House M.D.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ιατρικές Υποθέσεις (House, M.D.) ονομάζεται ένα αμερικανικό τηλεοπτικό ιατρικό δράμα που ξεκίνησε να προβάλλεται το Νοέμβριο του 2004 από το κανάλι της Fox. Δημιουργός του είναι ο David Shore ενώ την παραγωγή έχει αναλάβει ο ίδιος μαζί με τον σκηνοθέτη Bryan Singer.
Η σειρά διαδραματίζεται σε ένα νοσοκομείο και παρακολουθεί τις περιπέτειες μιας ομάδας γιατρών η οποία σε κάθε επεισόδιο καλείται να κάνει την σωστή διάγνωση για τον εκάστοτε ασθενή.
Επικεφαλής της ιατρικής ομάδας είναι ο ομότιτλος Gregory House, ένας αντισυμβατικός γιατρός, σπεσιαλίστας στον τομέα της διαγνωστικής ιατρικής.


Υπόθεση

Η σειρά θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ιατρικού μυστηρίου καθώς οι ασθένειες παρουσιάζονται σαν εγκληματίες, για την ανακάλυψη των οποίων η ομάδα πρέπει να λειτουργήσει όπως η αστυνομία συλλέγοντας διάφορα στοιχεία και πολύ συχνά να καταφύγει σε αμφιβόλου ηθικής και νομιμότητας πρακτικές για τη λύση του μυστηρίου. Εκτυλίσσεται στο φανταστικό νοσοκομείο Princeton-Plainsboro Teaching Hospital (PPTH).
Ο House, ένας ατίθασος όσο και μεγαλοφυής γιατρός, ηγείται μιας επίλεκτης ομάδας διαγνωσιολόγων. Σχεδόν κάθε επεισόδιο ξεκινάει παρουσιάζοντας τα γεγονότα που οδήγησαν στην εμφάνιση των συμπτωμάτων του εκάστοτε ασθενή. Το επεισόδιο παρακολουθεί την προσπάθεια του House και της ομάδας του να ανακαλύψουν ποια είναι η ασθένεια και να θεραπεύσουν τον ασθενή.
Το παγκοσμίου φήμης διαγνωστικό τμήμα του House αναλαμβάνει περιπτώσεις οι οποίες έχουν σταθεί αδύνατο να αντιμετωπιστούν σε άλλα νοσοκομεία, έτσι οι υποθέσεις τείνουν να είναι εξαιρετικά περίπλοκες και ασαφείς, ενώ και ο House αρνείται να αναλάβει αδιάφορες υποθέσεις.
Η ομάδα καταλήγει στις διαγνώσεις χρησιμοποιώντας τη μέθοδο του Σωκράτη και τη διαφορική διάγνωση με τον House να καθοδηγεί τις σκέψεις των υπολοίπων. Συχνά απορρίπτει τις θεωρίες της ομάδας του υποδεικνύοντας ότι έχουν παραλείψει διάφορα στοιχεία. Η ομάδα φτάνει συνήθως σε λάθος διάγνωση με αποτέλεσμα να χορηγήσει λάθος φάρμακα προκαλώντας περισσότερες επιπλοκές αλλά τελικά αυτό τους βοηθάει να βρουν την σωστή απάντηση χάρη στη μελέτη των νέων συμπτωμάτων.
Πολύ συχνά η ασθένεια δεν μπορεί να διαγνωστεί γιατί ο ίδιος ο ασθενής ψεύδεται για τα συμπτώματα και το ιστορικό του, επιβεβαιώνοντας την αγαπημένη φράση του House: «Όλοι λένε ψέματα«("Everybody lies.").
Η αναγκαστική υπηρεσία του House στην δωρεάν κλινική του νοσοκομείου είναι ένα επαναλαμβανόμενο θέμα στη σειρά. Ο House αντιμετωπίζει τους ασθενείς με εκκεντρικό τρόπο εφαρμόζοντας ανορθόδοξες θεραπείες αλλά προκαλεί εντύπωση με την ταχύτητα και την ακρίβεια των διαγνώσεων του. Παρόλα αυτά, μέσα από τα άνευ ενδιαφέροντος περιστατικά που αντιμετωπίζει στην κλινική συχνά βρίσκει την απάντηση στο ιατρικό μυστήριο.
Ένα μεγάλο μέρος τς πλοκής περιστρέφεται γύρω από τον εθισμό του House στα οπιούχα παυσίπονα, κυρίως στο Vicodin, το οποίο καταναλώνει σε τεράστιες ποσότητες για να αντιμετωπίσει τον χρόνιο πόνο που του προκάλεσε η αφαίρεση ενός ανευρύσματος στο πόδι του μερικά χρόνια πριν, γεγονός που τον ανάγκασε να χρησιμοποιεί μπαστούνι για να περπατάει. Ο πόνος και η κατάχρηση των φαρμάκων κάνουν ακόμα πιο δύστροπο τον House χωρίς ωστόσο να μειώνουν την οξυδέρκειά του.
Ο House είναι από πολλές απόψεις ένας Σέρλοκ Χολμς της ιατρικής. Αυτός ο παραλληλισμός γίνεται εμφανής από διάφορα στοιχεία της πλοκής όπως η χρήση της ψυχολογίας για την επίλυση ενός προβλήματος, ο εθισμός του House, η διεύθυνση του σπιτιού του, η αγάπη του για τη μουσική, η φιλία του με τον γιατρό James Wilson (αναφορά στον John Watson), ακόμα και ένας παρανοϊκός που πυροβολεί τον House ονομάζεται Μοριάρτι όπως και η νέμεση του Χολμς. Επίσης, ο δημιουργός της σειράς, David Shore, έχει πει ότι το όνομα του ήρωα είναι ένας διακριτικός φόρος τιμής στον Χολμς (House–Holmes).






