαυρός πληροφοριών και γνώσης,κάηκε από την Βυζαντινή αυτοκρατορία ως ειδωλολατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τί είναι αυτό που θες να πεις γα τη θρησκεία και τη γνώση. ;) Και ακόμα ισχύει.

Μετά όμως στην προσπάθεια να διατηρηθεί ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός βοήθησε και η εκκλησία πιστεύω.. Και σου ξαναλέω πως στις βιβλιοθήκες μοναστηριών υπάρχουν έργα αρχαίων Ελλήνων. Προσπάθεια εξιλέωσης?:hmm:

Από Wikipedia

"Βέβαια, κανείς δεν είναι σε θέση να καταγγείλει τον ένα και μοναδικό υπεύθυνο της καταστροφής της περίφημης βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας. Ίσως επειδή τελικά, ο υπεύθυνος δεν ήταν μόνο ένας αλλά η καταστροφή της έγινε σταδιακά, ξεκινώντας από την πυρκαγιά επί Ιουλίου Καίσαρα το 48 π.Χ. και με πιθανή οριστική χρονολογία το 297 μ.Χ. επί αυτοκράτορα Αυρηλιανού. Τότε φαίνεται να έρχεται πραγματικά το τέλος της μεγάλης βιβλιοθήκης, κατά τη διάρκεια της σύγκρουσης ανάμεσα στη Ζηνοβία και τον Αυρηλιανό, οπότε, όπως γράφει ο Αμμιανός, η Αλεξάνδρεια έχασε τη συνοικία (amisit regionem) του Βρουχίου: «quae Bruchion appellabatur, diuturnum praestantium hominum domicilium» (XXII, 16, 15). Και όπως παρατηρεί λίγα χρόνια αργότερα ο Επιφάνιος, άλλοτε στη συνοικία αυτή υπήρχε η βιβλιοθήκη «και τώρα η έρημος» (Patrologia Graeca, 43, 252)."

To Βυζάντιο ξεκίνησε το 330. Η βιβλιοθήκη κάηκε το 297 επι Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας. Η Πρώτη επίσημη Χριστιανική εκκλησία εδραιώνεται με το Βυζάντιο και την επιλογή του Χριστιανισμού σαν επίσημο θρήσκευμα. Τον κάναν μεμονωμένοι Χριστιανοί τον εμπρησμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και στο Βυζάντιο μετά το σχίσμα μια χαρά επεκτατικούς πολέμους και προσηλυτισμό έκαναν στα εκτός συνόρων Β.Α. κράτη.
Και στην κοινοπολιτεία της Σμύρνης μια χαρά διωγμούς των μουσουλμάνων έκαναν όταν είχαν την αρχηγεία οι ορθόδοξοι.
Αλλά βέβαια αυτά δεν θεωρούνται προσηλυτισμού αλλά προσπάθεια εκπολιτισμού(κάτι σαν την σημερινή "ειρηνευτική δύναμη").



Η εξουσία διαφθείρει τους πάντες και τα πάντα, κάθε μειονότητα είναι εν δυνάμει δυνάστης μόλις πλειοψηφήσει κι όσα η ιστορία δεν κατάφερε να κρύψει μας δείχνουν πως και οι ορθόδοξοι χριστιανοί δεν έκαναν και τόσο "χριστιανικές" πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top