Για απλές ηλεκτρονικές κατασκευές

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
επειδη μου το ειπαν και αλλοι για αυτην την κατασκευη και το σκεφτομουν σημερα .
Εγώ τους είπα να σου πουν... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Λοιπον το ανεβασα το κυκλωμα .
συμφωνα με το βιντεο θα χρειαστεις - εναν διακοπτη on/οff
- μπαταρια 9V
- ενα ανταπτορα για την μπαταρια ( για να μπορεις να κουμπωσεις την μπαταρια και να εχεις + , - στο κυκλωμα σου )
- 9 led ( χρωματος της επιλογης σας )
- 9 αντιστασεις 1ΚΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • led circuit.jpg
    led circuit.jpg
    859.7 KB · Εμφανίσεις: 389

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ΣΥΝΕΧΙΖΩ

καλωδιο 2πλο ευκαμπτο (για να μπορεσετε να τα συνδεσετε μεταξυ τους ) περιπου 7 μετρα
και ενα πλαστικο κομματι για να μπορεσετε να κανετε τις τρυπες πανω του ωστε να βαλετε τα led ( το κολημα των LED θα γινει με σιλικονη )
προτεινο για αυτο το πλαστικο κομματι μια μπαλα χριστουγενιατικη ( την κοβετε στην μεση κολλατε τα LED στην μια πλευρα , κολατε ξανα την μπαλα και απο το σημειο που κρεμιεται βγαζετε το καλωδιο και εχετε την κατασκευη σε σχημα μπαλας)
υ.γ τα επιπλεον LED τα βαζεται παραλληλα στο κυκλωμα και οχι σε σειρα
για περαιτερω διευκρινισεις εχω διαθεσιμο χρονο να απαντησω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ελπιζω να βοηθησα ..
αν θελετε να κανετε την κατασκευη μπορω να σας βοηθησω να την κανετε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ωραία, απλά ανάβει..
Το μόνο που δεν ξέρουν να σου δώσουν είναι τυχόν αντιστάσεις που θα χρειαστείς για να μη τα κάψεις..
δες και αυτό που μάλλον θές να κάνεις (αν τα βάλεις όλα στη σειρά δηλαδη).
Πόσα ledακια θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πόσα ledακια θες;
Ξέρω κι εγώ;... 5-6 νομίζω θα είναι αρκετά. Ένα ledακι που δοκιμάσαμε στο σκοτάδι, ίσα που φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
κοιτα ενα led με μια αντισταση 1kΩ στα 9V εχει ικανοποιητικο φως μην σου πω κατι παραπανω απο ικανοποιητικο .
τωρα ειναι αναλογα και το χρωμα . το λευκο εχει πιο πολλη ενταση ( του παγου ) τα χρωματιστα εχουν πιο λιγη ενταση παντως
οσο για τα led νομιζω πως καμια 10αρια θα σου κανουν αυτο που θες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
1kΩ αντίσταση είναι συνήθως μια χαρά. Θυμάμαι που έχω δοκιμάσει με τέτοια αντίσταση και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Η πρότασή μου, ωστόσο, θα ήταν να μπει μία μικρότερη αντίσταση στην κοινή άνοδο ή κάθοδο (ανάλογα με την συνδεσμολογία) γιατί για χωριστές, έτσι ώστε να έχουν την ίδια φωτοβολία όλα τα LEDs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
μμμμμ πιστευω καθε led την δικια του αντισταση γιωργο . οσο για την τιμη της αντιστασης . αν θελουν περισοτερη ενταση ας βαλουν και μικροτερη 100Ω η 220Ω . αλλα επειδη ειναι κατασκευη που θελει να εχουν ολα τα led κοινη ενταση τοτε καλο ειναι ενα ποτενσιομετρο 1ΚΩ ωστε να εχουν αυξομειωση της εντασης . !!!! αλλα και παλι επειδη τωρα τελευταια εχω κανει αρκετες κατασκευες με led το φως ειναι αναλογο του χρωματος των led . παιζει ρολο και ο κατασκευαστης κλπ ..
για μενα η καλυτερη λυση ειναι να παρετε το χρωμα που θελετε και με ενα ποτενσιομετρο να αυξομειωνεται την ενταση του φωτος .
προσοχη τα led επειδη συνηθως παιζουν κοντα στα 20mA αν τα παιξετε πανω απο αυτο το οριο καιγονται . οποτε καλο ειναι συνηθως οταν φτανουν να εχουν την μεγιστη ενταση φωτος να μην αυξανεται ουτε τα βολτ ουτε να μειωνεται την αντισταση . !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
αν θελετε να το κατασκευασω και να σας το δειξω σε φωτο !! τι λετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μμμμμ πιστευω καθε led την δικια του αντισταση γιωργο .
Το έχω κάνει με αντίσταση στην κοινή άνοδο του ολοκληρωμένου 7447, που είναι LED displays, και έχει δουλέψει μια χαρά. Βέβαια, βλέπεις ότι λ.χ. το 1 φωτοβολεί περισσότερο από το 8 (λιγότερα leds αναμμένα) αλλά έχουν έτσι όλα την ίδια φωτεινότητα. Θα ήταν πολύ άσχημο να έχουν διαφορετική φωτεινότητα τα LEDs μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
φιλε γιωργο το τονισα και εγω οτι για την συγκεκριμενη κατασκευη πρεπει ολα τα led να εχουν την ιδια φωτεινοτητα δεν διαφωνουμε σε αυτο . !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παρολο που δεν ειμαι ηλεκτρονικος..
καταλαβαινω περιπου τι λετε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
λοιπον .... τι θα γινει θα την κανουμε την κατασκευη ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
δεν βλεπω απαντησεις??? ειμαι προθυμος παντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μωρέ θα την κάνουμε, αλλά έμπλεξα με άλλα μπαίνοντας ο καινούργιος χρόνος και πήγε πίσω η ιστορία... :/:
Ευχαριστώ πολύ για την προθυμία φίλε Κορωνέα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
τα υλικα που θα χρησιμοποιησουμε .
8 led ( οτι χρωμα θελετε )
8 αντιστασεις 220Ω 1/4 WATT
καλωδιο 2πολικο ευκαμπτο 0.5( η διατομη του καλωδιου ) 2 μετρα περιπου
μπαταρια 9V
ανταπτορας για την μπαταρια ( συνδεεται στους πολους της μπαταριας και βγαζει 2 καλωδιακια μαυρο και κοκκινο )
ενα μπουτον
και μια διατρητη πλακετα ( αν θελετε για να κοψετε ενα τετραγωνο κομματι και να βαλετε πανω τα led , θα κοληθουν και θα αντεξουν πιο πολλη )
μονωτικη ταινια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μόλις σημείωσα τα υλικά και πάω να τα αγοράσω! Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ξεκινα τη δουλεια
και πες μας εντυπωσεις..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
η μικρη κατασκευη εγινε .περιμενω να βγει φωτο και η κατασκευη αλλα και οι φωτο που θα βγαλετε με αυτην ..
και αν γινει δουλεια θα το κανουμε και σε αλλα χρωματα
επισης συντομα ανεβαζω και αλλο σχεδιο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top