Για τους λάτρεις του black humor...


Η σειρά να σημειώσω οτι δεν ασχολείται μόνο με ιατρικές υποθέσεις, είναι μεν ο πυρήνας γύρω από το κάθε επεισόδιο, αλλά πραγματεύεται και τις προσωπικές σχέσεις μεταξύ των πρωταγωνιστών. Μη θεωρείτε λοιπόν οτι κινείται μόνο γύρω από ακαταλαβίστικους ιατρικούς όρους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Όσες φορές το έχω δει μου αρέσε πάρα πολύ!!Τρελό γέλιο λέμεεεε...

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Και κάποια βιντεάκια για να πάρετε μια γεύση:





:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Γαμάει <3 Άντε να βγει το νέο επεισόδιο στις 12 Aπριλη :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Α εγώ τα έχω πιάσει από την αρχή.:)

Τώρα τα βλέπω με ελληνικούς υπότιτλους και τα καταλαβαίνω πολύ καλύτερα από την πρώτη φορά.

Κλασσική ατάκα:

Είναι ο House στο σπίτι της πρώην γυναίκας του που τώρα έχει ξαναπαντρευτεί και πλένουν μαζί τα πιάτα. Οπότε μπαίνει μέσα ο σύζυγος αυτηνής και λέει "Τι γίνεται εδώ;".

House: Δεν είναι αυτό που νομίζεις! Μπορεί να φαίνεται οτι πλένουμε τα πιάτα αλλά στην πραγματικότητα κάνουμε σεξ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Α εγώ τα έχω πιάσει από την αρχή.:)

Τώρα τα βλέπω με ελληνικούς υπότιτλους και τα καταλαβαίνω πολύ καλύτερα από την πρώτη φορά.

Κλασσική ατάκα:

Είναι ο House στο σπίτι της πρώην γυναίκας του που τώρα έχει ξαναπαντρευτεί και πλένουν μαζί τα πιάτα. Οπότε μπαίνει μέσα ο σύζυγος αυτηνής και λέει "Τι γίνεται εδώ;".

House: Δεν είναι αυτό που νομίζεις! Μπορεί να φαίνεται οτι πλένουμε τα πιάτα αλλά στην πραγματικότητα κάνουμε σεξ!:clapup:

αχαχαχα ναι είναι από την πρώτη η δεύτερη season άμα δεν κάνω λάθος άλλα είναι γαμάτο πάντως κάθε τέλος μιας season θα σου σηκώνει την τρίχα κάγκελο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επεισόδιο 102

Cameron: "What about sex?"
House: "Well, it might get complicated. We work together. I am older, certainly, but maybe you like that."
Cameron: "I meant maybe he has neurosyphilis."
House: "Heh, nice cover."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και η House είναι απίστευτος χαρακτήρας, νομίζω ότι δεν αντέχει άλλο τράβηγμα ο ρόλος τους. Του έχουν βάλει σε όλες τις πιθανές καταστάσεις και όσο εφευρίσκουν νέες καταστάσεις τόσο τραβιέται ο χαρακτήρας όποτε γίνεται μουντός.

Πιστεύω ένα σεριαλ δύσκολα κρατιέται πάνω από 5-6 seasons, ειδικά αν βασίζεται στους διαλόγους και όχι στο θέαμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
η House είναι απίστευτος χαρακτήρας ...... και όσο εφευρίσκουν νέες καταστάσεις τόσο τραβιέται ο χαρακτήρας όποτε γίνεται μουντός.

Νομίζω αυτήν την κατάσταση δεν την έχουν σκεφτεί ακόμα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ε όταν θυμάμαι την σειρά δεν μου φεύγει με τίποτα η διευθύντρια από το μυαλό μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αν και η House είναι απίστευτος χαρακτήρας, νομίζω ότι δεν αντέχει άλλο τράβηγμα ο ρόλος τους. Του έχουν βάλει σε όλες τις πιθανές καταστάσεις και όσο εφευρίσκουν νέες καταστάσεις τόσο τραβιέται ο χαρακτήρας όποτε γίνεται μουντός.

