Peer Pressure (πίεση από συνομήλικους)

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου κάνεις ένα λογικό λάθος.

Οι γονείς, τουλάχιστον οι γονείς της δικιάς μου γενιάς, δεν μπορούν να εκπαιδεύσουν πως θα χειρίζονται τέτοια θέματα τα παιδιά τους. Η απαγόρευση δεν είναι αντιμετώπιση. Συγχρόνως δεν έχουν ίδιοι εμπεριστατωμένες απόψεις για πολλά από αυτά τα taboo θέματα, αρά είναι ανίκανοι να προλάβουν να διαμορφώσουν πρώτοι τις απόψεις των παιδιών τους.

Έτσι τα παιδιά είναι στο απόλυτο μηδέν, στην ουσία δεν έχουν ούτε θετική ούτε αρνητική άποψη. Αν αυτό συνδυαστεί με την γοητεία του απαγορευμένου τότε στην ουσία έχουμε μια χρυσή καραμέλα. Όποτε είτε το παιδί έχει την τάση να ερευνά ή όχι, ο κίνδυνος παραμένει. Μάλιστα πιστεύω ότι η πρώτη κατηγορία παιδιών είναι πιο πιθανό να οδηγηθούν σε αυτούς τους χώρους επειδή εξορισμού έχουν την τάση για αναζητήσεις όποτε είναι πολύ πιθανών να οδηγηθούν μόνοι τους εκεί, ειδικότερα δε αν ο μικρόκοσμος τους τους δώσει το κατάλληλο boost.

Το μεγάλωμα των παιδιών, ασχέτως αν μια συνηθισμένη διαδικασία, είναι η πιο δύσκολη υπόθεση. Το υποκείμενο της διαδικασίας απαιτείτε να έχει τεράστια εμπειρία και γνώση, συγχρόνως να γνωρίζει παρά πολύ καλή ψυχολογία και το κυριότερο να έχει πολύ καλή πειθώ. Για παράδειγμα, η τεχνική της απαγόρευσης λειτουργεί σε ελάχιστες τις περιπτώσεις, αφού πολλές φορές λειτουργεί τελικά με ανάποδο τρόπο. Ο συντηρητισμός από την άλλη μια λύση που λειτουργεί σε ορισμένους χαρακτήρες, εννοώ ότι αν το παιδί έχει τον "επαναστάτη" μέσα του τότε όσο συντηρητική ζωή και αν του επιβάλουν οι γονείς αργά ή γρήγορα θα καταφέρει να ξεφύγει.

Κι οσον αφορα τους γονεις της δικης μου γενιας η κατασταση μενει ολοιδια...

Αλλα και παλι ειλικρινα πιστευω πως τωρα υποτιμας λιγο την νοημοσυνη των παιδιων... Γενικοτερα επειδη ειμαι και πιο κοντα στις ηλικιες για τις οποιες συζηταμε εχω προσεξει πως πραγματικα μεγαλο προβλημα εχει η πλειοψηφια, που ειναι ατομα που αγονται και φερονται, παρα τα ατομα που ψαχνονται... Κι αυτο το βλεπω καθημερινα...

Ναι το μονο σιγουρο ειναι, πως απο τα δυσκολοτερα σπορ ειναι το μεγαλωμα παιδιων... Αν και παλι, ισως η μαγικη συνταγη για να πεισεις ενα παιδι να μην κανει κατι, ειναι να του αναλυσεις προσεκτικα το τι μπορει να συμβει αν το κανει, αλλα φυσικα αναφερομαι σοβαρους λογους που να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα παντα... Αλλα και παλι, αφου του πεις αυτα, να του δωσεις το ελευθερο να το κανει... Γιατι οπως ειναι γνωστο, αν θελεις να κανει καποιος κατι, πες του να μην το κανει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εχετε υποστει ποτε;Ποια είναι η γνώμη σας;
Νομίζω πως όλοι έχουμε, μερικοί ίσως χώρις να το έχουμε αντιληφθεί. Απ' τα χειρότερα ειδη πίεσης. Ίσως και εγώ έχω ασκήσει. Αυτό είναι το κακό, ότι δεν αντιλαμβάνεσαι πολλές φορές κανένα από τα δύο, εκτός κι αν το κάνεις επίτηδες. Ειδικά στην εφηβεία είναι τόσες οι επιροές και η ανάγκη να άποδείξεις κάτι που είναι απλά αναπόφευκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top