Πιστεύω ένα σεριαλ δύσκολα κρατιέται πάνω από 5-6 seasons, ειδικά αν βασίζεται στους διαλόγους και όχι στο θέαμα

Δεν θα συμφωνήσω γιατί σε κάθε επεισόδιο δείχνει και μια άλλη πτυχή της προσωπικότητας του και πως αντιδρά σε κάθε πρόβλημα και έτσι σιγά σιγά καταλαβαίνεις την προσωπικότητα του. Και οι μετέπειτα seasons είναι ωραίες και σου αφήνουν ένα αίσθημα gimme more god dammit :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω δε το βλεπω, προτιμω grey's anatomy.
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva_lol

Νεοφερμένος

Η eva_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ελπιζω να μην την τραβηξουν με 7-8 season γιατι πιστευω ο κοσμος θα αρχησει να το βαριεται και μετα τα νουμερα θα πεσουν:(.....βασικα εχουν ηδη αρχισει να πεφτουν αλλα....αυτοι ξερουν καλυτερα...

Και το grey's anatomy ωραιο ειναι αλλα κατα την δικη μου αποψη το House md ειναι καλυτερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Και το grey's anatomy ωραιο ειναι αλλα κατα την δικη μου αποψη το House md ειναι καλυτερο :)

Hell Yeaaaaaaaaaaa!!! Btw Δεν ξέρω εγώ δεν το έχω βαρεθεί, κάθε season που τελειώνει σε κάνει να θες more βλέπε End Season 4-5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva_lol

Νεοφερμένος

Η eva_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Hell Yeaaaaaaaaaaa!!! Btw Δεν ξέρω εγώ δεν το έχω βαρεθεί, κάθε season που τελειώνει σε κάνει να θες more βλέπε End Season 4-5
Σε αυτο θα σημφωνησω το τελος αυτων των δυο seasons ηταν πολυ ωραιο αλλα μερικα επεισοδια αυτου του κυκλου δεν ξερω με κανουν λιγο να βαριεμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Σε αυτο θα σημφωνησω το τελος αυτων των δυο seasons ηταν πολυ ωραιο αλλα μερικα επεισοδια αυτου του κυκλου δεν ξερω με κανουν λιγο να βαριεμαι...

E νταξει κάθε κύκλος τα είχε αυτά τα σκαμπανεβάσματα άλλα έρχονται ωραία επεισόδια όπως το Knight's Fall οπού ο house μάλλον ξανά κυλάει στα Vicodin :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva_lol

Νεοφερμένος

Η eva_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
E νταξει κάθε κύκλος τα είχε αυτά τα σκαμπανεβάσματα άλλα έρχονται ωραία επεισόδια όπως το Knight's Fall οπού ο house μάλλον ξανά κυλάει στα Vicodin :P
:eek: Άντε ρε παιδί μου μακάρι,να πάρει και λίγο ενδιαφέρον η υπόθεση.....Μήπως ξέρεις πότε βγαίνει αυτό το επεισόδιο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
:eek: Άντε ρε παιδί μου μακάρι,να πάρει και λίγο ενδιαφέρον η υπόθεση.....Μήπως ξέρεις πότε βγαίνει αυτό το επεισόδιο???

Ορίστε μπορείς να τα βλέπεις εδώ όπως και το plot σε μερικά από αυτα https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_House_episodes#Season_6:_2009.E2.80.932010

April 19, 2010 βγαίνει πάντως

Και ορίστε η υπόθεση του νέου επεισοδίου ενδιαφέρον φαίνεται :

"Lockdown is the seventeenth episode of the sixth season of the American medical drama House. It is set to air on April 12, 2010. This episode is directed by Hugh Laurie and is his directorial debut for the series.[1]
When the hospital is sent into lockdown mode due to a missing infant, all of the doctors must remain where they are, leaving Foreman and Taub in the file room, Wilson and Thirteen in the cafeteria playing truth or dare, House in a room with a patient (David Strathairn), and Chase with an old flame, Cameron, as Cuddy tries to help police locate the infant.p"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eva_lol

Νεοφερμένος

Η eva_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ωριστε μπορεις να τα βλεπεις εδω οπως και το plot σε μερικα απο αυτα https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_House_episodes#Season_6:_2009.E2.80.932010

April 19, 2010 βγαίνει πάντως


Και ορίστε η υπόθεση του νέου επεισοδίου ενδιαφέρον φαίνεται :

"
"Lockdown" is the seventeenth episode of the sixth season of the American medical drama House. It is set to air on April 12, 2010. This episode is directed by Hugh Laurie and is his directorial debut for the series.[1]
When the hospital is sent into lockdown mode due to a missing infant, all of the doctors must remain where they are, leaving Foreman and Taub in the file room, Wilson and Thirteen in the cafeteria playing truth or dare, House in a room with a patient (David Strathairn), and Chase with an old flame, Cameron, as Cuddy tries to help police locate the infant.p
"
:) Ευχαριστώ πολύ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Παιδιά αν μπορούμε να βαζουμε spoilers για αυτούς που δεν τα έχουν δει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top